Şimdi Ara

Sıkılanlara SefiriKebir'den Tavsiyeler!

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
6
Favori
3.282
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Değerli vaktinizi çalmadan ve canınızı daha fazla sıkmadan size bir kaç (!) oyun önereceğim olan konuyu yazmaya başlıyorum. İyi Oyunlar şimdiden.

Bioshock İnfinite ( Önerim )

Metascore 94 - Game Informer 100
    Machinima 100
    IGN 95

Karşınızda bir şaheser duruyor diyebilirim. Aldığı puanları kesinlikle hak ediyor Bioshock İnfinite. Serinin önceki oyunlarını oynamadan başlayabilirsiniz ancak oynadıysanız önceki oyunlara dair göndermelere rastlayacaksınız. Gelelim en önemli kısımlara Bioshock İnfinite'yi ne böyle yapıyor ? Öncelikle grafikler: oyun Unreal Engine ile yapıldı ve eğer Gameplay videolarını ya da Trailerlarını izlemişseniz zaten Grafik konusunda hiç bir sıkıntı olmadığını anlamışsınızdır. Hikaye : Hikayesi genel olarak önceki 2 oyundan ayrılıyor. Oyun 1912 yılında geçmekte. Oyunda bulunduğumuz yer bulutların arasında bulunan Columbia adlı gök yüzü şehrinde geçmekte. Oyun boyunca yönlendirdiğimiz karakter Booker DeWitt. Oyunun hikayesinden fazla bahsetmek istemiyorum çünkü spoiler verip bu güzel oyunun tadını kaçırmak istemiyorum. Oynanış : Oyunu firs person yan birinci şahıs gözünden oynuyoruz. Oyunda silahlar alabilmemizin yanında çeşitli teçhizatlar ve de Vigors denilen psikokinetik güçler kullanıyoruz. Ve tüm bunlar birleştiğinde ortaya hem oynaması çok zevkli hem de hikayesi, müzikleri ve müthiş çevre tasarımlarıyla bir şaheser çıkıyor. Oyunun Türkçe Yaması'da mevcut.

Satın Almak İçin --> Steam - G2A

Divinity Original Sin

Metascore 87
    Eurogamer 90
    Gamespot 90
    IGN 90

Oyun dünyasının eski serilerinden Divinity, desteğini oyunculardan alarak köklerine dönmeye hazırlandı. Old School dediğimiz eski toprak RPG oyuncularını hedef alarak oluşturulan Divinity: Original Sin, bir RPG oyununda görmek isteyeceğiniz çoğu şeyi içerisinde bulunduruyor. İzometrik bakış açısına sahip oyun, 944 bin dolarlık oyuncu desteğiyle geliştirildi. Ayrıca oyunun türkçe yaması yapım aşamasında.

Goat Simulator

Öncelikle belirteyim Goat Simulator tamamen eğlence amaçlı yapılmış bir oyundur. Fizik motorunun gücünü ön plana çıkarmaya çalışılan bu oyunu denemenizi tavsiye ediyorum. Unreal Engine ile yapıldı.

Murdered Soul Suspect

Metascore 60
    Hooked Gamers 80
    Strategy Informer 70

Günümüzdeki çıkan oyunlarda klişe üzerine giden hikaye oyuncuların ilgisini pek çekmez. Murdered: Soul Suspect için ise durum biraz farklı aslında. Hikayemiz Salem Massaschusetts adlı bir kasaba da geçiyor. Yönettiğimiz karakter ise, Ronan O'Connor adında cinayet olaylarını çözmek ile görevlendirilmiş bir dedektif.

Konumuzun en ilginç bir kısmı ise bir sanık tarafından bize yapılan silahlı saldırı da öldürülüyoruz. Ve bir anda ruhumuz canlanıyor hayalet olarak devam ediyoruz. Fakat bize yapılan saldırı sonucunda sanığı bulmak için yola koyuluyoruz ve şehirin hayal dünyasında kendimizi buluyoruz. Konusu çok ilginç geldi, değil mi? - MK

İncelemenin Devamı --> TIKLA

Europa Universalis IV

Metascore 87
    PC Gamer 91
    Eurogamer Sweden 100
    IGN Italy 90

Clausewitz adını belki pek çoğunuzu duymadınız ya da şu anda okuyanlar “Aa bir dakika o, Prusyalı general ve entelektüel Carl Philipp Gottlieb von Clausewitz değil mi?” diye düşünebilir ancak hayır. Paradox’un yıllardır bu tarzdaki strateji oyunlarına dstek veren ve her seferinde daha da kaliteli görseller sunan Clausewitz aslında oldukça istikrarlı bir motor. Evet belki kullanıldığı oyunlar bizlere bir Crysis 3 aksiyonu sunmuyor ve neredeyse text bazlı diyebileceğimiz oyunlar ancak EU4’ü oynarken bir iki gün öncesinde Humble Bundle ile aldığım EU3’ü açtım ve aradaki farkın ne kadar büyük olduğunu gördüm. Elbette aradaki 6 yıllık farkın bu kadar belirgin olması gayet doğal lakin geçen sene çıkan CK2’den bile daha cilalanmış bir şekilde karşıma çıkan Europa Universalis IV görsel açıdan beni mest etti. Her ne kadar Clausewitz hakkında sayfalarca konuşalacak (en azından sunduğu görsellik açısından) bir motor olmasa da bu kadar zaman içinde ona da değinmek gerektiğini düşündüm. - MK

Wolfenstein: The New Order

Metascore 81
    PC Gamer 84
    Game Spot 80

İkinci Dünya Savaşı, modern tarihin en önemli olaylarından biri olmasının yanında, günümüze etki eden en önemli olgulardan biridir de aynı zamanda. Bilim, siyaset, ordu ve pek çok alanda ciddi etkileri olan bu savaş, popüler kültüre de önemli bir şekilde yansımıştır. Dünya tarihinde pek çok önemli ve ilginç olay varken, ırkçılığın karanlık yükselişi ve insanoğlunun katıksız kötülükle yüzleşmesi belki de insanları en derinden etkileyen olay olmasına sebep oldu. İşte bu yüzden, günümüzde bile genciyle yaşlısıyla pek çok insan hala İkinci Dünya Savaşı'yla ilgili eserleri ilgiyle takip ediyor, araştırmalar yapıyor. Ve bu araştırmalarda ve sohbetlerde, "Nazi'ler savaşı kazansaydı ne olurdu?" sorusu en popüler sorulardan biri. İşte Wolfenstein: The New Order, bunu bir adım daha öteye taşıyor ve Nazi'lerin savaşı kazanmakla kalmayıp, dünyanın hakimi olduğu bir alternatif tarih ortamına taşıyor bizleri. - IGN

Amnesia : The Dark Desent

Metascore 85
    IGN 85
    GameCritics 100
    Game Informer 93

Amnesia... Nasıl anlatabilirim bilemiyorum, ancak saf korku, çaresizlik, müthiş sesler, çevre tasarımları ve müthiş bir hikaye... Tüm bu etmenler birleşince ortaya bu şaheser çııkıyor. Türkçe yaması da mevcut. Diğer bir oyunu da a Machine for Pigs'dir ancak bu oyun kadar başarılı olamamıştır. Korkmak istiyorsanız kesinlikle denemelisiniz ancak sadece korkmak için değil biraz da eğlenmek için oynayın. Kendinizi oyunun hikayesine kaptırın. Unutamayacaksınız...

XCOM: Enemy Unknown

Metascore 89
    Game Informer 95
    Joystiq 90
    Gamespy 100

Birçok eski oyuncu, UFO: Enemy Unknown ismini duymuştur. 1994 yılında Mythos Game ve MicroProse tarafından geliştirilen yapım, piyasaya sürüldüğü döneme göre başarılı bir grafik çizerek, yapımcısınız yüzünü güldürmüştü. Civilization’ın yapımcısı Faraxis Games de bunun farkında olacak ki, XCOM’u Enemy Unknown adı ile tekrardan geliştirmeye karar vermiş. Geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkan oyun, yapımcısını utandırmayacak puanlar almayı da başardı. MK ekibi olarak bizim de dikkatimizi çeken oyunun inceleme şerefi de bana verildi. “Playstore” üzerinden edindiğimiz oyunu indirmek uzun sürse de, buna değdiğini rahatlıkla söyleyebilirim. - MK

Dead Light

Metascore 78
    NZGamer 90
    PC Master 84

Microsoft Studios 'a bağlı TequillaWorks tarafından yapılan Deadlight, daha ana menusundekı müziğiyle duygularınıza dokunmayı başarıyor. Bir 2.5d platform oyunu için grafikler atmosfer, ve çevredeki gerçekçi dünya ögeleri ambiyansını yansıtmakta çok başarılı. Müzik tonlarıyla vermek istediği duyguları başarılı sunumuyla destekleyen yapım sürükleyici ve vurucu bir hikayeyi bizlere aktarıyor. Bu yüzden en azından hikayesi için mutlaka oynamanızı tavsiye ederim.

Brothers - A Tale of Two Sons

Metascore 90
    Giant Bomb 100
    PC Gamer 85
    GamingTrend 90

Başarılı İsveçli film yönetmeni Josef Fares ve üst düzey geliştirici Starbreeze Studios'un eseri olan destansı yolculukta iki kardeşe rehber ol.

Tek oyunculu modda ortaklaşma heyecanını tadarken iki kardeşi aynı anda yönet.

Bulmacaları çöz, çeşitli bölgeleri keşfet ve her bir stick ile bir kardeşi yöneterek boss'lar ile savaş.

Hayata tutunan bir adam. Hasta babalarını iyileştirme şansı arayan iki çocuğun elinde tek seçenek vardır.
    Hayatta kalabilmek için sırtlarını birbirlerine yaslayarak ""Yaşam Suyu""nu bulabilmek üzere bir yolculuğa çıkmak zorundadırlar
    Biri zayıfken diğeri güçlü, biri korkmuşken diğeri cesur olmalı...

Bu yolculuğu unutamayacaksınız.

Chivalry: Medieval Warfare

Metascore 79
    PC Gamer 81
    AusGamers 90
    GameTrailers 90

Age of Chivalry'i hatırlayan var mı diye bir soru sorarak başlamak istiyorum yazıya. Çok oyunculu bir Half-Life 2 modu olarak yayımlanan, Steam'de oldukça popüler olan ve oyuncular tarafından çok sevilen Age of Chivalry'i artık Chivalry: Medieval Warfare adında başlı başına bir oyun olarak piyasaya sürüldü. Torn Banner Studios tarafından geliştirilen oyun arkasına Unreal 3 grafik motorunun gücünü de alarak bizleri çok oyunculu ortamda Orta Çağ savaşlarına çağırıyor. - Tr Gamer

Satın Almak İçin -->Steam - G2A
    İncelemenin Devamı İçin --> TIKLA

Monochroma

Merlin'in Puanı 73

Bundan yaklaşık 2 sene önce Murat Halilbeyoğlu’yla birlikte Cihangir’in ara sokaklarında bir oyun stüdyosunun kapısını çalmaya hazırlanıyorduk. Kimlerle karşılaşacağımız, ne tür bir oyun yaptıklarını veya ne kadar başarılı olabileceklerini bilmiyorduk. Kapıyı çaldık, içeri girdik ve bizi projenin başındaki isimler Burak ve Orçun karşıladı. O ana dek idealist olmakla birlikte bu işi nasıl başaracaklarını bilen insanlarla karşılaşacağımızdan şüpheliydik. Karakter, bölüm ve çevre tasarımları konusunda çeşitli ipuçları alıp oradan ayrıldık. Aradan geçen 2 yıl ve ortaya çıkan tonla bilgi. Şimdi ise Nowhere Studios’un ilk oyunu Monochroma karşımızda.

Siyah, beyaz ve kırmızı

Monochroma’nın başarılı olacağı, aslında geçtiğimiz Ağustos ayında sonuçlanan ve 80 bin dolar hedefi bulunan Kickstarter kampanyasından belliydi. Ardından Steam Yeşilışık üzerinden de desteklenen oyun, 2 gün sonra piyasada olacak. Peki ya oyun nasıl? Almaya değer mi? Ülke dışında başarılı olabilecek mi? İşte incelememizde bu soruların cevaplarını bulacaksınız. - MK

Tropico 4

Metascore 78
    Game Star 87
    IGN 85

Tropico 4 beraberinde getirdiği yeniliklerin yanında eski havasından bir şey eksiltmeden karşımıza çıkıyor. Bu yeni oyunda eski alışkanlıklarımızı sürdürürken yalnız olmayacağız. Artık bakanlar kabinesi bizim yardımımıza koşacak. Amerika ve Rusya’nın yanına Orta Doğu ve Avrupa ülkeleri ile Çin de katılacak. Atmosferi daha neşeli, olayları daha şaşırtıcı ve zevki kat kat artmış şekilde Tropico 4 ile kendimizi tatil yapıyormuş gibi hissedeceğiz. Haydi herkes adaya. - MK ( Oyunun türkçe yaması da mevcuttur ayrıca Tropico 5'r pre-order vermeyi de tercih edebilirsiniz 30 $ karşılığında )

Antichamber

Metascore 82
    GameFront 90
    Game Informer 90

Yoğun bulmaca oyunlarını sevenlerdenseniz, Antichamber tam size göre bir oyun! Portal tarzında oynanışa, bolca gizeme ve kendi içinde bir felsefeye sahip olan Antichamber’da bir labirentin içindesiniz. Oyunun başında nasıl oynayacağınızı anlatan bir iki uyarıdan sonra, oyun hakkında size hiçbir şey söylenmiyor. Tamamen kendi başınıza olduğunuz bu labirentte çıkış yolunu bulmanız gerek. Oyun sizinle sadece duvarlardaki çizimler sayesinde iletişim kuruyor ve bu çizimler de size yardımcı olmak için değil, derinlerdeki bir hikayeyi anlatmak için konulmuşlar.

Alan Wake

Metascore 83
    IGN 90
    PC Gamer 86
    Game Spot 85

Siz, kendi çıkışlarınızı yaratabilir misiniz? Kurtulabilir misiniz karanlıktan... Her taraf zifiri karartıyken, sizi bir zift çukuruna düşmüşcesine kendine çekerken karanlığı yırtabilir misiniz? Bilinmezliğin tam koynunda, ışığı görebilir misiniz? Tüm zorluklara rağmen yorulmuş bedeniniz, kabuslara "Evet" demenize engel olabilir mi? Belki de her şey zihninizde kurguladığınız istem dışı bir dünya ve orada yaşayanların ürünüdür, kim bilir? Tek çıkış yolu ise uyanmak, ama söylendiği kadar kolay olmayabilir... Kabus bekçileri, gözlerinizin açılmaması için nöbet tutuyor. -İlk yazıdan altıntı. - MK ( Türkçe Yama Mevcuttur )

Broken Age

Metascore 82
    Polygon 90
    Game Spot 70
    Destructoid 95

Full Throttle, Grim Fandango, Brütal Legend’ı tasarlayan, ilk iki Monkey Island oyununu yaratanlardan Tim Schafer, 90’ları geri getirme çabasında. Adventure dendiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan Schafer, son olarak kurduğu Double Fine isimli oyun stüdyosuyla ve bu stüdyonun Kickstarter üzerinen rekor düzeyde para topladığı Double Fine Adventure projesiyle adından söz ettirmişti. Şimdi ise bu “Double Fine Adventure”ın “Broken Age” olmuş hali karşımıza çıkıyor. - MK

The Banner Saga

Metascore 80
    IGN 86
    USgamer 100
    GamesRadar 90
    GameFront 88

"Tanrılar öldü. Sorun olan bu değil. Sorun, herkesin bunu bilmesi."

Bu cümlelerle başlayan oldukça etkileyici bir role play oyunuyla baş başa kalmaya hazırlanın. Bir de işin içerisinde Vikingler olunca, tadından yenmiyor. Bildiğiniz ve yaşadığınız evreni bir kenara bırakıp, biraz da taktik yürütebileceğiniz ilginç bir deneyime hazırlanın: The Banner Saga. - MK

Fez

Metascore 91
    IGN 95
    PC Gamer UK 90
    PC PowerPlay 100

Basit görünüşüne aldanmayın! Bağımsız yapımcı Polytron tarafından geliştirilen FEZ, platform/bulmaca türünde eşsiz bir deneyim sunuyor. 2D görünümü ardına saklanan 3D dünya ve 4 farklı bakış açısıyla her bölümünde oyunculara yepyeni bir keşif deneyimi yaşatan oyun, son dönemin en özgün yapımlarından birisi. - BSC

Deus Ex: Human Revolution

Metascore 90
    Joystiq 90
    Level 100

“Teknolojinin insanoğlunu geçtiği açık bir gerçektir.” - Albert Einstein

Yeni Deus Ex oyunu Human Revolution elbette eski iki oyuna oranla çok büyük değişikliklere ve yeniliklere sahip. İlk Deus Ex oyunundan öncesinde geçen hikayede o zamanlara nasıl gelindiğini Adam Jensen’ın gözünden anlatıyor. Özellikle oynanış şeklindeki seçim şansı oyuncuların bir anlamda kendi stillerini oyuna yansıtmalarını sağlıyor. Peki, bakalım Deus Ex: Human Revolution bizlere eski bir dünyanın yeni kapılarını açacak mı? - MK

Call of Cthulhu: Dark Corners of The Earth

Metascore 76
    PC Gamer UK 83

Kimsenin bana inanmadığını çok iyi biliyorum, çünkü söylediklerimi anlayamıyorlar. Hiç birinin asıl gerçeklerden haberi yok! Halen o şeyler gözlerimin önünde, bir türlü onları söküp atamıyorum. Belki şu anda buradalar, beni izliyorlar. Doktor geçenlerde gelip bana her şeyi anlatmamı söyledi. Bende tüm olanları tüm çıplaklığı ile birbir anlattım. Bana baktı “Tamam şimdi biraz daha uyu bakalım” dedi. Bana inanmadığını biliyorum, gözlerinden okunuyordu. O yazıyı ve söylenen o kelimeleri çok iyi hatırlıyorum “phnglui mglwnafh cthulhu rlyeh waghnagl fhtagn”, evet aynen böyle R'lyeh'deki evinde bekliyor. Şu anda gülüyorum, bu cümleyi sarf ettiğim zaman hemşireler bana bakıyordu. Onlar bunu anlayamaz, olayları yaşamaları gerek. Aslında hiç bir insan şimdiki durumumu anlayamaz. Gözlerim halen ölen insanları görüyor. Cesetler yukardan aşağıya doğru düşerken, yerdeki büyük kollar onları içine doğru çekiyordu. Kırılan kemik parçalarının sesleri halen kulaklarımda, ölen insanların o kokuları ve görünüşleri... çıkmıyor ne yapsam aklımdan çıkmıyor. O büyük uzun kolların sahibi kimdi? Ondan kaçtım, yeniden kasabaya döndüm. Bulduğum tek şey sessizlikti, evet aklıma deniz yaratılarının insanlara saldırması geliyor. O dev cüsseli ne olduğu belirsiz şeyin, canlı canlı insanları öldürmesi. Etrafa yakıp yıkan o diğer şey neydi? Sürekli şey diyorum, çünkü ne oldukları belirsiz. Hepsinin dönüm noktasını Cthulhu, halen yatıyor ve rüyalara karışıyor. O tarikat, ne olduğu belirsiz, onlar da bunlara sebep oldu. Bir çok masum insan öldü, bazılarının hiç bir olaydan haberi yoktu. Artık içimdeki korku ve karanlık daha da fazla büyüyor, dayanamıyorum. Sürekli kaçsam da o beni kovalıyor. Beni çağırıyor, o karanlık köşeye hiç gitmeyecektim. Onları hiç görmeyecektim. Neden karıştım ki? Şunu anladım, bizden saklı olan bir çok şey var. İnsanlar onları karıştırmamalı, eğer karıştırırlarsa sonları çok kötü olur. Aradaki perde, o sahte perde kalmalı, yoksa kötülük her yeri sarabilir. Tüm yolları denedim, artık ondan daha fazla kaçamıyorum. Sadece tek bir çıkış noktası kaldı, ölmek belki de kesin tek yol. Ne kadar dayanmak istersem isteyeyim, gücü karşısında donuyorum. Sözlerimi burada bitti, bana inanmasanız bile ben kendimden eminim... - MK ( Türkçe Yaması Mevcut )

Satın Almak İçin --> Steam - G2A (G2A Stoklarında Kalmamış)

Wasteland 2

Oyun Early Acces'de Olduğundan Yani Henüz Full Sürümü Olmadığından Henuz Verilmiş Bir Puanlama Yok, Bu Ay Çıkıyor Oyunun Full Sürümü.

Wasteland, aynı Fallout gibi nükleer kıyametten çıkmış bir dünyayı konu alıyordu ve hayatta kalmaya çalışıyorduk, tabii o zamanlar hem teknolojinin el verdikleri hem de oyun mekanikleri daha kısıtlı olduğu için masaüstü rol yapma oyunu mekaniklerinin kullanımı yoğunluktaydı. Wasteland 1990 yılında “Fountain of Dreams” isimli bir devam oyununa kavuşmuş olsa da, Electronic Arts bu oyunun satmayacağından korkmuş ve oyunu “Wasteland’in devam oyunu” olarak tanıtmamıştı. Böyle böyle Fallout çıktı ve bir efsane oldu, bu sürede Wasteland’in adı tarihin karanlığı arasına karıştı. Tabii Kickstarter gelene kadar. - MK

Trine 2

Metascore 84
    Game Chronicles 98
    Game Spy 90
    IGN 90

Masal tadında bir oyun. Bulmacalı oyunları sevenler ve platform oyunlarını sevenler için tam onlara göre bir oyun. Kesinlikle kaçırmamalısınız bu 3 kahramanımızın maceralarını. Ayrıca oyunun birincisini de oynamanızı tavsiye ediyorum yine birinci oyunuda gerçekten oynamaya değer bir oyundur.

Videolu İnceleme İçin --> TIKLA (Merlin'in Kazanı)

The Wolf Among Us

Metascore 85
    Gaming Nexus 95
    The Escapist 100
    IGN 90

The Walking Dead ile birlikte 2012 senesine damga vuran Telltale Games'in oyunu, birçok otorite tarafından "Yılın Oyunu" ödülüne layık görülmüştü. The Walking Dead'i çizgi roman tabanlı olarak oluşturan Telltale Games, The Wolf Among Us'ta da başka bir çizgi roman olan Fables'ı temel alıyor. - BSC ( Oyun Episode'lara Ayrılmıştır, Aynı The Walking Dead Gibi. Episode'ların Türkçe Yamaları Çıkmıştır.)

The Novelist

Games Master UK 80
    Polygon 75
    PC Gamer UK 71

Ailenize karşı sorumluluklarınız ile sınır tanımayan bencil arzularınızı nasıl dengede tutarsınız? Dengeleme tüm ailelenin merkezi - birbirimizi mutlu tutmak için aldığımız kararlar - bu işe karışan insanlar için nasıl bir rol oynar? The Novelist'in sorduğu sorular bunlar. Bunları kendisi de tam parlaklığıyla açıklayamasa da yarattığı düşünce, hayatımızdan birkaç saatimizi bu oyunda geçirmek için iyi bir yol... - IGN

Sniper Elite 3

Metascore 72
    IGN 82
    Strategy Informer 80
    Merlin'in Kazanı 76

Keskin nişancı oyunları küçüklüğümden beri hep ilgimi çekmiştir. Tür için pek dikkat çekici oyun olmasa da yıllar önce, Sniper Elite'ın ilk oyunu birçok kişi tarafından sevgi ile karşılanmıştı. Sadece keskin nişancıların konuştuğu oyun, en son 2012 yılında Sniper Elite 2 ile karşılaşmıştık. Rebellion elbette oyunun bu kadar tutulmasının ardından seriye bir yenisini daha eklemek için kolları sıvadı.

Sniper Elite 3 ile karşımıza çıkan yapımcı firma, beklentilerin biraz daha yüksek olmasıyla beraber sessiz sedasız piyasaya çıktı. - MK

Rayman Legends

Metascore 89
    PC Gamer 90
    GameFront 90
    Strategy Informer 90

Rayman Origins'le eski popülaritesini yeniden kazanan uçuk kahramanlarımız çok bekletmeden geri dönüyor! Legends, başta Origins'de yer etmeyen online destek olmak üzere pek çok farklı oyun modu ve sosyal oyunla desteklenmiş. Görsel olarak çok daha vurucu çizimlerle kendini gösteren Rayman dünyası, Nintendo Wii U tablet kontrolcüsüyle birlikte sıradışı bir oynanış şekli sunuyor. - BSC

CastleStorm

Metascore 73
    Machinima 80
    Hooked Gamers 85

Kule savunma oyunlarını hemen hemen her oyuncu bilir. Bizim ve düşmanımızın birer adet kulesi vardır ve askerler yollayarak o kuleleri yok etmeye çalışırız. Ayrıca çoğu kule savunma oyununda mancınık bulunur ve bu mancınık ile ilerleyen askerlerimize yardım edebiliriz. Onların kulesine de bu mancınık ile zarar vermek de mümkündür. Zen Studios'un geliştirdiği CastleStorm ise kendine has özellikleriyle alışmış olduğumuz kule savunma oyunlarından kendisini farklı kılıyor diyebilirim. - MK

Sid Meier's Civilization V

Metascore 90
    Game Informer 98
    IGN 90
    Joystiq - Dark Station - Giant Bomb - Gameblog.fr - Guardian - The A.V. Club - Gaming Nexus 100 ( Hepsi 100 Vermiş )

Sid Meier, insanlık tarihi üzerine ansiklopediler okuyan özel bir oyun yapımcısı. Onun oyunu Civilization da insanlığın öyküsünü anlatan bir strateji oyunu. 90’lı yılların başından beri klasik olarak kabul edilen seri, Sid Meier’i da oyun tarihine geçirmiş durumda. Birçok eklenti paketiyle kusursuza yakın Civilization’dan sonra Sid Meier’in yeni hamlesi merakla bekleniyordu. Öncelikle yeni oyun görsel olarak farkıyla karşımıza çıkıyor. Civilization 4' e göre renklerin canlılığı biraz daha arttırılmış. Soğuk laboratuar havasından daha sıcak renklere geçilmiş tıpkı. Bu bakımdan oyunun Civilization 3'deki palete daha yakın olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca konsollar için çıkan Civilization Revolution kadar olmasa da karşımızda canlı, renkli bir oyun var. Bu seride DirectX 11 desteğini de görüyoruz. Ancak takdir edersiniz ki Civilization gibi bir oyunda DirectX 11 desteğinin çok da efektif ve göze çarpan bir tarafı olmuyor. - MK

Dark Souls 2

Metascore 91
    Game Informer 98
    IGN Italia 93
    PC Gamer 91

Gerçekten zor olan ve defalarca ölmeyi göze alarak, ısrarla oynamaya devam ettiğimiz kaç tane oyun var?

Oyun dünyasını kanser eden nadir oyunlardan biri olan Dark Souls, hakkını veren bir oyundan daha fazlası olmayı başarmış. Gelin görün ki geçmişte bize her türlü eziyet eden sınırsız oyunla karşılaştık. Birçoğunuzun "kime göre, neye göre zor?" dediğini duyar gibiyim ancak inanın bazı oyunlar gerçekten insanı çileden çıkaran cinsten. Hani kafamızı monitöre geçirmek veya yumruğumuzu klavyenin her köşesine yapıştırmak isteriz ya, aynen öyle işte. Hatta aranızda belki de Super Mario Bros'un kayıp bölümlerinden haberi olanlar vardır. Ah o prensese ulaşmayı bırakın, elinden düşüreceği mendile hasrettik. Neyse, konumuz tabii ki direkt olarak zor oyunlar değil; Dark Souls'un ikinci oyunu. - MK

Among The Sleep

Guardian 80
    Game Spot 70
    Josyiq 80

Bazı insanların küçükken korku dolu yaşadığı bir serüveni vardır. Kendi kurduğu kabusun içinde yaşadığı hayaller, oyunlarda veya filmlerde gördüğü korkular, bünyemize işler ve bir daha unutamayız.

Hatta yeri gelir, büyüdüğümüzde yaşadığımız kabusları yeniden hatırlarız. Geri döndüğümüzde ''Vay vay, o zamanlar nelerden korkuyordum'' diyerek, geçmişin acı dolu anlarını göz önünde bulundururuz. Bunların içerisinde aynı konsepte sahip bir korku oyunu var elimizde. Evet, bu oyun Among The Sleep'ten başkası değil! - MK

Torchlight II

Metascore 88
    GameSpy - Gaming Age - ZTGD 100
    Machinima 9/10
    Destructoid 9/10
    Merlin'in Kazanı 93

Diablo 3 ile aradığını bulamayan oyunseverlerin artık üzülmesine gerek yok. İlk oyununu 2009 yılında Torchlight ismi ile çıkartan Runic Games firması, ikinci oyunu Torchlight 2 ile Diablo 3'e resmen meydan okudu.

Bilmeyen okurlarımız için belirtelim, Runic Games aslında Blizzard North firmasında Diablo 1 ve 2'yi yapan ekip üyeleri tarafından kuruldu. Yapımcılar anlaşmazlık sonucu Blizzard firmasından ayrılıp, deneyimlerini Torchlight oyununda topladı. Bu yüzden aslında Torchlight 2'nin beklenen Diablo 3 olduğu düşüncesine de katılabiliriz. - MK

Condemned: Criminal Origins

Metascore 78
    IGN 85
    Game Chronicles 83
    Atomic Gamer 90

Condemned: Criminal Origins’in başarılı olacağının en büyük kanıtı, aynı yapımcıların elinden çıkmış olan F.E.A.R.’dır. Daha önce hiçbir FPS oyununda rastlamadığımız kadar yüksek hareket kabiliyetine sahip düşmanlarıyla, başarılı yapay zekasıyla, yeterli fizik motoru ve muhteşem atmosferiyle, oynayanların üzerinde adeta film tadında bir etki bırakmıştı. Bu yüzden ki nice yayın organında övgülerle söz edilip, yüksek puanlar almıştı. Condemned: Criminal Origins’den de hepimiz benzeri bir etki bekliyoruz. Bakalım Monolith’in yeni FPS’si, neyi ne kadar başarmış? - MK (2006)

The Witcher 2: Assassins of Kings

Metascore 88
    Game Chronicles 100
    Eurogamer 90
    IGN 90

The Witcher evreninde genlerinde biraz büyü, bolca kimyasal bulunan ve toplumda insan olarak görülmeyen, tek işleri canavar avlamak olan karakterlere “witcher” ismi veriliyor. Kahramanımız Geralt da bunlardan bir tanesi; ancak o sıradan bir witcher değil; kimileri tarafından Beyaz Kurt (White Wolf), kimileri tarafından da Rivialı Geralt olarak bilinen, adeta bir yaşayan efsane. Ancak her oyun karakterinin yaşayabileceği talihsizlikler sonucunda Geralt, kralın ordusuyla “papaz oluyor” ve zindana atılıyor... -MK ( Oyun Türkçe Desteklidir )

Titanfall

Metascore 86
    Game Informer 93
    Hooked Gamers 89
    Merlin'in Kazanı 99
    Game Spot 90
    IGN 89

Unuttuğumuz başka bir şeyde kendimizi özel hissetmek olmuş. İşte onu daha ilk maçımda anladım. Fark ettiyseniz ilk maç dedim, eh hepinizin bildiği üzere oyunda senaryo modu bulunmuyor. Bu son derece yerinde bir karar olmuş bana soracak olursanız, oyunun amacını tamamen belli etmesi, beklentileri karşılaması yönünde artı bir geri dönüş olacaktır. İyi, tamam senaryo yok dediniz de, bu Campaign seçeneği nedir?

Oyun hikayesini çoklu oyunculu moduyla anlatıyor derim. Titanfall'un en büyük özelliği işte bu! Oynadığınız her maça bir anlam kazandırmak. Ortada öyle über bir senaryo yok, zaten FPS'lerden Oscar'lık senaryolar beklemek saçma olur ama Respawn'ın sürekli olarak ilerlettiği bu senaryo insanı öyle bir bağlıyor ki bir süre sonra atmosfer sizi çepeçevre sarıyor. Titanların o büyüleyici dünyasından kelimenin tam anlamıyla çıkmak istemiyorsunuz... - MK

Satın Almak İçin --> Origin - G2A

Trials Evolution: Gold Edition

Metascore 85
    PC Gamer 90
    Game Star 86
    AusGamers 91

Öncelikle Trials Evolution: Gold Edition’ın Xbox 360 versiyonunu oynadıysanız, oynanış ve içerik açısından büyük bir fark yaşamayacağınızı belirtelim. Amacımız, motorlu arkadaşımızı (ki bazı bölümlerde kayak takımı, UFO gibi farklı araçlar da kullanıyoruz) A noktasından B noktasına en kısa sürede ve en az hatayla götürmek. Bunu yaparken de aslında 2 boyutlu olan bir 3D çevrede ilerliyoruz. Eminim çoğunuz küçükken Excite Bike oynamış ve Flash tabanlı oyunların arasında fizik motoruyla dikkat çeken motokros oyunlarını denemişsinizdir. İşte Trials Evolution: Gold Edition da aynı mantığı çok daha zengin bir şekilde bize sunuyor... - MK

Spec Ops: The Line

Metascore 76
    PC Master 89
    Game Star 85
    Gaming Trend 86

Arap Baharı rüzgârının tüm dünyayı etkilediği bu zamanda, Ortadoğu’yu düşünün ve gelecek yıllarda neler olabileceğini hayal etmeye çalışın. Özellikle Ortadoğu’nun cazibe merkezi ve petrol ülkesi olan Dubai’yi gözünüzün önüne getirmeye çalışın. Alman Yager firması bu konseptten yola çıkarak Spec Ops: The Line’ı tasarlamışlar. Oyun tamamen Dubai’de geçiyor ama bu kez Dubai alışılmış bir petrol şehrinin çok uzağında.

Spec Ops: The Line, gelecek bir zamanda, kum fırtınalarıyla çehresi tamamen değişmiş olan Dubai şehrinde geçiyor. Orta Doğunun bu en gözde şehri, her taraf alabildiğine kum yığını, harap olmuş araçlar ve binalarla dolu farklı bir şehir haline gelmiş. ABD hükümeti için bölgede bulunan Albay John Conrad ve 33. Piyade alayı geri çağrılır. Ancak Albay Conrad sivil halkı koruma ve güvenli bölgelere sevk etme işleriyle meşgul olduğundan emirleri dinlemez. - MK

Mirror's Edge

Metascore 81
    IGN 85
    Dark Station 90
    AtomicGamer 85

Tarz olarak klasik bir FPS oyunu gibi gözükse de Mirror's Edge çok farklı bir oyun. Biraz oynadıktan sonra hemen Halflife'ın meşhur Portal'ı aklıma geldi. Oda bunun gibi değişik bir yapıya, görülmemiş bir kurguya sahipti. Karakterimiz Faith, gelecekte önemli bilgileri taşıyan bir kurye. Tıpkı ünlü Taşıyıcı filmindeki gibi. Yalnız burada ne arabalar var, ne uçaklar. Sadece beden gücü ve taban kuvveti. Faith normal bir gün yaşarken kız kardeşinden gelen çağrı ile yanına gider. Kurulan tezgahtan ötürü bir cinayet kız kardeşinin üzerinde kalmıştır. Oyunda bu noktada sizi araştırmalar yaparak kardeşinizin adını temize çıkartmaya dayanıyor. - MK

Call of Juarez Gunslinger

Metascore 79
    Polygon 90
    Hooked Gamers 89
    Game Star 82

Cartel ile dibi gören Call of Juarez serisi, neyse ki çabuk toparlandı ve Gunslinger ile birlikte bir kez daha karşımıza alıştığımız Call of Juarez olarak geri dönmeyi başardı. Efsanevi kelle avcısı Silas Greaves ile birlikte bir kez daha Vahşi Batı’ya dönüş yaptığımız oyunda, Greaves girdiği bir barda eski parlak günlerini anlatmaya başlıyor ve biz de bu vesileyle onun geçmişte Billy the Kid, John Ringo ve daha birçok ünlü Vahşi Batı kovboyuyla ilgili yaşadıklarını oynuyoruz. - PC LABS

Shadow Warrior

Metascore 73
    Gaming Nexus 90
    Destructoid 85
    IGN 86

Katana'yı bilirsiniz. Samurayların kullanmış olduğu bu mükemmel ince ve kuvvetli kılıç Shadow Warrior ile bizim elimize geliyor. Üstelik bu Katana öyle basit bir Katana değil. İçerisinde çeşitli antik güçleri barındırıyor. Bu antik güçler sayesinde yaratıkları öldürmek oldukça kolay oluyor. Evet, yaratıklar. Bu oyunda onlardan fazlasıyla mevcut. Shadow Warrior ile birlikte yaratık doğramanın keyfini tadacaksınız. - MK

Mass Effect 3

Metascore 89
    Game Spot 90
    IGN 95
    PC Gamer 93

İnsanoğlu teknolojik olarak gelişmiş ve uzaya açılmıştı. Diğer ırklar ile diplomatik ilişkiler kurmuştu. Her şey görünüşte iyi gitse de, ortalıkta ve tüm ırklar arasında bir söylenti dolanmaktaydı. Bu söylentiye göre Reaper adında çok güçlü bir makine ırkı vardı ve uzun zaman önce canlı organizmaları yok etmek için Reaper’lar harekete geçmişti. Ama bir şekilde durdurulmuşlardı. Mass Effect 1 işte bu noktada başlıyordu. Reaper ırkının yeniden dönmesi ve canlı organizmaları tekrardan tehdit etmesi üzerine, perde arkasında birçok dönen oyun vardı. Komutan Shepard bu işin peşine dönünce, hatta ilk insan Spectre olmuş ve oyun sonunda Reaper ortaya çıkmıştı. Özellikle diplomatik engeller çıldırtan cinstendi. Son kısımda Citadel’daki o savaşı unutmak kolay olmamalı.

İkinci yapımın açılışı birçok yapıma ders olacak nitelikte. 2183’teyiz, gemimiz saldırıya uğramış durumda. Ancak Joker bir türlü gemiyi terk etmek istemiyor, onu kurtarmaya çalışırken gerçekleşen büyük patlama ile Shepard gezegenin atmosferine doğru savruluyordu. Böylesi bir açılışla birlikte daha ilk dakikadan itibaren oyun senaryodaki heyecanı tavana fırlatmıştı. Bu olayın 2 sene sonrasında aslında Shepard halen yaşıyor ve ortalık daha karışmış durumda. Ekibimize Yvonne Strahovski’nin modellemesi ve sesiyle hayat verdiği güzeller güzeli Miranda Lawson da katılmıştı. Aslında Miranda iOS’a çıkan Mass Effect Galaxy’de ortaya çıkmıştı. Mobil oyunda yaşanan bazı ara olaylar Mass Effect 2 ile bağlantılıydı.

ME2’de tehdit kendini göstermiş, ortalık karışmış duruma geldi. Sonuç olarak Shepard duruma yeniden el attı, ama bu sefer sıra Dünya’ya gelmiş ve Mass Effect 3 işte bu noktada başlıyor. - Hasan Uğur Nayır ( Şunu belirtmeden geçemeyeceğim, Mass Effect 3 , 2. oyundan sonra beklentileri tam olarak karşılayamadı yani Mass Effect 2 'yi de denemenizi hatta direk ondan başlamanızı tavsiye ederim. )

Satın Almak İçin --> Origin - G2A

Mass Effect 2 Satın Almak İçin --> Steam - G2A

Papers, Please ( Önerim )

Metascore 85
    Hooked Gamers 92
    GameFront 90
    Eurogamer 90
    IGN 87

Geçtiğimiz haftalarda Oyun Sevinci programımızda öyle bir oyun oynamıştık ki, eğlencesine oynayalım derken hastası olduk. O oyun Papers, Please’di.

Oyunda 1982 yılının sonlarında, Arstotzka isimli komünist bir ülkede çalışan vize memuru rolündeyiz. Tabi bu ülke gerçek değil. Ancak oyun, 80’lerin başındaki Doğu Bloğu ülkelerini konu aldığını açıkça belli ediyor. - MK

The Elder Scrolls IV: Oblivion

Metascore 94
    Game Informer 95
    PC Gamer 95
    GamesRadar + 9 İncelemeden 100

Hikaye şu şekilde gelişiyor, olay Tamriel ülkesinin Cyrodiil isimli başketinde cereyan ediyor. İmparatorumuz, kimliği belirlenemeyen bir suikastçi tarafından öldürülüyor ve biz de bu olaya şahit oluyoruz. Bunun yanında, Tamriel ülkesinde cehennem olarak kabul edilen Oblivion’un kapıları açılıyor ve oranın demon’ları Tamriel’e girip halka saldırmaya başlıyorlar. Tabii bununla birlikte bize de klasik bir görev düşüyor; imparatorun katilini bulmakla beraber, ülkemize ve hatta başkent Cyrodiil’e saldıran istilacılara karşı mücadele etmek... - MK ( Skyrim'i yazmamamın sebebi Skyrim'in daha çok bilinen bir oyun olması ve önceki oyunların Skyrim'in gölgesinde kalması. O yüzden bu sanat eserini de denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. )

South Park : The Stick of Truth

Metascore 85
    GamingTrend 95
    PC Gamer 90
    IGN 90

Oyunda South Park’a gelen yeni bir ailenin çocuğunu yönetiyoruz. Neden buraya taşındığımız belli değil. Tek bildiğimiz şey ağzımızı bıçağın bile açamadığı. Babamızdan ilk görevimizi aldıktan sonra sokağa çıkıyor ve maceraya adımımızı atıyoruz. Macera dediğime pek bakmayın, çünkü her şey oyundan ibaret. Kasabadaki çocukların oynadığı bu oyun hepimizin zamanında yapmak istediği ama yapamadığı bir şey aslında. Dungeons and Dragons’ı sokaklara taşımak ve gerçekten yaşamak. The Stick of Truth da bize tam bu duyguyu yaşatıyor.

Oyunumuzun hikayesi basit. The Stick of Truth’u (Doğruluk Çubuğu) elimizde tutmak. Çubuğumuz Cartman’ın önderliğindeki insanlarda bulunuyor. Bu krallığa (!) katılmamızın ardından elflerin saldırısına uğruyoruz ve çubuğu kaybediyoruz. - Turuncu Levye

Arma 3

Metascore 74
    PC Gamer 84
    Gaming Nexus 88

Kelimelerle anlatılamayacak bir oyuna bir kez daha geldik sizlerle. Bu sefer ki oyunumuz ARMA 3. Arma 3 gerçekten de büyük bir içeriğe sahip olduğundan bu tabiri kullandım yukarıda. Her oyuncuya oyunu aldırmak için ellerinden geleni yapmışlar. Bunu biraz başardıklarını söyleyebilirim. Genel olarak Arma serisini bilenler oyundaki alanın büyük bir savaş alanı olduğunu bilirler... - MK

Space Engineers

Space Engineers, yani Uzay Mühendisi denince aklınıza ilk gelen şey günümüzün de mesleklerinden biri olan ve uzay araştırmaları, araçları yapan mühendisler gelebilir fakat burada durum daha farklı. Burada gerçek anlamda “Uzay” ve “Mühendislik” söz konusu.
    Space Engineers oyunu sayesinde uzay boşluğunda uzay istasyonları veya uzay gemileri inşa edebilirsiniz.
    Oyun, sandbox (kum havuzu) olarak tabir edilen; özgürce istediğiniz zaman istediğinizi yapabildiğiniz bir oyun olarak tasarlanmış. Space Engineers sayesinde bilimkurgu filmlerinde gördüğünüz, harika tasarımlara sahip uzay gemilerini yaratabilirsiniz... - FRPNET

Videolu İnceleme --> TIKLA

The Swapper

Metascore 87
    IGN 93
    PC Gamer 88
    Hooked Gamers 100

Evet bugün bahsedeceğimiz oyun The Swapper. Kiminiz belki ismini bile duymamış olabilirsiniz. Helsinki Üniversitesi’nde okuyan Otto Hantula ve Olli Harjola adlı iki gencin bir araya gelerek yarattıkları oyun Indie Fund adlı sitenin başarılı ile kaynak sağladığı altıncı oyun olarak geçtiğimiz aylarda PC platformu için çıkışını gerçekleştirdi. Bağımsız yapımlar arasında bir anda patlayan The Swapper ben de dahil birçok kişinin 2013 senesinin en başarılı oyunları listesine girmeyi başardı.

The Swapper’ın türünü side scrolling platform bulmaca oyunu olarak açıklayabiliriz. İki boyutlu olarak oynadığımız oyunda bulmacaları çözerek ilerlemeye çalışıyoruz. Burada şunu belirtmeliyim ki oyun bulmaca türüne aç olan oyuncular için biçilmiş kaftan. Oyundaki bulmacalar gerçekten sizi sinir edip, çözdüğünüzde ise sizde başarma duygusunu yaratıyor. Peki bu bulmacalar neyin nesi?... - Turuncu Levye

Nidhogg

Metascore 81
    PC Gamer 93
    Eurogamer 90
    GameTrailers 90

Çok basit bir kontrol yapısı olan ve piksellerden oluşan Nidhogg’dan bahsediyoruz. Dövüş oyunlarındaki karmaşık tuş kombolarından arındırılmış bir şekilde çıkış yapmış olan oyunumuzu öğrenmek oldukça basit. Bir tuş ile zıplıyorsunuz, bir diğeri ile saldırı yapıyorsunuz ve diğer kontrol tuşları ile yürüyorsunuz. İşte bu kadar basit. Tabii sadece kontroller basit, oyunun kendisi oldukça zor. Zaten biraz ilerleme kaydettikten sonra dediğimi daha net bir şekilde anlamış olacaksınız.

Nidhogg tamamen eğlendirmek üzerine yapılmış ve pek çok ödül kazanmış bir yapım. Oyun içerisinde sadece bir amacınız var. Bu amaç ise şu şekilde: Karşınıza çıkan rakibi öldürmek ve yeterince ilerleyip bölümü bitirebilmek. Üç dört yeri geçtikten sonra sona ulaşmış oluyorsunuz. Tabii bu yerleri geçmek zor olmuyor, gerek mekanın yaratmış olduğu şartlar, gerek rakibiniz sizleri yeterince zorlamaya yetiyor. - MK

Ether One

Metascore 81
    Hooked Gamers 92
    IGN 79
    Destructoid 90

Bir sanal gerçeklik aracının içinde bulunduğunuzu ve buradan çıkmak için psikolojik korkularınızla yüzleşmeniz gerektiğini hayal edin. Bu macera sandığınızdan daha zorlu bir hale gelebilir.

İnsan oğlunun kırılganlığı ile hesaplaşması olarak nitelenen oyunda bulmaca öğeleri olmadan çevreyi keşfetmemizin mümkün olacağı bir oyun modu ile daha derin bulmacalarla dolu bir modun olacağı belirtiliyor. - BSC

Videolu İnceleme --> TIKLA ( Bolum Sonu Canavarı )

S.T.A.L.K.E.R: Shadow of Chernobyl

Metascore 82
    GameCritics 90
    Game Spot 85
    PC Gamer 85

S.T.A.L.K.E.R. yaşanmış gerçek bir olayı konu alıyor. Belki de oyunun Çernobil felaketinin yaşandığı yerde geçmesi oyuna duyulan ilgiyi bir kat daha arttırıyor. İlk olarak tarihte acı bir yeri olan Çernobil felaketini hatırlayalım; “Çernobil Nükleer Santral’i 1960 ve 70’li yıllarda Sovyetler Birliği zamanında inşa edilmişti. 25 Nisan 1986'da öğle yemeğinden çıkan bir mühendis, bir elektrik denemesi için, RBMK tipi reaktörün "Acil soğutucu sistemlerini" kesiyordu. Teknisyenler, akşam üstüne doğru, reaktörün gücünü minimuma indirmişlerdi. Amaçları, kendi gücüyle dönen tribünlerin elektrik debisini kontrol etmekti. Ancak, bu durumda, RBMK tipi grafitgaz reaktörlerinin müthiş bir istikrarsızlık kazanacağından haberleri yoktu. Her şey normal bir şekilde giderken Çernobil Nükleer Santral’inde bulunan RBMK-1000 reaktörlerinden dört numaralı reaktörde, gece yarısı saat 1'i, 23 dakika 58 saniye geçe, ardı ardına gelen iki müthiş patlama yaşandı. Santralın 1,016 bin ton ağırlığındaki damı, bir fişek gibi gökyüzüne fırlamış; ardından da, tüm gücüyle santralın üstüne düşmüştü. Ardı ardına gerçekleşen patlamalar ortamı bir anda cehenneme çevirmişti. Reaktör’deki İlk patlama sırasında 31 kişi hayatını kaybetmişti. Sovyetler Birliği olayı ört bas etmeye çalışsa da, patlama sonucunda ortaya çıkan radyoaktivite bulutu diğer ülkelere de yayılıyor ve olay tüm Dünya’yı ilgilendiren önemli bir sorun haline geliyordu.“ - MK

The Longest Journey

Metascore 91
    PC Gamer 90
    IGN 93
    Game Spot 93

Altı yıl öncesine gidiyorum. Dört cd’lik bir oyun kuruyorum bilgisayarıma. The Longest Journey. Nerden bilebilirim ki hayatım boyunca beni en çok etkileyecek, tartışmasız olarak günümüze kadar yapılmış olan en güzel macera oyununu, hatta oyun değil, dünyalar kurmakta olduğumu. Hem de adı sanı o güne kadar pek duyulmamış bir Norveç firması Funcom tarafından yapılmış bir oyun. Zamanını aşan grafik kalitesi, mükemmel seslendirmeler, dört dörtlük bulmacalar ve her şeyden öte şu ana kadar örneğini göremediğimiz kalitede özgün bir hikâye. Bütün bunlara bir de April Ryan karakteri eklendiğinde karşımıza klasikten de öte bir oyun çıkmıştı.

The Longest Journey’e başladığımızda yaşlı bir teyze dinleyenlerine yaşanmış bir hikâye anlatmaktaydı. April Ryan ve “Balance” hakkında bir hikâye. April Ryan, 18 yaşındaydı. Evinden ayrılmış Newport Venice’de bir yurtta kalıyordu ve güzel sanatlar öğrencisiydi. Teyzemizin hikâyeye başlamasıyla bizde kendimizi April Ryan’ın çok sık gördüğü(ya da gördüğünü sandığı) bir rüyada buluyorduk. Farklı bir dünyadaydık. Bir ağaca yardım edip, bir yumurtayı kurtardıktan sonra çıka gelen ejderha her şeyin annesi olduğunu, bizimde bütün geleceğin annesi olduğumuzu söylüyordu. Uyanıp daha kendimize gelmeden yurttan dışarı çıktığımızda bankta oturan Cortez, nasıl olduğunu anlayamadığımız bir şekilde rüyalarımız hakkında konuşuyor ve bizim kaderimizden, seçilmiş kişi olduğumuzdan bahsediyordu. - MK ( 2006 )

Super Meat Boy

Metascore 87
    Game Spot 95
    IGN 90
    PC Gamer UK 90

Bağımsız oyun yapımcılarını her zaman takdir etmişimdir. Sayıları parmakla sayabilecek kadar az olan usta programcıların, milyon dolarlar harcanan oyunlara kafa tutması ve gövde gösterisi yapması takdiri hak ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Xbox360 ana platform olmak üzere ayrıca steam sayesinde de edinebileceğimiz Super Meat Boy buna en güzel örnek olur herhalde.

Team Meat, kız arkadaşımızın Dr.Fetus tarafından kaçırılmasını yeterli bir hikaye olarak görmüş olacak ki oyunun kurgusu olarak başka bir şeye yer vermemiş. Zaten oyunu oynarken bir süre sonra bu ‘koşturmaca’nın nedenini unutmuş olacaksınız... Platform öğelerini yüzünüze vuran yapımda en öne çıkan unsuru ise zorluk seviyesi. - MK

Darksiders

Metascore 83
    Game Spot 80
    Eurogamer Italy 90
    GameFocus 88

“Kuzu ikinci mührü açınca, ikinci yaratığın ‹‹Gel!›› dediğini işittim. O zaman kızıl renkte bir at çıktı ortaya. Binicisine dünyadan barışı kaldırma yetkisi verildi. Bunun sonucu olarak insanlar birbirlerini boğazlayacaklardı. Atlıya ayrıca büyük bir kılıç verildi.”- Vahiy 6. Bölüm

Savaş, savaş asla değiş.. Ahh pardon o başka bir oyundu. Ama şimdi fark ettim ki aslında Interplay ne güzel söylemiş zamanında. Savaş asla değişmez. Nerede, kimler arasında olursa olsun, neyle yapılırsa yapılsın savaş asla değişmez. Öyle ki oyunlarda bile. Bugüne kadar birçok savaş temalı oyun oynadık. Hatta şu günlerde bile sürekli aynı tema üzerine gidiliyor. StarCraft, Black Ops, New Vegas, Medal of Honor hepsi de savaş temalı oyunlar. Bir oyun strateji de olsa, adventure da olsa illa ki bir savaş teması geçiyor. Peki ama nedir bu savaş? Neden insanlara çok cazip geliyor? Ya da daha doğrusu sürekli olmasının sebebi cazip gelmesi mi? Yoksa bunun arkasında başka bir şey mi War?(!) - MK

Valiant Hearts: The Great War

Metascore 79
    Joystiq 100
    Game Spot 80
    Strategy Informer 90

Var olan savaşların her biri sayısız can yakmıştır. Hatta asıl derinden etkileyen, insanın ruhunda açılan deliklerin sayısız olmasıdır. Hani tahtaya yığınla çivi çakarsınız ve her biri farklı bir iz bırakır ya, tıpkı elimizin ayarının olmaması gibi. Duygularımıza bağlı olarak değişen vücut hareketlerimiz, bu sefer yüzümüzdeki tebessümle bir araya gelecek ve bizi 1. Dünya Savaşı'nın en derin hikayesiyle bir araya getirecek; Valiant Hearts: The Great War. - MK

Gone Home ( Önerm )

Metascore 86
    Polygon 100
    Game Spot 95
    IGN 95

Benim bir oyunun başarılı olup olmadığına dair kendimce basit kriterlerim var aslında, eğer bir oyunu bitirdiğimde ekrana bakakalıyorsam, kafamda bin türlü düşünce dönüp dolaşıyorsa, hatta boğazımda bir şeyler düğümlenmişse o iyi bir oyundur. Gone Home’un herkese aynı şeyi yaşatacağını iddia ediyor muyum? Hayır. Kendince sınırlarda dolaşan bir oyun Gone Home, ama bakalım kafanızda bir şeylerin canlanmasına yardımcı olabilecek miyim...

Bir senedir Avrupa’yı turlamakta olan Katie Greenbriar, sonunda ailesinin yeni taşındığı eve döner ama vardığı ev bomboştur; ne annesi, ne babası, ne de kardeşi ortalarda görünmektedir. Katie kapının üzerine iliştirilmiş, kardeşi Samantha tarafından yazılan bir not ile karşılaşır. Sam notta ablasına kendisini bulmak için uğraşmamasını, anne ve babasının nerede olduğunu bilmesini istemediğini, günün birinde tekrar görüşeceklerini söylemektedir. Katie eve girer ve neler döndüğünü anlamak için etrafı araştırmaya başlar. - Oyungezer ( Eser Güven ) ( Türkçe Yaması Bulunmakta )

Stanley Parable

Metascore 88
    Eurogamer 90
    Joystiq 100
    PC Gamer 90

Sıradan oyunları boşverin. Hepsi zaten birbirlerini taklit edip duruyor. Uzaklarda aramış olduğumuz bir oyun. Bir keşif oyunu. Üstelik her keşfin sonucunda bizleri farklı bir son bekliyor. Bazen hikaye bitiyor, bazen hikaye bitmiyor. Bunu bizim verdiğimiz kararlar etkiliyor. Gelin şimdi bu garip keşif oyununun ne olduğundan ve nasıl olduğundan bahsedelim.

Öncelikle oyunun geçmişine gidelim, 2011 yılına. Half-Life 2 için mod olarak tasarlanmıştı. Daha sonra mod olarak çıktı ve oyuncuların beğenisine sunuldu. Oyuncular bu modu bilgisayarlarına kurduklarında ne olduğunu ilk başta anlayamamışlardı. Ben de aynı tepkiyi vermiştim açıkçası. Daha sonra hikayeyi anlatan kişi konuşmaya başlıyordu ve bizim Stanley adında çalışan bir kişi olduğumu söylüyordu. Devamında ise hikayeyi anlatmaya devam ediyordu... - MK

The Last Door ( Önerim )

Metascore 78
    DarkStation 90
    IGN Italia 85
    GameFront 80

Öncelikle biraz bilgi vereyim; Oyun gördüğünüz gibi piksel bir oyun, ancak yapımcıları İspanyol olan bu oyun size inanılmaz bir atmosfer ve derin bir hikaye anlatımı sunuyor. Çevreyle etkileşiminizin oldukça fazla olduğu bu oyun size farklı bir deneyim yaşatacak. Viktorya İngilteresi'nde geçen The Last Door bir arkadaşımızın ölümü üzerine malikanesine gitmemizle başlıyor. Son olarak oyun hem tarayıcıdan ücretsiz bir şekilde ancak sadece 1. sezonun ilk 3 bölümü ücretsiz ve Türkçe destekli, 4. bölümünü oynamak için ise yapımcıyı desteklemek için en az 1€'yu gözden çıkarmanız gerekiyor. Kısaca pay what you want sistemini kullanıyor. Humble Bundle'dan hatırlayabilirsiniz belki. Bağışlayacağınız miktar arttıkça size özel hediyeler de veriliyor. Örneğin 5.81€ bağışlarsanız oyunun yanında bir de Soundtrack hediye ediyorlar. Ancak isterseniz Steamden ve G2A'dan da 10$ karşılığında 4 bölümün hepsini alabilirsiniz. İyi Oyunlar İyi Günler dilerim ve oyunu kaçırmamanızı öneririm... - Can Karagüzel ( SefiriKebir )

Satı Almak İçin --> Steam - G2A
    Oyunu Sitesinden Oynamak İçin ( ilk 3 bölüm dediğim gibi ücretsiz 4. bölüm için 1€ bağışlamanız gerekmekte ) --> TIKLA

Rise of Nations : Extended Edition ( Önerim )

Metascore 89
    GameSpot 93
    PC Gamer 93
    IGN 82
    Play Magazine 100

RoN oldukça fazla seçeneği olan bir oyun. İsterseniz on küsür ırktan birini seçip normal senaryoları oynar ve dünyayı ele geçirirsiniz, ister herhangi bir senaryoyu oynayabilir, ister bilgisayara karşı XXX farklı skirmish yapar, isterseniz de okuldan gıcık kaptığınız her derste sınıfın en yüksek notunu alıp sizi geçen inek arkadaşınızı multiplayer’da papaz edersiniz. Yani kısacası seçim sizin. Burada şu şöyle yapılıyor bu böyle yapılıyor diye uzun uzun oyunu açıklamayacağım çünkü bu tür bir yazı hem okuyanı sıkıyor hem de içinde keşfedilecek birçok güzel şey olan heyecanlı bir oyunu almaktan insanı caydırıyor. Bunun yerine her bölümü genel olarak anlatacağım. Unutmayınız ayrıntıları oyunu oynayarak yakalamak sizin işiniz ve haftaya sınav yapıyorum çalışın gelin:) Heyy arka sıralar bak buraya!

Efendim önce tek kişilik senaryo kısmını anlatayım. Burada seçebileceğiniz içinde Türklerinde olduğu 18 farklı ırk var. Irkların diğerlerine göre avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Mesela bizim millet askerlik konusunda çok iyiyken Yunanlılar bilimde ileri Moğollar ise şehir ele geçirmekte. Burada hoşunuza giden ırkı seçiyoruz ve oyun bizi o ırkın anavatanına götürüyor. Burada asıl amaç komşularımıza göre daha hızlı gelişmek ve sonunda onlara savaş açıp topraklarını ele geçirmek. Olay böylece kopup gidiyor ve sonunda bir bakmışsınız dünya bizim olmuş...- MK ( Söylemeden geçemeyeceğim bir yorumda "Better Than Sex" [Seksten daha iyi] denmiş. Gerisini siz düşünün. )

Two Worlds II

Metascore 76
    GamingXP 91
    Game Star 85
    Game Spot 75

Antaloor’un üzerindeki kara bulutlar hiçbir zaman dağılmadı ki!.. Kara Lord Gandohar, Ateş Tanrısı Aziraal’ın düşmesinden sonra kontrolü iyice ele almıştı. Dünya üzerindeki bütün dengeler değişmiş, elementlerin taşları yerlerinden oynamıştı. Her şeyi düzeltmek için yemin etmiş ve dengeleri düzeltebileceğine inanan kahraman ise Gandohar’ın sarayında esirdir. İsteği sadece dünyanın gidişatını normalleştirmek değil, aynı zamanda kendi özgürlüğünde hapsolmuş kız kardeşini de kurtarmaktır. Ne şanstır ki; nefret ettiği Orclar, onu oradan kurtarmak için bir plan yapmış, hatta bunu uygulamaya koymuşlardır. Esrarengiz kadın Dar Pha ve diğer Orclar sayesinde bu ölümcül saraydan kaçmayı başarır. Şimdi dertlerinin arasına bir yenisi daha eklenmiştir; neden nefret ettiğim bu ırk bana yardım etti? Bunun altında başka bir olabilir mi? İşte bu soruların cevaplarını bulabilmek için, Two Worlds 2 dünyasına giriş yapmak gerekiyor... - MK

Astebreed

Metascore 88
    USgamer 100
    Merlin'in Puanı 85
    Eurogamer 80

Bağımsız yapımların birçoğunun ne kadar başarılı içeriklerle karşımıza çıktığını biliyoruz. İşin içerisinde bol bol aksiyon ve oldukça başarılı bir hikaye olunca da tadından yenmiyor. Özellikle anime kültürüne yakın olan "bazı" oyunların bu konuda ön plana çıktığını bilirsiniz. Astebreed de bunlardan biri ve bağımsız bir firma olan Edelwise'ın gözbebeği.

Astebreed, on the rail türünde ve bir shoot'em up oyunu. Hatta aksiyon ve arcade türlerini de barındıran Astebreed, Mecha kontrolünü oyuncuların deneyimlemesini sağlıyor.

Anime demişken belirtmekte fayda var, Astebreed görünüşte anime içeriklerine sahip olsa bile, oyuncuyu tatmin eden bir yapısı var... - MK

Satın Almak İçin --> Steam - G2A (G2A'da Bulunmamakta Oyun)

Gunpoint (Önerim)

Metascore 83
    Hooked Gamers 95
    IGN 90
    Joystiq 90

Gizlilik üzerine kurulu Gunpoint'de bir köstebeği yöneterek farklı yöntemlerle bilgi hırsızlığı gerçekleştireceksiniz. Etraftaki güvenlik görevlilerini ve cihazları manipüle ederek engelleri aşmalı ve mesleğini layıkıyla yerine getirmelisiniz. - BSC

The Incredible Adventures of Van Helsing

Metascore 72
    GamingTrend 91
    Hooked Gamers 90
    Game Spot 75

Aksiyon rol yapma oyunlarının ardı arkası gelmiyor. Blizzard’ın Diablo ile büyük bir adım attığı aksiyon RYO türüne son zamanlarda çıkan Torchlight biraz renk katmıştı. Macar oyun geliştiricisi ve yayıncısı NeocoreGames, Diablo III ve Torchlight II’nin çıkmasıyla türün son zamanlarda tekrar popülerleşmesini görerek The Incredible Adventures of Van Helsing ile aksiyon RYO oyunları listesine bir imza daha atmış bulunmakta.

İlk olarak 18. yüzyıl şiirlerinde görülmeye başlayan vampirler, Polidori’nin 1819’da yayınlanan The Vampyre adlı kısa hikayesi ile gotik kurgunun temel figürlerinden biri haline geliyor. Varney the Vampire ve Carmilla gibi yapıtlardan sonra 1897 yılında çıkan ve vampir edebiyatının başyapıtı olarak kabul edilen Dracula ise özellikle her oyunseverin az çok bilgi sahibi olduğu bir roman haline gelmiş durumda. Peki Dracula’nın başkarakterleri olan Kont Dracula’yı avlamaya çalışan kimdi hatırlıyor musunuz? Profesör Abraham Van Helsing. Günümüze kadar bir sürü film, televizyon serisi ve çizgi romana konuk olan Van Helsing ve ailesi bu sefer The Incredible Adventures of Van Helsing ile geri dönüyor... - MK

Broforce ( Amazing! )

Early Access ( Erken Erişilebilen Oyun) olduğu için şu anlık bir puanlama bulunmamakta. Ancak çoğu yer oyunu oldukça övüyor.

Hollywood'un tüm ünlü kahramanları bu oyunda! Broforce yıkılmaya müsait oyun alanıyla pekişen durmak bilmeyen aksiyonunda nostaljik bir "özgürleştirme" yolculuğuna çıkaracak sizleri. - BSC

İlk İzlenim --> Bölüm Sonu Canavarı

Life is Strange: Episode 1 - Chrysalis

Metascore 78
    Game Informer 85
    PC Gamer 84
    IGN Italia 79

Yine güzel bir oyunla karşınızdayım. Öncelikle "Remember Me" ' nin yapımcısı Dontnod Entertainment olmakta ve dağıtımını da Square Enix üstlenmekte. Oyun PC , PS 3 , PS 4 , XBOX 360 , XBOX One platformlarını desteklemekte. Ayrıca bir konuya da değinmek istiyorum ; gördüğünüz gibi oyun bölümlere ayrılmış durumda. Telltale Games'inn The Walking Dead , Wolf Among Us gibi 2 oyunundan da hatırlarsınız. Ancak bu oyunlara nispeten bölümler daha uzun sürmekte ve oynanış biraz daha farklı, size daha fazla imkanlar sağlıyor oyun. Son olarak oyun bulmaca ağırlıklı bir oyun ve oyunda zamanı geri alabilen bir kızı yönetiyoruz. - Can Karagüzel ( SefiriKebir )

Not : Arkadaşlar oyunu ister bölüm olarak isterseniz de direk sezon ( 1'den 5'e kadar olan tüm bölümleri ) olarak satın alabilirsiniz.

Dying Light

Metascore 79
    Hooked Gamers 90
    IGN 85
    Game Informer 85

Defalarca düşünüp, sorgulamaya gerek yok. Dying Light, ismen olmasa bile, kesinlikle Dead Island’ın ve beraberinde getirdiği açık dünya geleneğinin takipçisi. Biraz zorlasak iki yapım için de aynı oyun diyebiliriz aslında. Elbette Dying Light’ı öne çıkaran ve ister istemez birçok oyuncu tarafından beklenmesine yol açan sürüsüyle neden var... - Merlin'in Kazanı

Satın Almak İçin --> Steam

Elite Dangerous

Metascore 80
    Hooked Gamers 90
    PC Gamer 86
    Eurogamer 80

İlk olarak 1984 yılında oyuncuların karşısında olan Elite serisinin dördüncü oyunu olarak geliştirilen Elite: Dangerous, 1:1 ölçekli Samanyolu Galaksisi'ni açık dünya olarak sizlere sunmayı amaçlıyor.

Uzay, takas ve simülasyon temalarının harmanlandığı bir oynanış sunan Elite: Dangerous, Elite serisinin 3. oyunu olan Frontier: First Encounters'ın devamı niteliğinde. Çıkışında oyuncuların hikayesine etki edebildiği bir MMO oyunu olacağı söylenen Elite: Dangerous, daha sonra ise tek kişilik içeriklerle genişleyecek. - BSC

Satın Almak İçin --> Satın Al - G2A ve Steam'de bulunmamakta...
    Gameplay Videosu -->Oyungezer'den Sinan Akkol'un İncelemesi

Evolve

Metascore 78
    IGN 90
    Game Informer 85
    PC Gamer 83
    Polygon 80

İlk Left 4 Dead'in üzerinden 6 sene geçmiş, inanabiliyor musunuz? Halbuki demosunu çılgınca oynayıp oyunun hastası olduktan sonra ön-siparişi bastığımı daha dün gibi hatırlıyorum. Turtle Rock'ın kendi çapında bir proje olarak geliştirmeye başladığı oyun, Valve'ın devreye girmesiyle çığ gibi bir anda büyümüş ve Co-Op Shooter türünün kurallarını baştan yazan bir fenomen haline gelmişti. Sonrasında Turtle Rock ve Valve yollarını ayırdı ve geriye Valve'a inanılmaz getirisi olan bir marka bıraktı, orası ayrı tabii. Neden Left 4 Dead'den bahsediyorum? Çünkü Evolve'un özü Left 4 Dead'in mekaniklerinde yatıyor. Ve iddialarına bakılırsa bu sefer 2K Games ile işbirliği yapan Turtle Rock, Co-Op Shooter türünün kurallarını bir kez daha baştan yazmaya hazırlanıyor... - Merlin'in Kazanı

İncelemenin Devamı --> Merlin'in Kazanı

DEVAMI EKLENECEK

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SefiriKebir -- 22 Şubat 2015; 11:49:06 >

• TATİLDEYİM ŞUAN KONUYA YENİ OYUNLAR KISA ZAMANDA EKLENECEK TAKİPTE KALIN
  • Konu Güncellendi
  • Konu Güncellendi yeniden
  • Güzel konu dostum eline sağlık devamını bekliyorummm
  • quote:

Orijinalden alıntı: magicans

Güzel konu dostum eline sağlık devamını bekliyorummm

Teşekkür ederim. Mümkün olduğunca çeşitli ve güzel oyunlar eklemeye çalışıyorum. İyi günler dilerim.
  • Konuya Yeni Oyunlar Eklendi
  • isteğimize göre de oyunlar bulursan tadından yenmez

destekçinim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yeni oyunlar eklendi. İstediğiniz türü ve örnek bir oyun yazabilirsiniz ona göre de konuya oyun ekleyebilirim.
  • Hocam tür farketmez ama oyalayacak sıkmayacak bir oyun önerir misin
  • güzel konuymuş.işime yaradı teşekkürler
  • çok güzel konu olmuş ilk defa duyduğum oyunlar var eline sağlık
  • Güzel konu takip. teşekkürler
  • Brothers A tale of two sons, süper bir oyun. Kardeşiniz ve ya arkadaşınız ile PC'den oynamanızı tavsiye ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Easter.

Hocam tür farketmez ama oyalayacak sıkmayacak bir oyun önerir misin

Aslında elimden geldiğince öyle oyunlar yazmaya çalışıyorum. Umarım beğeneceğiniz oyunlar vardır. Diğer arkadaşlara teşekkürler. Elimden geldiğince çeşitli ve güzel oyunlar yazmaya çalışıyorum.
  • Takipteyim güzel konu

• Yeni Oyunlar Eklendi
  • Resimlerde Hata Olmuştu Düzeltildi
  • quote:

Orijinalden alıntı: SefiriKebir

quote:

Aslında elimden geldiğince öyle oyunlar yazmaya çalışıyorum. Umarım beğeneceğiniz oyunlar vardır. Diğer arkadaşlara teşekkürler. Elimden geldiğince çeşitli ve güzel oyunlar yazmaya çalışıyorum.

Anladim hocam bir de wolf among us in son cumlesinde bazi bolumlerin turkce yamalari yapim asamasinda yaziyor onu duzelt istersen cunku butun bolumlerin turkce yamasi cikti

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: SefiriKebir

quote:

Anladim hocam bir de wolf among us in son cumlesinde bazi bolumlerin turkce yamalari yapim asamasinda yaziyor onu duzelt istersen cunku butun bolumlerin turkce yamasi cikti

Tamam düzelttim. Çok teşekkür ederim.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.