Şimdi Ara

Sıfır laptopta %100 disk sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
7.929
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar10 şubat tarihinde vatandan Asus fx503vd model gaming laptop aldım kendime laptopu aldığım günden itibaren kasma donma kırılma geç açılma disk sorunu gibi birden fazla sorunum vardı 4 gün sonra laptopu vatana götürdüm kendi teknisyenleri recovery yapıp güncellemelerini yaptıklarını belirterek laptopu geri verdiler yaptıkları tek güncelleme ise 1709 güncellemesiydi Windows uptade üzerinden baktım herşeye sebep olan buymuş genel olarak Windows'un sorunuymuş duyduklarıma göre ben yine güncellemeleri evde tekrardan yaptım ama kırılma donma gibi şeyler bitti ama hala disk kullanımı cpu değeri hiç sabit kalmıyor diski falan -%100 98 gösteriyor kısa süre 10un altına iniyor sonra yine artıp kırmızı işaretli çıkıyor bu yazdıklarım hiç kullanmadığım halde böyle gösteriyor aynı şeyler cpu içinde geçerli başına herşeyin sebebi kasmaların falan buymuş galiba başına gelen varsa aynı şeyler ya da çözüm yöntemini bilen varsa yardımcı olabilir mi ben artık yazılımsal değil donanımsal olduğunu düşünmeye başladım sıfır laptopta böyle şeyler olması normal mi bana çok saçma ve mantıksız geliyor yaklaşık 4000 lira para verip bu kadar çok uğraşmak beni delirtme noktasına getirdi açıkçası bilen arkadaşlar yorum yazıp çözüm yolu önerirse sevinirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• İşletim sistemini kendiniz mi yüklediniz?

• Windows 10u soruyorsun değil mi onu vatanda kendileri yaptılar ben aldıktan sonra mağazada laptopu açtılar kurulumunu yapıp bana verdiler

• Maalesef ssd olmayan windows 10 işletim sistemlerinde disk kullanımı büyük bir sorun.
    https://www.youtube.com/watch?v=wzOG-MtMWa8 bu videodaki adımları uygulamanızı öneririm.
  • _paarthurnax_ _ kullanıcısına yanıt
    bu videoyu izledim ama bana buradaki çözümler kesin çözüm sunar mı kısa süreli çözümler olmazsa daha iyi benim için öbür tülü hiç bir faydası kalmaz zaten
  • quote:

Orijinalden alıntı: ali4635

bu videoyu izledim ama bana buradaki çözümler kesin çözüm sunar mı kısa süreli çözümler olmazsa daha iyi benim için öbür tülü hiç bir faydası kalmaz zaten

Bu videodaki şeyleri yapınca durduk yere %100 e çıkmayı önlüyor. Buradaki şeyleri yaptıktan sonra Pc kullanımdayken birden %100 disk kullanımına fırlamıyor.Ama tabi herhangi bir oyunu açarken yükleme ekranında,bir programı açarken ,bilgisayar ilk açıldığında yine disk kullanımı %100 olur.

Maalesef hdd'niz benimki gibi çok yavaş 5400rpm . Ssd siz bilgisayarı açtığınızda kendine gelmesi için biraz beklemeniz gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _paarthurnax_ -- 22 Şubat 2018; 16:15:5 >
    siz yapıp faydasını gördünüz herhalde ?ilk açıldığında %100 olması normal bir durum mu önceden dizüstü kullanmıyordum tam bilmiyorum o yüzden soruyorum.aynen maalesef gaming laptop aldım ama içine hdd olarak 5400 rpmlik koymuşlar 7200 olsa daha iyi olurdu bence.benim internette gördüğüm bunların genel çözümü ssd taktır ardına bile bakma diyorlar.peki sizin laptopun markası ne bir de bunlara nazaran oyunlarda ani fps düşüşleri yaşıyormusunuz bana şu an biraz var gibi geldi .cs goda full ayarlarda 85 120 arası genelde sizce normal mi benim bildiğim kadarıyla 200lerde olması gerekmiyor mu?
  • İlk açıldığında %100 normal durum.Aynı durumla bende karşılaşmıştım laptop alırken malesef hiç hdd hızıyla ilgilenmemiştim

acer laptop kullanıyorum modeli tam hatırlamıyorum 2.5 yıllık oldu.i5 4210h ve gtx860m var.

Ani fps düşüşü yasayabiliyorum malesef ama sistem yetmiyor o oyunlarda genelde ve macunu yenilemem lazım artık hiç yenilemedim
    Fakat bf1 multi , total war serisinde ssd eksikliği ani fps düşüklüğüne sebep olabiliyor ve can sıkabiliyor yükleme ekranları çok uzun sürüyor .özellikle bf1 oyun başladığında bile disk kullanımı kısa bir süre 100 de kalıyor.
    Nvidia driver son sürüm yükleyin ve geoferce experience de batarya koruması gibi birşey vardı onu kapayın fps i bayağı düşürüyor ve oyun oynarken güç seçeneklerinden hep yüksek performansta oynayın.
    Ssd takmanızı tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _paarthurnax_ -- 22 Şubat 2018; 20:6:8 >

• Sorun tamamen SSD olmamasından kaynaklanıyor.

Windows 8 - Windows 10 tamamen SSD odaklı yapılmış işletim sistemleridir.SSD olmadan siz bu durumu çözemezsiniz boşa uğraşmayın.

Çözmek istiyor iseniz SSD satın almakla başlayabilirsiniz.

Ayrıca açık dünya oyunlarında ( GTA V-Forza Horizon 3) gibi normal hdd'e kurulduğunda ve bu disk 5400rpm ise kesinlikle fps düşüşleri yaşarsınız o yüzden açık dünya oyunlarını SSD'den oynamak hem daha fazla fps hem de daha az ısı sarfiyatı demek.
    ilk açıldığında normalse sıkıntı yok ama hala üstünden biraz akit geçtiği halde halen disk kullanımı yüksek seviyelere çıkıyor.

bf1 bende yüklemeyi düşünüyorum bakalım bende de aynı şeyleri yapacak mı

nvidia son sürüm galiba ama en iyisi yine bir bakayım ben ona, aynen bir arkadaş daha söyledi o batarya koruma muhabbetini onu da yapıcam inşallah bir çözümü olur onu yapmamla :)

ssd takıcam ya bu gidişle mecbur gibi gözüküyor zaten takmazsam böyle şeyler beni herhalde uğraştırıp durucak
  • aynen ssd harbiden de şart oldu 128 veya 256lık taktırayım en iyisi
  • system var onu gösteriyor genelde
    hizmet ana bilgisayarı :hızlı getirme
    görev yöneticisi yazısında da oluyor bazen
  • quote:

system var onu gösteriyor genelde
    hizmet ana bilgisayarı :hızlı getirme
    görev yöneticisi yazısında da oluyor bazen

Hizmetler sekmesinde hızlı getirmeyi durdurup devre dışı bırakın o videoda var sanıyordum o yüzden yazmamışım.

Hızlı getirmede diski çok kullanıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _paarthurnax_ -- 24 Şubat 2018; 0:49:11 >
    aynen onun çok etkisi oluyor galiba onun ters bir etkisi olmaz herhalde durdurup devre dışı bırakınca aynı şekilde çalışır değil mi laptop ?
  • quote:

aynen onun çok etkisi oluyor galiba onun ters bir etkisi olmaz herhalde durdurup devre dışı bırakınca aynı şekilde çalışır değil mi laptop ?

Bi sıkıntı çıkacağını sanmıyorum.

videodakileri daha uygulamadım ama inşallah çözülür bu yolla şimdi de fps sorununu çözmeye çalışıorum arttırma yollarını arıyorum gefource dışında başka bildiğin yolu falan var mı
  • quote:

videodakileri daha uygulamadım ama inşallah çözülür bu yolla şimdi de fps sorununu çözmeye çalışıorum arttırma yollarını arıyorum gefource dışında başka bildiğin yolu falan var mı

Virus programını kapamayı deneyebilirsin.Windows 10 un kullanmadigin programlarını kapatabilirsin.

laptopa şu an daha virüs programı yüklemedim aklımda kaspersky var ama nod32 de olabilir.kullanmadığım uygulamalar derken bir kaç tane söyler misin sana zahmet bende bana bir gereği yoksa kapatayım .direkt yüklü olarak netflix falan geliyor onları mı diyorsun??
  • ali4635 kullanıcısına yanıt
    Antivirüs yazılımı yüklemenize gerek yok, boşuna hem sisteme hem cebinize yük. Windows 10 zaten dahili Antivüris yazılımı olan Windows Defender ile geliyor, ve defender oldukça iyi bir yazılım.

Bahsettiğiniz %100 Disk Kullanımı sorununu Monster Abra aldığımda yaşadım, birçok şey denedim, formatladım, tekrar tekrar Windows kurdum ancak bir türlü düzelmemişti. Sonunda servise verdim ve sorunu her nasılsa çözüp laptopu gönderdiler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ghent -- 7 Mart 2018; 10:21:21 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Aynı bilgisayar aynı sorun ve benim klavye arada bi anda gidiyor ve bilgisayarı tekrar başlatınca çalışmaya başlıyor ):

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.