Şimdi Ara

Sıfır Ses [0db]- Fansız Sistem / Sessiz Bilgisayar Kurmak İsteyenler / Donanım Tavsiye ve İnceleme (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
269
Cevap
23
Favori
19.617
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Demek almışken RMx almak lazım. Çok fark varmış...

Rmx amazon.de üzerinde daha ucuz. Şu an itibariyle tabii.
  • mcake± kullanıcısına yanıt
    Teknik olarak RMx daha iyi görünüyor. Ancak fiyat olarak RM daha pahalı. Ben alırken sitesinde de böyleydi. Hatta o zaman teknik özelliklere bakmadığım için RM'nin daha yüksek fiyatı nedeniyle üst model olduğunu düşünmüştüm.

İlginçtir, RM'nin tek artısı fanın daha büyük olması, buna rağmen %100 yükte biraz daha gürültü çıkarıyor.

Fiyatlar uçtu, kolay kolay İndirim gelmiyor. Dolar da aldı başını gidiyor. Bu sebeple zamanında yaptığım en iyi alışverişlerden biri olduğunu şimdi daha iyi anlıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fuducuk

RMx serisi 10 yıl, RM serisi 5 yıl garantili.
    RMx serisinde Sleeve kablo var.
    RMx serisi fan son hızda iken 23db gürültü çıkarırken RM serisi 35db'yi biraz aşıyor.
    RMx serisinin kesintisiz çalışma sıcaklığı maksimum 50° iken RM serisinin 40°C
    RMx serisi kilogram bazında daha hafif.(550W için: 1.66kg/3.66kg)

Ben soracaktım, arkadaş sormuş. Yanıt için teşekkürler. Türkçe olarak böylesine geniş bir konu bulamamıştım sessizlik hakkında. Herkesin katkısıyla umarım çok faydalı bir hal alacak.
  • cagriyil C kullanıcısına yanıt
    Rica ederim.

Umarım katkı olur. Çünkü sessizlik için gerçek insan tecrübesi gerek. Ne yazık ki herşey firmaların ürünlere ait teknik özelliklerinde belirttikleri gibi olmayabiliyor. Evga'nın bana birkaç ay zaman kaybettirmesi gibi...

Bu arada konuyu geliştirmek adına birkaç notu buraya ve ilk sayfaya ekliyeyim;

-Listelediğim fanı dönmeyen ya da fansız güç kaynakları kağıt üzerindeki teknik değerler baz alınarak hazırlanmıştır. Bu listeye bakarak satın alacağınız güç kaynağının CV sesi vs. benzeri tarzında ses çıkarıp çıkarmayacağının garantisini veremem. Bu sebeple ilginizi çeken ürüne dair yorumları okumanızı veya direkt olarak kullanan kişilerle iletişime geçmenizi tavsiye ederim.

-Fansız da çalışabilme özelliğine ait güç kaynağı seçerken kaç Watt değerine kadar bunu vaadettiğine dikkat edin. Sisteminiz Boşta 150W, Yükte 200W çekiyorsa 100W'a kadar fansız çalışabilme özelliğine sahip güç kaynağı sessizlik noktasında işinizi görmeyecek, yanlış bir seçim olacaktır.

-Sisteminizin ne kadar güç tüketeceğini yaklaşık olarak hesaplayın. eXtreme Power Supply Calculator

-Donanım modelleri üzerinden güç tüketimi hesaplamak her zaman gerçek sonucu vermeyebilir. Örneğin Overclock yapıyorsanız daha fazla elektrik harcıyorsunuz demektir. harcadığınız elektriği daha doğru hesaplayabilmek için Wattmetre tarzında cihazlar kullanmalısınız;

Sıfır Ses  [0db]- Fansız Sistem  / Sessiz Bilgisayar Kurmak İsteyenler / Donanım Tavsiye ve İnceleme

-Mümkünse hesapladığınız elektrik tüketiminden daha fazla watt değerinde fanı döndürmeyen modelleri tercih edin. Örneğin elektrik tüketiminizi 180W olarak hesapladıysanız 200W'a kadar fansız kullanılabilen bir model yerine 250W'a kadar fansız dönebilenini tercih edin. Kasanıza sonradan ekleyebileceğiniz ses kartı, ışıklandırma, ikinci ekran kartı vs. gibi donanımların fanı döndürmesinin önüne geçin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fuducuk -- 9 Ocak 2017; 19:11:41 >

• Eklemeler devam ediyor. Fansız çalışma özelliği olan güç kaynakları;

SILVERSTONE MARKA GÜÇ KAYNAKLARI

Strider Platinum Serisi

-ST75F-PT 750W / 150W'a kadar fansız (0db)
    -ST65F-PT 650W / 130W'a kadar fansız (0db)
    -ST55F-PT 550W / 110W'a kadar fansız (0db)

SFX Serisi

-SX700-LPT 700W / 210W'a kadar fansız (0db)
    -SX600-G 600W / 45°C'a[Güç kaynağı iç sıcaklığı] kadar fansız (0db)
    -SX500-LG 500W / 41°C'a[Güç kaynağı iç sıcaklığı] kadar fansız (0db)
    -ST30SF 300W / 55°C'a[Güç kaynağı iç sıcaklığı] kadar fansız (0db)

Nightjar Serisi(Hiç Fan Yok)

-NJ520 520W / Tamâmen fansız (0db)
  • Performanstan ödün vermeyen ancak sessizlikten vazgeçemeyen kullanıcılar için Sessiz Fan Tavsiyeleri bölümü eklendi. Lütfen sessizliğindne çok memnun olduğunuz fanların marka/model bilgisi ile ilgili paylaşımınızı esirgemeyiniz.

700gram ve üstünde soğutucu bloğu kullanan 55W-65W Intel işlemcilerin tam yükte 50°C-55°C ısıda sabit kaldıklarını ve fana ihtiyaç duymadıklarını da hatırlatalım.

İlk tavsiye;

1-Noctua A ve F serisi.
    2-Be Quiet BL066

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fuducuk -- 12 Ocak 2017; 14:35:52 >
  • Üst düzey sessiz ve performanslı Kasa fanı arayanlar için,

Noctua NF-S12A PWM ve BeQuiet BL066 Silent Wings 3

Bequiet BL066 120 Mm fanı'da tavsiye ederim. Marka biraz yabancı gelebilir ama kalite anlamında en az Noctua kadar sağlam bir firma olduğunu düşünüyorum. BL066 modeli de silent wing 3 serisi high-end operasyona hitap eden, high airflow amaçlı dizayn edilmiş sessizlik odaklı hazırlanmış bir fan (16.4dba) ayrıca çok dayanıklı dizayn edilmiş, Advanced FDB rulman kullanılmış MTBF olarak da 300.000 saat gibi yüksek bir süre belirlenmiş bu çok ciddi bir süre ayrıca fan göbeğindeki yer alan sarmallardan(bobin) gelebilecek elektrik gürültüsünü minimize etmek için daha kaliteli malzeme kullanılmış.(Advanced high quality IC motor), 6 pole fan motor kullanılmış normal fanlarda bu rakam 4 pole'dur(6 pole fan motoru sayesinde daha az güç tüketimi daha az titreşim), fan montajı iki şekilde yapılıyor. bir normal vida diğeri de sert plastik vida şeklinde bir materyal ile montajı yapılıyor. her iki montaj çeşidinde de fanın 4 uç kısımlarına farklı parçalar takılıyor. normal vida ile montajda, montaj yuvasında kauçuk malzeme kullanılmış titreşimden kaynaklanan sesleri minimize etmek için.

Kasam Çok Sessiz olsun isteyenler için Noctua NF-S12A PWM ve BeQuiet BL066 Şiddetle Tavsiye ederim.

Noctua Ürünlerini İnventus'tan BeQuiet Ürünlerini de Amazon.de'de bulabilirsiniz. Malesef Ülkemizde BeQuiet ürünlerini satan bir yer bulamadım.

BeQuiet BL066 Silent Wings 3 High End Pc Case Fan:http://www.bequiet.com/en/casefans/722

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aerosol 34 -- 12 Ocak 2017; 14:57:14 >

• Aerosol 34 kullanıcısına yanıt
    BeQuiet dediğiniz gibi ülkemizde çok fazla tanınıyor olmasa da artık nazarımızda iyi bir Alman firması olarak kendine yer edindi. Detaylı açıklamalar için de teşekkür ederiz.

Eklemeler devam ediyor arkadaşlar.

Sessiz fanlar;

-Noctua NF-S12A PWM
    -BeQuiet BL066 Silent Wings 3

Corsair RMi, RMx serîsinden sonra RM serisine dair bilgiler de şu şekilde;

RM Serisi

-RM1000 / 400W'a kadar fansız (0db)
    -RM850 / 340W'a kadar fansız (0db)
    -RM750 / 300W'a kadar fansız (0db)
    -RM650 / 260W'a kadar fansız (0db)
    -RM550 / 220W'a kadar fansız (0db)
    -RM450 / 180W'a kadar fansız (0db)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fuducuk -- 12 Ocak 2017; 17:25:55 >
  • Benimk sistem tamamlanana kadar bekleyin. Küçük, performanslı, sessiz pc nasıl olur hepinize göstereceğeeem
  • Hobar kullanıcısına yanıt
    Gösterin hocam, sizi taklit edelim. ))

Bu arada arkadaşlar, 95W'a kadar olan işlemciler için fansız da yeterli olabileceğine kanaat getirdiğim 700 gram üstü İşlemci soğutucularını listelemeye başlıyorum. Fırsat buldukça da yeni modelleri ekleyeceğim İnşallah;

NOFAN© İşlemci Soğutucuları

-CR-95C / Ağırlık 730gr. -Genişliğe dikkat!- (Fansız geliyor)

THERMALRIGHT İşlemci Soğutucuları

-LE GRAND MACHO RT / Ağırlık: 960gr. Yükseklik: 159mm
    -LE GRAND MACHO / Ağırlık: 900gr. Yükseklik: 159mm (Fansız geliyor.)
    -HR-02 / Ağırlık: 876gr. Yükseklik: 160mm (Fansız geliyor.)
    -MACHO ZERO / Ağırlık: 750gr. Yükseklik: 162mm (Fansız geliyor.)
    -MACHO REV.A (BW) / Ağırlık: 870gr. Yükseklik: 162mm
    -MACHO REV. B / Ağırlık: 880gr. Yükseklik: 162mm
    -MACHO X2 / Ağırlık: 1050gr. Yükseklik: 162mm
    -SILVER ARROW IB-E-EXTREME / Ağırlık: 1100gr. Yükseklik: 165mm
    -SILVER ARROW ITX / Ağırlık: 870gr. Yükseklik: 165mm
    -TRUE SPIRIT 140 POWER / Ağırlık: 885gr. Yükseklik: 171mm

//Aşağıdaki modellerin ise üretimi artık yok. Bulmakta zorlanabilirsiniz;

-ARCHON SB-E X2 / Ağırlık: 1100gr. Yükseklik: 170mm
    -SILVER ARROW SB-E / Ağırlık: 1124gr. Yükseklik: 170mm
    -MACHO PCGH-EDITION / Ağırlık: 860gr. Yükseklik: 162mm
    -HR-22 / Ağırlık: 1160gr. Yükseklik: 159mm (Fansız, Air Duct aparatı ile geliyor.)
    -MACHO BLACK / Ağırlık: 1030gr. Yükseklik: 162mm
    -SILVER ARROW IB-E / Ağırlık: 1100gr. Yükseklik: 165mm
    -SILVER ARROW SB-E EXTREME / Ağırlık: 1100gr. Yükseklik: 165mm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fuducuk -- 14 Ocak 2017; 14:53:38 >

• quote:

Orijinalden alıntı: fuducuk

Gösterin hocam, sizi taklit edelim. ))

Bu arada arkadaşlar, 95W'a kadar olan işlemciler için fansız da yeterli olabileceğine kanaat getirdiğim 700 gram üstü İşlemci soğutucularını listelemeye başlıyorum. Fırsat buldukça da yeni modelleri ekleyeceğim İnşallah;

NOFAN© İşlemci Soğutucuları

-CR-95C / Ağırlık 730gr. -Genişliğe dikkat!- (Fansız geliyor)

THERMALRIGHT İşlemci Soğutucuları

-LE GRAND MACHO RT / Ağırlık: 960gr. Yükseklik: 159mm
    -LE GRAND MACHO / Ağırlık: 900gr. Yükseklik: 159mm (Fansız geliyor.)
    -HR-02 / Ağırlık: 876gr. Yükseklik: 160mm (Fansız geliyor.)
    -MACHO ZERO / Ağırlık: 750gr. Yükseklik: 162mm (Fansız geliyor.)
    -MACHO REV.A (BW) / Ağırlık: 870gr. Yükseklik: 162mm
    -MACHO REV. B / Ağırlık: 880gr. Yükseklik: 162mm
    -MACHO X2 / Ağırlık: 1050gr. Yükseklik: 162mm
    -SILVER ARROW IB-E-EXTREME / Ağırlık: 1100gr. Yükseklik: 165mm
    -SILVER ARROW ITX / Ağırlık: 870gr. Yükseklik: 165mm
    -TRUE SPIRIT 140 POWER / Ağırlık: 885gr. Yükseklik: 171mm

-ARCHON SB-E X2 / Ağırlık: 1100gr. Yükseklik: 170mm
    -SILVER ARROW SB-E / Ağırlık: 1124gr. Yükseklik: 170mm
    -MACHO PCGH-EDITION / Ağırlık: 860gr. Yükseklik: 162mm
    -HR-22 / Ağırlık: 1160gr. Yükseklik: 159mm (Fansız, Air Duct aparatı ile geliyor.)
    -MACHO BLACK / Ağırlık: 1030gr. Yükseklik: 162mm
    -SILVER ARROW IB-E / Ağırlık: 1100gr. Yükseklik: 165mm
    -SILVER ARROW SB-E EXTREME / Ağırlık: 1100gr. Yükseklik: 165mm

Tekrar merhaba,
    OneTreeHill arkadaşımızın yaptığı incelemelerdeki verilere göre de buraya basitçe eklemeler yapılabilir. Başta noctua olmak üzere birçok işlemci soğutucu incelemesi mevcut. Birde yurt dışında scythe diye bir marka gördüm, sanırım pasif soğutma yapıyor.
    Son olarak, sessiz güç kaynakları için high power ürünlerine de bir bakarsanız çok iyi olur. Tam anlamadım ama, mesela gd 850w modelinde akıllı fan tarzı bir özellik okudum.

• ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fuducuk -- 16 Ocak 2017; 14:14:9 >
  • cagriyil C kullanıcısına yanıt
    Merhaba.

Sağlık problemlerim olduğu için bilgisayar başında çok uzun aklıp gerekli derecede araştırmalar yapamıyorum. Noctua'lar aklımdaen kısa zamanda eklemeye çalışacağım. Bahsettiğiniz arkadaşın da incelemelerini gözden geçireceğim İnşallah.

Henüz güç kaynağı markalarının tümünü incelemedim. Eminim eklenebilecek birçok ürün vardır. Scythe marka ürünler de sessizliği ile ünlü. O da eklenecekler listesinde bekliyor. ))

Teşekkür ederim...
  • NOCTUA İşlemci Soğutucuları

//Noctua ile ilgili tüm modellerin ağırlıkları fan hariç ağırlıklardır. Yükseklik/genişlik bilgileri de yine fansız hesaplamalara göredir.

-NH-C14S / Ağırlık: 820gr. Yükseklik: 115mm
    -NH-D15 / Ağırlık: 980gr. Yükseklik: 160mm
    -NH-D15S / Ağırlık: 980gr. Yükseklik: 160mm
    -NH-U14S / Ağırlık: 770gr. Yükseklik: 165mm

-NH-C14 / Ağırlık: 700gr. Yükseklik: 105mm
    -NH-D14 / Ağırlık: 900gr. Yükseklik: 160mm
    -NH-D14 SE2011 / Ağırlık: 900gr. Yükseklik: 160mm
  • Hocam merhabalar konu büyümüş elinize sağlık 2 hafta önce thermalright macho rev b elime gecti sadece stok sogutucu sesinden kurtulmak için almıştım çünkü elimde i7 6700 var düz model fansız kullanıyorum gayet işimi görüyor almayı düşünenler olursa hiç düşünmesinler. BF 1 de 50 dereceyi gecmedi henüz cok memnunum
  • SCYTHE İşlemci Soğutucuları

-Ashura / Ağırlık: 750gr. Yükseklik: 161mm
    -FUMA / Ağırlık: 920gr. Yükseklik: 149mm
    -Grand Kama Cross 3 / Ağırlık: 790gr. Yükseklik: 147mm
    -Mugen 5 / Ağırlık: 890gr. Yükseklik: 155mm
    -Mugen Max / Ağırlık: 720gr. Yükseklik: 161mm
    -Ninja 4 / Ağırlık: 780gr. Yükseklik: 155mm

PROLIMATECH İşlemci Soğutucuları

//Ağırlık değerleri fansız olarak hesaplanmıştır.

-Genesis / Ağırlık: 800gr. Yükseklik: 160mm
    -Megahalems / Ağırlık: 790gr. Yükseklik: 159mm
    -Armageddon / Ağırlık: 750gr. Yükseklik: 161mm

PHANTEX İşlemci Soğutucuları

//Ağırlık değerleri fansız olarak hesaplanmıştır.

-PH-TC14PE / Ağırlık: 970gr. Yükseklik: 160mm
    -PH-TC14S / Ağırlık: 740gr. Yükseklik: 155mm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fuducuk -- 18 Ocak 2017; 8:29:13 >
  • onami O kullanıcısına yanıt
    Merhabalar, teşekkür ederim. Evet, konuyu geliştirmeye çalışıyorum elimden geldiğince. Ancak ürünlere ait teknik detaylarda her firma her bilgiyi sunmuyor, bu da benim bir standart oluşturmamı engelliyor. Meselâ biri ürünün fansız ağırlığını verirken diğeri fan dahil ağırlığını veriyor, bu sebeple fansız neye tekâbül ettiğini tam bilemiyorum...

Ben de Thermalright Macho Rev B. kullanıyorum. Şimdi modelleri gezdikçe daha büyük profilde soğutuculara denk geliyorum. Ben Macho Rev B.'den aşırı derece memnunun ve daha büyük profildeki soğutucuları görünce "Overclock yapılsa bile fana ihtiyaç duymayacak soğutucular üretmiş adamlar" diyorum kendi kendime. Yâni kişi en uc performansı istese bile bu performansı sessizce alması mümkün...

Benim işlemcim 95W, AMD kullanıyorum. Aynı işlemcinin 65W Intel işlemcide verdiği sonuçları merak ediyorum. Ricâ etsem sistem boşta, tam yükte ve gündelik işlerde ısı hangi derecelerde dolaşıyor, müsâit ânınızda paylaşabilir misiniz?

• CRYORIG İşlemci Soğutucuları

//Ağırlık değerleri ve yükseklik değerleri fansız olarak hesaplanmıştır.

-H5 ULTIMATE / Ağırlık: 764gr. Yükseklik: 160mm
    -H5 UNIVERSAL / Ağırlık: 764gr. Yükseklik: 160mm
    -R1 UNIVERSAL / Ağırlık: 970gr. Yükseklik: 164mm
    -R1 ULTIMATE / Ağırlık: 970gr. Yükseklik: 164mm

SILVERSTONE İşlemci Soğutucuları

//Ağırlık değerleri ve yükseklik değerleri fansız olarak hesaplanmıştır.

-SST-HE01 / Ağırlık: 926gr. Yükseklik: 161mm
    -SST-HE02 / Ağırlık: 990gr. Yükseklik: 170mm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fuducuk -- 19 Ocak 2017; 0:47:23 >
  • Amd uyumlu diye Arctic A32 soğutucu aldık. Am4 soketin deliklerin yerleri farklıymış yaw. Eski soğutuculardan sadece klipsli olanlar uyumluymuş. Arctic upgrade kiti çıkarmazsa yüksekliği 150mm yi geçmeyen başka soğutucu alıp bunun fanını kullanmam gerekecek.

Upgrade kiti çıkacak olan Noctua NH-C14S var kitle beraber 400 lirayı geçiyor.
  • Hobar kullanıcısına yanıt
    Bir de öyle bir dert var değil mi, anakart değişince sistem allak bullak oluyor. Herşeyi uyumlu olacak şekilde tekrar dizmek gerekiyor...

Bu arada eklemeler devam ediyor arkadaşlar;

BE QUIET İşlemci Soğutucuları

-Dark Rock Pro 3 / Ağırlık: 1197gr. Yükseklik: 163mm
    -Dark Rock 3 / Ağırlık: 976gr. Yükseklik: 160mm
    -Shadow Rock 2 / Ağırlık: 1120gr. Yükseklik: 160mm

ZALMAN İşlemci Soğutucuları

-FX100 / Ağırlık: 770gr. Yükseklik: 157mm(Fansız geliyor.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fuducuk -- 19 Ocak 2017; 16:49:57 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.