Şimdi Ara

Sensör Deversi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
1
Favori
232
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • merhaba internette bulmadığım bulsamda hazır olarak satıldığı devre devre şemasını bulamadığımdan dolayı

Kolay yapılan pır(sensörlü) devre semasi 12 volt pile çalışan devre semasi proje ödevi
    Acil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enverist6 -- 10 Ekim 2017; 23:32:2 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bu resimdeki devreyi tasarlasam herhangibi bir yazılım gerekir mi kusura bakma meşgul ediyorum.

• Sensör Deversi

• enverist6 E kullanıcısına yanıt
    Gerekmez, düz devre,,
    Hareketi görünce, siren öter civ cuv civ cuv,,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emin-Firtina -- 11 Ekim 2017; 14:6:17 >
  • teşekkür ederim yardımın icin

• Emin-Firtina kullanıcısına yanıt
    Kusura bakma kardeşim rahatsiz ettim yine

devrenin çalışmasında sorun olurmu peki yani Çalışırmı devre doğrumu ?
    Bulunduğum yerde elektronik satan yer yok spariş vercem ondan emin olmak istiyorum da

Sensör Deversi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enverist6 -- 11 Ekim 2017; 20:48:57 >
  • https://circuitdigest.com/electronic-circuits/burglar-alarm o devredeki pır sensör ile 12v arasında duran 10K hiç hoşuma gitmedi. Bi bakayım dedim. Bak bu linkte yapılmış ve videosu konmuş olan var. Bunda o 3. 10K yok. 220k var. Transistör ile entegre arasında 10K var. Başka direnç yok. Ve güzel de çalışıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ghostmanzero -- 11 Ekim 2017; 23:54:53 >
  • ghostmanzero G kullanıcısına yanıt
    Aklınıza yatan devreyi yapınız,, kesinlikle rahatsız olmayız, isterseniz 100 defa sorun,, çözüme ulaşana kadar biz yanıt veririz 😉

Sağolun cevaplarsınız için ama kafama takılan bi soru var Kusura bakmayın yine

Hazır sensörlü tarafı hazır olmayan küçük örnek Pır D03S kullansam

Bu iki resimdeki sensör biri hazır sensörlü sadece digeride sadece Pır D203S modeli var

Ben pır D203S modelini kullansam yada farklı bir çalışacak modelini kulansam ne fark yapar

Pır D203S çalışçamı bilmiyorum devrede

Hoca olmaz diliyor hazırmış neyi hazırsa

Sensör Deversi

Sensör Deversi
    Sensör Deversi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enverist6 -- 12 Ekim 2017; 8:47:20 >

• Eyer olursa devre bağlantısı yine aynı mi olur ?

Bu cevap bana mıydı yoksa konu sahibine mi :) ben konusahibinin paylaştığı devreyi görünce bi bakayım dedim. 12V ile pır sensör arasına 10K direnç konmus. Hani pır sensörun direnci sıfır kabul edilse bile 12/10k=1,2mA eder. Hani bu durumda pır sensör çalışmaz gibime geldi. Bi bakayım dedim. Doğal olarak, diğer yapılmış devrelerde onu göremedim. İnterneteki her devreyr guvenilemiyor maalesef. Hani koyan kişi mesela yazmış orda ama proteus ta çizerken farketmemis de olabilir. Kontrol etmek şart. Bu arada bu mesajınizla, forumda bu denli yardımsever arkadaslarin oldugunu bilmek de güzel.

• enverist6 E kullanıcısına yanıt
    Sensörun Datasheetine baktım. Sensörü kendisi de optimize edilmis modül hali de üç bacaklı. Ama modül halinde olan yani hocanızın hazır dediginde sinyal ve gnd arasına 47k lik direnç konmus ve sinyal ucu bir yükselticiden geçirilip devreyr veriliyor. Direk bağlanırsa çalışır mı çalışmaz mi? Denemek lazım. Birsey diyemiyorum hani. Belki pek kararlı olmasa da çalışır belki de çalışmaz. Sensörü en sade hali ile denemis arkadaşlar varsa onlar yazsa daha iyi olur.

• Bende mesaja dikkat etmedim,, bilgi amaçlı yazdım,

Hazır devre ile sadece pir sensörün farkı,,,

Hassaslık ayarı, çıkış kaç Saniye açık kalacağı ayarı, pir sensörün beslemesi ve transtorlü sinyal çıkışı verilmiş devre olarak internette gördüm gibi..

Sadece sensör kullanırsanız, ilk baştaki örnek şemaları bakınız, sensör modelinin datashett bilgilerine bakınız..

Hoca sizden sensöre voltaj verip, sensör sinyal çıkışını kullanıp, bu çıkıştan transtor sürüp, transtor çıkışından ise sesli veya ışıklı veya başka bir devre sürmenizi istiyor,,,

Siz hazır devre alınca, çıkışına istediğiniz devreyi baglayacaginiz için, pir sensörün çalışma mantığını atlamış olduğunuzu düşünüyor Hoca

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.