Şimdi Ara

Serada topraksız katlı sistem çilek yetiştirme çalışmalarım (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
3
Favori
17.289
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • www.agaclar.net in forumunda bu işle bayağı ilgilenen arkadaşlar var. istersen orayada bir göz at :)
  • Açıkcası böyle bir hevesim yoktu ama yine de ilgimi çekti. Sistemi çok zekice buldum kat kat koyarak yerden kazanç sağlanıyor. Ama sanırım bu dışarıdan gidip çilek almaktan çok daha pahalıya patlıyacak bir zahmet ve maliyet getiriyor Benim anlamadığım nokta şu oldu düzgün okumadığımda kaynaklanmış olabilir. Damlama sistemi döşedim diyorsunuz ama her bir kanalın altınada delik açtınız ben şöyle düşünüyordum delikleri görünce üstten sulayacağım deliklerden aşağı akacak ama o zaman damlama sistemi neden kuruldu? damlama sistemi varsa delik neden açıldı biraz kafam karıştı

• Öncelikle agaclar.net 'in üyesiyim ve aynı başlık altında orada da çalışmalarımı ve paylaşımlarımı devam ettiriyorum. Öncelikle bunu belirteyim. Şimdi diğer konuya gelirsek eğer sistemin kurulma amacı gelecekte büyük ölçekli planlarım ve hedeflerim var. Çilek serası kurmayı amaçlıyorum. Bu sebeple kendime sadece deneme amaçlı evimin bahçesindeki serada yetiştiricilik, deneme ve çilek klonlaması yapıyorum. Elbette toprağa ekilse olmaz mıydı ? Tabii ki olurdu. Ancak entansif yani yoğun yetiştiricilik yapacağım için torf perlit karışımı seçildi. Deliklerin konulmasının amacı geçen sene de 200 bin adet fide yetiştirip Çorum ve Amasya ilçelerine sattım. Orada kullandığımız viyollerin de altı delikti. Fazla suyu drene etmesi için. Ayrıca Sivas'ta da mühendislik işlerim olduğu için arada Sivas'a gidiyorum ve sera ile ailem ilgileniyor. Fazla su verdiklerinde mantari hastalık oluşturmaması ve köklerin boğulmaması için bu delikleri yerleştirdim. Yani deliklerin amacı eğer ola ki fazla su verilirse o fazla suyu drene etmek. Damla sulama sisteminin de amacı belirttiğim gibi gelecekteki plana göre kurulmuş mini bir sistem olduğu için konuldu. Kola şişesini belirttiğim gibi hem gübre tankı hem sulama tankı niyetine kullanıyorum. Gübrelemesi ve sulaması daha pratik olduğundan damla sulama sistemi tercih edildi. Yarın foroğraf paylaşımında bulunacağım. Minik minik çileklerim kendilerini göstermeye başladılar. Hava neredeyse 7-8 gündür kapalı olduğu için tam gelişemediler ancak güneş kendini gösterdiğinde boy atıp dallanıp budaklanacaklar. Köklerine baktım kökleri gayet sağlıklı ve gelişmeye başlamış. Torf perlit karışımının da faydası bu işte. Toprak yapsaydık eğer sulamadan sonra sera içi sıcak olduğundan kalan su buharlaşıp kök tabakası sertleşecekti. Ancak bunda gayet ıslak ve köklerin çok kolay büyüyebileceği ortam olduğu ve ayrıca hastalık etmeni barındırmadığı için gelişim daha sağlıklı ve hızlı gerçekleşiyor.

• Bilgiler çok güzel , elinize sağlik.Bende heveslendim.

Bu toprak marketlerde satilan torf karisimi mi acaba ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bahcealisveris.com dan alışveriş yaptım. Fiyatı uygun geldiği için yazıyorum. Reklam yapma gibi bir amacım yok ancak birçok mühendis abimle de sohbet içindeyim en uygununu burada bulabildim. Tavsiye edilir :) Tabi ucuz bulunan başka bir yer varsa orayı da incelemek isterim :)
  • Evet arkadaşlar dün belirttiğim gibi bugün fotoğraflarını çektim. Dün tekrar torosol 20-20-20 + me gübresinden yukarıda belirttiğim ölçülerde gübre hazırlandı ve verildi. Çileklerimizin son halleri işte bu şekilde.

Serada topraksız katlı sistem çilek yetiştirme çalışmalarım

•  Serada topraksız katlı sistem çilek yetiştirme çalışmalarım

• Seramın içinden çeşitli görüntüler aldım. Onların da paylaşımını yapmak istiyorum. Sırık domates, sırık salatalık, sırık fasülyelerimiz.

Şimdi sırada kabak üzerine aşıladığım karpuzum var :) İlk defa deniyorum. 6 adet denedim ancak sadece bu tutabildi.

Burada da çelikten meyve fidanı yetiştirme çalışmalarım

Bu da dikensiz böğürtlen köklendirme çalışmam

• Ziraatten mezun olunca elden her iş geliyor heralde

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gonullu

Ziraatten mezun olunca elden her iş geliyor heralde
    Kendimizi geliştirebildiğimiz kadar diyelim :)
  • 10 Nisan'da başladığım ve 2 ay olarak hedeflediğim topraksız katlı çilek denememin meyvelerini 1 ay 8 gün sonra almaya başlamamın sevinci içerisindeyim Birçok ufak meyvenin fotoğrafını henüz çekmedim. Kızaran ve kızaracak birkaç çileklerimin resimleri.

• Güzel çileklerimin hasat vakti geldi :) Açıkça söylemeliyim ki buram buram çilek kokuyor. İlk defa böyle kokulu çilek yedim desem yeridir. Dış görüntüleri görüldüğü gibi parlak kırmızıdır, et renginde beyazlık veya pembelik yoktur. Et rengi de kırmızıdır. Tadının enfesliğini anlatamam. Ayrıca 15.02.2014 tarihinde başladığım fidan köklendirme çalışmalarım da görüldüğü üzere başarıya ulaşmıştır. Resimde köklendirdiğim çalı formundaki biberiye ağacıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi twofunn -- 24 Mayıs 2014; 20:29:56 >

• Hocam elinize sağlık ben de saksıda yapmayı düşündüm de uğraştırıcı görünüyor. Şuan maydanozlarım var ama neredeyse 2 ay olacak birkaç ince filizlenmeler oldu
  • Öncelikle konu ile ilginiz için teşekkür ederim. İnanın serada domates salatalık da yetiştiriyorum, çilek yetiştirmesi en kolayı :) 15-20 günde bir gübre veriyorum sadece. Ne çapalaması var ne budaması ne sırığa alması :) Maydonozlarınızın fotoğraflarını yüklerseniz sıkıntı olduğunuz konularda yardımcı olmaya çalışırım.
  • Bu çalışmayı anneme göstersem derhal babama bu sistemi yaptırır, evin içini seraya döndürür heralde

Çok güzel çalışmalarınız var tebrik ediyorum, gerçekten sevdiğiniz ve bu konularda donanımlı ve hevesli olduğunuz belli oluyor, başarılardiliyorum.

Elimde sermaye olduğu taktirde, katlı sera sistemi yaptırmak ve bununla ilgili şirket kurmak isterim. Tarım günümüzde çok önemli yere sahip. Özellikle seracılıkta, bitkinin mevsimine uygun koşullar oluşturulup, hangi bölgede olursa olsun her türlü bitki yetiştiriciliği yapılabilir yanlış bilmiyorsam. Hele ki katlı sistem kurulursa, o zaman verim ve üretim muhteşem olur denilebilir!

Günümüzde özellikle hayvancılık yetiştirilmesinde, en büyük maliyet besinmiş. Yani hep dışardan temin ediliyormuş hayvan beslenmesi için gerekli tarımsal gıdalar. Bu sebepten dolayı da hayvan yetiştiriciliğine pek sıcak bakılmıyor kâr sağlanamadığı için. Hayvan yetiştirilmediği içinde yine hayvancılıkta dışa bağımlı kalınıyor ve hayvanlar dışardan ithal ediliyor malesef..

Gelecekte yapmak istediğiniz proje için, tarım bakanlığı size destek verebilir. Vergi muafiyetleri, danışmalık(buna ihtiyacınız olduğunu sanmıyorum :)), pazar bulmak ve vasıflı işçi temini gibi konularda size yardımcı olabilir sanırsam.

Sermayem olsaydı, sizinle görüşüp bu projeyi büyük çapta yapmak isterdim. Biraz hayalcilik gibi olabilir fakat düşünsenize, 500 metrekarelik 5 katlı katlı sera sistemi kurmak ne kadar kazançlı ve ülkeye katkı sağlayabilirdi.. Özellikle küçük şehirlerde masraflar az ve daha ucuza işçi bulabilme, ucuza gübre temin edebilme, bedava su gibi olumlu yanlarından yararlanılarak hem masraflar indirilebilir, hem de insanlara iş sağlanabilir. Tabiki tarımsal üretime katkı, ekonomiye katkıyı söylemeye gerek yok bile..

Projenizde başarılar dilerim

• Öncelikle konuya ilginiz için teşekkür ederim.

Şu an hali hazırda bir şirkette arazi toplulaştırma üzerine müşavirlik hizmeti veren büyük bir şirkette çalışıyorum. Ancak özel olduğu için bir güvencesi yok haliyle. 2012 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra köye 150 metrekare büyüklüğünde bir sera yaptık ve 200.000 adet fide satarak mesleğe büyük bir giriş yaptım. Bu bir sene içinde epeyce piştim, yoğuruldum. İşin detaylarını, bazı şeylerin okulda kitapta okuduklarımdan farklı olduğunu gördüm ve yavaştan deneme yanılmalarla şu anki deneyimlere sahip oldum. Gün oldu sabah 5 te kalkıp fide satmaya gittim. Gün oldu gece 12 de eve üstüm başım çamur içinde geldiğim oldu. Yeri geldi mühendis olduğum halde pazarcılık yaptım. İşe tabandan girerek epeyce yol kat ettiğimi ve tecrube kazandığımı söyleyebilirim. Daha sonra bu müşavirlik işine başlayınca ara ara Sivas'a gidip gelmelere başladık ama tarımdan kopmamak için Osmancık'taki evimin bahçesine 3*6 yani 18 metrekarelik serayı kurdum. Tarımdan hiç kopmadım daha da ilerlemeye çalıştım. Kabak üzerine karpuz aşıladım, çelikten fidan üretmeyi başardım, topraksız ortamda çilek yetiştirdim ve çoğalttım, organik böcek ilacı yapmayı başardım. Bir hafta kadar sonra organik yaprak gübresi üretmeye başlayacağım. Bunların hepsi geleceğe yatırım. Birikimim devam ediyor ve ileride bu işlere büyük ölçekli girmeyi düşünüyoruz. Hayvancılık alanında da projelerim var. Ancak hepsinin yeri ve zamanı var. Mümkün olduğunca burada paylaşımlar yaparak dede mirasımız tarımı bir hobi niyetinde ulaşabildiğim kadar insana sevdirmeyi başarabilirsem ne mutlu bana ve takip eden sizlere.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.