Şimdi Ara

SFF / MINI ITX Severler Kulübü (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: ufuks36 , ufuks36 , mehmet173 Daha Az
3 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 3 Misafir - 5 Masaüstü1 Mobil1 Android
5 sn
5.750
Cevap
138
Favori
187.535
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    mini itx kuculdukce sinirlari zorladikca pahalilasiyor o isi bende anlamadim :) s4 mini aradigindan bunu onerdim cunku suan s4 mini 195 dolar + riser kart sart onada 35 dolar +acma kapama dugmesi 22 dolar + kargo asagi yukari 30 dolar tutsa toplamda psu harci s4 mini 282 dolar eder. ona karsilik bu elemanin yaptigi s4 mini muadili urunu kargo ve riser kart dahil iviri ziviri 179 dolar istiyor yani s4 mini 103 dolar daha pahali bilginiz olsun.
  • yok hocam haklısınız aslında ama ben adaptörüde olsun diye bakmıştım kafadan 319 dolara mal oluyoroda bütçeyi malesef çok aşıyor tr de yapabilen olsa aslında plexiden bile yaptırılır çokda güzel olur bence
  • IsPraNo kullanıcısına yanıt
    aynen pahali gerektende.. yani yapilabilir tabi neden olmasin mdf ile de olur disi kaplanabilir vs secenek var aslinda.
  • aslında s4 ün sayfasında ölçüleri vs. bilgileri var cnc kesim yapan biryerle görüşlüp malzeme belirlendikten sonra birebir yaptırılabilir
  • Işbara Han I kullanıcısına yanıt
    videoyu izledim bence kasa cok guzel heryerinde filtre var, fan koyma yerleri fazlasiyla mevcut ve nispeten buyuk bir cpu sogutucu koymana izin veriyor bu nokta benim sg13 te biraz problem olmustu ama dogru sogutucu ile olayi cozmustum. hdd/ssd yuvalari yeterli ekran karti yeri gayet buyuk yani en onemli noktalar bunlar. bir kere daha corsair SF serisinin ne kadar guzel oldugunu gormus oldum videoda. aldigim en muhtesem guc kaynagi herhalde kucucuk ve inanilmaz sessiz zaten fani donmuyor oyun oynanmiyorsa yalniz bendeki 450 versiyonu. 65w cpu ve gtx 1060 gibi bi kart icin fazla bile. simdiden hayirli olsun bence kasa guzel ilerde degistirmeye gerek yok bu fiyata tam bir f/p urunu olmus.
  • Sharkoon qb one ile Silverstone Sumo SG13b arasında gidip geliyorum. Qb one daha ucuz ve toz filtreli ama daha büyük. Sg13 psulu modelleri ile uyguna geliyor ama ızgaralar içeri çok pislik alacakmış gibi duruyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: napolyon94

Sharkoon qb one ile Silverstone Sumo SG13b arasında gidip geliyorum. Qb one daha ucuz ve toz filtreli ama daha büyük. Sg13 psulu modelleri ile uyguna geliyor ama ızgaralar içeri çok pislik alacakmış gibi duruyor.
    sharkoon a baktım, sg13 ile aralarında çok ciddi dizayn farklılıkları var. elinizde hali hazırda kullanmak istediğiniz parçalar var mı? yoksa herşeyi sıfırdan mı alacaksınız. eğer herşey sıfırdan alınacaksa ozaman bir seçim yapılabilir ama sg13 ün rahat bir cpu soğutma performansı vermesi için sfx psu ve izin verdiği yükseklikteki en iyi soğutucuyu kullanmak şart benimkinden memnunumum öneririm. yada öndeki fan iptal olur oraya aio soğutucu koyulursa ozaman atx psu da koyulabilir. sg13 teki tek dikkat edilmesi gereken kombinasyon bu onun haricinde başka bir sıkıntılı yeri yok.
    sharkoonda 15cm yüksekliğinde soğutucu diyor o yüzden seçenekler geniş atx falanda izin veriyormuş ama tabi bu lüks 14.9 litrelik hacime sebep oluyor. sg13 11.5 litre aralarında 3.4 litre fark var.

• quote:

Orijinalden alıntı: orhanyor

sharkoon a baktım, sg13 ile aralarında çok ciddi dizayn farklılıkları var. elinizde hali hazırda kullanmak istediğiniz parçalar var mı? yoksa herşeyi sıfırdan mı alacaksınız. eğer herşey sıfırdan alınacaksa ozaman bir seçim yapılabilir ama sg13 ün rahat bir cpu soğutma performansı vermesi için sfx psu ve izin verdiği yükseklikteki en iyi soğutucuyu kullanmak şart benimkinden memnunumum öneririm. yada öndeki fan iptal olur oraya aio soğutucu koyulursa ozaman atx psu da koyulabilir. sg13 teki tek dikkat edilmesi gereken kombinasyon bu onun haricinde başka bir sıkıntılı yeri yok.
    sharkoonda 15cm yüksekliğinde soğutucu diyor o yüzden seçenekler geniş atx falanda izin veriyormuş ama tabi bu lüks 14.9 litrelik hacime sebep oluyor. sg13 11.5 litre aralarında 3.4 litre fark var.

Alıntıları Göster
    Hocam elimde sadece dün aldığım Asrock H310M-Itx/ac var. 441₺ idi teknobiyotikte, direk aldım ucuz geldi. İtx sistem için en büyük karın ağrısı itx anakart bulmak ve almak. Elimde iki seçenek vardı;
    Ya H310 bir itx anakarta 750 lira verip, 550 liraya i3-9100f alacaktım.
    Yada B450/B350 bir itx anakarta 850-950 lira verip 350 liraya Ryzen 1200 alacaktım.
    Aşağı yukarı iki seçenekte 1300 lira olouyordu, 440 liraya anakartı kapatmak iyi geldi. Ram'i bu sayede 8 değil 8+8 yapabileceğim.
    Özetle elimde sadece anakart var, ben normal ATX Psu ile ve stok i3 9100f fanı ile kullanmak istiyorum. Muhtemelen sistem şu şekilde olacak;
    H310M Asrock ITX - Alındı
    i3 9100f
    8+8 gb 2400 yada 2666 mhz ddr4
    Adata XPG 256 gb NVME
    1 tb WD BLue hdd
    GTX 1650 Super(100w TDP) yada Rx5500 (150w TDP)
    Corsair VS450

Sanıyorum Hem QB one hemde S13B'de ATX psu kullanabiliyoruz. Kasa içi yerleşimde QB one daha mantıklı duruyor. Çünkü PSU anakarttan uzakta konumlanmış. S13B daha derli toplu bir kasa ama anakartın hemen üzerinde ve hava akımını bayağı etkileyebilir.
    S13B'nin de disk yerleşimi çok makul ve mantıklı, 3.5 inç disk için üst ön kapağın altında güzel bir yer var. QB one'da 3.5 nereye takılıyor anlayamadım. Yada takılamıyor sanırım. Kafam da deli sorular

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi napolyon94 -- 5 Kasım 2019; 23:11:45 >

• napolyon94 kullanıcısına yanıt
    hayırlı olsun sistem zaten bitmiş bir kasa kalmış :) eğer stok soğutucu kullanacaksan sg13 için epey bir yer kalacaktır. resimleri ekliyorum kendi sistemimden referans olur. benim kurduğum düzende cpu fanı yukarı doğru üflüyorum psu nun içine. psu fanıda gelen havayı arkadan dışarı atıyor. yanı sıcak havanın çıkışı için kesintisiz bir otoyol var diyebiliriz :) bunları iyi ayarlarsan arada hiç boşluk bile olmasa dez avantaja dönüşmeyecektir. benim soğutucunun yüksekliği 58mm. resimde de göreceğin gibi bu halde bile eğer normal atx kullanmış olsaydım yine olurdu. stok intel eminim çok daha alçaktır. http://www.scythe-eu.com/en/products/cpu-cooler/big-shuriken-2-rev-b.html
    yukarıda bir 3.5 tam boy hdd takılı. tabanda tam anakartın önünde bir adet 2.5 ssd takılı birde anakartın altında bir M.2 ssd var toplam 3 depolama bu kasa için bence çok iyi.
    SFF / MINI ITX Severler KulübüSFF / MINI ITX Severler KulübüSFF / MINI ITX Severler KulübüSFF / MINI ITX Severler KulübüSFF / MINI ITX Severler KulübüSFF / MINI ITX Severler Kulübü

• Hocam sisteminiz gayet derli toplu görünüyor. Düşük profil yaygın bir işlemci soğutucunuz var. Buna rağmen PSU ile dipdibe bir ilişkideler. SFX formunda sanırım ve modüler. RAM takıp çıkarmak için işlemci soğutucusunu çıkarmak can sıkıcı oluyordu. Boyuda kısa bir ekran kartı var. 10 litrelik bir kasa için yine de hayli hacim boş kalmış ve kablolama da derli toplu gözüküyor. Güle güle kullanın.

Bugün 8+8 gb Corsair Vengeance Kırmızı 2400mhz RAM buldum toplamda 250tl'ye 2.el olarak. RAM işini de hallettim.

SST-SG13B-Q600 modeli satılıyor n11 ve gittigidiyorda 550₺ civarına. 600w 80+ plus bir psu ile birlikte geliyor yazmış. Araştırınca bu psu'nun değerlerine ulaşamadım. Sanırım sadece kasa alacağım. VS450 tercih etmemin sebebide nispeten az kabloya sahip olması . Modüler olanlar deli pahalı.

• quote:

Orijinalden alıntı: napolyon94

Hocam sisteminiz gayet derli toplu görünüyor. Düşük profil yaygın bir işlemci soğutucunuz var. Buna rağmen PSU ile dipdibe bir ilişkideler. SFX formunda sanırım ve modüler. RAM takıp çıkarmak için işlemci soğutucusunu çıkarmak can sıkıcı oluyordu. Boyuda kısa bir ekran kartı var. 10 litrelik bir kasa için yine de hayli hacim boş kalmış ve kablolama da derli toplu gözüküyor. Güle güle kullanın.

Bugün 8+8 gb Corsair Vengeance Kırmızı 2400mhz RAM buldum toplamda 250tl'ye 2.el olarak. RAM işini de hallettim.

SST-SG13B-Q600 modeli satılıyor n11 ve gittigidiyorda 550₺ civarına. 600w 80+ plus bir psu ile birlikte geliyor yazmış. Araştırınca bu psu'nun değerlerine ulaşamadım. Sanırım sadece kasa alacağım. VS450 tercih etmemin sebebide nispeten az kabloya sahip olması . Modüler olanlar deli pahalı.
    sg13 ne ara 550 oldu dedimde psu varmış ben 150 ye mi ne almıştı tee kaç sene önce :)) o kasaya muhtemelen silverstone kendi psu larından eklemiştir ne kötü ne iyi ama elinde psu varsa gerek yok bence. sg13 alacaksan psu nun derinliği önemli yoksa o yukardaki hdd braketine çarpabilir. atx psu ların standardı var ama uzunluk yani kasanın içine doğru uzanan boyutunda bir standart yok kimisi 14cm kimisi 18 vs üstüne birde modüler değilse o kabloları kıvırıp toparlayacak alan lazım kabloların kıvrılma payıda psu uzunluğuna en az 1cm ekler bunları hep hesap etmek gerek.

bendeki psu evet sfx ve gerçekten çok memnunum. bu artık 3. mini itx kasası olunca herşeyi planlı programlı aldım böyle gözüktü. sg13 küçük dursa da gayet büyük ekran kartı takılmasına olanak veriyor ama bu kart zaten elimdeydi yoksa sg13 ten dolayı almadım onu. gerçi bu kasayı şuan rafa kaldırdım oda büyük geldi. kendime bir masa yaptım ön tarafı katlanıyor duvar dibine bir konsol yaptım onun ortasınada bir kasa dizayn ettim. masa üstünde sadece monitor ve klavye mouse var :))
    yapım aşamasından
    SFF / MINI ITX Severler Kulübü

buda neredeyse bitmiş hali en sonunda biter desemde :))

bu parçayı aliexpresten aldım 20 dolara. hem kablo yolu hem 3 lü usb 3.0 çoğaltıcı ve SD kart yuvalı bir aparat. 6cm çapında delik açtım tam monitörün altına sağdan hdmi kablosu, monitörün güç kablosu vs direk kasa içine giriyor priz ve bağlantı için.

videoda o yandan dolanan kabloları monitörün altından verdim dışarda kablo kalmadı. prizi komple kasa içine koyduğumdan yerde 1 tane bile kablo yok o yüzden toz toplama 0.

• orhanyor kullanıcısına yanıt
    Oyunda bi anlık heycanla anakarta tekme atmayinda
    Şaka bi yana üstüne koruma olsa güzel olurdu.

Bende flex atx psuları merak ediyorum turkiyede 500w flex atx yok amazonda var o da çok para tutuyor. Riske girsem mi bilemedim. 40mm fan korkutuyor beni çok ses çıkarır diye. Sfx psularda aklımdaki projeye çok büyük geliyor.
  • saasc S kullanıcısına yanıt
    :) kapak var zaten 4 mıknatıs ile yaptım tüm panel iniyor o açık hali yoksa öyle olmaz zaten çok toz girer.

sistem kaç watt totalde çünkü pico psu denen minnacık bir psu var atx soket boyunda. benim sistem mesela i7 6700, 3 tane hdd, ve gtx 1060 6gb i full yükte çalıştırdı. prime95 ve furmark i açtım aynı anda hiç bir sorun yaşamadım sanırım sistem 180 watt ya çekiyor ya çekmiyor.
    şöyle videosunu koyayım daha net anlaşılır. benim ilk itx el kadar bir kutuydu psu nun hiç bir formunu geçtim ssd bile zor girdi içine :)) pico psu ozamanlar çok işime yaramıştı

• aklıma geldi şimdi birde hdplex diye bir ürün vardı oda bayağı küçük 400 watt veriyor. bu ürünlerin avantajı üzerlerinde fan yok yani ses 0.
    https://hdplex.com/hdplex-400w-hi-fi-dc-atx-power-supply-16v-24v-wide-range-voltage-input.html
  • orhanyor kullanıcısına yanıt
    Pico psular 160watt gördüğüm kadarıyla. Ryzen 2600+ gtx 1660 kaldıramaz galiba.

Evet hdplex hem küçük hem fansiz ama flex atx çözümü bile bana pahalı gelirken hdplex çok daha pahalıya mal oluyor. Vergisiz kargosuz 200$ civarında. Sanirim 3cm daha büyütmek gerekecek projeyi
  • Şimdiye kadar 3 tane itx kasa topladım satabilirsem elimdekini dördüncüsü yolda.

İlki Fractal Design Node 304 idi.
    Kullanıcı deneyimlerime göre yazarsam;
    +Temiz görüntü
    +Kolay kurulum
    +Yüksek kule tipi hava soğutuculara uyumlu
    +Atx psu destekliyor(14cm'ye kadar)
    +Hava sirkülasyonu başarılı
    +Fan kontrolcüsü var hızı ayarlanan bu çok kullanışlı
    +Çok sayda 2.5 inç depolama birimine imkan tanıyor
    +Aşırı pahalı değil
    -Aşırı kaliteli değil malzeme yapısı.
    -Ayakizi büyük küp kasa olduğu için
    -Mikrodalga fırına benziyor:)
    -Su soğutma uyumu pek yok.

Bu kasada Ryzen 2600x, Msi Gtx 1070 Gaming X kullandım m.2 ssd ile beraber. Soğutucum Cryorig H5 Ultimate idi. Psu olarak da eski Xfx 550w bronze 14cm uzunluğunda bir psu kullandım.

Yaptığım ikinci kasada mutlak suretle su soğutma kullanmak istedim. Görüntü olarak da daha şık bir şey olsun istiyordum. Kampanya fiyatı uygun olunca NZXT Manta aldım.

Manta'nın artıları eksileri;
    +Tam boy atx psu uyumlu
    +Tonla hava girişi çıkışı mevcut
    +2 adet 240 mm radyatör destekliyor
    +Custom loop isteyenler için ideal, rezervuar takma kısmı dahi mevcut
    +Tasarım oldukça sıra dışı
    +Malzeme kalitesi üst düzeyde.
    -Birlikte gelen üç adet fan çok kötü kalite, hızlı çalışırsa gürültü yapıyor.
    -Yan kısım temper cam değil kıvrımlı olduğu için plastik
    -Hanım kedi tuvaletine benzetti:)
    -Itx için çok büyük, bu ebatta m-Atx'ler var.
    -Kurulum pek kolay değil karmaşık baya kablolar falan, fan sayısından ve fan kontrolcüsü olmamasından ötürü.

Jelatinini bile açmadan sattım bu kasayı içindekilerle beraber.
    Bu kasada Ryzen 3600, Rtx 2070 FE, Deepcool Captain 240 EX White Soğutucu, Corsair RM750x psu ve 500 gb nvme ssd kullandım.

Son kasam ise yaptığım en iyi kasa oldu diyebilirim. Daha yüksek bütçe ile yaptım bunu. InWin A1 Plus
    Artıları eksilerine bakalım:
    +Oldukça iyi bir psu ile geliyor. 650w Gold sertifikalı ve kısa kablolu.
    +Oldukça kaliteli 2 adet Rgb fan
    +Çok çok kaliteli malzeme ve işçilik.
    +Üst kısımda kablosuz şarj ünitesi mevcut
    +Itx olmasına rağmen Rgb imkanı sunuyor ve baya baya da yardırıyor bu konuda.
    +Temper cam üst ve yan kısımda
    +İyi düşünülmüş detaylar mevcut ekran kartı desteklemesi gibi sarkmasın diye.
    +Baya küçük ebat olarak. Ayakizi de oldukça küçük
    -Kurulum çok zor. Her kısımda problem yaşadım toplarken. Tecrübesiz biri bu kasayı adam akıllı toplayamaz.
    -Hayvan gibi ağır boş hali bile ağır
    -Rgb kontrolcüsündeki animasyonlar veya renkler yetersiz. Anakartınız 3 pin 5v Rgb desteklemiyorsa Rgb kontrolcüsü almanızı öneririm.
    -Temper camın etkisi ile soğutma problemi yaşayabilirsiniz.
    -Sadece 120mm su soğutma destekliyor. Hava soğutma da temper camla beraber görüntü pek hoş olmuyor.

Bu kasa için herifin biri 2003 model Nissan Primera önerdi kabul etmedim

Bileşenler: Ryzen 3600, Sapphire Rx5700xt Nitro, Nzxt M22 su soğutma, 1 tb nvme, HyperX 3200mhz 16 gbRgb ram kit.

Bunu satarsam görüntü, şıklık ve performanstan feragat edip ebatı ufaltabilirim. Muhtemelen dan case veya kolink rocket kullanacağım. Zira çok performansa ihtiyacım yok şahsen.

• quote:

Orijinalden alıntı: orhanyor

:) kapak var zaten 4 mıknatıs ile yaptım tüm panel iniyor o açık hali yoksa öyle olmaz zaten çok toz girer.

sistem kaç watt totalde çünkü pico psu denen minnacık bir psu var atx soket boyunda. benim sistem mesela i7 6700, 3 tane hdd, ve gtx 1060 6gb i full yükte çalıştırdı. prime95 ve furmark i açtım aynı anda hiç bir sorun yaşamadım sanırım sistem 180 watt ya çekiyor ya çekmiyor.
    şöyle videosunu koyayım daha net anlaşılır. benim ilk itx el kadar bir kutuydu psu nun hiç bir formunu geçtim ssd bile zor girdi içine :)) pico psu ozamanlar çok işime yaramıştı
    Bu efsane biseymis. Eger 1060 ve K'siz bir inteli calistiriyorsa mutlaka denemeye deger. Nerden aldiniz kaca aldiniz bunu? :)

• quote:

Orijinalden alıntı: L.J

Bu efsane biseymis. Eger 1060 ve K'siz bir inteli calistiriyorsa mutlaka denemeye deger. Nerden aldiniz kaca aldiniz bunu? :)

Alıntıları Göster
    bu NZXT Manta çok güzel duruyor birde araba teklifi güldürdü :))
    bunların şöyle bir durumu var özellikle xt160 modelinin. 160watt yazsada daha yüksek adaptörü kaldırabiliyor mesela benim adaptör 195 watt mi neydi. sistem 160 watt tan fazla çekse dahi adaptör desteklediğinden xt160 için sorun çıkmıyor. minnacık kasalar için süper
    mesela şöyle bir kasa içinhttps://tr.aliexpress.com/item/32956914935.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.7302621fIUTVfz&algo_pvid=a3dc8534-1c83-49d3-b25f-3cf03dd802ef&algo_expid=a3dc8534-1c83-49d3-b25f-3cf03dd802ef-6&btsid=1833f289-4709-4955-bba0-9f8171b91612&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_1,searchweb201603_52

benimkini ben ingiltereden aldım bir arkadaşıma aldırttım gelirken getirmişti 4-5 sene önce şimdi artık daha yaygın olabilir.

@saasc
    bu mini itx ten anladığım birşey varsa parçalar küçüldükçe fiyatının katlanarak pahalı olması. el kadar kasaya bakıyosun 200-300 dolar fiyat çekiyorlar ve adam siparişlere yetişemiyor halbuki biraz daha büyüğü mesela sg13 gibi yine küçük ama f/p ürünü. pek mantık yok zatende artık itx işi meraklısına o yüzden fiyat biraz ikinci plana düşüyor.

• Garantisiz psuya 200$ vermek çok mantıklı gelmedi o yüzden sıkıntı oldu. En güzel sfx psuyla sistem kurmak. Kasa biraz buyusede en azından garantisi olur.

@L.J
    O pico psunun kaldıracağını sanmam. Ama hdplex veya G-Unique veya flex atx veya çift pico psu ile kasada baya yer acabilirsin. Tabi pico psu'ları beslemek içinde 300-350w civarında güç verebilen bir adaptör lazım.

Edit: G-Unique nickli çinli birisi 500w verebilen pico psu tasarlamış. Sff forumlarında konusu var. Ancak güvenemedim ben.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi saasc -- 7 Kasım 2019; 14:44:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: saasc

Garantisiz psuya 200$ vermek çok mantıklı gelmedi o yüzden sıkıntı oldu. En güzel sfx psuyla sistem kurmak. Kasa biraz buyusede en azından garantisi olur.

@L.J
    O pico psunun kaldıracağını sanmam. Ama hdplex veya G-Unique veya flex atx veya çift pico psu ile kasada baya yer acabilirsin. Tabi pico psu'ları beslemek içinde 300-350w civarında güç verebilen bir adaptör lazım.

Edit: G-Unique nickli çinli birisi 500w verebilen pico psu tasarlamış. Sff forumlarında konusu var. Ancak güvenemedim ben.
    pico nun mecbur olduğu durumlar var onun haricinde zaten bi mantığı yok sfx gerçekten çok iyi ve küçük. corsair sf serisi kullanıyorum 450watt olan modeli. furmark+prime 95 köklüyorum ama psu ya fan bile açtıramıyorum. low to medium load varken fan açmıyormuş. fan açtırabilmem için çok daha yüksek bir watt değerine sahip bir ekran kartına ihtiyacım var ömürlük psu :))
    https://www.corsair.com/ww/en/Categories/Products/Power-Supply-Units/SF-Series%E2%84%A2-80-PLUS-Gold-Power-Supplies/p/CP-9020104-NA

aynı boyutta birde 600watt olanı var ama 600 watt için gerekli olan sistem itx kasasına girermi oda ayrı bir soru

edit: 635 lira gözüküyor https://www.nanokatalog.com/urun/corsair-sf450-guc-kaynagi-unitesi-450-w-sfx-siyah-cp-9020104-eu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orhanyor -- 7 Kasım 2019; 16:57:14 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.