Şimdi Ara

Silinsin... (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
177
Cevap
9
Favori
15.986
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
220 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

quote:

Sonrasi ise firtina sonrasi ölüm sessizliği... Üzerinden hortum gecmis oklahoma gibi kaldik. Ortalık toz duman. Reel efektif döviz kuru yerle yeksan. 2001 krizi seviyesinin bile altina inmiş...

Kendimi o enkazın altında can çekişir gibi hissediyorum.

Mevzu AKP değil de zihniyet. Bu zihniyet bugün gitse bile, ülkenin en az 25 yılı karartıldı bugünden.

Deprem enkazını kaldırmak bile ekonomik enkazı kaldırmaktan daha kolay.
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The Division Bell -- 22 Nisan 2021; 21:6:11 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Borakhan B kullanıcısına yanıt

Gelişmeleri 2 yıl geriden takip edip , Aynı ezberleri tekrar ederek , yapılan operasyonları bilmeden , hangi hamlenin neden ne için yapıldığını , aralardaki irtibatları görmeden başkalarını terbiyesizce cahillikle suçlamanı nasıl değerlendirmek lazım . En iyisi uzak dur abi yazma bana , tamam heryer iyi bir tek Türkiye çok kötü abi, batıyoruz bittik.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • OPTİMİST kullanıcısına yanıt

sen 20 yıl kadar geriden takip ediyorsun. kendini bir güncelle derim başkalarını suçlamadan önce

Toplam Dış Borç 450 milyar $

1 senede ödenmesi gereken borç 190 milyar $ (garanti ödemeler dahil değil)

2020 dış ticaret açığı -50 milyar $

2002'den beri dış ticaret fazlası verdiğimiz yıl yok

Milli gelir 730 milyar $

Şimdi gelelim gerçeklere:

Ordunun gücü tek başına ölçülmez. Lojistik kapasitesi, ordunun operasyonlarını finanse etme gücü, ordunun yiyeceğini üretme gücü vs.

Teknolojik olarak bazı gelişmeler ile Türk ordusu güncel ekipmana sahip, SİHA-İHA vs konularda iyiyiz, daha iyiler var tabii. Ancak bütün bunlar en nihayetinde finansa bakar. Orduyu finanse edecek kaynağın yoksa operasyon yapamazsın. Orduyu besleyecek tarım üretimin yoksa ordu aç kalır. Örneklerini daha önce yaşadık.

EK olarak borcunu ödeyemeyecek konuma düşersen ki en son gelişmeler gösterdi ki biz şu an bu durumdayız, dışarıda operasyon yapamazsın. Önünce borcunu öde kartı sürerler paşa paşa taviz verirsin. Misal Akdeniz'de arama yapan 2 tane sondaj gemisinin limana "bakım" bahanesi ile çekilmesi. yani mavi vatan da dahil olmak üzere savunmanın ilk şartı güçlü ekonomidir. bilmem anlatabiliyor muyum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Borakhan -- 19 Nisan 2021; 13:16:7 >

• Güzel özetlemişsin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: OPTİMİST

Gelişmeleri 2 yıl geriden takip edip , Aynı ezberleri tekrar ederek , yapılan operasyonları bilmeden , hangi hamlenin neden ne için yapıldığını , aralardaki irtibatları görmeden başkalarını terbiyesizce cahillikle suçlamanı nasıl değerlendirmek lazım . En iyisi uzak dur abi yazma bana , tamam heryer iyi bir tek Türkiye çok kötü abi, batıyoruz bittik.

.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The Division Bell -- 22 Nisan 2021; 21:6:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Borakhan

sen 20 yıl kadar geriden takip ediyorsun. kendini bir güncelle derim başkalarını suçlamadan önce

Milli gelir 730 milyar $

Ordunun gücü tek başına ölçülmez. Lojistik kapasitesi, ordunun operasyonlarını finanse etme gücü, ordunun yiyeceğini üretme gücü vs.

Teknolojik olarak bazı gelişmeler ile Türk ordusu güncel ekipmana sahip, SİHA-İHA vs konularda iyiyiz, daha iyiler var tabii. Ancak bütün bunlar en nihayetinde finansa bakar. Orduyu finanse edecek kaynağın yoksa operasyon yapamazsın. Orduyu besleyecek tarım üretimin yoksa ordu aç kalır. Örneklerini daha önce yaşadık.

EK olarak borcunu ödeyemeyecek konuma düşersen ki en son gelişmeler gösterdi ki biz şu an bu durumdayız, dışarıda operasyon yapamazsın. Önünce borcunu öde kartı sürerler paşa paşa taviz verirsin. Misal Akdeniz'de arama yapan 2 tane sondaj gemisinin limana "bakım" bahanesi ile çekilmesi. yani mavi vatan da dahil olmak üzere savunmanın ilk şartı güçlü ekonomidir. bilmem anlatabiliyor muyum.

.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The Division Bell -- 22 Nisan 2021; 21:7:15 >

• quote:

Orijinalden alıntı: OPTİMİST

Türkiye'nin imajı kötü mü ? Biz kendimize başkalarının gözünden mi bakacağız. İmajımız niye kötü olsun bizim. İmajı kim belirliyor kriteri nedir ortaya koysak Dünya'da Ekonomi devleri sınıfta kalır. İmaj falan hikaye. Türkiye kendi çevresiyle ilgilenmeye başladığından beri, Irak'ta Suriye'de Libya'da Afrika'da, Akdeniz'de , Balkanlar'da Ukrayna'da Azerbaycan - Kafkaslar'da güçlü ve kararlı adımlar attığımız için imajımız bir anda bozuldu nedense diktatörlük olduk, Hır gür , sorun çıkaran ülke olduk değil mi ?

Ayrıca Ekonomi Bilim olarak tanımlayan konu sahibi arkadaşa katılamayacağım. Ekonomi hiç te öyle Bilimsel - Rasyonel bir faaliyet değildir, insan psikolojisine , çıkara, güce ve manipülasyona dayalıdır, kuralları var gibi gözükse de her an değişebilir ve oynaktır ve Türkiye Dünya Ekonomi çarkını elinde tutanlar ile mücadele olan bir kaç ülkeden biridir...

Doğru diyorsun çok haklısın. İlk başta anlayamadım ama 2 doz Pudra şekeri çektim şimdi anladım.

• Vaziyetle ilgili olarak, 3 küsür sene evvel açtığım konuyu hatırladım.

Ekonomik Büyüme mi, iflas mı?
    https://forum.donanimhaber.com/ekonomik-buyume-mi-iflas-mi--133029375

• quote:

Orijinalden alıntı: Borakhan

Milli gelir 730 milyar $

Güzel yazı.

Tarihte ekonomi istikrarı için yapılan savaşlar ve elde edilen kazanımlar devletlerin süresini uzatır. Mesela Moğollar yakıp yok etmiş dikkat edin aynı sürede de kendini imha etmiş. Osmanlı abd gibi ganimet ile vergi ile yürüyen yapıydı. Osmanlı bilim üreterek ilerlemedi. Mecbur savaş kazanması gerekti. Hatta savaşlar.. Dikkat edin savaşları kaybettikçe parçalanma başladı. Eskiden olaylar bu yöndeydi. Günümüzde ise savaşmak veya operasyon çekmek maliyet demek. En güzel örnek ruslar. Sırf sovyet rüyasına halk sersefil ama oraya buraya operasyon yapar ilhak ve işgal ederim diyor. Her operasyon da halkı sefilliğin dibine giriyor. 60 70 yıllık tenekeleri ile asar keserim derdindeler. Muhalefete bile tahammülleri yok. Gelişmemiş toplum işte.

• Borakhan B kullanıcısına yanıt

Son 1 yılda Türkiye'nin yaptığı operasyonlara bakmak yeterlidir. Azerbaycan - Ermenistan savaşının kaderini biz değiştirdik. En son Gara'da yapılan operasyonu Dünya'da yapacak ordu sayısı azdır ki ABD'nin izin vermediği !!! Fırat'ın doğusudur ve en zor bölgelerden biridir. Batık bir ülke bunları yapamaz.. Memur - SKK - Emekli maaşları ödenemez, borç borç bir yere kadar 10 yıldır borçla mı ödeniyor bu maşlar, Bu kadar yatırım, askeri başarılar nasıl oluyor. Toz pembe bir tablo çizmiyorum , ne uçtuk kaçtık harikayız diyen tayfadanım ne de battık, bittik bu ülkede yaşanmaz diyen müzmin umutsuzlardanım. Yorumlar da dengeli olmak lazım. Son 1 yılda bütçesi iyiye giden ekonomi yok dünyada zaten..

• gayet güzel anlatmışsınız ama boşa gidecek. çünkü bunu anlaması gerekenlerin bir kısmı gerçekten faiz enflasyonun sebebidir saçmalığına inanıyor, diğer kısmı da bunu bildiği halde kullanıp parasını katlıyor. dolayısıyla bu bilgilere değer verip anlayacak bir hedef kitleniz yok. anlamak isteyen son 10 yılda zaten anladı. çok detaylı anlamasa da etki tepki gözlemi yaparak sonuca varabildi.

milyonlarca çocuğun eğitime erişimi olmadığı ülkede aya sert inişi alkışlayan insanların bilgi ile alakası yoktur.

• OPTİMİST kullanıcısına yanıt

Gara'ya yapılan operasyon 2 ay öncesinde yandaş basında gündem oldu. geliyoruz, geleceğiz, bayrak dikeceğiz vs. sence PKK mal gibi orada ordunun gelmesini mi bekledi? yoksa farklı bir strateji mi izledi. Fırat'ın doğusu batısı, zorluğunu geç. PKK nerede? İŞİD'in çekildiği yerlerde. İŞİD önce Suriye Ordusu ile savaştı. Buraları aldı. Sonra mucize eseri IŞİD buralardan çekilde ve PKK ile göstermelik bir kaç çatışmadan sonra bölgeyi PKK'ya terketti. Kısaca IŞİD'in amacı kötü polislikti. Kötü polisi de terörist denen PKK bitirdi. Adını da YPG yaptı al sana modern kurtarıcılar. Şimdi orada kim var PKK. Oraya kim opersyon yapamıyor? Türkiye. Neden? ABD izin vermiyor. ABD izin vermediği için operasyon yapamayan ülkesin. Diğer başarılardan da o kadar emin olma derim. Birileri iç piyasaya haber olsun da birileri başarılı gözüksün diye izin vermiş olabilir. Misal zamanında AKP'li bir bakanın ifade ettiği gibi "Kemalist darbeci orduya operasyon yapmak için PKK ve FETÖ ile işbirliği yaptık". Aynı operasyonu "içeride halka şirin gözükmek ve oy toplamak" için de yapabilir bunlar. Kesin böyledir demiyorum ancak işin içinde AKP varsa "Allah bir" deseler şüpheye düşerim.

Ancak dediğim gibi Gara'ya operasyon düzenleyeceksen bu gizlilik içinde olur. Orduda bir kaç yetkili ve devleti yöneten en üst kademe hariç bu operasyonu kimse bilmez. Sen gazetelerde bunu haber yaparsan, davul zurna ile düğüne gider gibi operasyon olmaz. bu operasyonun içeriği de, amacı da farklıdır demektir bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Borakhan -- 19 Nisan 2021; 14:26:20 >

• quote:

Orijinalden alıntı: unforgiven1127

Bu mesaj silindi.

İnşallah artık yakın zamanda chp veya yancıları ile beraber kurulan bir iktidarı yaşayacağız.

O zaman göreceğim ben ülkenin halini.

Dine saldırarak şimdi eskiden ülkenin halini bilmeyenleri ve sorgulamayan kitleyi inandırabilirsiniz ama herkes inanmaz.

Hep dua ediyorum şu ak parti gitsin de gerçekleri yaşayın. Yaşamadan anlamanız mümkün olmayacak. Sizin gibiler yine dine saldırmaya devam edeceklerdir ama islamın da, inananların da sizlerin ona saldırmanız gibi bir derdi yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ben sero

Öyle bir anlatmışın ki arabalar hep ucuz son 6 yılda pahalıymış gibi. Tr ortadoğu ülkesi ve sadece yandaşlar istediği şeyleri yapabilir. Biz buna party ekonomisi deriz. Gerisi boş çöp. Ne hesabı yaparsan yap sonuç değişmez. Millette baktı ki fiyatlar sittin sene düşmez kredi mredi Allah ne verdiyse yapıştırıyor. Ve sonuna kadar haklı. Benimde herkese tavsiyem aracınızı alın ve 20 yıl hiç araç alamayacak muamelesi yapın.

dalga mı geçiyorsun sen? 2017 yılında bmw 3.20 aldığın paraya şimdi toyota corolla alamıyorsun!

• quote:

Orijinalden alıntı: orcnd

gayet güzel anlatmışsınız ama boşa gidecek. çünkü bunu anlaması gerekenlerin bir kısmı gerçekten faiz enflasyonun sebebidir saçmalığına inanıyor, diğer kısmı da bunu bildiği halde kullanıp parasını katlıyor. dolayısıyla bu bilgilere değer verip anlayacak bir hedef kitleniz yok. anlamak isteyen son 10 yılda zaten anladı. çok detaylı anlamasa da etki tepki gözlemi yaparak sonuca varabildi.

milyonlarca çocuğun eğitime erişimi olmadığı ülkede aya sert inişi alkışlayan insanların bilgi ile alakası yoktur.

Bir kişi bile aydinlansa kardır benim açimdan.

• Ben sero B kullanıcısına yanıt
    Evet önceden ucuzdu

2012 de 1200 TL maaş alıyordum, ortalama 25-30 bine araç vardı.

Şimdi 200 binden aşağı araç yok, fiyatlar 8 kat artmış. Maaşlar 8 kat arttı mı.

Artık ak troller tad vermiyor ağam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ~Anor~ -- 19 Nisan 2021; 15:53:23 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ~Anor~

Evet önceden ucuzdu

2012 de 1200 TL maaş alıyordum, ortalama 25-30 bine araç vardı.

Şimdi 200 binden aşağı araç yok, fiyatlar 8 kat artmış. Maaşlar 8 kat arttı mı.

Artık ak troller tad vermiyor ağam.
    2012 de 65.000tl ye 0km 2.0cdti insignia satılıyordu. Cruze 2.0 dizel ise 41.000tl idi...

Passat 2.0tdi ise 75.000tl civariydi.

Şuan ayni muadil 2.0dizel araclar 600-700.000tl bandinda....

Premium olan 2.0 dizeller ise çoktan 1.000.000tl barajini aştılar...

Ayrica dedigin gibi 0km C segmentler ise 29-30 binlerden başlıyordu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The Division Bell -- 19 Nisan 2021; 16:9:27 >
  • por favor kullanıcısına yanıt
    Amin insallah akp giderde kurtuluruz bu gerici zihniyetten. Ulke en az 50 yil geriye gitti.

Tabi cepler doluyordu hersey guzeldi calismadan etmeden yalayarak paralar geliyordu simdi ya gelmemeye basladi yada yusuf yusuf ya giderlerse ve caldiklarimiz ortaya cikarsa ne olacak diye... insan kacakciligi, uyusturucu hersey bu akplilerde...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi unforgiven1127 -- 19 Nisan 2021; 16:11:8 >
  • The Division Bell kullanıcısına yanıt
    Doğru, hatta 2014 haziran da alsancak vosmerden 1.2 tsi dsg higline jetta için 46.500 fiyat almıştım.

İlk arabam olacaktı o yüzden hiç unutmuyorum rakamı.

Yazık halimize bir kez daha üzüldüm.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.