Şimdi Ara

Sinyal kalitesi mi?yoksa Sinyal Gücü mü?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
8
Cevap
1
Favori
42.244
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • arkadaşlar,bunlardan hangisi daha önemli kaliteli görüntü için?benim 135 cm lik MEGA çanak ve MTI 0.2 db LNB sistemimde,sinyal kalitesi %95,sinyal gücü ise %56 gösteriyor.bu bana biraz mantıksız geldi.bu oranların birbirine yakın olması gerekmez mi?niye bu kadar fark var? • tabiki birbiriyle degerler olarak örtüşmesede sinyal seviyesi ve kalitesi birbirine yakın seyretmeli ama kalite her zaman seviyeden ilerde olmalı. ama burda sembol hızları kaliteyi etkileyen en önemli faktörlerin başında gelir. örnegin dijiturk ün kullandıgı frekanslarda sembol hızı 30000 ise türksatt a ki bir tv kanalı 2125 sembol hızı kullanıyor. bunlar seviye kalitesini belirginleştirmede rolü var.


  genel açıklama

  DVB-S (Digital Video Broadcasting-Satellite - Digital Video Yayını-Uydu ) standartı 1995 den günümüze gelmektedir..1995 de amerika ve Avrupa da kullanılmaya başlanılmış ve ilk kez 1999 sonlarında DigiTurk firması tarafından Türk insanı digital uydu yayını ile tanıştırılmıştır..

  DVB-S standartında, sunulan yayın kullanılan kapasitenin ekonomik kullanılması için MPEG-2 tekniğiyle sıkıştırılır..Ve bir digital standartda en kaliteli yayın 720 X 576 çözünürlüğünde olabilir..

  Uydulardaki TP (transponder-taşıyıcı) lerin kapasitesi sınırlıdır..720 X 576 çözünürlükle yayın yapılırsa kapasitesi en yüksek 1 TP den ancak 8 kanal MPEG-2 yle iletilebilir..

  Bu nedenle çoğu digital platform 1 TP ye örneğin 8 kanal yerine 10-15 kanal sığdırmak için kanalların yayın kalitesini düşürürler..Yani 720X576 değilde 544X576 veya 352X576 şeklinde kanallar yayınlanır..Yani kanal kalitesinden ödün verilerek tasarruf sağlanır..Çoğu platform ve yayıncı da bütün kanalların değilde sadece önemsiz kanalları düşük çözünürlükle iletirler..Düşürülen yayın kalitelerine örnek vermek gerekirse mesela ATV Türkiye 720X576 çözünürlükle iletilirken ATV Avrupa 480X576 çözünürlükle iletilir ve aradaki kalite farkı açıkça görülmektedir..Görülüyorki her digital yayın tasarruf, maliyetler nedeniyle aynı kalitede değildir..Aradaki görüntü farkını çözünürlükler belirler..

  Uydudaki kapasiteler sınırlı ve yayın maliyetleri yüksek olduğundan bu amaçla devamlı daha az masraf ve daha yüksek verimlilik adına teknolojik çalışmalar yapılmaktadır..Bu amaçla önce MPEG-4 sıkıştırma tekniği bulunmuşdur..Şuanda AVC (Advantage Video Codec) veya H.264 isminde söylenmektedir..

  2005 den itibarende HD teknolojisinin bulunmasıyla birlikde DVB-S teknolojisi verim bakımından hızla gelişime uğramıştır..Ve sonunda 2006 nın başında DVB-S2 (2.nesil DVB Satellite) adıyla normal DVB-S den % 30 daha verimli bir hale getirilmiştir..

  DVB-S + MPEG-2 ve DVB-S2 + H264/AVC (MPEG4)

  Şuanda HD dışındaki DVB-S yayınların hepsinde Mpeg-2 sıkıştırma tekniği kullanılmaktadır..Daha iyi verim sağlanan Mpeg-4 varken halen neden Mpeg-2 kullanıyor şeklinde aklınıza takılan soru olursa bunun nedeni; Mpeg-4 kullanılırsa karşı tarafda yani alıcılardaki cihazlarda Mpeg-4 çözücü olmalıdır..PC de bu işi codec ler yaptığında iş kolaydır ama receiver larda MPEG-4 decoder donanımı eklenmelidir..Bütün DVB-S aletlerdede sadece Mpeg-2 decoder donanımı bulunduğundan bu şekilde yayını Mpeg-4 le sıkıştırmak yayının izlenememesine neden olur..

  DVB-S2 teknolojisi DVB-S teknolojisinden çok farklı bir teknolojidir..Yani nasıl DVB-S bir cihazla DVB-T yayınları alınamıyorsa DVB-S aletleriylede DVB-S2 yayınlar alınamaz..Çünkü kullanılan modulasyonlar farklıdır ve bu yüzden aletler bu teknolojiye uygun donanımla üretilmelidir..

  İşte bu noktada nasıl ki DVB-S Mpeg-2 yle özdeşleşmişse DVB-S2 de AVC (MPEG-4) yle özdeşleşmiştir..Çünkü zaten DVB-S2 için yeni makine gerekecekdir..AVC (Mpeg-4) Mpeg-2 ye göre daha verimli sıkıştırıp maliyetleri azaltdığından DVB-S2 yayınların hepsi AVC sıkıştıma tekniği ile iletilir..Bu nedenle receiver üreticileride DVB-S2 makinelerine MPEG-4 decoderi koymaları zorunludur..

  DVB-S + MPEG-2 yle 720X576 en yüksek çözünürlükde 1 TP den en fazla 8 kanal iletilebilir demiştim..

  işte DVB-S2 + H264/AVC (MPEG4) yle birlikde bu rakam aynı kalitede 14 kanala çıkıyor..Yani bu ikilinin yarattığı teknolojide 6 kanal yayını DVB-S + MPEG-2 ikilisine göre bedavaya gelmiş gibi oluyor..

  HD Yayınlar

  DVB-S2 + H264/AVC (MPEG4) ikilisinin yarattığı bu tasarruf sayesinde HD yayınlar için uydularda yayın yapma imkanı doğmuştur..Çünkü DVB-S de yüksek çözünürlükle birlikde kullanılan bandwith miktarı artmış ve Transponder yani taşıyıcı kapasiteleri yetersiz kalmışdır..Düşünün normal digital yayının en yükseği 720 X 576 çözünürlükdedir..HD yayında ise 1080i denilen FULL HD yayını 1920 X 1088 ve 720P denilen daha düşük çözünürlüklü HD yayını ise 1280 veya 1440 X 1080 çözünürlüğündedir..Yani bir Full HD kanal 2-3 normal digital kanal kadar uydu TP sinde yer kaplıyor konumundadır..1 HD kanal 3 normal kanal kadar yer kaplarsa HD kanallara hiçbir uydunun kapasitesi yeterli gelmez...

  Bazı HD yayınlar DVB-S + H264/AVC şeklinde yayınlanır..DVB-S2 deki % 30 verim neden kulanılmıyor şeklinde akla soru gelebilir..Bu yayıncıların müşterilerine sağladıkları receiver lar DVB-S + MPEG-4 decoder içerdiğinden böyle yayınlar tek tük uydularda vardır..

  DVB-S2 teknolojisinin şuan durumu nedir? Ne zaman DVB-S in yerini alır?

  Platform olarak Avrupada bu teknolojiyi tek Astra 23.5 Doğu uydusunda Türkiye'den alınması için 4-5 metre anten gerekli olan ve emuyla açık olan Alman Kabel paketi kullanmaktadır..

  Diğer Avrupadaki bütün DVB-S2 yayınlar HD yayınlardır..

  DVB-S yayınların birden bire DVB-S2 ye dönüştürülememesinin nedeni üstteki açıklamalardan da anlayacağınız üzere kullanılan teknolojinin DVB-S den çok farklı olması ve bunun için DVB-S2 uyumlu alıcılar gerekmesinden dolayıdır..

  Yani bir platform DVB-S2 + H264/AVC (MPEG4) yle birlikde % 45 verim sağlayabilir ama abonelerindeki cihazlar DVB-S2 + H264/AVC (MPEG4) donanımına sahip olmadığından bu aletler teknolojiye uygun değiştirmelidir..

  DVB-S yayınlar tamamen DVB-S2 yayına dönüşür mü? Elimdeki DVB-S cihazlar n'olacak?

  Yayınlar CYFRA+ paketindeki HD yayınlar gibi DVB-S + AVC olursa bilgisayardaki kartlar için bir sorun yok..Çünkü zaten PC de decoder işini codec ler yapıyor..Bu türlü yayınlara Mpeg-2 değilde H.264/AVC codec kullanıldığında yayınlar alınabilir..Tabiki normal receiver larda işi decoder donanımı yaptığından MPEG-4 decoder donanımı gerekecekdir..

  Ancak yayınlar Kabel Paketindeki ve bir çok HD yayındaki gibi DVB-S2 olursa PC deki DVB-S kartlarda normal receiver larda işe yaramaz..

  Ve nasıl ki insanlar analog receiver ları çöpe atıp digital receiver almak zorunda kaldıkları gibi en fazla 5-10 sene içinde DVB-S yayınlar DVB-S2 ye dönüştürülerek insanların yeni makine alması zorunlu bırakılacakdır..Yani bu konuda receiver üreticileri ve yayıncılar aralarında anlaşıp DVB-S2 ye önümüzdeki yıllarda geçebilirler..

  DVB-S2 yayınların hepsi HD yayınlar mı?

  DVB-S2 yayınlar Kabel paketindeki gibi 720 X 576 çözünürlükdeki H.264/AVC digital yayınlar olabilir..AVC ile sıkıştırılan bir yayın HD denilen yüksek çözünürlüklü bir yayın demek değildir..H.264/AVC tekniği yayın maliyetini azaltmak amacıyla kullanılır..

  DVB-S ilk bulunduğunda Mpeg-2 sıkıştırma tekniği vardı..Sonra Mpeg-4 (AVC) bulundu..Mpeg-4, Mpeg-2 ye göre daha fazla sıkıştırarak tasarruf sağlamasına karşın DVB-S de kullanılamadı çünkü yukarıda yazıldığı üzere alıcı DVB-S makinalarda MPEG-4 decoder olmadığından yayınlar izlenemezdi..Şimdi DVB-S2 yayında AVC sıkıştırma tekniği benimsendiğinden makinelere DVB-S2 yanında MPEG-4 decoder yerleştirilip yayınların izlenmesi sağlanıyor..Yoksa DVB-S2 standartında istenildiği takdirde mpeg-2 yayın olabilir..

  Yani piyasada HD isminde satılan receiver (alıcı) lar DVB-S, DVB-S2 standartına uygun ve hem MPEG-2 ve hem de MPEG-4 decoder donanımı mevcuttur..

  DVB-S ile DVB-S2 cihazlar arasındaki fiyat farkı

  PC de kullanılan DVB-S ile DVB-S2 kartlar arasında en fazla 75-100 milyon fiyat farkı vardır..DVB-S2 kartla hem DVB-S hem de DVB-S2 yayınlar izlenebilir..Ancak DVB-S kartlarda DVB-S2 yayınlar izlenemez ..

  Reciever da ise fark daha fazladır..Normal STB (Set Top Box) receiver a göre HD receiverın fiyatı 350-400 milyon fazladır..

  PC kartlarında farkın daha az olmasının nedeni receiver larda MPEG-4 decoder donanımı koyulması zorunludur..PC kartlar da ise decoder donanımı yoktur bu işi codec ler yapar..Tabiki codec ler yaptığı için PC sisteminin güçlü olması gerekir..

  Bu nedenle PC de kullanılan DVB-S ile DVB-S2 kartları arasında büyük fiyat farkı olmadığından kart seçimlerinde DVB-S2 özellik aranması, şuan mevcut DVB-S2 yayınların izlenmesi (Şuan kabel paketi + % 95 HD yayınlar DVB-S2 standartı ile iletilmektedir..) ve ileride kartınızın DVB-S2 den dolayı işlevini yitirmemesi bakımından önemlidir..
 • sinyalin gücü bana göre önemli değil ama sinyal kalitesi biraz düşerse cuk cak demeye başlıyo kalitesi iyiyse merak etme gücüne derim
 • valla tunerin yazılımı sana neyi gosteriyorsa o dur mesela astra uydusunda kalite sorunu oluyor ama sinyal seviyeşsi yüksek oluyor. ama hotbird de ise tam tersi oluyor kalite çok yüksek oluyor seviye 45 lerde geziyor türksat bizim oldugu için ikiside eşit oluyor enlem boylam tam bize dogru oldugu için  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aristokrat06 -- 5 Temmuz 2008; 11:52:03 >
 • sinyal seviyeside önemlidir ama daha önemlisi sinyal kalitesidir.tabii burda kaliteyi belirliyenler iyi bir lnb kaliteli çanak kaliteli kablo iyi bir çanak ayarı ve cihazın tuner kalitesi bunlar oldumu o zaman görün yayını.
 • quote:

  Orjinalden alıntı: ertugrulgazi

  sinyal seviyeside önemlidir ama daha önemlisi sinyal kalitesidir.tabii burda kaliteyi belirliyenler iyi bir lnb kaliteli çanak kaliteli kablo iyi bir çanak ayarı ve cihazın tuner kalitesi bunlar oldumu o zaman görün yayını.

  kardeş benim anlamadığım,sinyal kalitesi,sinyal gücüne bağlı değil mi?yoksa bu 2 değer birbirinden bağımsız mı?benim çanak Türksat-c ye bakıyor.sinyal kalitesi %95 iken,neden sinyal gücü neden nerdeyse yarı yarıya daha düşük.bu konuda teknik bir açıklama yapabilirmisiniz?
 • tabiki birbiriyle degerler olarak örtüşmesede sinyal seviyesi ve kalitesi birbirine yakın seyretmeli ama kalite her zaman seviyeden ilerde olmalı. ama burda sembol hızları kaliteyi etkileyen en önemli faktörlerin başında gelir. örnegin dijiturk ün kullandıgı frekanslarda sembol hızı 30000 ise türksatt a ki bir tv kanalı 2125 sembol hızı kullanıyor. bunlar seviye kalitesini belirginleştirmede rolü var.


  genel açıklama

  DVB-S (Digital Video Broadcasting-Satellite - Digital Video Yayını-Uydu ) standartı 1995 den günümüze gelmektedir..1995 de amerika ve Avrupa da kullanılmaya başlanılmış ve ilk kez 1999 sonlarında DigiTurk firması tarafından Türk insanı digital uydu yayını ile tanıştırılmıştır..

  DVB-S standartında, sunulan yayın kullanılan kapasitenin ekonomik kullanılması için MPEG-2 tekniğiyle sıkıştırılır..Ve bir digital standartda en kaliteli yayın 720 X 576 çözünürlüğünde olabilir..

  Uydulardaki TP (transponder-taşıyıcı) lerin kapasitesi sınırlıdır..720 X 576 çözünürlükle yayın yapılırsa kapasitesi en yüksek 1 TP den ancak 8 kanal MPEG-2 yle iletilebilir..

  Bu nedenle çoğu digital platform 1 TP ye örneğin 8 kanal yerine 10-15 kanal sığdırmak için kanalların yayın kalitesini düşürürler..Yani 720X576 değilde 544X576 veya 352X576 şeklinde kanallar yayınlanır..Yani kanal kalitesinden ödün verilerek tasarruf sağlanır..Çoğu platform ve yayıncı da bütün kanalların değilde sadece önemsiz kanalları düşük çözünürlükle iletirler..Düşürülen yayın kalitelerine örnek vermek gerekirse mesela ATV Türkiye 720X576 çözünürlükle iletilirken ATV Avrupa 480X576 çözünürlükle iletilir ve aradaki kalite farkı açıkça görülmektedir..Görülüyorki her digital yayın tasarruf, maliyetler nedeniyle aynı kalitede değildir..Aradaki görüntü farkını çözünürlükler belirler..

  Uydudaki kapasiteler sınırlı ve yayın maliyetleri yüksek olduğundan bu amaçla devamlı daha az masraf ve daha yüksek verimlilik adına teknolojik çalışmalar yapılmaktadır..Bu amaçla önce MPEG-4 sıkıştırma tekniği bulunmuşdur..Şuanda AVC (Advantage Video Codec) veya H.264 isminde söylenmektedir..

  2005 den itibarende HD teknolojisinin bulunmasıyla birlikde DVB-S teknolojisi verim bakımından hızla gelişime uğramıştır..Ve sonunda 2006 nın başında DVB-S2 (2.nesil DVB Satellite) adıyla normal DVB-S den % 30 daha verimli bir hale getirilmiştir..

  DVB-S + MPEG-2 ve DVB-S2 + H264/AVC (MPEG4)

  Şuanda HD dışındaki DVB-S yayınların hepsinde Mpeg-2 sıkıştırma tekniği kullanılmaktadır..Daha iyi verim sağlanan Mpeg-4 varken halen neden Mpeg-2 kullanıyor şeklinde aklınıza takılan soru olursa bunun nedeni; Mpeg-4 kullanılırsa karşı tarafda yani alıcılardaki cihazlarda Mpeg-4 çözücü olmalıdır..PC de bu işi codec ler yaptığında iş kolaydır ama receiver larda MPEG-4 decoder donanımı eklenmelidir..Bütün DVB-S aletlerdede sadece Mpeg-2 decoder donanımı bulunduğundan bu şekilde yayını Mpeg-4 le sıkıştırmak yayının izlenememesine neden olur..

  DVB-S2 teknolojisi DVB-S teknolojisinden çok farklı bir teknolojidir..Yani nasıl DVB-S bir cihazla DVB-T yayınları alınamıyorsa DVB-S aletleriylede DVB-S2 yayınlar alınamaz..Çünkü kullanılan modulasyonlar farklıdır ve bu yüzden aletler bu teknolojiye uygun donanımla üretilmelidir..

  İşte bu noktada nasıl ki DVB-S Mpeg-2 yle özdeşleşmişse DVB-S2 de AVC (MPEG-4) yle özdeşleşmiştir..Çünkü zaten DVB-S2 için yeni makine gerekecekdir..AVC (Mpeg-4) Mpeg-2 ye göre daha verimli sıkıştırıp maliyetleri azaltdığından DVB-S2 yayınların hepsi AVC sıkıştıma tekniği ile iletilir..Bu nedenle receiver üreticileride DVB-S2 makinelerine MPEG-4 decoderi koymaları zorunludur..

  DVB-S + MPEG-2 yle 720X576 en yüksek çözünürlükde 1 TP den en fazla 8 kanal iletilebilir demiştim..

  işte DVB-S2 + H264/AVC (MPEG4) yle birlikde bu rakam aynı kalitede 14 kanala çıkıyor..Yani bu ikilinin yarattığı teknolojide 6 kanal yayını DVB-S + MPEG-2 ikilisine göre bedavaya gelmiş gibi oluyor..

  HD Yayınlar

  DVB-S2 + H264/AVC (MPEG4) ikilisinin yarattığı bu tasarruf sayesinde HD yayınlar için uydularda yayın yapma imkanı doğmuştur..Çünkü DVB-S de yüksek çözünürlükle birlikde kullanılan bandwith miktarı artmış ve Transponder yani taşıyıcı kapasiteleri yetersiz kalmışdır..Düşünün normal digital yayının en yükseği 720 X 576 çözünürlükdedir..HD yayında ise 1080i denilen FULL HD yayını 1920 X 1088 ve 720P denilen daha düşük çözünürlüklü HD yayını ise 1280 veya 1440 X 1080 çözünürlüğündedir..Yani bir Full HD kanal 2-3 normal digital kanal kadar uydu TP sinde yer kaplıyor konumundadır..1 HD kanal 3 normal kanal kadar yer kaplarsa HD kanallara hiçbir uydunun kapasitesi yeterli gelmez...

  Bazı HD yayınlar DVB-S + H264/AVC şeklinde yayınlanır..DVB-S2 deki % 30 verim neden kulanılmıyor şeklinde akla soru gelebilir..Bu yayıncıların müşterilerine sağladıkları receiver lar DVB-S + MPEG-4 decoder içerdiğinden böyle yayınlar tek tük uydularda vardır..

  DVB-S2 teknolojisinin şuan durumu nedir? Ne zaman DVB-S in yerini alır?

  Platform olarak Avrupada bu teknolojiyi tek Astra 23.5 Doğu uydusunda Türkiye'den alınması için 4-5 metre anten gerekli olan ve emuyla açık olan Alman Kabel paketi kullanmaktadır..

  Diğer Avrupadaki bütün DVB-S2 yayınlar HD yayınlardır..

  DVB-S yayınların birden bire DVB-S2 ye dönüştürülememesinin nedeni üstteki açıklamalardan da anlayacağınız üzere kullanılan teknolojinin DVB-S den çok farklı olması ve bunun için DVB-S2 uyumlu alıcılar gerekmesinden dolayıdır..

  Yani bir platform DVB-S2 + H264/AVC (MPEG4) yle birlikde % 45 verim sağlayabilir ama abonelerindeki cihazlar DVB-S2 + H264/AVC (MPEG4) donanımına sahip olmadığından bu aletler teknolojiye uygun değiştirmelidir..

  DVB-S yayınlar tamamen DVB-S2 yayına dönüşür mü? Elimdeki DVB-S cihazlar n'olacak?

  Yayınlar CYFRA+ paketindeki HD yayınlar gibi DVB-S + AVC olursa bilgisayardaki kartlar için bir sorun yok..Çünkü zaten PC de decoder işini codec ler yapıyor..Bu türlü yayınlara Mpeg-2 değilde H.264/AVC codec kullanıldığında yayınlar alınabilir..Tabiki normal receiver larda işi decoder donanımı yaptığından MPEG-4 decoder donanımı gerekecekdir..

  Ancak yayınlar Kabel Paketindeki ve bir çok HD yayındaki gibi DVB-S2 olursa PC deki DVB-S kartlarda normal receiver larda işe yaramaz..

  Ve nasıl ki insanlar analog receiver ları çöpe atıp digital receiver almak zorunda kaldıkları gibi en fazla 5-10 sene içinde DVB-S yayınlar DVB-S2 ye dönüştürülerek insanların yeni makine alması zorunlu bırakılacakdır..Yani bu konuda receiver üreticileri ve yayıncılar aralarında anlaşıp DVB-S2 ye önümüzdeki yıllarda geçebilirler..

  DVB-S2 yayınların hepsi HD yayınlar mı?

  DVB-S2 yayınlar Kabel paketindeki gibi 720 X 576 çözünürlükdeki H.264/AVC digital yayınlar olabilir..AVC ile sıkıştırılan bir yayın HD denilen yüksek çözünürlüklü bir yayın demek değildir..H.264/AVC tekniği yayın maliyetini azaltmak amacıyla kullanılır..

  DVB-S ilk bulunduğunda Mpeg-2 sıkıştırma tekniği vardı..Sonra Mpeg-4 (AVC) bulundu..Mpeg-4, Mpeg-2 ye göre daha fazla sıkıştırarak tasarruf sağlamasına karşın DVB-S de kullanılamadı çünkü yukarıda yazıldığı üzere alıcı DVB-S makinalarda MPEG-4 decoder olmadığından yayınlar izlenemezdi..Şimdi DVB-S2 yayında AVC sıkıştırma tekniği benimsendiğinden makinelere DVB-S2 yanında MPEG-4 decoder yerleştirilip yayınların izlenmesi sağlanıyor..Yoksa DVB-S2 standartında istenildiği takdirde mpeg-2 yayın olabilir..

  Yani piyasada HD isminde satılan receiver (alıcı) lar DVB-S, DVB-S2 standartına uygun ve hem MPEG-2 ve hem de MPEG-4 decoder donanımı mevcuttur..

  DVB-S ile DVB-S2 cihazlar arasındaki fiyat farkı

  PC de kullanılan DVB-S ile DVB-S2 kartlar arasında en fazla 75-100 milyon fiyat farkı vardır..DVB-S2 kartla hem DVB-S hem de DVB-S2 yayınlar izlenebilir..Ancak DVB-S kartlarda DVB-S2 yayınlar izlenemez ..

  Reciever da ise fark daha fazladır..Normal STB (Set Top Box) receiver a göre HD receiverın fiyatı 350-400 milyon fazladır..

  PC kartlarında farkın daha az olmasının nedeni receiver larda MPEG-4 decoder donanımı koyulması zorunludur..PC kartlar da ise decoder donanımı yoktur bu işi codec ler yapar..Tabiki codec ler yaptığı için PC sisteminin güçlü olması gerekir..

  Bu nedenle PC de kullanılan DVB-S ile DVB-S2 kartları arasında büyük fiyat farkı olmadığından kart seçimlerinde DVB-S2 özellik aranması, şuan mevcut DVB-S2 yayınların izlenmesi (Şuan kabel paketi + % 95 HD yayınlar DVB-S2 standartı ile iletilmektedir..) ve ileride kartınızın DVB-S2 den dolayı işlevini yitirmemesi bakımından önemlidir..  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ertugrulgazi -- 7 Temmuz 2008; 11:50:02 >
 • teşekkürler sevgili dostum.emek vermiş ve uzunca açıklamışsınız ,elinize sağlık.yazınızı 3 kere okudum ama hala sinyal gücü ve sinyal kalitesinin ne olduğunu anlamadım.bu değerler neyi gösteriyor ve neye göre hesaplanıyor.sinyalin kaliteli olması için,sinyal gücünün yüksek olması lazım değil mi?yoksa bunlar farklı olaylar mı? sinyal kalitesi galiba görüntünün güzel olmasına sebep oluyor ama sinyal gücü düşükse,nasıl oluyorda görüntü güzel oluyor?çünkü benim sistemde sinyal gücü %56 iken,nasıl oluyorda sinyal kalitesi %95 oluyor?
 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.