Şimdi Ara

🔥 Dolar 32,21 - Euro 34,68 - Altın 2.435 | 11 NİSAN🔥 (2456. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
13 Misafir - 13 Masaüstü
5 sn
240.548
Cevap
1.160
Favori
12.029.820
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1153 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
30. Sırada  bugün en iyi #11
Sayfa: önceki 24542455245624572458
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar ekonomiyi takip ediyorum ama kafama takılan bir şey var. Mesela döviz borcu olanlara Allah sabır versin diyorlar. Ancak örnek veriyorum 300 liralık 6 taksitli alışveriş yaptık ödediğimiz miktar aylık 50 lira ama tl değer kaybettikçe bir nevi borç artmıyor mu?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Renoweld

Arkadaşlar ekonomiyi takip ediyorum ama kafama takılan bir şey var. Mesela döviz borcu olanlara Allah sabır versin diyorlar. Ancak örnek veriyorum 300 liralık 6 taksitli alışveriş yaptık ödediğimiz miktar aylık 50 lira ama tl değer kaybettikçe bir nevi borç artmıyor mu?
    tl ile borç aldıisen tl ile ödersin

mesela 300 dolar aldın diyelim anlaşmalı bişey beyan ettin tl karşılığı kaç alı isem tl karşlı ne ise onu öderim ve esas aldığım tarih o aldığım gündersen o güne karşılık gelen kurdan ödersin ama yok direk dolar aldı isen yüklü miktar ve dolar şeklinde ödeyeceksen ödemen tamamalanana kadar kazancın tl ise yandı gülüm keten helva.O borcun tl karşılığında devamlı artar.
  • Çok teşekkür ederim hocam. O zaman tl cinsinden taksitli ödeme yaparsak aynı miktarı ödüyoruz. Ama tl sürekli değer kaybettiği için enflasyona bağlı olarak alım gücümüz azalıyor. Örneğin aylık 1000 tl maaş alan birisinin 100 tl taksitli ödemesi var ve aylık cebine 900 tl kalıyor. Ama aylar ilerledikçe taksiti 100 tl ödese de elindeki 900 tl sürekli değer kaybedildiği için 800 gibi davranıyor. Doğru mudur ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Renoweld

Çok teşekkür ederim hocam. O zaman tl cinsinden taksitli ödeme yaparsak aynı miktarı ödüyoruz. Ama tl sürekli değer kaybettiği için enflasyona bağlı olarak alım gücümüz azalıyor. Örneğin aylık 1000 tl maaş alan birisinin 100 tl taksitli ödemesi var ve aylık cebine 900 tl kalıyor. Ama aylar ilerledikçe taksiti 100 tl ödese de elindeki 900 tl sürekli değer kaybedildiği için 800 gibi davranıyor. Doğru mudur ?
    evet alım gücün azalır gün geçtikçe.
  • Tekrardan teşekkür ederim iyi geceler.

• Erol Mütercimler'in her dediği bir bir çıktı çıkıyor ona şaşarım. Dolar 4,5 olacak dediği programda biraz boş felaket tellallığı gibi dinlemeye gerek yok o seviyeyi hayatta görmez demiştim. 6-7 şaka ötesi inanılmaz bir şey. Adamın umarım 2019-2020 için son öngörüsü çıkmaz...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Açlık sınırı ile ilgili başlık açmıştım ilgi görmedi maalesef.
    Ecevit hükümeti 2 tane deprem gördü. 99 depremi ülke tarihinin en büyük felaketlerinden.
    Doların artması ile TL alım gücü karşılaştırma şöyle yapabilirsiniz;
    Yurtdışından ne alıyoruz en basitinden et ithalatı şimdi etin kilosunu 5 dolardan alıyoruz ( 4 iken 20 TL ) şimdi dolar 6 oldugu için 30 TL den almaya devam ediyoruz. Sende TL ile kazandığın için 20 TL iken evine 10 kilo aliyordun 30 TL olunca 7 kilo alacaksın.

Eti patatesi ithal eden tarım ve hayvancılık politikası olmayan Çiftçiden 1 liraya alınan ürün eve girene kadar 5 TL olmasına müsaade eden politikalar oldukça daha çok aglarız

• m-99 M kullanıcısına yanıt
    Yeni Atatürke gerek yok, yolundan sapmasak yeterli aslında. Dün, yabancı basında bile yer alan ama bizim malum medyada yer almayan bir değerlendirme olayı özetliyor

• Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı kendisine bağlı tüm devlet kurumlarına bir genelge göndererek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın portresinin, birimlerin girişlerine asılmasını istedi.

kaynak:
    euronews
    İçişleri Bakanlığı'ndan Erdoğan'ın portresinin asılması için genelge
    http://tr.euronews.com/2018/08/27/icisleri-bakanligindan-erdoganin-portresinin-asilmasi-icin-genelge

once macronun açıklaması hemen ardından bu durum

• gambit666 kullanıcısına yanıt
    işte her şeyin mimarı(!) diyorlar kendilerince :)

• Isin garibi kimse tepki vermemeye basladi 6+ kabullenilmis gibi duruyor.. gercekten ne desem bilemiyorum diger ulkelerde bizim yaslarimizdaki insanlar hayallerine bir bir ulasibiliyorken biz ulke sorunlarindan kafamizi kaldirip gelecek hayali dahi kuramiyoruz

• Dövizdeki spekülatif artış için bugün yine bir tedbir alınmış. artık her gün yeni bir tedbir alınıyor ama nedense doların hiç tınladığı yok.

Buradan doları kınıyorum
  • O iş öyle değil işte, suyu çıkaran adamında dağıtan adamında diğer tüm ihtiyaçları dövize endekslenmiş durumda. Hal böyle olunca suya veya yerli üretimi başka birşeye zam yapılmasını yadırgayamazsınız. Örnek 1 ay önce 100bin tl olan arabanın fiyatı şu an 150 bin tl olmuş durumda, su satan adam suyu hangi arabayla taşıyacak veya o arabayı suylamı ittirdiğini sanıyorsunuz misal.
  • Arkadaşlar bankaların makasından kurtulmak için tfx target hesabı açmak istiyorum ama alt limit 500 dolar dediği mesai saatleri dışında mı yoksa her zaman mı geçerli ? yerli başka benzeri varsa tavsiyenize açığım, teşekkür ederim.
  • Reis eskiden 4 diyordu, 4 oldu

Simdi 8 diyor

• Beyler peder emeklilikten artan son 30 bin tlyi bana güvenerek verdi yatır bir şeye dedi ne yapmalıyım düşmesini beklemeyi düsünüyorum mantıklı mı sizce yoksa tırmanışa geçer mi gene? özel mesajdan da yazabilirsiniz.
  • Yeri burası değil belki ama;hala nasıl bir politika izlendiğini şu projeden analiz yapabiliriz

Türkiye için kazanç Vakti

400.000+112.000=512.000 TL ye ev

Aylık taksit ödemesi--->3000 TL

2 adet ara ödeme

12.ay+24.ay---->54.000 TL=108.000 TL

İhtiyaç sahiplerine özel miş miş

Elinde doları altını olan yatırımcıyı çağırıyor.

Hala bina,hala bina

Bu politika ile çöküş yakındır

Okulların açılmasına da az kaldı.

Görücez,herkes nasıl ağlayacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gscarbon -- 28 Ağustos 2018; 12:34:2 >
  • Gscarbon G kullanıcısına yanıt
    Neyse en azından bu sefer kamu bankalarına zorla ucuz kredi verdirtip görev zararı yazdırmadılar. Temmuzda konut satışları fena değil. En azından benim baktığım bölgede. İnsanlar ilginç bir şekilde hala konuta yatırım yapıyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gscarbon

Yeri burası değil belki ama;hala nasıl bir politika izlendiğini şu projeden analiz yapabiliriz

Türkiye için kazanç Vakti

400.000+112.000=512.000 TL ye ev

Aylık taksit ödemesi--->3000 TL

2 adet ara ödeme

12.ay+24.ay---->54.000 TL=108.000 TL

İhtiyaç sahiplerine özel miş miş

Elinde doları altını olan yatırımcıyı çağırıyor.

Hala bina,hala bina

Bu politika ile çöküş yakındır

Okulların açılmasına da az kaldı.

Görücez,herkes nasıl ağlayacak.
    Konut balonu var diye bas bas bağırıyordu herkes ama onları vatan haini ilan ediyorlardı. Ellerinde patlayan arz fazlasını pek sevdikleri müteahitler üzülmesin diye şekilden şekile girerek acziyet içinde eritme yoluna girdiler bir kez daha.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 24542455245624572458
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.