Şimdi Ara

AKP tarımı bitirmeye and içmiş!! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
1
Favori
1.000
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Ekonomi Bakani küresel ajandaya göre tarimi bitirmeli, yoksa hibe edilen krediler durur.

• 7-Quaresma 7 kullanıcısına yanıt

Efsane bir muhalefet örneği AKP de bu twit sonrası inim inim inlemiştir ve yarın hemen buğdayı 15 TL yapar heralde hee ?

Benim ne demek istediğimi bal gibi biliyorsun. Hakkariye kayyum atandığında bütün muhalif kanallarda o dönüyordu CHP'li isimler konuşuyordu yüzlercesi twti atıyordu. Buğday konusunda olay bu mu yani !

Osman Kavala kadar DEM parti kadar veya atanan bir kayyum kadar değeri yok muhalefette buğday fiyatının benim eleştirim buna. Yoksa KK de twitler atarı 20 yıldır ne faydasını gördünüz ? Asgari ücret 25 bin TL olsun buğday 15 bin TL olsun asgari ücret 20 bin TL olsun demekle muhalefet yapılmış olmuyor.

• Daha uygulanmadan bizim burda ekmek fiyatına %30 zam geldi. Memleket rant cennetine dönüştü. Balık baştan kokar bir bir daha iki!!!
  • AKP tarımı bitirmeye and içmiş!!

şu mantaliteden ne beklenir ki, tarımı destekledikleri düşünülsün... AKP tarımı bitirmeye and içmiş!! 

videonun canlısı için:

AKP tarımı bitirmeye and içmiş!!Bakan Kirişçi'den 'sel' yorumu: Evet 15 canımızı aldı ama toprak suya kavuştu - Dailymotion Videodailymotion
    Bakan Kirişçi'den 'sel' yorumu: Evet 15 canımızı aldı ama toprak suya kavuştu - Dailymotion Video
    https://www.dailymotion.com/video/x8j65gk

bu hesaba göre 1 insan hayatı 20m metreküp suya eşit... adam ölen insan hayatını baraj doluluğu ile kıyaslıyor, düşünün o derece... psych ward... AKP tarımı bitirmeye and içmiş!! 

• AKP tarımı bitirmeye and içmiş!!

ozymandias'a bak, kızamıyormuş... kıyamam... AKP tarımı bitirmeye and içmiş!! 

• quote:

Orijinalden alıntı: programmer_onur

Bu kişinin lakabına uygun bir mağaza buldum mahallede.

AKP tarımı bitirmeye and içmiş!!

onur bey, beni güldürdünüz, Allah da sizi güldürsün inşallah... AKP tarımı bitirmeye and içmiş!! 

normal de değil, bir de "premium"... AKP tarımı bitirmeye and içmiş!! 

• astegon kullanıcısına yanıt

Bizim çiftçilerde kooperatifçilik yapabilecek eğitim/kültür/ahlak seviyesi yok. Hepsi birbirini düdükleme peşinde.

Kooperatifçilik anadolu irfanına uygun bir şey değil.

Türkiye'de tarımı büyük şirketlerin yapması lazım.

Tarım küçük çiftçiye bırakılmayacak kadar önemlidir.

• mechatengu kullanıcısına yanıt

Sen onu Türk fındığını İtalyan Ferrero'ya satanlara söyle :)

• mechatengu kullanıcısına yanıt

Ben dediklerinize katılmıyorum.

Anadolu irfanı demeyelim de ENAYİLİK denilen bir olgu var ülkede.

"La sen enayi misin..." diyerek herkes birbirini aşağılıyor.

Herkes bir kendini uyanık sanıyor.

Misal; konu ile alakasız ama aşağıdaki kaynak meselesi

Kısacası büyük şirketlere verirseniz tarımı o zaman oligark şirketler ortaya çıkar. Daha da beter oluruz. Kooperatifçiliği geliştirerek, kurallarını adam gibi yazarak, yasasını çıkararak, ahlaksız bir çukur olmuş hal sistemini adam ederek tarım arzında sürdürülebilirliği artırabiliriz.

Ama o haldeki kabzımal firmalar ve onların ahlaksızlıkları ile şimdiden agro işine milyonlarca dolar yatırmış büyükler yok mu...

Sonra neden her şey pahalı....

• Dünya kadar destekleme parası alırlerken iyiydi şimdi destekleme rakamları enflasyon ile eriyince bağırmaya başladılar bu günler iyi günleri çiftçilerin. AKP hükümeti ota boka destekleme verdi yıllarca. Bende çiftçi çocuğuyum, çiftçilerin ne kadar günü kurtar yarını düşünme şeklinde yaşadığını iyi bilirim.

• adnansetek kullanıcısına yanıt

Adamlar kırsaldan oy alıp şehirdeki adamı eziyor özelde köle olarak çalışmaya mecbur kalıyorsun cahilliyin olduğu yerde demokrasi olmaz.

• GenqhisKhaan89 kullanıcısına yanıt

Bu yazınız kime anlayamadım?

Bana ise ben ömrümün hiç bir döneminde akp destekcisi olmadım, Allah muhafaza eylesin!

Bu foruma da çok az katılıyorum, daha çok twetter, facebook, inst,. gibi sosyal medyada yorum yapıyorum.

• Varsa yoksa çaya zam yapar anca ;

2021 çay : 3.87
    2022 çay : 6.70
    2023 çay : 11
    2024 çay : 19.

Arkadaşlar bu çay dediğimiz ürün ne masrafi var? Senede 2-3 defa ürün aliyorsunuz, sulama istemiyor ,3-4 senede 0 dan yetişebilen bir ürün ,1 dönüm araziden 1 ton çay alinabiliyor.
    Mazot masrafi var mi? Bence yok engebeli arazi , ordan oraya tasi dur.
    Gübre masrafi var mi? 3-4 yilda bir var,o da çok fazla bişi değildir.

https://www.tarimorman.gov.tr/Haber/6286/2024-Yili-Yas-Cay-Alim-Fiyati-Belli-Oldu#:~:text=2024%20yılı%20yaş%20çay%20alım,ise%202%20lira%20olarak%20belirlendi.

Buğdaya bakalim ;

2021 buğday : 2.26
    2022 buğday : 4.73
    2023 buğday : 7.74
    2024 buğday : 9

https://www.polatliborsa.org.tr/fiyat-endeksleri/bugday/bugday-fiyat-endeksi/

Çaya %70 zam yapmasini biliyor , maliyetler ortada buğday neden sadece %15 artiyor? 2023 enflasyonu %45-50 civari değil mi? Sübvansiyona rağmen.

Bunlar başta olduğu sürece gidin çay üretin , ne gerek var buğday kaldirma hamalligina sicakta orda burda :) 1 dönümden senede 2/3 ton çay kaldirirsiniz, gideriniz işçi ücreti harici çok olmaz zaten buğdayda da var, tarlayi sürmesi işçi + mazotu + biçer döveri ne gerek var :)

• Tarım Bakanlığı yerinde oturmak yerine 5-10 yıllık planlar yapmaları şart.

Bu aşılabilir.

Partilerin endişesi, seçmeni olan çiftçileri karşılarına almak istemiyorlar ama gidişat kötü.

Tarım konusunda ciddi katı kurallar ve denetlemeler gelmeden tarım işinin çözülmesi biraz zor bence.

• Her şeyden önce ar-geci üreticiden, üretici al-satçıdan çok kazanmalı. Bizde tam tersi. Bu sağlanmadığı sürece gerisi boş.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.