Şimdi Ara

SERİ BAĞLI LED'LER TEK BİR AKIM İLE NASIL AYNI PARLAKLIKTA YANIYOR?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
3.307
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Başlıkta demek istediğim pek anlaşılmıyor ama konuyu açmak gerekirse şu;
    Diyelim ki elimizde 1 adet 12-14 VOLT 350 mA Power LED Sürücüsü var. Ve 4 Tane de 1 WATT Power LED var. Power LED'leri birbirine seri bağladık ve gerilimi verdik ve LED'ler ışık yaymaya başladı. Buraya kadar her şey normal. Benim kafama takılan soru şu: 1 WATT Power LED genelde 3.2 VOLT 350 mA ile çalışır. Biz 4 adet LED'i seri bağladık ve bundan dolayı LED'lerin toplam çalışma gerilimi 3.2*4= 12.8 VOLT oldu, bu konuda sıkıntı yok LED sürücümüz zaten 14 VOLT' a kadar gerilim verebiliyor. Ama akım tek bir Power LED'i yakacak kadar yani 350 mA. Ama buna rağmen bütün Power LED'ler aynı ölçüde ışık yayabiliyor. NEDEN?
    Seri bağlı sıradaki ilk LED'in bütün akımı çekmesi gerekmez mi?

• MOST WANTED GÖKHAN kullanıcısına yanıt
    Seri baglantida akim sabit kalit voltaj artar.
    Paralel baglantida voltaj sabit kalir akim artar.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: frkn1020

Seri baglantida akim sabit kalit voltaj artar.
    Paralel baglantida voltaj sabit kalir akim artar.

Akım-gerilim yasalarını bilmeyince böyle oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MOST WANTED GÖKHAN

Başlıkta demek istediğim pek anlaşılmıyor ama konuyu açmak gerekirse şu;
    Diyelim ki elimizde 1 adet 12-14 VOLT 350 mA Power LED Sürücüsü var. Ve 4 Tane de 1 WATT Power LED var. Power LED'leri birbirine seri bağladık ve gerilimi verdik ve LED'ler ışık yaymaya başladı. Buraya kadar her şey normal. Benim kafama takılan soru şu: 1 WATT Power LED genelde 3.2 VOLT 350 mA ile çalışır. Biz 4 adet LED'i seri bağladık ve bundan dolayı LED'lerin toplam çalışma gerilimi 3.2*4= 12.8 VOLT oldu, bu konuda sıkıntı yok LED sürücümüz zaten 14 VOLT' a kadar gerilim verebiliyor. Ama akım tek bir Power LED'i yakacak kadar yani 350 mA. Ama buna rağmen bütün Power LED'ler aynı ölçüde ışık yayabiliyor. NEDEN?
    Seri bağlı sıradaki ilk LED'in bütün akımı çekmesi gerekmez mi?

Yazarak anlatmak ve bunu anlamak her zaman anlaşılır olmuyor dolayısı ile anlamanız için çizdim burada sadece 2 uçlu ok ile gösterdiğim yere bakarsanız hemen sorduğun
    sorunun cevabını anlayacaksın,

Kolay Gelsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi egealtay -- 7 Şubat 2015; 20:27:18 >

• MOST WANTED GÖKHAN kullanıcısına yanıt
    Led üzerinde led rengine göre değişmekle birlikte bir miktar voltaj düşümü olur. Örneğin beyaz led üzerinde 3.3 voltluk bir düşüm olur. 20 mA çeken beyaz led 3.3x0.02'den 0.066 watt harcamış olur. Seri bağlantıda her led üzerinde voltaj düşümü olur. Besleme voltajı ledlerin üzerinde düşen toplam voltaja eşit veya fazla olursa ledlerin hepsi yeterli voltaj alabilir ve yanar.
    Umarım açıklayıcı olmuştur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • egealtay kullanıcısına yanıt
    Uğraşıp çizdiğin için teşekkür ederim ama biraz açıklayabilir misin? Benim kafama takılan sorunun cevabını henüz alamadım. Seri bağlantıda her bir LED üzerinde voltaj düşümü oluyor ama neden akım düşümü olmuyor? Benim aklıma takılan soru bu.
  • çizdiğim resimde LED'ler üzerindeki gerilim düşümü gözüküyor. İlk LED'e 12.8 Volt giriyor ve bu LED kendi çalışma gerilimi olan 3.2 Voltu kendi üzerinde tutuyor ve geri kalan 9.6 Voltu ikinci LED'e gönderiyor. Çünkü LED'in çalışması için gereken voltaj bu yani 3.2 VOLT. Ve bu POWER LED'in tam olarak parlaması gereken akım da 350 mA. Zaten bizim adaptörün sınırlamalı olarak verdiği akım da bu yani 350 mA. Şimdi bu devrede ilk sıradaki Power LED 350mA akımı çekiyor ve güzelce parlıyor. buraya kadar herşey normal ama ikinci Power LED nasıl parlıyor? İlk sıradaki Power LED adaptörün verdiği tüm akımı çekti zaten, bu ikinci Power LED gerekli akımı nereden alıyor? Devredeki tüm Power LED'ler nasıl aynı akımı çekiyor?

• Aşağıda verdiğim yazıyı dikkatlice oku mutlaka anlayacaksın.

Voltaj, Akım ve direnç arasında bir bağlantı mevcuttur. Voltaj, Akım ve Direnç arasında bir bağlantının bulunduğu bu elektrik devresinde iki nokta arasındaki bir tel üzerinden geçen akım potansiyel farkla yani geçtiği alanla doğru, iki nokta arasındaki dirençle yani iki nokta arası uzunluğuyla ters orantılıdır işte bu bağlantıyı veren kanuna Ohm kanunu yada Ohm yasası denir.

Bir iletkenin iki ucu arasındaki potansiyel farkının,iletkenden geçen akım şiddetine oranı sabittir.” şeklinde tanımlamıştır. Direnç birimi “Ohm“dur bu değer ne kadar büyük ise o kadar çok direnç var anlamına gelir. 100 Watt' lık bir lambanın direnci 140 ohm'dur. Akım bir dirençten geçerken elektronlar enerji kaybederler. Elektronlar bir dirençten geçerken iş yaparlar. Bu iş ısıya dönüşür. Potansiyel farkı, akım ve direnç arasındaki ilişki Ohm Kanunu olarak bilinir. Ohm kanununa göre; akım, potansiyel farkının dirence oranıdır.

1- R = U / I
    2- V = I X R
    3 -I=V / R

U= Alıcı uçlarına uygulanan gerilim (Volt (V)
    I= Alıcı içinden geçen akım şiddeti (Amper (A)
    R= Direnç (Ohm)

• quote:

çizdiğim resimde LED'ler üzerindeki gerilim düşümü gözüküyor. İlk LED'e 12.8 Volt giriyor ve bu LED kendi çalışma gerilimi olan 3.2 Voltu kendi üzerinde tutuyor ve geri kalan 9.6 Voltu ikinci LED'e gönderiyor. Çünkü LED'in çalışması için gereken voltaj bu yani 3.2 VOLT. Ve bu POWER LED'in tam olarak parlaması gereken akım da 350 mA. Zaten bizim adaptörün sınırlamalı olarak verdiği akım da bu yani 350 mA. Şimdi bu devrede ilk sıradaki Power LED 350mA akımı çekiyor ve güzelce parlıyor. buraya kadar herşey normal ama ikinci Power LED nasıl parlıyor? İlk sıradaki Power LED adaptörün verdiği tüm akımı çekti zaten, bu ikinci Power LED gerekli akımı nereden alıyor? Devredeki tüm Power LED'ler nasıl aynı akımı çekiyor?

akım kaybolmaz akım bir koldan ne kadar giderse diğer koldanda o kadar gelir yani bağladığın adaptorun + ucundan giden akım çevreyi olaşır adaptorun diğer ucundan adaptore aynı miktarda geri döner çevre akımları yöntemi

http://onurcan-elektronikdunyam.blogspot.com.tr/2011/11/cevre-akmlar-yontemi.html

Anladığım kadarıyla ilk ledin artı ucunda 12.8 v - ucunda 0 v olduğunu düşünüyorsun sorun burdan kaynaklanıyor

Şimcik şöyle oluyor ilk ledin artı ucunda 12.8 v var - ucunda 9.6 v 2. ledin + ucunda 9.6 v - ucunda 6.4v 3. ledde + da 6.4 - de 3.2 v 4 te + da 3.2 - de 0 v

Şimdi bütün ledlerin empedanslarını yada dirençlerini eşit hepsinin uçlarındaki gerilimde 3.2 volt olduğundan 3.2v/r dersek hepsinen geçen akım eşit dolayısıyla hepsi aynı parlaklıkta yanıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tristran -- 8 Şubat 2015; 13:12:43 >

• quote:

Orijinalden alıntı: egealtay

Aşağıda verdiğim yazıyı dikkatlice oku mutlaka anlayacaksın.

Voltaj, Akım ve direnç arasında bir bağlantı mevcuttur. Voltaj, Akım ve Direnç arasında bir bağlantının bulunduğu bu elektrik devresinde iki nokta arasındaki bir tel üzerinden geçen akım potansiyel farkla yani geçtiği alanla doğru, iki nokta arasındaki dirençle yani iki nokta arası uzunluğuyla ters orantılıdır işte bu bağlantıyı veren kanuna Ohm kanunu yada Ohm yasası denir.

Bir iletkenin iki ucu arasındaki potansiyel farkının,iletkenden geçen akım şiddetine oranı sabittir.” şeklinde tanımlamıştır. Direnç birimi “Ohm“dur bu değer ne kadar büyük ise o kadar çok direnç var anlamına gelir. 100 Watt' lık bir lambanın direnci 140 ohm'dur. Akım bir dirençten geçerken elektronlar enerji kaybederler. Elektronlar bir dirençten geçerken iş yaparlar. Bu iş ısıya dönüşür. Potansiyel farkı, akım ve direnç arasındaki ilişki Ohm Kanunu olarak bilinir. Ohm kanununa göre; akım, potansiyel farkının dirence oranıdır.

1- R = U / I
    2- V = I X R
    3 -I=V / R

U= Alıcı uçlarına uygulanan gerilim (Volt (V)
    I= Alıcı içinden geçen akım şiddeti (Amper (A)
    R= Direnç (Ohm)

Bu kadar kasma. Eleman daha voltaj ile akımın ne olduğunu bilmiyor. Bak soralım şimdi;

Gökhan, voltaj ve akım nedir? Tarif edebilir misin?

• Gokhan arkadasim ilk once temel elektrik ve elektronikle ilgili dokumanlar okumalisin ohm kanunu bu isin abc.dir.bu sekilde bilgi virikimi saglamadan bu konularda ilerleyemezsin ilerlersen sadece ezbere ilerlersin.ilk once internetten bu konu hakkinda arastirma yapmalisin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kalavela -- 8 Şubat 2015; 14:09:12 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• goçhisar kullanıcısına yanıt
    Ben de senin gibi birisi ne zaman gelipte çok bildiği için kibirlenecek diyordum ki gelmişsin. Hoşgeldin... Egealtay nickli arkadaşımız senin gibi bencil olmadığı için bilgisini paylaşmaya çalışıyor, Allah kendisinden razı olsun. Şimdi senin soruna gelirsek; iki uç arasındaki potansiyel farka VOLTAJ ( GERİLİM ) denir. Bu iki uç arasından geçen zımbırtıya da ( elektron akışına ) AKIM denir. Biraz daha açık konuşmak gerekirse tuvaletteki gider borusuna VOLTAJ denir, bu borunun içinden akıp giden sana da AKIM denir. Sen ve senin gibiler artık insanları küçük görüp, aşağılamayı bırakmalı. Küçümsediğin ben emin ol ki senden daha kabiliyetliyim.
  • quote:

Ben de senin gibi birisi ne zaman gelipte çok bildiği için kibirlenecek diyordum ki gelmişsin. Hoşgeldin... Egealtay nickli arkadaşımız senin gibi bencil olmadığı için bilgisini paylaşmaya çalışıyor, Allah kendisinden razı olsun. Şimdi senin soruna gelirsek; iki uç arasındaki potansiyel farka VOLTAJ ( GERİLİM ) denir. Bu iki uç arasından geçen zımbırtıya da ( elektron akışına ) AKIM denir. Biraz daha açık konuşmak gerekirse tuvaletteki gider borusuna VOLTAJ denir, bu borunun içinden akıp giden sana da AKIM denir. Sen ve senin gibiler artık insanları küçük görüp, aşağılamayı bırakmalı. Küçümsediğin ben emin ol ki senden daha kabiliyetliyim.

Boru ve gider konusuna değinmez güzel olmuş. Cehaletini alkışlamalı ayrıca. Voltaj ve akım tarifini biliyor olsaydın

quote:

Ama akım tek bir Power LED'i yakacak kadar yani 350 mA. Ama buna rağmen bütün Power LED'ler aynı ölçüde ışık yayabiliyor. NEDEN?

gibi bir soru zaten sormazdın.

Sen, zeka seviyenle sana hakaret ettiğimi zannederken, ben egealtay' a senin anlayacağın dile indirgemesini söylüyordum.

Mümkünse zekanı kanıtla, yukarıda verilen cevaplardan kendi sorunun yanıtını yazıversene.

" Bu kadar kasma. Eleman daha voltaj ile akımın ne olduğunu bilmiyor. Bak soralım şimdi;

Gökhan, voltaj ve akım nedir? Tarif edebilir misin? " Bak ben sana burada kurmuş olduğun cümlenin açıklamasını yapayım. " egealtay boşuna uğraşma bu salak bu dediklerini anlamaz "

YALAN MI?

Ben kimseyle zeka yarışına girmem senin gibi. Cevaplardan benim anladığım tek şey LED'e giren akım ile çıkan akımın aynı olduğu. Şimdi sen üstün Alman zekanı kullanarak benim sorumun yanıtını versene, benim anlayacağım dile indirge
  • quote:

" Bu kadar kasma. Eleman daha voltaj ile akımın ne olduğunu bilmiyor. Bak soralım şimdi;

Gökhan, voltaj ve akım nedir? Tarif edebilir misin? " Bak ben sana burada kurmuş olduğun cümlenin açıklamasını yapayım. " egealtay boşuna uğraşma bu salak bu dediklerini anlamaz "

YALAN MI?

Ben kimseyle zeka yarışına girmem senin gibi. Cevaplardan benim anladığım tek şey LED'e giren akım ile çıkan akımın aynı olduğu. Şimdi sen üstün Alman zekanı kullanarak benim sorumun yanıtını versene, benim anlayacağım dile indirge

Şok oldum, zekana hayran kaldım. Büyüksün üstadım

tristran' ın mesajını okumuşsun.

kalavela' nın mesajındaki konuları da oku, seni ukala dümbeleği. Bak dikkat et, ukala demiyorum. Bu deyimin anlamını da ara bul.

Ukala olan benim. Bunuda aklından çıkartma.

Evet öylesin. Sen benim soruma cevap versene. Aaaaa n'oldu? Yoksa sen de mi bilmiyorsun?
  • Bak görüyor musun sen de anlatamadın bana, demek ki sen de bilmiyormuşsun. Mesajda haberdar ettiğim arkadaşlar; bencillik etmeyip bilgilerinizi benimle paylaştığınız için sizlere çok teşekkür ederim. Sayenizde olayın mantığını anladım. Seri bağlantıda her LED'e düşen gerilim eşit ve her LED'in (YÜK'ün) direnci de aynı olduğu için her bir LED'ten akan elektronlar aynı ölçüde oluyor. LED'ler elektronu azaltmıyor. Aslında sürücü devre çıkıştan akacak olan elektron miktarını sınırlıyor.
  • Adam şunu sormuş
    1led 350ma akım çekiyor
    4 adet bağladım 1.7amper yapar
    Güç kaynağım 350ma kapasitede
    Ama nasıl oluyorda tüm ledlerim aynı parlaklıkta ve 350ma ile çalışıyor
    Adama mühendislik taslayanmı dersin
    Gömmeye çalışanmı dersin
    Elektriğin icadından tut led nedire kadar mevzu açanmı dersin. Nerden denk geldim yav okurken benim sinirim bozuldu konuyu açana Allah sabır versin. Bu arada forum olalı böyle bir hort görmemiştir 😁

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.