Şimdi Ara

sıfır aracın ilk muayenesi 3 yıl deilmi? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
67
Cevap
0
Favori
81.032
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: pulpa

arkadaşlar bugün imzamdaki aracı teslim aldım aracın trafiğe çıkış tarihi 3-4-2012 ama ilk muayene geçerlilik süresi 2-12-2014 yazıyor neden 3 yıl deilde 2 yıl 8 ay gibi bir süre yazılmış anlamadım bilgisi olan varmı ilk muayene geçerlilik nisan 2015 e kadar olması gerekmiyormu?

ben de bugün 3.4.2012 tescil tarihli aracımı aldım. muayene geçerlilik süresi 27-3-2015 yazıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: patates22

quote:

Orijinalden alıntı: Taner Göde

Birkaç arkadaşımızın araç ruhsatında benzer tarih tutarsızlıklarına ben de rastlarım. Önceki aracım 23 Ocak 2008'de tescil edilmişti ve muayenesi de 23 Ocak 2011'deydi, şimdiki aracımın muayenesi de yine 3 yıl sonra ama 1 gün öncesi. Aynı gün ya da 1-2 gün öncesi olması konusunda herhalde trafik tescil memurları bizden daha iyi biliyorlardır fakat 4 ay eksik yazması ya bir copy & paste hatası veya önceki tescil işleminden ekranda kalan bir tarih.

sıfır aracın ilk muayenesi 3 yıl deilmi?

O bir gün erkene gelmesinin sebebi araya artık yıl (2012) girdiği için olabilir mi? 3*365=1095 gün üzerinden hesaplanmıştır.

Hayır. Yukardaki 19 tarihi aracın son geçerli muayene gününü gösterir. Yani bu araç ayın 19'unda saat 23:59:59'a kadar muayenesi var demektir. Ayın 20'si olunca, yani saat 00:00:00'da araç muayenesiz hale gelecektir. O günün sabahında muayeneye gitmesi gerekir.

Her şeyde bu şekilde düşünülerek tarih atılır.

• İki örnek daha:

2 Yıl 1 Ay 3 Hafta
    18.08.2011 - 11.10.2013

2 Yıl 10 Ay
    25.05.2011 - 31.03.2014

• Benim aracımda da ilk tescil/Trafiğie çıkış tarihi 28.02.2012,ilk muayne geçerlilik süresi 20.01.2015 yazmakta.1 ay 8 gün gibi bir fark var.

Muhtemelen aracın üretim tarihinden itibaren 3 yıl muayne süresi var.
  • 1 gün önce olması Bu yıl Şubatın 29 çekmesinden olmasın

Ciddiyim bunda kırpma değildir o

1.TARİH : 20/10/2011
    2.TARİH : 19/10/2014
    FARK
    2 yıl 11 ay 30 gün
    (toplam 1095 gün)

Diğer 3-4 aylık farkları ithalatçı firmaya soracaksınız.Emniyet aracın ilk gümrük girişinden sonrası olarak alır muayeneyi.Yeni tescil olmuş bu araba muayeneyi simdi başlatalım demez bildiğim kadarıyla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rfssfr -- 10 Nisan 2012; 11:39:31 >
  • Düzenleme değişmiş artık aracın Türkiyeye ilk girişi esas alınıyor.Sizin arabaniızın trafiğe ilk çıkışı tarihi değil.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yerli üretimlerde bu sorun yok o halde...
  • quote:

Orijinalden alıntı: tfk35

Düzenleme değişmiş artık aracın Türkiyeye ilk girişi esas alınıyor.Sizin arabaniızın trafiğe ilk çıkışı tarihi değil.

aynen böyle oluyor.. Yeni mevzuata göre gümrükten çekildiği gün muayene süresi işlemeye başlıyor. Yani her sene muayeneye giden sıfır ticari araç aldığınızda ve o arac 11 aydır bayinin stoğunda beklediyse aldıktan 1 ay sonra muayeneye gidersiniz.
  • Ayrıca bayi çıkışlı lpg li olursa da aracın ilk muayenesi3 yıldan 2 yıla düşüyor.
  • İthalat tarihi baz alınıyor.Ben bu zaman aldım bundan başlar değil.
  • Yerli üretim olan araçta da 20 günlük bir fark çıkıyor bendeki ruhsata göre..
  • 10 gün önce 0 km araç aldım ve satış temsilcisi bayan arabanın fabrikadan çıktığı tarihin üzerinden 3 yıl olarak hesaplanıyor muayene tarihi dedi. (Yani trafik tescil tarihi değil). Yani aracın imalat bandından indiği tarihi müteakip 3 yıl sonrası aracın ilk muayene süresi oluyor dedi. Bu uygulamaya yakın tarihte geçilmiş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Abruzzi

10 gün önce 0 km araç aldım ve satış temsilcisi bayan arabanın fabrikadan çıktığı tarihin üzerinden 3 yıl olarak hesaplanıyor muayene tarihi dedi. (Yani trafik tescil tarihi değil). Yani aracın imalat bandından indiği tarihi müteakip 3 yıl sonrası aracın ilk muayene süresi oluyor dedi. Bu uygulamaya yakın tarihte geçilmiş.

doğrudur...

ithal araçlar için 2-3 aylık, yerli üretimler için 15-30 günlük bir fark oluşuyor.
    tam 3 yıl muayene süresi, artık sona ermiş bulunmakta.
  • quote:

Orijinalden alıntı: canvarol

Ayrıca bayi çıkışlı lpg li olursa da aracın ilk muayenesi3 yıldan 2 yıla düşüyor.

ben bayi çıkışlı lpg li aldım benim muayene 3 yıl
  • quote:

Orijinalden alıntı: levent06y

quote:

Ayrıca bayi çıkışlı lpg li olursa da aracın ilk muayenesi3 yıldan 2 yıla düşüyor.

Hangi markadan aldınız peki? chevrolet ve opel de 2 yila düşüyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: levent06y

quote:

Hangi markadan aldınız peki? chevrolet ve opel de 2 yila düşüyor.

hyundaı accent era
  • ocak 2010 da trafiğe çıkan peugeot bipper ın ilk muayenesi ne zaman olması gerekiyo? ticari olduğu için farklı oluyo mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: MYılmaz4646

ocak 2010 da trafiğe çıkan peugeot bipper ın ilk muayenesi ne zaman olması gerekiyo? ticari olduğu için farklı oluyo mu?

arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.

aracın tescil tarihi 06.01.2010 ama ilk muayene tarihi 06.01.2011 yazıyo. burda bi yanlışlık yok mu?
  • quote:

quote:

ocak 2010 da trafiğe çıkan peugeot bipper ın ilk muayenesi ne zaman olması gerekiyo? ticari olduğu için farklı oluyo mu?

aracın tescil tarihi 06.01.2010 ama ilk muayene tarihi 06.01.2011 yazıyo. burda bi yanlışlık yok mu?

Ticariler yılda bir girer yanlışlık yok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: wolkan33

quote:

quote:

Ticariler yılda bir girer yanlışlık yok

tamam teşekkürler
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.