Şimdi Ara

Silverstone SG08 İncelemesi [Dar Alanda Kısa Paslaşmalar]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
2.314
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 7 yıl
 • Cevaplayan Üyeler 7
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 5
 • Ortalama Mesaj Aralığı 5 gün 8 saat 28 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 4
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 2
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • OneTreeHill (5 mesaj) positroN (2 mesaj) MPT-76 (1 mesaj) bocekgrafik (1 mesaj) OldGamers86 (1 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (3 mesaj) Mobil (1 mesaj)
 • @
1 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Dahili Bileşenler >> Kasa/Güç kaynağı >> Silverstone SG08 İncelemesi [Dar Alanda Kısa Paslaşmalar]
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
 • Emekli Yönetici
  6467 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Mini ITX tarzı sistemler yakın zamana kadar fazla performans beklentisi olmayanlara ya da htpc tarzı medya sistemi kullanacak kişilere hitap ediyordu.Son zamanlarda teknolojinin ilerlemesi ve anakart üreticilerinin de yeni bir mecra arayışından dolayı mini itx anakartlar oldukça gelişti.Ufak boyutlarına rağmen mini itx anakartlar overclock başarımı ve diğer özellikleriyle birlikte atx anakartlardan geri kalmayacak seviyelere geldi.Bu haliyle bu platform üstün performans ve yer kazanımı isteyen kullanıcılar için biçilmiş bir kaftan haline dönüştü. Mini-ITX sistemin anakart ayağında başka bir de kasa ayağı var.Malum anakart mini-itx olup da kasa atx bir kasa olursa hiç bir esprisi kalmaz.Bu platformun gelişmesiyle birlikte kasa üreticileri de oldukça farklı çözümler ortaya sundu.Mini-ITX kasaların içinde de büyüklü-küçüklü oldukça fazla çözümler var. Büyük olan kasalarda güç kaynağı,ekran kartı ve soğutucu olarak sizi kısıtlayan bir durum yok fakat haliyle kasa biraz daha büyüyor.Ufak olan Mini-ITX kasalardaysa boyut minimize edilmeye çalıştığı için güç kaynağı,ekran kartı ve soğutuculara fazla bir alan kalmıyor ve kullanıcıların seçim aralığı da buna bağlı olarak daralıyor. Mini-ITX kasa olarak en son AeroCool DS Cube'yi incelemiştim. Bu kasa micro atx anakartları da destekliyordu ve boyutu da mini itx kasalara göre büyüktü. Genel olarak avantaj gibi gözükse de bu durum mini-itx mantığına biraz ters geldiği için aslında mantıksızdı. Bu incelemede en ufak mini itx kasalardan biri olan Silverstone Sugo serisinin SG08-Elite modelini inceleyeceğim. Sugo serisinde toplamda 16 kasa var ve hepsi SFF ,yani ufak boyutlu mini-itx,mini-atx destekleyen kasalar. SG08 içlerinden en ufağı değil fakat adaylar arasında ön sıralarda. SG08 ın elite ve düz modeli var. Düz modelinde güç kaynağı ve 180MM lik fan bulunurken Elite modelinde bunlar bulunmuyor.

  Kutu içeriğinde kurulum kitapçığı, montaj için gerekli vidalar ve birkaç kelepçe dışında pek bir şey yok.


  Farklı açılardan bakış.


  Kasa tamamen siyah renge sahip ve dikdörtgen formunda. Kasanın uzunluğu 190MM, genişliği 222M,derinliğiyse 355MM. Ön kısımda fırçalanmış alüminyum kullanılmış ve görsel olarak en hoş gözüken detay. Alüminyum tabakanın kalınlığı 10MM ve kasanın iskeletinden daha ağır. Sol tarafta güç tuşunu konumlandırmışlar. Sağ tarafta ortadaysa iki adet USB3.0 port,kulaklık ve mikrofon girişleri yer alıyor. Arka taraftaysa dikkatimi çeken iki farklı detay var. Bunlardan ilki daha önce arkada hiç görmediğim reset butonu . İkinci detaysa dişi üç pin elektrik girişi. Kasanın tasarımı farklı olduğundan dolayı güç kaynağının yeri kasada farkla konumlandırılmış ve kasa içinde bir uzatma yer alıyor. Normalde elektrik kablosunu buraya taktığımızda direkt olarak güç kaynağına baglanır fakat bir ucu erkek diğer ucu dişi güç kablosuyla uzatma yapılıp güç kaynağına elektrik öyle gidiyor.Kablonun kalınlığı kafi derecede. Pek dezavantaj bulunduracak bir durumu yok çünkü kablo kasada fazla yer kaplamıyor. Kenarlara tıkıştırılmış. Genişleme yuvalarına kart montajlama şeklide biraz farklı. Bir tane metal plaka var ve öncelikle bu plakadaki çıkıntılar genişleme vidalarının yerlerine oturtuluyor.Daha sonra üst taraftan vida yardımıyla sabitleniyor plaka. İşlevsellik olarak klasik yönteme göre beni daha fazla ugraştıdı .

  Kasanın ön ve arka tarafı hariç her tarafında havalandırma için alanlar bırakılmış. Alt tarafta güç kaynağının fanının hava alması için bir alan mevcut ve toz filtresiyle kapatılmış .Toz filtresi vidayla sökülüp takılıyor, onun için sürgülü mekanizma kadar işlevsel değil. Üst taraftaki alan takılacak olan fan için,sol taraftaki bölüm ise ekran kartı kartı için bırakılmış. Sağ taraftki ilk kısımdaki bölüm güç kaynağından çıkan sıcak havanın tahliye edilmesi için kullanılıyorken hemen ilerisindeki alansa anakart,işlemci ve kasa içi genel sirkülasyon içni hizmet yapıyor
  Kapağı açınca bende uyandırdığı intiba '' içi dışı bir'' kasa oldu. Çünkü ne küp sistemlerdeki gibi çift katlı ne de mid tower kasalardaki gibi kablo saklama kanalları var. Her şey ortada gözüküyor. Kapağı açınca ilk dikkat çeken detay sol taraftaki büyük toz filtresi. Fan ya da radyatör takılmak üzere kasanın iskeletine sabitlenmiş filtreye 120/140/180MM boyutlarında fan takılabiliyor. Hemen sağ tarafta Slim Medya okuyucusu için bir kızak yer alıyor ve sürücü vida yardımıyla montajlanıyor. 5.25'' bir sürücü yada fan kontrolcü, ekstra usb,kart okuyucu için çevirici vs takma şansınız yok. Hemen altında 2.5'' ve 3.5'' sürücüler için montaj yeri var. Toplamda bir adet 3.5'', iki adet 2.5'' sürücü takılabilir. Tüm bunları tek bir metal plakada toplamıyor. Vida yerlerinde kalın bir silikon kullanılmış. Bu hem titreşimi engelliyor hem de 3.5'' sürücü vida takılmasa bile yerinde sabit duruyor fakat 2.5'' sürücüleri sabitlenmesi için vida şart. En alttaysa güç kaynağının sabitlenmesi için L şeklinde bir plaka yer alıyor. Kasanın şeklinde kolayı güç kaynağını kasanın farklı yerine yerleştirildiği için bu plaka kullanılmış. Normal vidalar gibi üst kısımdan güç kaynağını bu plakaya sabitliyoruz. Güç kaynağı elektirigi uzatma kablosu ile alıyor.
  Çıplak Hali
  ASROCK H81M-ITX
  INTEL I5 2500K
  MSI R9280X
  SEASONIC P860
  Zalman Resastator 3 Max
  Kasanın desteklediği en yüksek soğutucu uzunluğu 147MM olarak geçiyor. Kule tipi soğutucular için bu uzunluk çoğunda sorun yaratır. Hava soğutma cephesinde performanslı soğutucu aranıyorsa NH-L12 gibi yatay tasarlanmış soğutuculara bakılmalı.Sıvı soğutmada 120/140MM radyatörlü her türlü soğutucu sorunsuzca takılacaktır. Güç kaynağı ve ekran kartı işi biraz karışık. Eğer ATX güç kaynağı kullanacaksanız piyasadaki 1200/1500W gibi uzun güç kaynakları hariç hepsi takılabilir. Resmi sitede verilen alan 160MM. Normal ATX güç kaynağı seçtiğinizde ekran kartının hizasına gelen yer kapandığı için Asus Mini 760 gibi kartlar takabilirsiniz ancak. ATX güç kaynağı kullanılınca desteklenen en fazla ekran kartı uzunluğu 175MM. Ben güç kaynağını sfx alacağım diyorsanız ekran kartı seçim listeniz epey bir genişliyor. Sitede 309MM demiş ekran kartı uzunluğu sınırına fakat benim taktığım kart 286MM olmasına rağmen net alan daha 4 CM var. Eğer uzun ekran kartı takacağım diyorsanız seçeceğiniz güç kaynağının uzunluğu 140MM geçmemeli.Yani ekran kartı ve güç kaynağı konusuna tercih yapmalısınız. Fakat güç kaynağı takılı olmasa da ben ekran kartını tam olarak takamadım. Bunun nedeniyse kartın derinliğinin baskı devre kartını aşması. Kartın soğutucunun olunduğu kısım, yani ısı boruları kartı taştığı için kasanın köşe direklerine çarptı. Ekran kartı seçerken bunu da göz önünde bulundurmakta fayda var.

  Eğer sıvı soğutma kullanacaksanız radyatör üstündeki fanın havayı kasa içinden alması daha doğru olur. Kasada sıcak havayı tahliyecek edecek bir fan olmadığı için radyatörden içeriye üflenen sıcak hava yanlardan çıkması sorun olabilir. Eğer sadece fan takacaksanız , kasada içeriye hava girişini aktif olarak sağlayacak bir fan olmadığı için tavsiyem üst kısımdaki fanın havayı içeri doğru üflemesi.  Kasanın kendi içinde fanı olmadığı için test kısmında ses ölçümü ile ilgili testler yapılmayacak, fanın hava akımı gibi değerlerde yer almayacaktır. Ayrıca ekran kartı soğutucusu sığmadığı için ekran kartı sıcaklık değerleri yer almayacaktır.

  Bilgisayar bileşenlerinin kasalara neden ihtiyaç duyduklarını irdelemeye başlarsak ,insanlık tarihinin en başlangıcına kadar inebiliriz. İlk insan yaratıldığında iç güdüsel olarak kendini korumak için mağaralar oymuş ve agaç kovuklarına saklanmıştır.Kasalara da bu bağlamda baktığımızda uzay montaj olarak tabir ettiğimiz şekilde de kasasız olarak kullanılabilir ama dışarıdan gelen tüm tehlikelere açıktır. Odanıza gelip çalışan fana parmak sokmaya çalışan kişilerden hiç bahsetmiyorum bile. Ondandır ki bileşenleri bir kutu içine alınmıştır .Burada kasaya düşen en üstün görev bileşenlerin oluşturduğu sıcak havayı en erken şekilde dışarıya tahliye etmek ve sıcak havayı bir yandan tahliye ederken de dışarıda bulunan taze havayı içeri almak.Kasa içi hava sirkülasyonu her kasada aynı degildir. Bunu belirleyen ilk faktor kasanın aerodinamik yapısıdır. Yeri gelir bazı kasa olur o kadar berbattır ki aerodinamik dizaynı sıcak hava bir yerde birikir ve dışarıya zor atılır.Bunu anlamanın en kolay yoluysa fan tarafından aktif olarak sogutulmayan heatsinklerdir .En bariz örnek anakartı verebiliriz. [hdd de olabilir ama malum genelde onlara üfleyen bir fan bulunuyor ön panelde] Anakartlarda ki chipset veya vrm(mosfet) lere doğrudan üfleyen bir fan yoktur ve buradaki sıcaklığın uzaklaşması kasa içi aerodinamik yapının iyi olmasıyla ilgilidir.Ondandır ki bileşenlerin sıcaklığını gösteren üçüncü parti uygulamaları açtığımızda kafamızda bu anakartın sıcaklığı niye bu kadar yüksek diye bir soru işareti oluşur.Bundan ders alan bazı üreticiler sıcak havanın yükseldiğini hesap ederek SilverStone Reaven gibi modelleri tasarladılar.[Kasaya bakarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız]Kasa içi hava sirkülasyonuna etken eden ikinci faktör ise fanlar ve kasanın desteklediği fan opsiyonlarıdır.Eski kasalar bu yönde epey sorunlu olmasına ragmen yeni kasalar artık elek kıvamına geldiğinden her yeri fan yeri .Ama unutulmamalıdır ki aerodinamik yapısı başarılı olan bir kasada 1000 rpm de çalışan fanlarla bile en yüksek verimi alabilirken aerodinamik yapısı kötü olan kasalarda fanları 2000 rpm de olsa bile o verimi alamazsınız.

  Hava sirkülasyonu olayını geçtikten sonra bir de ses olayı var. Çoğu kasa aslında ses seviyesi olarak birbirine yakın ama bazı kasalarda bu konu üzerine fazla düşürülerek özel seriler çıkartılıyor ve kasanın çeşitli yerlerine ses yalıtım malzemeleri konuluyor. Tabi sessizleştirilirken performans kaybı da oluyor doğal olarak. Malum havanın geçebildiği yerden ses de geçer.Bunun için önceliğinizi belirlemeniz lazım. Sizin için sessizlik mi önemli yoksa performans mı ? Sessizlik önemliyse ses yalıtımı malzemeleriyle donatılmış ama hava sirkülasyonu düşürülmüş bir kasayı alabilirsiniz. Fanların vs oluşturduğu sesten başka hdd lerin de oluşturduğu ses ve titreşimler var.Günümüzde artık kaliteli kasalarda bu olay düşünülerek sürücü yuvaları için plastik ,silikonumsu titreşimi absorbe edip kasaya iletmeyen malzemeler kullanıyor. İsterseniz kendinizde alabilirsiniz bu parçaları. Diğer etken fanlar var ama bu konu hakkında kasayla beraber gelen bir ürün görmedim ben. Fanda ki titreşimi kasaya iletilmemesi için silikon vidalar alabilirsiniz ama noctua noiseblocker gibi firmalar fanla birlikte yolluyor bunları. Ama esas şart minimum ses seviyesi için minimum fan devri gerekli.Tabi burada bir miktar performanstan feragat edilecek ama kaliteli soğutucularda feragat edilen performans düşük seviyedeki malzeme ve ürün kalitesi olan bir soğutucudan çok daha az. Bu olayda kullanıla en etkin yöntem custom sıvı sogutmadır. Kaliteli radyatörlerle 1000 rpm de fanların sesini duymayacak seviyede yeterli soğutmayı alabilirsiniz. ,
  Genel bilgilerden bahsettikten sonra birazda test yönteminden bahsedigim. Kasa iki şeyi test edecegim : 1-Kasanın Ses Seviyesini[Akustik Performansını] 2-Hava Sirkülasyonunu[Sogutma Performansını] . Bu iki yöntemin alt dallarından bahsetmem gerekirse

  1-Kasanın Ses Seviyesini[Akustik Performansı]


  2-Hava Sirkülasyonunu[Sogutma Performansı]  İşlemci Sıcaklık Testi

  2.A.1 - Kasa Kendi Fanlarıyla birlikte Noctua NF-U12S & NF-F12 PWM[1500 RPM] sıcaklık seviyesi ölçülecek

  2.A.2 - Kasa Kendi Fanlarıyla birlikte Noctua NF-U12S fansız olacak şekille sıcaklık seviyesi ölçülecek
  2.B.1 - 4 Adet 9V SP120L[2000 RPM] ile birlikte Noctua NF-U12S & NF-F12 PWM[1500 RPM] sıcaklık seviyesi ölçülecek

  2.B.2 - 4 Adet 9V SP120L[2000 RPM] ile birlikte Noctua NF-U12S Fansız olacak şekille sıcaklık seviyesi ölçülecek

  Ekran Kartı Sıcaklık Testi  İlk iki grafikte sadece kasanın üstünde ki gelen orijinal fanlarla yaptığım testi ekledim. Öbür grafikte farklı fanlarla birlikte test olduğundan grafik biraz yoğun olunca kafa karıştırma ihtimalini düşünerek bu grafiği ayrı olarak veriyorum.Detaylı olarak çeşitli fan kombinasyonlarıyla nasıl sonuç elde etmek istedğini görmek isteyenler bu grafiklerin aşağısında ki tablolara bakabilirler.  Kasanın Türkiye fiyatı 210 Tl. Yurt dışı fiyatıyla karşılaştırıldığında arada 20 Tl fark var. Bu kasa ilk incelediğim MITX fakat daha önce incelediğim kasalarla karşılaştırmak gerekirse en yakın rakibi AeroCool DSCube var fakat o kasa daha büyüktü ve micro atx anakartlarıda destekliyordu ve fiyatı 230 TL idi. Onunla karşılaştırınca fiyatı yüksek kaçıyor fakat bir kriter getirmeksizin yorum yapmam gerekiyorsa fiyat/performans ürünü olmadığı aşikar ama fiyatı aşırıda yukarı değil.Fiyat konusunda nötr durumdayım. Kasada gözüme çarpan ilk eksik fanın olmaması. Bundan dolayı kasaya fan maliyeti eklemekte fayda var. İkinci eksi sayılabilecek durumsa 5.25'' yuvanın olmaması. Medya okuyucu takılacaksa bu durum slim sürücülerle çözülebilir ancak kart okuyucu ya da fan kontrolcü türevi 5.25'' yuvasını kullanan ürünler kullanılamaz. Kasanın en büyük artısı ise kompakt boyutları. Bu kimilerine göre en büyük eksisi de olabilir. Onun için ihtiyaçları net bir şekilde önceden belirlemek lazım.Mini ITX sistem toplamanın en büyük nedeni boyuttan kazanmak olduğu için bu durum bence artı hanesine yazılmalı. Fakat bu ufak boyutun getirdiği ekran kartı ve güç kaynağı açısından farklı sınırlılıklar var. Eğer ATX güç kaynağı kullanacaksanız ekran kartı seçim aralığınız epey daralıyor ve alınabilecek en iyi kartlar ASUS 760 Mini gibi özel ürünler.Bu kartlarında fiyatı daha yüksek düz modellerden. Onun yerine SFX bir güç kaynağı alıp piyasadaki tek grafik işlemcisine sahip en güçlü kartları takabilirsiniz. Piyasada SFX 600W güç kaynakları bulunuyor. Hatta böyle bir düşünceniz varsa SG08 modelinin güç kaynağı ve fanla beraber satılan bir modeli var ona da bakabilirsiniz. Ekran kartı seçerken dikkat etmeniz gereken bir kaç husus daha var ve onları montaj kısmında detaylı olarak belirttim. İşlemciyi soğutmak için stok fandan kurtulmak istiyorsanız stok soğutucu boyunda kaliteli soğutucular var onlara yönelebilirsiniz ya da yüksek performans için yatay tasarlanmış soğutuculara bakabilir ya da sıvı soğutma kullanabilirsiniz. Sürücü yuvalarının sayısıysa depolama için bir tane 3.5'' HDD sistem diski içinde ssd düşünürsek yeterli geleceğini düşünüyorum çoğu kullanıcı için.Kasa içinde bileşenlerin sıcaklık değerini de beğendim. Ayrıca ön panelde bulunan 1Cm lik fırçalanmış alüminyum kasanın tüm havasını değiştiriyor.


  M-ITX özüne bağlı kalarak bir kompakt bir sistem toplamak istiyorsanız SG08-Elite'ye bakmanızda fayda var.


  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneTreeHill -- 18 Aralık 2017; 21:0:25 >  |
  |
 • Yarbay
  7789 Mesaj
  Bu tip kasalardaki kablo karmaşası evlere şenlik.
 • Emekli Yönetici
  6467 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orijinalden alıntı: The Benefit

  Bu tip kasalardaki kablo karmaşası evlere şenlik.

  Kasa ufaldıkça gizlemek daha çok sorun oluyor.Bu konuda alternatif çift katlı küp tarzı sistemler 250D gibi.
  < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  |
  |
 • Binbaşı
  1401 Mesaj
  Hocam eline sağlık yine çok güzel bir incelemede bulunmuşsun.

  Benim bir maruzatım olacak. Kasanın ses seviyesi ile ilgili olan bir test göremedim ben. Herhangi grafik tarzı bir şey.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Emekli Yönetici
  6467 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orijinalden alıntı: dualcoreyhy

  Hocam eline sağlık yine çok güzel bir incelemede bulunmuşsun.

  Benim bir maruzatım olacak. Kasanın ses seviyesi ile ilgili olan bir test göremedim ben. Herhangi grafik tarzı bir şey.

  Bendeki SG08-Elite modeli olduğundan kasada fan bulunmuyor. Ondan test edemedim. Düz SG08 modelinde AP181 var.
  |
  |
 • Yarbay
  4717 Mesaj
  h81 ve 2500k konusunda yanlislik mi oldu?
 • Emekli Yönetici
  6467 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orijinalden alıntı: positroN

  h81 ve 2500k konusunda yanlislik mi oldu?

  İncelemede bazı kısımları aynı taslaktan kaldığım için onu değiştirmeyi unutmuşum. Bu anakartta G3320 var fakat daha hiç çalışmadı bile sıcaklık testlerini farklı bir yöntemle yaptığım için. Anakartı filan sadece görsel amaçlı resim çekmek için kullanıyorum.
  |
  |
 • Yarbay
  4717 Mesaj
  anladim.
  mini itx kasalari seven birisi olarak incelemeyi zevkle okudum. inceleme icin tesekkurler. elinize saglik.
  |
  |
 • Yarbay
  18278 Mesaj

  İnceleme için eline sağlık. Kasayla birlikte fan gelmemesi enteresanmış. Kasa içini daha geniş tutmak için mi böyle yapılmış acaba?  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 29 Ekim 2014; 14:06:58 >
 • Emekli Yönetici
  6467 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orijinalden alıntı: bocekgrafik

  İnceleme için eline sağlık. Kasayla birlikte fan gelmemesi enteresanmış. Kasa içini daha geniş tutmak için mi böyle yapılmış acaba?

  Maliyetle ilgilidir bence. O 180MM fanı koy varsın 10$ daha fazlaya sat. Almaya kalksan burada da bulunmuyor. En kötü 120MM fan koy ki kullanıcılar bir de kafasından fan masrafını hesap edip başka alternatiflere yönelmesinler.
 • Yüzbaşı
  963 Mesaj

  Güzel inceleme olmuş. Son zamanlarda bu tür kasalar tutuluyor.
  |
  |
  OneTreeHill kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yarbay
  5119 Mesaj

  inceleme çok güzel. Fakat konunun tutmaması enterasan olmuş. silverstone gerçekten çok güzel ürünler üretiyor. özellikle alüminyum olması cezbedici bu tür kasalarda. Fakat Silverstone ürünleri TR de ne yazıkki çok bulunmuyor. belkide ondan pahalıdır bilinmez. Umarım yakın zamanda çok sık görmeye başlarız ürünlerini. f/p oranında
  |
  |
  OneTreeHill kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
pubg mobile uc
vp satın al
LOL RP Satın Al - LOL RP Yetkili Satış Sitesi
Webtures SEO;SEO Nedir?
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR5
0,625
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.