Şimdi Ara

Serada topraksız katlı sistem çilek yetiştirme çalışmalarım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
61
Cevap
3
Favori
17.291
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Deneme amaçlı evimin bahçesindeki serada yaptığım çalışmaları sizlerle paylaşmak istedim. Sistemim 4 katlı ve oluklardan oluşmakta. Olukların her birinde damla sulama sistemi kurulu ve drenaj kanalları açık. Buyrun hep beraber aşama aşama yaptıklarıma bakalım.

Katlı sistemin iskeletini oluşturdum. Yan tarafta inşaattan temin ettiğim ızgaralı sistemi keserek oluşturduğum iskelet. Dolayısıyla maliyet 0

Bitki yetiştirme ortamı olarak çatı oluğu satın aldım. Metresi 5 liradan 4 metre çatı oluğu 20 lira tuttu.

Olukların uçlarını kapatmak için kapak aldım. Tanesi 1,5 liradan 8 adet 12 lira tuttu.

Testere ile birer metre olarak kestiğim oluklara matkapla drenaj delikleri açtım.

Deldiğim delikleri sineklik ve silikon ile kapattım. Ardından damla sulama sistemini kurmak için kapaklara delikler açarak damla sulama hortumunu monta edip sabitledim. Bir ucuna tıpa, diğer ucuna da t boru takarak katlı sistemin sulamasını birbirine bağlanacak şekilde dizayn ettim.

Olukların kapaklarını çıkmaması için silikonla yapıştırdım. Bu arada silikon fiyatı 4 lira.

Daha sonra olukları katlı sistemin iskeletine montalamak için iskelete matkapla delikler açıp bu deliklere paslanmaz tel ile montaladım.

Sistem kurulumu bittikten sonra bütün sistemi çamaşır suyu ( 2 lt suya 1 kapak çamaşırsuyu) ile dezenfekte ettikten sonra bol su ile yıkayıp drenaj deliklerinin işlevselliğini test ettim.

Kurduğum sistemin son hali işte burada.

Torf-Perlit karışımı ve 2 farklı çilek siparişlerim geldi ve düzenlemelerimden kısa kareler paylaşacağım.

Çilekler büyüme aşamasında paylaşımlara devam edeceğim. Deneyecek arkadaşlara ilham vermesi amacıyla paylaşılmıştır

• Güzel çalışma hocam takip.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MethuSellah

Güzel çalışma hocam takip.
    Uğraşmışsın emeğine sağlık.
    Topraksız deyince suda veya jel gibi bir maddede yetiştireceksin sandım.
    Merakla takip edeceğim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mllm

Uğraşmışsın emeğine sağlık.
    Topraksız deyince suda veya jel gibi bir maddede yetiştireceksin sandım.
    Merakla takip edeceğim.

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar öncelikle konu ile ilgilenmeniz beni oldukça mutlu etti. İmzamda da yazdığı üzere ben bir ziraat mühendisiyim. Bizde topraksız tarım tabiri kullanılır. Torf, perlit, cocopeat, kaya yünü, suda yani hidroponik yetiştiricilik bunların hepsi de topraksız tarım olarak geçer. Bu arada henüz 2 gün geçmesine rağmen çileklerim yapraklanmaya başlamışlar. Yarın fotoğraflarını çekip atmaya çalışacağım. Takipte olduğunuz için teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: twofunn

Arkadaşlar öncelikle konu ile ilgilenmeniz beni oldukça mutlu etti. İmzamda da yazdığı üzere ben bir ziraat mühendisiyim. Bizde topraksız tarım tabiri kullanılır. Torf, perlit, cocopeat, kaya yünü, suda yani hidroponik yetiştiricilik bunların hepsi de topraksız tarım olarak geçer. Bu arada henüz 2 gün geçmesine rağmen çileklerim yapraklanmaya başlamışlar. Yarın fotoğraflarını çekip atmaya çalışacağım. Takipte olduğunuz için teşekkürler.

Alıntıları Göster
    Çileklerimin son halleri :) Yaprak çıkarmaya ve gelişmeye başladılar.

İlk diktiğim gün sistemin tamamına 5 litre su verdim ve torf-perlit karışımı 3 gün gayet güzel nemli durdu. Bugün biraz kuru geldi ve sprey pompa ile 2 litre daha su verdim. Yaprağı çıkmak üzere olan 1 çileğim kaldı. O da yapraklarını çıkarsın gübre vermeye başlayacağım. GÜbre adını ve gramajını uygulama esnasında sizlerle paylaşacağım.

• Takip
  • Tohumu nereden aldınız hocam?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sosisli Süt

Tohumu nereden aldınız hocam?

Tohum almadım da fidesini getirttim. Albion çilek fidesi 10 adet 5 lira, sarmaşık çilek fidesi ise 10 adet 10 lira olarak. ikisinden de 10'ar adet alım ancak 26- 27 tane falan geldi. Fazla fazla koymuşlar sağolsunlar. Sipariş verdikten 1 gün sonra elime ulaştı.http://www.bahcealisveris.com/default.asp Bu siteden yaptım alışverişi de.
  • quote:

quote:

Tohumu nereden aldınız hocam?

Tohum almadım da fidesini getirttim. Albion çilek fidesi 10 adet 5 lira, sarmaşık çilek fidesi ise 10 adet 10 lira olarak. ikisinden de 10'ar adet alım ancak 26- 27 tane falan geldi. Fazla fazla koymuşlar sağolsunlar. Sipariş verdikten 1 gün sonra elime ulaştı.http://www.bahcealisveris.com/default.asp Bu siteden yaptım alışverişi de.

Alıntıları Göster
    Çileklerimi dikeli 10 gün olmasına rağmen gayet sağlıklı ve hızlı bir şekilde büyüyorlar. Hiç gübre verilmedi. Şu zamana kadar yalnızca 10 litre su verildi. Buyrun resimler

• quote:

Çileklerimi dikeli 10 gün olmasına rağmen gayet sağlıklı ve hızlı bir şekilde büyüyorlar. Hiç gübre verilmedi. Şu zamana kadar yalnızca 10 litre su verildi. Buyrun resimler

Alıntıları Göster
    Güzel bir konu.
    umarım sonuna kadar devam eder.
    merak ettiklerim.
    1. iklim olarak dikkat edilenler.
    2.tahmini verim.
    3.sulama sistemi neye bağlı.
    4.gübre verilebilir mi aynı sistemden.
    5. dezenfeksiyon şart mı?
    6.balkona uyarlanabilir mi? (fotoları göremiyorum:( )

• yekase kullanıcısına yanıt
    Yekase İlgin için öncelikle teşekkür ediyorum.

1- İklim olarak seranın içerisini sıcak tutmaya çalışıyoruz. Eğer çok güneş varsa içerisi boğucu sıcak oluyor. O zaman da seranın iki kapısı var. İkisini açınca içerinin sıcaklığı dengeleniyor. Sıcak olursa gelişme daha hızlı oluyor. Aynı çilek fidelerinden dışarıya da diktim onlar bu kadar büyümediler.

2- Tahmini verim olarak elimde herhangi bir veri yok. Zaten buradan elde ettiğim veriler ile gelecekte çilek serası kurma planım şekillenecek. Ancak bu çeşitler yediveren olduklarından kış hariç ( tabi kışın da ısıtma yapılırsa kışın da meyve verecekler ) diğer tüm mevsimler meyve vereceklerinden verim tüm bir yıla yayılacaktır.

3- Sulama sistemi 2,5 litrelik kola şişesinin kapağını matkap ile delip hortum taktım. Hortumun ucunu silikon ile kapağa yapıştırdım. Şişeyi ters çevirip sera içerisine asınca otomatik sulama gerçekleşiyor. Gübreleme de aynı sistem ile gerçekleşiyor. Damlama sulama gübreleri suda %100 çözündüğünden direk bu sistemle hem sulama hem de gübreleme masrafsız şekilde yapılabiliyor.

4- Yukarıda verdim cevabını :)

5- Dezenfeksiyon elbette şart. Çilek bitkisi özellikle mantari hastalıklara karşı hassas. O yüzden en başta çamaşırsuyu + su karışımı uygulanmalı. Biraz da ben pimpirikliyimdir. Temiz olsun istedim sistemin :) Ayrıca çilekler sulanırken çok fazla sulama yapılmaz. Çok sulama olursa çilekler ölür. O yuzden torf karışımına el ile dokununca sulama ihtiyacı olduğu anlaşılır hale geldiğinden az miktarda sulama yapılmalıdır.

6- Sistem kesinlikle balkonda da uygulanabilir. Hatta saksı içerisinde yetiştirebilirsiniz. Veya balkon uzun saksı tipleri içerisine torf perlit karışımı uygulayarak sistemi kurabilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olabilirim.

Bugün yeni gübrelemeye başladım. 2,5 litrelik kola şişesine yaklaşık 2 çay kaşığı (10-12 gram) kadar Torosol 20-20-20 damla sulama gübresini kullandım. Neden derseniz tek bir gübreleme ile torosol ile mikroelement gübresi de yaparak daha sağlıklı beslenme yapılmaktadır. Torosol 20-20-20 de azot, fosfor, potasyum dışında bor, çinko, demir ve mangan da bulunduğundan daha kapsamlı bir besleme yapılmakta, ayrıyeten gübre direk suda tamamen çözündüğü için damlatıcıları tıkamamakta, gübre uygulandığı alandan yıkanmayıp kaldığı için sulama ile beraber uygulanabilmektedir. Yarın detaylı fotoğraf yüklemeye çalışacağım. Çilek çiçeklerim açmışlar bile :)

• quote:

Yekase İlgin için öncelikle teşekkür ediyorum.

1- İklim olarak seranın içerisini sıcak tutmaya çalışıyoruz. Eğer çok güneş varsa içerisi boğucu sıcak oluyor. O zaman da seranın iki kapısı var. İkisini açınca içerinin sıcaklığı dengeleniyor. Sıcak olursa gelişme daha hızlı oluyor. Aynı çilek fidelerinden dışarıya da diktim onlar bu kadar büyümediler.

2- Tahmini verim olarak elimde herhangi bir veri yok. Zaten buradan elde ettiğim veriler ile gelecekte çilek serası kurma planım şekillenecek. Ancak bu çeşitler yediveren olduklarından kış hariç ( tabi kışın da ısıtma yapılırsa kışın da meyve verecekler ) diğer tüm mevsimler meyve vereceklerinden verim tüm bir yıla yayılacaktır.

3- Sulama sistemi 2,5 litrelik kola şişesinin kapağını matkap ile delip hortum taktım. Hortumun ucunu silikon ile kapağa yapıştırdım. Şişeyi ters çevirip sera içerisine asınca otomatik sulama gerçekleşiyor. Gübreleme de aynı sistem ile gerçekleşiyor. Damlama sulama gübreleri suda %100 çözündüğünden direk bu sistemle hem sulama hem de gübreleme masrafsız şekilde yapılabiliyor.

4- Yukarıda verdim cevabını :)

5- Dezenfeksiyon elbette şart. Çilek bitkisi özellikle mantari hastalıklara karşı hassas. O yüzden en başta çamaşırsuyu + su karışımı uygulanmalı. Biraz da ben pimpirikliyimdir. Temiz olsun istedim sistemin :) Ayrıca çilekler sulanırken çok fazla sulama yapılmaz. Çok sulama olursa çilekler ölür. O yuzden torf karışımına el ile dokununca sulama ihtiyacı olduğu anlaşılır hale geldiğinden az miktarda sulama yapılmalıdır.

6- Sistem kesinlikle balkonda da uygulanabilir. Hatta saksı içerisinde yetiştirebilirsiniz. Veya balkon uzun saksı tipleri içerisine torf perlit karışımı uygulayarak sistemi kurabilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olabilirim.

Bugün yeni gübrelemeye başladım. 2,5 litrelik kola şişesine yaklaşık 2 çay kaşığı (10-12 gram) kadar Torosol 20-20-20 damla sulama gübresini kullandım. Neden derseniz tek bir gübreleme ile torosol ile mikroelement gübresi de yaparak daha sağlıklı beslenme yapılmaktadır. Torosol 20-20-20 de azot, fosfor, potasyum dışında bor, çinko, demir ve mangan da bulunduğundan daha kapsamlı bir besleme yapılmakta, ayrıyeten gübre direk suda tamamen çözündüğü için damlatıcıları tıkamamakta, gübre uygulandığı alandan yıkanmayıp kaldığı için sulama ile beraber uygulanabilmektedir. Yarın detaylı fotoğraf yüklemeye çalışacağım. Çilek çiçeklerim açmışlar bile :)
    Evet arkadaşlar sistemin tam fotoğraflarını çektim. Gübreleme ve sulama sistemi dün de belirttiğim gibi 2,5 litrelik kola şişesini damla sulama sistemime ekleyerek yaptığımı dün söylemiştim. Bugün fotoğraflarını ekleyerek konuya açıklık getirmek istedim. Ayrıca Torosol 20-20-20 + ME gübremin de fotoğrafını ekliyorum. En büyük süpriz çiçek açan çileklerim :) Buyrun beraberce izleyelim.

• Ellerinize saglik.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kon3442

Ellerinize saglik.
    güzel paylaşım, elinize sağlık.
  • Bu torosol'üm bitkilere eklenme oranı nasıldır hocam? 2.5 litreye 10-15 gram gibi mi? Yani ortalama, kücük, sizinki gibi yetistiricilikte bu civarlarda mı? Büyüdükçe miktarı artıracak mısınız? Zararlı olduğu bitkiler var mı torosol'un? Gerçi gübrenin zararı olmaz heralde.
  • Sosisli Süt kullanıcısına yanıt
    Torosol 20-20-20 + ME gübresi 100 litre suya 500 gram olarak kullanılıyor. Benim sistemim için de 2,5 litre olarak belirledim. Çilek fazla suyu sevmiyor. O yüzden sulamaları da torf nemini kaybedince 2,5 litre su olarak veriyorum. Bu nemi 5-6 gün muhafaza ediyor. 15 günde bir olmak üzere gübreleme yapacağım. Gene aynı oran olacak. 2,5 litre suya 10-12 gram (2 çay kaşığı) olacak şekilde gübrelemeye devam edeceğim. Torosol'ün en büyük özelliği tüm besin elementleri alınabilir formda ve gübre ortamdan yıkanmıyor. Geçen sene salatalık seramda denedim çok başarılı sonuçlar aldım. Ayrıca fazla gübreleme oldukça zararlıdır. Topraktaki tuzluluk oranını artırır ve özellikle fazla azotlu gübreleme bitkileri anında yakıp öldürebilir. Yukarıda belirttiğim ölçüler gayet idealdir. Aynı oranda gübre camsil fısfısı içerisine konup yaprak gübresi olarak kullanılabilir. Zirai marketlerde yaprak gübresi 1 kiloluk paketleri 20 liradan başlarken torosol 20-20-20+ME gübresinin kilosunu buradan 2-2,5 liraya alıyorum. Gayet kullanışlı ve besleyici bir gübre.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi twofunn -- 27 Nisan 2014; 16:55:56 >

• Bilgilendirme için çok teşekkür ederim hocam. Torosol bakayım Bauhaus'tan falan, ben de yazlığa sera yapmayı düşünüyorum. Yani simdilik sadece düşünüyorum

Bitki, meyve yetiştirmek acayip hoşuma gidiyor. Böyle ilk meyvesini yemek acayip hoş bir şey. Gecen sene domates yetiştirmiştir fideden. Çok lezzetliydi, ben de tohumlarını sakladım. Bu sene dikmedik, kuraklık var malum. Bu yazın sonu serada yetistirecegim, damla sulama kullanmamıştım; onu da deneyecegim. Konunuzu takip ediyorum

• quote:

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim hocam. Torosol bakayım Bauhaus'tan falan, ben de yazlığa sera yapmayı düşünüyorum. Yani simdilik sadece düşünüyorum

Bitki, meyve yetiştirmek acayip hoşuma gidiyor. Böyle ilk meyvesini yemek acayip hoş bir şey. Gecen sene domates yetiştirmiştir fideden. Çok lezzetliydi, ben de tohumlarını sakladım. Bu sene dikmedik, kuraklık var malum. Bu yazın sonu serada yetistirecegim, damla sulama kullanmamıştım; onu da deneyecegim. Konunuzu takip ediyorum
    Kesinlikle size katılıyorum. Bitki yetiştirmek kadar zevkli bir hobi yok inanın. Sabahları kalkar kalkmaz seraya giriyorum kahvaltıdan önce :) Çileklere, domateslere, salatalıklara bakmadan oturamıyorum kahvaltıya. Bu konularda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım. Ancak Torosol 20-20-20 + ME gübresinin Bauhaus'da olduğunu pek sanmıyorum. Daha çok zirai ilaç-gübre satan bayiiler yakınsa oralara danışabilirsiniz. Ayrıca mutlaka torf kullanın. Gerçekten ilk defa kullanıyorum ve çok çok memnunum. Toprak olsa bu kadar nemli kalamazdı ve kururdu. Ancak torf hem suyu oldukça muhafaza ediyor ve ayrıca gevşek yapısı sayesinde iyi bir kök gelişimini teşvik ediyor. Malum kuraklığın etkileri bu sene ciddi anlamda bizleri rahatsız etmeye başlamışken doğal kaynaklarımızı daha verimli kullanmalıyız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi twofunn -- 27 Nisan 2014; 18:01:45 >

• Saksılarımda torf+bahçeden koyun gübreli toprak kullanıyorum. Bir kısım var, otları çimleri oraya atıyorum, cürüyorlar cok güzel oluyor. Saksıya atarken de cok az koyun gübresi karıştırıyorum. Artık ne kadar etki ederse...

Şimdi de çok küçük 2 saksıya ikişer zeytin cekirdeği attım bakalım, sadece torf var. Bahçe yazlıkta olduğu için seyrek gidiyoruz oraya, ayda 2-3 kez ancak. O da sulamak icin vs. Yazın hep orada kalınca daha rahat oluyor. Böyle bir deneyelim bari, torosol bakacağım bir ara.

Zeytin de yemelik tuzlu zeytindi, yetişir mi acaba
  • quote:

Saksılarımda torf+bahçeden koyun gübreli toprak kullanıyorum. Bir kısım var, otları çimleri oraya atıyorum, cürüyorlar cok güzel oluyor. Saksıya atarken de cok az koyun gübresi karıştırıyorum. Artık ne kadar etki ederse...

Şimdi de çok küçük 2 saksıya ikişer zeytin cekirdeği attım bakalım, sadece torf var. Bahçe yazlıkta olduğu için seyrek gidiyoruz oraya, ayda 2-3 kez ancak. O da sulamak icin vs. Yazın hep orada kalınca daha rahat oluyor. Böyle bir deneyelim bari, torosol bakacağım bir ara.

Zeytin de yemelik tuzlu zeytindi, yetişir mi acaba
    Benim bildiğim zeytin çekirdekten yetiştirilecekse kabuğunu aşındırmak için asitte bir süre bekletip öyle ekiyorlar. Ancak yazlığınıza komşu bahçelerde zeytin varsa eğer dalından çelik alıp torfa koyarak köklendirme yapabilirsiniz.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.