Şimdi Ara

SFF / MINI ITX Severler Kulübü (54. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
5.750
Cevap
138
Favori
187.563
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5253545556
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Xbox Series x? Fiyatı çok pahalıymış be hocam.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ColorTR

Tekrar selamlar,

Sistemdeki anakart ve işlemciyi 10. nesile yükselttim.

Anakart: MSI meg Z490i Unify
    İşlemci: 10400 (ileride 10700K ile değişecek)

Bu msi dragon center hiç hoşuma gitmedi asusun ai suiti çok daha iyiydi. Biraz sığ bir yazılım olmuş. AI suite vasıtasıyla tek tıkla pc'yi fanları vs. otomatik ayarlanmış sıfır rpm modu, sessiz mod ya da performans modu falan değiştirebiliyordum lakin dragon center'da otomatik kalibrasyon yok. Sıfır rpm yok.

Anakarttaki CPU fana manta'nın usb hub'ını bağladım, manta'nın hub'ındaki tek 4 bin slotuna da sıvı soğutmanın kablosunu taktım, yine sıvı soğutmadan çıkan iki kabloya radyatörün fanlarını taktım. Buna ek olarak öndeki 2 adet corsair ml fan'ı birleştirerek tek olarak anakartttaki sys fan girişine taktım. Son olarak kalan arkadaki ml 120 egzos fanını da manta çoklayıcı hub'daki portlardan birine taktım (pwm değil) ama dragon center'da sadece cpu fan ve sys fan gözüküyor. CPU fan radyatörün fanları sistem fan da ön giriş fanları PUMP doğal olarak boş bir de mos fan var onu anlayamadım vrm soğutucusunun fanı mı acaba?

Alıntıları Göster
    Hayırlı Olsun.2400 Anakart 1600 de CPU olsa 4000TL islemci degisince yaklasık 6000TL ikisinin maliyeti olacak.Perf. iyi kotu bilemem ama maliyet yuksek...
    Ram 2666MHZ de mi calısıyor yoksa XMP ile 3200 calısıyor mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: ColorTR

Tekrar selamlar,

Sistemdeki anakart ve işlemciyi 10. nesile yükselttim.

Anakart: MSI meg Z490i Unify
    İşlemci: 10400 (ileride 10700K ile değişecek)

Bu msi dragon center hiç hoşuma gitmedi asusun ai suiti çok daha iyiydi. Biraz sığ bir yazılım olmuş. AI suite vasıtasıyla tek tıkla pc'yi fanları vs. otomatik ayarlanmış sıfır rpm modu, sessiz mod ya da performans modu falan değiştirebiliyordum lakin dragon center'da otomatik kalibrasyon yok. Sıfır rpm yok.

Anakarttaki CPU fana manta'nın usb hub'ını bağladım, manta'nın hub'ındaki tek 4 bin slotuna da sıvı soğutmanın kablosunu taktım, yine sıvı soğutmadan çıkan iki kabloya radyatörün fanlarını taktım. Buna ek olarak öndeki 2 adet corsair ml fan'ı birleştirerek tek olarak anakartttaki sys fan girişine taktım. Son olarak kalan arkadaki ml 120 egzos fanını da manta çoklayıcı hub'daki portlardan birine taktım (pwm değil) ama dragon center'da sadece cpu fan ve sys fan gözüküyor. CPU fan radyatörün fanları sistem fan da ön giriş fanları PUMP doğal olarak boş bir de mos fan var onu anlayamadım vrm soğutucusunun fanı mı acaba?

Alıntıları Göster
    Hub kullanımından dolayı olmalı diğer fanları görememe sebebiniz. Sıvı soğutucu kullanıyorum ve radyatörü 2 fanla soğutuyorum. Bu iki fan Y kablo ile bağlı yani paralel. Argus monitör ile sıcaklık/rpm eğrisi ayarladım. Malesef ayrı ayrı ayar yapamıyorum. Kasam SG13, anakartım MSI B450i

• quote:

Orijinalden alıntı: huso

Hayırlı Olsun.2400 Anakart 1600 de CPU olsa 4000TL islemci degisince yaklasık 6000TL ikisinin maliyeti olacak.Perf. iyi kotu bilemem ama maliyet yuksek...
    Ram 2666MHZ de mi calısıyor yoksa XMP ile 3200 calısıyor mu?

Alıntıları Göster
    Teşekkürler hocam evet güzel bir 10. nesil istiyorsan ne yazıkki maliyet biraz yüksek. XMP ile kullanıyorum
  • inşallah bir sonraki kasam olacak olan cooler master nr200 özellikleri:

SFF / MINI ITX Severler Kulübü

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Burada paylaştım mı bilmiyorum.
    Sistem şu an kusursuz oldu diyebilirim. Normalde 10lt altı itx kasalarda performans veya gürültüden taviz vermeksizin sistem toplamak çok zor. Sanırım başardım.

Resimler;

Tüm fotolar için;
    https://photos.google.com/share/AF1QipMfkvuL7Mq8145wuQDPo8-FHtUKAz0Oyc4oUP59Zmg7gPlOR3p716NP-evAj-NBQg?key=U1h3TkYxWkRMSlVNWEtOZ0hLeFp5ampPbjlFV3lB

Özetle;
    Normalde sığmayan cpu soğutucuyu(Noctua NH-L12S) bükerek sığdırdım.

Ekran kartının plastik kaplamasını ve 92mm fanlarını söktüm, yerine Noctua slim 120mm fan taktım.

Alt kısma ise zor da olsa Noctua'nın 25mm kalınlığında 120'lik fanını sığdırabildim.

Kasada Noctua fanı olmayan tek şey Psu, ki onun da duyulması imkansız çalışırken.

Ryzen 3600 kullanıyorum, ilk sürümlerden. 4.2 ghz tüm çekirdeklerde 1.23 volt ile çalıştırıyorum. Maksimum sıcaklık 67 derece, tam yük altında dahi işlemci soğutucudan ses gelmiyor.

Ekran kartı da 900mV 1875 mhz'de kullanıyorum Gainward Rtx 2070. Bu kartın fanları da tam yükte 2 saat kadar kullanıldığında 74 dereceyi geçmiyor. Maksimum devir 120mm slim Noctua ekran kartı fanlarında 1440 rpm.

Bu speclerde, bu kadar küçük veya bu kadar sessiz çalışan başka bir sistem yapılabilir mi bilmiyorum.

Elimde şu an Asetek 645lt 92mm su soğutma da mevcut kullanmıyorum. Eğer bu kasayı satarsam Dan Case A4 alıp onu kullanabilirim ancak dediğim gibi Cpu'dan ses almıyorum hiç. 3700x'e yükseltirsem cpu'yu gerekebilir.

Şimdiye kadar çok pc fanı gördüm, kullandım. Eğer itx pc yapıyorsanız tek söyleyeceğim şey Noctua'dan şaşmayın. İnanılmaz derecede farkediyor gürültü seviyesi. Kulağınızı dayayıp hava akışını duysanız bile fanın o motor gürültüsünü duymak imkansız.

Kaça mal olduğunu sorarsanız bir cevabım yok, hobi olarak pc toplayıp satıyorum. Bundan biraz para da kazanıyorum. Hobimden kazandığım parayı yine hobim olan bilgisayara yatırıyorum. Kişisel bilgisayarım bu. O yüzden en çok kendi sistemime özeniyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi L.J -- 10 Temmuz 2020; 22:52:41 >

• L.J kullanıcısına yanıt
    ilk fotoda görülüyor ama nasıl büktünüz hocam. Herhangi bir problem yaratmadı mı ?
    Güle güle kullanın küçük canavarı harika olmuş
  • VgrooveR kullanıcısına yanıt
    Üstten bastırıp, 2mm kadar eğilmesini sağlıyorsunuz sığıyor. Noctua çözdü gerçi problemi, Louqe Ghost S1 Edition diye aynı soğutucunun 2mm daha alçak olanını üretti.

• quote:

Orijinalden alıntı: L.J

Burada paylaştım mı bilmiyorum.
    Sistem şu an kusursuz oldu diyebilirim. Normalde 10lt altı itx kasalarda performans veya gürültüden taviz vermeksizin sistem toplamak çok zor. Sanırım başardım.

Resimler;

Tüm fotolar için;
    https://photos.google.com/share/AF1QipMfkvuL7Mq8145wuQDPo8-FHtUKAz0Oyc4oUP59Zmg7gPlOR3p716NP-evAj-NBQg?key=U1h3TkYxWkRMSlVNWEtOZ0hLeFp5ampPbjlFV3lB

Özetle;
    Normalde sığmayan cpu soğutucuyu(Noctua NH-L12S) bükerek sığdırdım.

Ekran kartının plastik kaplamasını ve 92mm fanlarını söktüm, yerine Noctua slim 120mm fan taktım.

Alt kısma ise zor da olsa Noctua'nın 25mm kalınlığında 120'lik fanını sığdırabildim.

Kasada Noctua fanı olmayan tek şey Psu, ki onun da duyulması imkansız çalışırken.

Ryzen 3600 kullanıyorum, ilk sürümlerden. 4.2 ghz tüm çekirdeklerde 1.23 volt ile çalıştırıyorum. Maksimum sıcaklık 67 derece, tam yük altında dahi işlemci soğutucudan ses gelmiyor.

Ekran kartı da 900mV 1875 mhz'de kullanıyorum Gainward Rtx 2070. Bu kartın fanları da tam yükte 2 saat kadar kullanıldığında 74 dereceyi geçmiyor. Maksimum devir 120mm slim Noctua ekran kartı fanlarında 1440 rpm.

Bu speclerde, bu kadar küçük veya bu kadar sessiz çalışan başka bir sistem yapılabilir mi bilmiyorum.

Elimde şu an Asetek 645lt 92mm su soğutma da mevcut kullanmıyorum. Eğer bu kasayı satarsam Dan Case A4 alıp onu kullanabilirim ancak dediğim gibi Cpu'dan ses almıyorum hiç. 3700x'e yükseltirsem cpu'yu gerekebilir.

Şimdiye kadar çok pc fanı gördüm, kullandım. Eğer itx pc yapıyorsanız tek söyleyeceğim şey Noctua'dan şaşmayın. İnanılmaz derecede farkediyor gürültü seviyesi. Kulağınızı dayayıp hava akışını duysanız bile fanın o motor gürültüsünü duymak imkansız.

Kaça mal olduğunu sorarsanız bir cevabım yok, hobi olarak pc toplayıp satıyorum. Bundan biraz para da kazanıyorum. Hobimden kazandığım parayı yine hobim olan bilgisayara yatırıyorum. Kişisel bilgisayarım bu. O yüzden en çok kendi sistemime özeniyorum.
    Sistem harika olmuş; hem sessizlik hem serinlik. Güzel günlerde sorunsuzca kullanırsınız umarım.

SG13 kullanıyorum ve kasada toplam 3 fan mevcut.

Egzoz olarak arka tarafta Noctua NF-A12x15 (slim), intake olarak radyatörün üzerinde de Noctua NF-A12x25 var. Bir de sıvı soğutucunun kendi fanı. Soğutucunun fanı da sanırım SP 120 olmalı. Corsair H60 kullanıyorum. Soğutucunun kendi fanı ve Noctuayı radyatör üzerinde maksimum 1800 RPM'de birlikte kullanıyorum. Soğutucu fanı kasa da bütün dengeyi bozuyor çünkü sesli çalışıyor. Benim de sessizlik takıntım var.

Noctua bulamayınca, Be Quiet Silent Wings 3 120 mm High Speed olan modeli aldım. Bunu radyatör üzerinde kullanacağım.

Ancak bu fanın Noctua'dan 6 dB daha sesli çalıştığını okudum teknik detaylarda. Noctua 2000 RPM'de 22 dB, Be Quiet 28 dB.

Ayrıca RPM değeri de 2200 ama bu devire çıkmayacağım. Konu sessizlik olunca takıntı yapar mıyım diye kurt düştü içime. Çünkü Corsair'in sitesinde sıvı soğutucunun fanı için 28,3 dB bilgi var. Be quiet ile aynı.

Desibel değeri aynı olsa da kalite ve teknoloji farkından dolayı Silent Wings daha sessiz çalışır mı acaba?

Bununla ilgili bilgisi ya da tecrübesi olan varsa, yardımcı olursa sevinirim. Fan bugün elime ulaşacak inşaAllah. Olmadı kullanmadan iade edeyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dhKARACAN -- 11 Temmuz 2020; 9:54:11 >

• İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Silent Wings 3 baya kaliteli bir fan. Fan konusunda kesinlikle kağıtüstü verilere bakmayın. Çünkü verilen desibel değerleri sadece gürültü düzeyi. Ben akustik uzmanı falan değilim ancak gürültünün de tipleri var. Fan tıkırtısı veya waterpump gürültüsü mesela, bu sesler çok yüksek desibele sahip değil ancak rahatsız edici. Noctua'da bu mekanik gürültü yok, oluşan gürültü tamamen havanın akımından kaynaklanan gürültü. Silent Wings 3 piyasada Noctua'nın amiral gemisine en yakın performans veren fanlardan birisi, bence memnun kalırsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi L.J -- 11 Temmuz 2020; 11:1:18 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: drbaalik

https://www.hepsiburada.com/asus-tuf-b450m-pro-gaming-amd-b450-am4-ddr4-4400-mhz-matx-anakart-p-HBV00000KO4Q7?magaza=Hepsiburada

https://www.hepsiburada.com/sapphire-rx-550-4g-d5-pulse-oc-11268-01-20g-p-HBV000004VT0T?magaza=MAT%20ONLİNE

bu anakart ve ekran kartı + ryzen 3700x için ince küçük bir kasa arıyorum.
    Tavsiyeniz var mı?
    Bu sistem için öneri istemişsiniz başka biri onun altına sg13 kasa önermiş. sg13 güzel de sizin attığınız mATX anakart sığmaz ona. Altına daha sonra siz bir tane konsol tipi mATX kasa koyup bunu almayı düşünüyorum demişsiniz fakat o kasaya da sadece düşük profil ekran kartları sığıyor. Yani her ikinizin dediği de olmuyor. Ya düz gtx 1650 low profile ekran kartı almanız gerekecek kendi attığınız kasadan istiyorsanız ya da başka bir çözüm lazım.
    Anakartta 4 ram slotu olması şart değilse 2 ram slotlu biraz daha küçük Gigabyte B450M H tarzı bir şey alırsanız aliexpress'ten gidip bir tane Jonsbo C2 alıp kullanabilirsiniz.

güzel sistem olmuş güle güle kullanın. bu arada soğutucuyu bükmeden keşke biraz kendi stok soğutucusuyla idare edip sonrasında noctua'nın yeni çıkardığı loque'ye özel modeli sipariş edebilirdiniz.

https://noctua.at/en/louqe-and-noctua-present-nh-l12-special-edition-cpu-cooler-for-the-ghost-s1-case

• quote:

Orijinalden alıntı: onder.t

Bu sistem için öneri istemişsiniz başka biri onun altına sg13 kasa önermiş. sg13 güzel de sizin attığınız mATX anakart sığmaz ona. Altına daha sonra siz bir tane konsol tipi mATX kasa koyup bunu almayı düşünüyorum demişsiniz fakat o kasaya da sadece düşük profil ekran kartları sığıyor. Yani her ikinizin dediği de olmuyor. Ya düz gtx 1650 low profile ekran kartı almanız gerekecek kendi attığınız kasadan istiyorsanız ya da başka bir çözüm lazım.
    Anakartta 4 ram slotu olması şart değilse 2 ram slotlu biraz daha küçük Gigabyte B450M H tarzı bir şey alırsanız aliexpress'ten gidip bir tane Jonsbo C2 alıp kullanabilirsiniz.

Alıntıları Göster
    Hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
    anakartta bir değişiklik oldu.
    https://www.hepsiburada.com/msi-b450m-a-pro-max-amd-b450-3200mhz-ddr4-matx-anakart-p-HBV00000NORFD?magaza=Hepsiburada

bu anakartı aldım.

kasa olarak bunu aldım.
    https://www.gametechpc.com/urun/340_gametech-official-350w-usb-3-0-micro-atx-slim-bilgisayar-kasasi

aslında daha ince bir kasa istiyordum ama anladım ki bu iş beni aşar. böyle bir sistemi kurmak çok komplike.

anakart ile ilgili biraz araştırma yaptım. Low profile anakart çok az var. ben özellikle dp çıkışı olsun istiyorum. böyle olunca seçenekler iyice daralıyor

https://www.hepsiburada.com/msi-nvidia-geforce-gt-1030-2g-lp-oc-2gb-64-bit-gddr5-dx-12-pci-e-3-0-ekran-karti-gt-1030-2g-lp-oc-p-HBV000006A3OB?magaza=Webdenal&wt_gl=cpc.6802.shop.elk.it-ssc&gclid=EAIaIQobChMIobed_6jF6gIVF-DtCh32wQlKEAYYASABEgJa-_D_BwE

https://www.sinerji.gen.tr/msi-geforce-gt1030-2gh-lp-oc-2gb-gddr5-64-bit-ekran-karti-p-12581

https://www.vatanbilgisayar.com/msi-geforce-gtx1050-2gt-lp-2gb-gddr5-128bit-nvidia-dx12-ekran-karti.html

oyun oynamacağım için ekran kartına çok para vermek istemiyorum.
    sistem nasıl olacak göreceğiz

• drbaalik D kullanıcısına yanıt
    Oyun oynamayacaksanız 2400g 2200g 3200g 3400g bunlardan birini alın.
    2400g ve 3400gnin içinde gpu gt1030 ile aynı güçte

• quote:

Orijinalden alıntı: saasc

Oyun oynamayacaksanız 2400g 2200g 3200g 3400g bunlardan birini alın.
    2400g ve 3400gnin içinde gpu gt1030 ile aynı güçte
    işlemci olarak 3700x aldım. bu yüzden ekran kartı almam gerekiyor galiba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: drbaalik

Hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
    anakartta bir değişiklik oldu.
    https://www.hepsiburada.com/msi-b450m-a-pro-max-amd-b450-3200mhz-ddr4-matx-anakart-p-HBV00000NORFD?magaza=Hepsiburada

bu anakartı aldım.

kasa olarak bunu aldım.
    https://www.gametechpc.com/urun/340_gametech-official-350w-usb-3-0-micro-atx-slim-bilgisayar-kasasi

aslında daha ince bir kasa istiyordum ama anladım ki bu iş beni aşar. böyle bir sistemi kurmak çok komplike.

anakart ile ilgili biraz araştırma yaptım. Low profile anakart çok az var. ben özellikle dp çıkışı olsun istiyorum. böyle olunca seçenekler iyice daralıyor

https://www.hepsiburada.com/msi-nvidia-geforce-gt-1030-2g-lp-oc-2gb-64-bit-gddr5-dx-12-pci-e-3-0-ekran-karti-gt-1030-2g-lp-oc-p-HBV000006A3OB?magaza=Webdenal&wt_gl=cpc.6802.shop.elk.it-ssc&gclid=EAIaIQobChMIobed_6jF6gIVF-DtCh32wQlKEAYYASABEgJa-_D_BwE

https://www.sinerji.gen.tr/msi-geforce-gt1030-2gh-lp-oc-2gb-gddr5-64-bit-ekran-karti-p-12581

https://www.vatanbilgisayar.com/msi-geforce-gtx1050-2gt-lp-2gb-gddr5-128bit-nvidia-dx12-ekran-karti.html

oyun oynamacağım için ekran kartına çok para vermek istemiyorum.
    sistem nasıl olacak göreceğiz

Alıntıları Göster
    oyun oynanmayacak sadece görüntü aktarımı için diyorsanız ekran kartı almayın zaten ama bu sefer Ryzen apu almanız gerekecek. Sizin durumunuzda olsaydım hiç bunlarla uğraşmadan bir tane AsRock DeskMini A300 satın alır, istediğim apu, ram ve nvme ssd'yi takar rahatıma bakardım.

• quote:

Orijinalden alıntı: onder.t

oyun oynanmayacak sadece görüntü aktarımı için diyorsanız ekran kartı almayın zaten ama bu sefer Ryzen apu almanız gerekecek. Sizin durumunuzda olsaydım hiç bunlarla uğraşmadan bir tane AsRock DeskMini A300 satın alır, istediğim apu, ram ve nvme ssd'yi takar rahatıma bakardım.

Alıntıları Göster
    Hocam mesela benchmarklara bakıyorum 3400g ile 3700x arasında en az 2 kat puan farkı var. dediğiniz gibi sistem çok daha ucuza geliyor haklısınız ama ben işlemcini çok güçlü olmasını istiyorum. özellikle çok yoğun excel kullanımı için

• drbaalik D kullanıcısına yanıt
    Evet gpu alman gerek ozaman.
    Excel kullandığınızı yazmışsınız. Ssd almanızı da tavsiye ederim. Nvme olmasına gerek yok sata olsa bile yeter. Büyük Excel dosyalarının açılmasını çok çok çok hızlandırıyor

• 
Sayfa: önceki 5253545556
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.