Şimdi Ara

Sıfır Eve Yeni Kombi Taktıracağım Önerilerinizi Bekliyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
3
Favori
7.064
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    120 m2 net
    3+1
    güney batı cephe
    ara kat
    6.1m petek
    Ev sıfır, hiç oturulmamış,
    Apartman 1 senelik
    Alt ve üstte oturan var

Uzun yıllar kullanabileceğim,
    Tasarruflu bir kombi almak istiyorum.
    3-5 kuruşa bakmayacağım.
    Mümkünse yoğuşmalı olsun.
    Zaten faturada %10-15 tasarruf ettirse yeter aradaki farkı bir kaç senede çıkarır diye düşünüyorum.
    Servis ağı geniş, arıza yaptığında aynı gün ulaşabileceğimiz baymak, demirdöküm vs. bilindik firmalardan olursa iyi olur.
    Soğukta oturmayı hiç sevmem. Merkezi sistemde nisanın 15inde doğalgazı kapatıyorlar. Merkezi sistemden nefret ettiğim için kombili eve geçiyorum. Bu yüzden en iyi ısıtacak ve en tasarruflusu hangisiyse onu alacağım.

Bu konuda bilgili arkadaşlardan, ustalardan yardımlarını bekliyorum.

• evinizin konumu güzel hem ara kat+güney batı cephe ve yalıtım var
    eğer ısıtılacak net alan 120m2 net ise 6.1mt petek her durumda yetersiz kalacaktır
    odalarda doğru hesaplanmış petek metrajı çok çok önemlidir isterseniz 3000liraya kombi alın fayda etmez
    bence f/p premix yoğ kombi alın büyük olasılıkla petek metrajını da birkaç metre arttırabilirsiniz veya odalarda peteklerin bir kısmını değiştirebilirsiniz
    kombiye yakın peteklere ve mutfağa kaliteli termostatik vanalar taktırın:danfoss ra 2000
    kombiye uyumlu modülasyonlu veya on-off oda termostatı
    kombinin monte edileceği yer balkon değil de evin içindeyse mükemmel olur

f/p premix yoğ kombi
    baymak duo tec
    eca confeo premix
    termoteknik logic
    bosch condens 2500w
    buderus gb62
  • disintegration kullanıcısına yanıt
    cevabınız için teşekkür ederim.
    kombi yeri mutfağın içinde. salon hariç diğer odalarda tek petek var. salonda 2 petek var.
    odalara yeni petek mi ekletmeliyiz yoksa var olanı verip daha uzununu mu almalıyız.?
    petek boylarını uzatmak ne kadar maliyetli olur?
    elimizdekini alıp üstüne fark ücretini verip mi alabilir miyiz?
    danfoss ra 2000 dediğiniz termostatik vana taktırmanın maliyeti ne olur?
    oda termostatı olarak her odaya mı takılacak? maaliyeti hakkında bilgi verebilir misiniz?
  • leonidas26 kullanıcısına yanıt
    ideal petek metrajı için yapabiliyorsanız bütün odaların m2'sini (koridor,hol,mutfak banyo dahil) petek boyu ile yazarsanız evinizde peteklerde değişiklik olup olmayacağını konusunda yardımcı olabilirim
    örnek: oturma odası 14m2 petek metrajı 100cm, mutfak 12m2 petek 80cm...gibi
    çok kaliteli bir kombi de alsanız iş petek metrajına dayanır çünkü evi petekler ısıtır
    bir metre petek montaj dahil 160lira civarında monte ediliyor sizde 120m2 net alan varsa 6mt yetersiz normalde sizin gibi evlerde 80m2 evlerde 6mt olur
    danfoss ra 2000 istanbulda ortalama tanesi 40tl dir petekleri değiştirirken onları da taktırın piyasanın en iyi termostatik vanasıdır gaz sensörlüdür

https://www.termostatikvana.com/yatay-kose-uk-gaz-sensorlu-termostatik-radyator-vanasi-danfoss-013g2990-013g0143/detay/4D5XOxjGLTc=|

kombi mutfaktaysa mutfağa ve kombiye yakın birkaç peteğe taktırın, oda termostatı kombiyi susturmak ve program yapmak için bir tane ve evin ortasına evin genel derecesini yansıtabilecek referans bir noktaya takılır siz kombiye karar verin oda termostatı konusunda yardımcı oluruz

Hocam hayırlı günler. Kombi konusunda iki farklı doğalgazcı dükkanınına gittim ikisi de ağız birliği etmişçesine böyle bir eve yoğuşmalı gereksiz, parana yazık 6-7 yılda anca amorti eder dediler. İlla normal tip hermetik kombi almamı önerdiler. Ben de birşey demeden çıktım. Ayrıca proje montaj işlerine birisi 500tl birisi 800tl dedi uzatma borusu hariç. Gerçekten ayak üstü kazıklanacağım hissi oluştu. Gerçekten güvenilecek esnaf bulmak çok zor. Bu yüzden sizin görüşlerinize değer veriyorum. Yardımcı olduğunuz için Allah razı olsun.
    Kombi yeri şu şekilde

Dün eve gidip detaylı ölçümleri yaptım.
    Tavan yüksekliği tüm odalarda 270cm

1-) Mutfak alanı 11,5 m2 , petek 60x60cm + Mutfak balkonu 5 m2 ve mutfakla arası 2 parçalı pimapen kapısı var. Duvar yok yani mutfağın bir kısmını bölüp balkon yapmışlar gibi. Balkonu kapatıp, petek taktırıp kullanmak istiyoruz ama çok masraflı olur dedikleri için kararsız kaldık.

2-) Salon 20,5 m2 , 3 camlı fransız balkon , petekler iki adet karşılıklı 90x60cm

3-) Köşe Oda 12,5 m2 , bir tarafı 2 camlı fransız balkon bir tarafı camlı balkon kapısı, 90x60cm petek

4-) Küçük Oda, 9,8 m2 , 2 camlı normal pimapen, 90x60cm petek

5-) Yatak Odası, 14 m2 , 2 camlı normal pimapen, 100x60cm petek + ebebeyn banyosu 2,5 m2 var ama içinde havlupan yok, orayı da hesap ederek ısıtmak gerekiyor.

6-) Banyo 3,7 m2 , 14 kollu havlupan petek

7-) Koridor 12 m2 , 80x60cm petek + Tuvalet 2 m2 var ama içinde havlupan yok, orayı da hesap ederek ısıtmak gerekiyor.

Hocam, kolon kiriş hiç bir şeyi dahil etmeden sadece kullanım alanını hesapladım ısıtılacak alan bunlar. Ayırca 10m2 bir balkon daha var ama ısıtılmayacağı için yazmadım.
    Evin tapusu ve yapı kullanım belgesinde net 118m2 brüt 140m2 yazıyor. Takdir sizin hangi petekleri değiştirelim? Ne yapalım? Yorumunuzu bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi leonidas26 -- 17 Mayıs 2016; 11:56:08 >

petek metrajınız az değilmiş ben yazdıklarınıza istinaden eksik sandım. sadece salonda sıkıntı yaşarsanız o da sibirya soğuklarında o kadar
    mutfakta hem kombi+kollektörler+ocakta yemek pişecek ısı kaynakların çok fazla balkon olması sorun değil hiçbir sıkıntı çekmezsiniz
    eğer salonu kışın devamlı kullanacaksanız bence bir tane 90cm petek kalsın diğer 90cm yerine en az 120cm hatta alabiliyorsanız 140cm petek alın
    yatak odasında ebeveyn banyosu fazla etkilemez eğer banyoda havlupan yeri varsa havlupan taktırabilirsiniz
    koridorda 80cm petek bile büyük avantaj genellikle koridora petek koymazlar ki büyük eksiklik sizin koridor büyük 80cm yeterlidir

sizin evinizde banyodaki havlupan ve koridordaki petek hariç aslında bütün peteklere kaliteli termostatik vanalar taktırabilirsiniz:danfoss ra 2000
    havlupan ve 80cm lik petek kombinin devir daim etmesi için çalışacak
    koridorda petek olduğu için de koridorda istediğiniz bir yere yerden en az 1.5metre yükseğe ve herhangi bir ısı kaynağına uzakta kaliteli oda termostatı taktırabilirsiniz
    kombinin yeri de mutfakta kombinin kendisi zaten ısı kaynağı bir kombi ortalama 40 veya 50cm lik petek kadar sıcaklık verir.ayrıca balkonda olmadığı içinde ısıtma verimi düşmeyecek

kombi konusuna gelecek olursak eviniz hem yalıtımlı hem orta kat hemde güney batı cephe sizin eve premix yoğ kombi takılmayacaksa hangi eve takılacak bu cahil esnaflar bir türlü bitmedi
    böyle saçma sapan konuşan esnafların bilgisini ölçmek için de soru sorun premix teknolojili tam yoğuşmalı kombilerle 3 eşanjörlü yarım yoğuşmalı kombiler arasındaki farkları bilmezler

eylül 2015 itibariyle avrupa birliğinde hermetik kombiler yasaklandı birçok avrupa ülkesinde zaten 5-10yıl önce yasaklanmıştı bize de aynı mevzuat uygulanacak
    premix yoğ kombiler doğru kullanıldığında yani kış boyunca 55c ve aşağısında kullanıldığında -ki sizin evde maximum 45c de kullanacaksınız her durumda yoğ yapar ve verimli olur
    ortalama %15-20 bunu termostatik vanalar ve oda termostatı ile desteklediğinizde tasarruf en az %10-15 artar
    amortismanı artık siz düşünün
    üstelik ben size f/p yani hermetik kombilerle en az fiyat farkı olan kombileri önerdim bazılarında fiyat farkı da yok

tasarruflu ısınmada kombi en son sıradadır önce yalıtım sonra petek metrajı sonra kalorifer tesisatının kalitesi sonra sıcaklık kontrol elemanları (termo vanalar+oda term) en son kombi seçimi

ama ülkemizde önce 3000liraya en pahalı kombiyi alıp diğer yazdığım maddeleri yapmazlar
    sizin evde hepsi hazır sadece salonda sıkıntı yaşarsınız o kadar
    kombi mutfakta olacağına göre sessiz kombi istiyorsanız öncelikle buderus gb62,bosch condens 2500w ve termoteknik logic öneririm
    daha sonra baymak duo tec öneririm hepsi sessizdir
    proje yaklaşık 250-300tl tutar
    kombi montaj 200-300tl tutar
    kombinin altında platik kombi bağlantı seti yerine tam geçişli metal/pirinç vana ve filtreler öneririm (forumda çok fazla resim var)
    resimdeki kırmızı ve mavi kollektör borularının üstüne bakın oksijen bariyerli yazıyorsa veya müteahhitten buna benzer bilgi alırsanız kombiden kollektörlere bağlanacak beyaz kalın pprc boruları 32mm deliksiz alüminyum folyolu boru kullanın çünkü oksijen bariyierlidir
    esnaf 25mm ve cam elyaf takviyeli pprc kullanır, 32mm hem kalındır folyolu da tesisata oksijen sokmaz
    termostatik vanaları yatay köşe öneririm
    borularınız pex olduğu için de mobil sistem adaptörü lazım

https://www.termostatikvana.com/yatay-kose-uk-gaz-sensorlu-termostatik-radyator-vanasi-danfoss-013g2990-013g0143/detay/4D5XOxjGLTc=|
    https://www.termostatikvana.com/sarf-malzemeler-rekorlar/listeleme/2Rd.eh0VI04=|

petek bağlantıları alttan yapıldıysa yani peteklerin her iki yanına bakın vanaların ikiside yerdeyse peteklerin giriş borusunu peteğin üstünden bağlatacaksınız
    bunun için 60cm krom uzatma çubuğu alın
    alttan bağlantı en kötü bağlantı şeklidir peteğin verimi düşer

oksijen bariyerli pex boru (mobil sistemlerde)

Cevabınız için teşekkür ederim.

Petekler şu şekilde bağlanmış. Fotoğraftaki gibi birkaç petek kiriş arasında kalıyor. Bunların da bağlantılarını çapraz yapmak mümkün mü? Termostatik vana bunlara da takılır mı? Yani vana öne doğru gelmesi lazım yana doğru gideceği yer yok.

Hocam bir de bu dediğin tam geçişli metal vana ve filtreler aldığımız kombinin içinden çıkmayacak mı? yoksa ayriyetten mi alınacak? Artık satılmıyor diyorlar illa plastik takalım daha kolay montaj diye ısrar ediyorlar. nereden bulacağız metal seti?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi leonidas26 -- 19 Mayıs 2016; 19:47:02 >

petek alttan bağlanmış en kötü bağlantı şekli

60cm krom uzatma çubuğu ve köşe tip danfoss ra 2000 almanız lazım buraya yatay köşe olmaz evin diğer petekleri de böyle bağlandıysa peteğe giriş vanasını mutlaka peteğin üstüne bağlattırın
    alttan bağlantıda peteğe giren tesisat suyunun bir kısmı petekte dağılamadan diğer vanadan çıkar

http://www.cagsanisi.com/urun/60-cm-krom-uzatma-cubugu--dirsekli-_391.aspx
    https://www.termostatikvana.com/kose-gaz-sensorlu-termostatik-radyator-vanasi-danfoss-013g2990-013g0003/detay/rdCYYuoDYOU=|

plastik kombi bağlantı setleri çok dandiktir fiyatı 15-20lira,iç çapı da dardır, metal tam geçişli vana ve filtre istanbulda heryerde bulursunuz nette n11,sanalpar veya kombi sitelerinde de satılır
    ustalar basite kaçmak istiyor iyi birşey istiyorsanız tam geçişli vana ve filtreler öneririm

http://urun.n11.com/yedek-parca/kombi-alt-baglanti-seti-metal-vanafilli-22-parca-P93457383

veya koçtaşa,baumax gibi yapımarketlere gidin alabilirsiniz

metal (S) borular orda yok ama tam geçişli vana ve filtreler var

almanız gerekenler

1adet 1/2 tam geçişli vana
    1adet 1/2 tam geçişli filtre
    1adet 3/4 tam geçişli vana
    1adet 3/4 tam geçişli filtre

Sıfır Eve Yeni Kombi Taktıracağım Önerilerinizi Bekliyorum  Sıfır Eve Yeni Kombi Taktıracağım Önerilerinizi Bekliyorum

• Disintegration merhaba, ankarada senin önerdiğin sistemi yapacak kimseyi bulamadım, 10 adet danfoss ra 2000 uk Tipi vana aldım, boruları oksijen bariyer ile değiştirmek istiyorum. Gk dan vana ve kollektör temin etmek, tam geçişli vanalar vs vs. Bu konuda referans olabileceğiniz kimse yok mu? Evim triplex, -1 katında Petek olmayacak. Tavn yalıtımı yaptırdım xps ve pvc kapı.Mutfağı büyütüyorum balkon ile birleşicek. Mantolama izocam, ev içi tavan ve duvarlar 1 cm'lik xps yaptırdım.(kaliteli malzeme) kat aralarında ısı kaybı olmaması için pvc kapı izocamlı. Antrede sürgü cam kapı yaptıracağım. Mutfk girişine petekleri sağlı sollu koyduracağım zemini kırdırıp, mecbur kombi balkona Mutfak balkonuna taşınacakken sürgü kapı merdiven holünü ikiye böleceği için, salon, Mutfak ve kapı holünü ısısı bir tutmayı düşündüm i, merdiven holünü bir, parke altları yine xps ve şilte. Her şey Tamam ama tesisat için malzeme yazacak ve çekicek işi.bilen usta bulamadım. Gelen kaçıyor, danfossu tam geçişli vana oksijen boruyu Duyan. Lütfen yardımcı olur musunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Burakba35 -- 20 Mayıs 2016; 10:54:58 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Petek yerleri,ve kombi bğlntı yeri fotoğraflarına tavsiye bekliyorum. Kombim gb072 buderus vanaları danfoss ra 2000 uk Tipi aldım.
    Bu mesaja eklenen görseller:

Sıfır Eve Yeni Kombi Taktıracağım Önerilerinizi Bekliyorum Sıfır Eve Yeni Kombi Taktıracağım Önerilerinizi Bekliyorum Sıfır Eve Yeni Kombi Taktıracağım Önerilerinizi Bekliyorum Sıfır Eve Yeni Kombi Taktıracağım Önerilerinizi Bekliyorum Sıfır Eve Yeni Kombi Taktıracağım Önerilerinizi Bekliyorum Sıfır Eve Yeni Kombi Taktıracağım Önerilerinizi Bekliyorum Sıfır Eve Yeni Kombi Taktıracağım Önerilerinizi Bekliyorum Sıfır Eve Yeni Kombi Taktıracağım Önerilerinizi Bekliyorum Sıfır Eve Yeni Kombi Taktıracağım Önerilerinizi Bekliyorum Sıfır Eve Yeni Kombi Taktıracağım Önerilerinizi Bekliyorum Sıfır Eve Yeni Kombi Taktıracağım Önerilerinizi Bekliyorum Sıfır Eve Yeni Kombi Taktıracağım Önerilerinizi Bekliyorum

• Yardımlarınızı bekliyorum.

• Burakba35 B kullanıcısına yanıt
    izmirdeyim ankarada maalesef tanıdığım birisi yok, rüzgarlı caddesine gittin mi,orası kombi doğalgaz merkezi
  • Evet ama sizin sisteminize olumlu cevap veren yok Tamam demiyor, düz yapar geçeriz diyorlar. Sizin öneriniz ne olur peki fotolara göre

• Yoğuşmalı cihaz için alt yap var mı? Normal petek sayısının iki katı petek olmalı. Yoğuşmalı cihazlar uygun şartlar sağlanırsa %3 %5 yakıt tasarrufu sağlar. Peşin vereceğiniz kombi fiyat farkı ve petek fiyatı farkı düşünerek alınmalı lakin %3 ile kaç senede o fark çıkar. 100 - 150 metre evlerde bu farkın uzun yıllar çıkamayacağı için ben yoğuşmalı kombi tavsiye etmiyorum.

Kombi markası için ise Vaillant Buderus veya Viessmann tercih edin hepsi kalitedir.
  • Evet yoğuşmalı kombi alt yapısı var, kombiyi buderus gb-072 aldım. Acaba yeterli olacak mı, danfoss ra 2000 uk Tipi 10 adet vana, rc 10 Ot

Hocam yarın nasip olursa kombicileri dolaşacağım. Baymak duo tec almaya karar verdim. Aşağıda evin krokisini ekledim.

Hangi peteklere termostatik vana takalım? Nereye oda termostatı takalım?

Tüm peteklere termostatik vana taktırsam da oda termostatı almasam olmaz mı? Bana biraz karışık geliyor. Her peteği ayrı ayrı ayarladıktan sonra bir de oda termostatına ne gerek var tam anlayamadım.

Salondaki 90cmlik peteklerden birini 130cm yaptırıp oradan çıkacak peteği de mutfağa taktırmak istiyorum. Petek değişimi yaptırırken dirsek noktalarına da metal geçişli dirsek mi kullanmak gerekiyor yoksa plastik olur mu?

Yoğuşmalı kombi için bir gider yok. Tezgah da karşıda kalıyor. Duvara delik mi deldirmek gerekir. Yoksa nasıl bir çözüm izleyelim? Gider yoksa yoğuşmalı taktıramıyoruz anladığım kadarıyla.

oda termostatı ve termostatik vanalar bir arada olur oda termostatı daha çok kombiyiy açıp kapatmak ve program yapmak için kullanılır baymak duo tec alacaksanız
    oda termostatı olarak danfoss tp 5001 öneririm baymak'ın resmi ürün gamında yer alıyor duvarda kabloları hazır hale getirirsiniz oda termostatını duvarda monte edersiniz
    kombiye bağlanacak kablo uçlarını servis eve gelip kombinin garantisini başlattığında ücretsiz bu işlemi de yapar çünkü eve gelmiştir ve tp 5001 baymak resmi olarak öneriyor
    koridordaki petek ve havlupan hariç bütün peteklere termostatik vanalar taktırıp oda termostatı olmadan da kullanılır ama mevsim geçişlerinde oda termostatının faydasını göremezsiniz
    örneğin gece yatarken kombiyi uyku moduna alırsınız gece 12den sabah 6-7ye kadar uyku modunda kalır mesela evi 20c de tutar sonra çalışmaya başlar evi 23-24c ye getirir
    gece 6-7saat uyku modunda kalması tasarruf demektir veya gündüz evde yoksunuz ve havalar çok soğuk değil gündüz vakti oda termostatı evi ılık tutar
    bütün bunları yapacak ta günlük program yapacak bir oda termostatı
    termostatik vanalar ise anlık olarak o anda peteği kontrol eder çünkü kombinin tesisata gönderdiği sudan dolayı kombiye yakın petekler iyi ısınır en son petekler daha geç ısınır
    veya gündüz güneş çıktı en son odalarda güneş var odalar ısındı termostatik vanalar bu petekleri kısacak bu defa kombiye yakın petekler daha iyi ısınacak
    termostatik vanalar güneş ve kombinin bulunduğu yere göre HOMOJEN BİR ŞEKİLDE sıcaklığın evde dağılmasını sağlar
    en önemlisi de tasarruf sağlar konfor artar
    burada dikkat edeceğiniz tek şey oda termostatı olan yerde termostatik vana olmayacak oda termostatı için en uygun yer hol ,petek te var ve evin ortası
    evin genel derecesini yansıtabilecek referans noktası için uygun

termostatik vana ve oda termostatı konusunda tercihiniz sizin ben olsaydım ikisini aynı anda kullanırdım doğru kullanımda çok iyi ısınacaksınız ve tasarruf yapacaksınız
    baymak duo tec zaten çok iyi cihaz ailem ve tanıdıklarım 2012den beri kullanıyor bizzat taktırdım kronik sorunu yok
    petek bağlantısında dirsek plastik olabilir
    yoğuşma giderini duvarı deldirip duvarı 20mm pprc boruyu L şeklinde döndürerek te götürebilirsiniz ve gidere bağlarsınız duvarda götürürken de boruyu aşağıya doğru eğim verin
    sıva üstünden de gider aynısını bende ailemin evinde yaptırmıştım bir gider için bence baymak duo tec ten vazgeçmeyin
    veya kombinin olduğu dış cephe duvarında pimaş borusu varsa yoğuşma gider borusunu pimaşa da bağlayabilirsiniz

Hocam bu doğalgazcılarla anlaşmak gerçekten zor. Yine bu işleri yaptıracak doğalgazcı bulamadım.

Adama petek boyunu uzatacam diyorum. Uzun petek ısıtmaz kısa petek ısıtır diyor. Kısa petekten su 5 kez geçerken uzun petekten 3 kez geçer daha az ısınırsın diyor.

Peteklerin bağlantısını çapraz yaptıracam diyorum. Adam bana çapraz olursa peteğin altı ısınmaz diyor. Isınan su üste çıkıyormuş zaten. En iyi bağlant alt-alt şeklindeymiş. Tüm kamu kurumları bankalar hep böyle yaptıyormuş. %99 her yerde böyledir diyor.

Termostatik vana takalım diyorum. Bir işe yaramaz 1 sene sonra kireçlenir tıkanır, normal vanaya göre girişleri dar diyor. Termostatik vana kullanmak için merkezi sistem olması gerekiyormuş. Kombide gerek yokmuş kısmak istiyorsan kombiyi kısarsın. Vana alma parana yazık diyor.

Tam geçişli metal boru ve vana ile bağlayacaksın kombiyi diyorum. Öyle bir mal yok plastik bağlar geçerim diyor. Ben alacam sen sadece takacaksın diyorum. Ben takmam plastik montajı yapılıyor sadece diyor.

Gerçekten adama kafayı yedirtecekler parasını verecez ona rağmen adamlar yapmam diyor ya. Normal kombi bağlamaya da proje dahil 600 liradan aşağı fiyat çeken de yok. Herkes hazır paraya alışmış. Adam gibi iş yaptıracak esnaf bulamayacaz heralde.

Yarın Ulusa gidip rüzgarlı da soracağım bakalım. Yaptıracak adam bulabiliriz inşAllah.

adamın söylediklerinin hepsi yalan/yanlış inanma ankaradaysan ordaki doğalgazcılar ilginç ankaradan arkadaşlar da hep benzer söylemlerde bulundu
    termostatik vana neden merkezi sistemde kullanılıyor avrupada birçok evde zorunlu üstelik kombili ev bu usta hayatında danfoss ra 2000 takmamıştır bilmiyordur,termo vana asla kireçlenmez bu adam iyi mi böyle sallama mı olur
    alttan bağlantı en kötü bağlantı şeklidir bürün radyatör üreticilerinin kataloglarında yazar
    plastik kombi setlerinin iç çapı dardır metal tam geçişliler en az 2 kat daha geniş

bu adamlar basit iş yapmaya alışmışlar atıyor inanma

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.