Şimdi Ara

*****---SEAT İBİZA/CORDOBA KULÜBÜ---*****(108 ÜYEYİZ!!!) (41. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
6.324
Cevap
55
Favori
481.948
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3940414243
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • pckopat_6 ve uFucklıq, sizin tavsiyenizde bu aracı almam da katkısı çok ayrıca değerli paylaşımlarınız için teşekkürler...

Bende alalı 2009 ekim yani 9 ay olmuş 10.000 km yaptım ... geçen gün de
    özel servisde 10-40 yağ-filtreler-camsu v.s. 130tl tuttu bakımı yaptırdım, ustalar bile aracın temizliğine şaşırdı kaldı, bilg. da bağladılar hiç bir sorun yok benden önceki sahibi çok titiz bir kişiydi , hidrolik koydurmaya ampul değiştirmeye bile Doğuşa götürmüş aracı.....

cordoba veya ibiza almayı düşünen arkdaşlar; araçlar hemen hemen aynı zaten sadece badaj farkı var...

aracım şuana kadar bana ekstra 1kuruş masraf çıkarmadı bastın mı gider, alman sağlamlığı oturaklı, yoltutuşuyla, donanımığla, tipiğle 10 numara .....
    bu fiyata piyasada bu özellikleri veren daha iyi bir araç yok,

bende ibiza 2004 1.4tdi signo var gri renk, kuzene de yaz sonuna doğru cordoba bakıcaz...

alırken tek yapmanız gereken teknik servise götürün 75 tl kıyın kazası-sorunu varmı km orjinal mi kontrol ettirin içiniz rahat etsin okadar, sonra yakıtını koyun gezinn pişman olmazsınızz...

• quote:

Orijinalden alıntı: pckopat_6

quote:

Orijinalden alıntı: uFucklıq

madden"ı bi araştırıyım hocam ben güzel duruyorsa verir yaptırırm cordobayı satmayı düşünmüyorum şu an sessiz sakin araba yanlız 6 lt ortalama demişsinde bende ortalama 7.5-8 yakıyorum rallierle aynı ama benim araç 1,9 fazla değilmi biraz..

Hocam madden derken madden yeterli güçteysen diyorum marka değil yani yanlış anlaşılma olmuş. Marka olarak ben bosch, philips'den şaşma derim ama işte onlar da fiyat olarak fazla oluyor.

6 litre ama şehir içi de var ona dikkat ettin mi? Uzun yolda da hızım 130dan aşağı inmiyor + araba yüklü oluyor hatta tam kapasite. Bence bu şartlarda ve chiple birlikte değerler bence gayet iyi sence?

Hocam benim türkçe biraz kıt yıllarca almanyada yaşadığımdan dolayı kusura bakma daha yeni döndük trye yanlış anlamışım benimde aklımda özellikle philips vardı evet diğer ampullere göre fiyatlar 2 katı daha pahalı ..

-Yok rallier_61 7.5 lt diyince benim araçla aynı yakıyor diye biraz garipsedim benim 1.4 tdi ile bir kere uzun yol deneyimim oldu ort. 5 lt yakıt yaktık ama istanbul-ankara otobanıydı sadece şehir içi trafiği yok ama full gaz ..onun yanında 7.5 lt biraz yüksek bir rakam gibi geldi 6 lt arabayı biraz sıkıştırmışsanız normal bir rakamda 7.5 ilk defa duydum birinden...

rallier_61 hocam senin bu duman atma olayın motoru aşırı zorlamadan dolayı olabilir mazot aldığın yere ve kalitesinden tut flitrelerden dolayıda kaynaklanabilir.Bence kaynaklanmasının sebebi ise chip yüksek ihtimal egr falan bunlara baktırdınız mı çok fazla tam gaz gidiyorsanızda duman atma olayı gerçekleşiyor en basit tabiri yağ yakma denir ama bir çok sebebi var tabiki..

caver hocam elimizden geldiğince paylaşımlarımızı sıralıyoruz inşallah araç bir problem çıkarmıyordur...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uFucklıq -- 10 Haziran 2010; 7:40:02 >

• @Caver

İnşallah hep böyle sorunsuz binmek nasip olur hocam. Mesajınla ilgili diyceğim tek birşey var bir sonraki yağ değişimine 5w-40 yağ koydur aradaki ses/titreşim/sarsıntı/iç kabin motor sesi azalmasına bariz bir şekilde şahit olacaksın. Ayrıca turbo ve içerisinki millerin ömrü için ne kadar ince yağ o kadar uzun ömürlü turbo demektir. Daha ufak moleküllerle daha iyi yağlar turboyu. Ben ilk sefer 10w-40 koymuştum ama sonra hep 5w-40 koymaya başladım. Hatta Castrol edge turbo diesel VW motorları için özellikle üretilmiş yağ var üzerinde de yazar zaten VW'nin dizel motorları için üretilmiştir diye. Aradaki fark çok belirgin...

@rallier_61

Hocam o sesin sebebi elektro servo hidrolik direksiyon. Yani diğer klasik hidrolik direksiyonlardan farkı araç sabitken daha kolay direksiyon çevirmek için elektrik motoru destekli bir sistem. O yardımcı elektrik motorundan geliyor o ses ama bende öyle çok aşırı değil. Ayrıca akşam dene sabit dururken direksiyonu sağ sol yapınca farlar anlık zayıflıyor geri geliyor. İşte bu elektrik motorundan kaynaklanıyor ekstra güç çekiyor. Hareket halinde gücü motordan aldığı için o sesi duymamanız lazım. Ben de chipten sonra 0-100 denemedim ama en kısa zamanda deniycem çok merak ediyorum ne kdr fark etti

Hocam bi de senin bu kara dumanı bir test et. Şöyle yap. 2000 devirden önce gaza yüklenmeden devirlen mesela 3. viteste falan yada 2. fark etmez 2000den sonra asıl gaza eğer duman atıyorsa katalitiğe bi baktır eğer tıklıysa performansı bariz şekilde düşürüüyor. Onun temizliğini yapıyor bosch servisleri. Özel ya da yetkili servise gidersen değiştirmek isterler o da bir sürü para. Serviste kontrol ettir tıklalıysa tamam abicim de al arabanı çık en yakın bosch servisine git temizlesinler aradaki farkı göreceksin...

• yağ yakmıyor,o kadar devirli kullanmama rağmen..ayrıca bu tüketim değeri kısa mesafe ve sıkıştırarak kullanma neticesinde görüldü..chipten önce 10kmlik bir mesafede redline giderek 9.5lt görmüştüm;chipten önce 4200devirde kalıyordum,şimdi 4500e kadar ciğeri var..egr de chipten iptal..
    dumana dikkat ettim de dipgaz hızlanırken,yüksek viteste yavaş giderken devirden düşüp de gaza yüklenince falan geliyor..
    ayrıca kv izleyenlerin de dikkatini çekmiştir belki polatın siyah range sport td ,twin exhausttan duman atıyor kalkışta
    16bindeki arabanın kat.ı dolar mı hiç yakıt opet eurodizel,yağ 5w-30 tam sentetik castrol,hava filtrem temiz,v.s. chipten önce duman pek yoktu,chipten sonra da torkpatlaması esnasında duman efekti var

• Merhabe arkadaşalar;

Bende de 2001 model Ibıza 1,6 16V Signo modeli var. Arçata lastik oalrak 185x60x14 lastik var. Lastikler eskidi. Arkadaşın az kullandığı çelik jantı ve lastiği var. Lastikleri ya 185 60 15 yada 185 65 15. aklında yok, bakacak. Bu araca takarsam herhangi bir olumsuzluk olur mu? Arkadaşın elindeki lastikler uymazsa ve eğer 15" e dönersem almam gereken en uygun lastik ebadı nedir? teşekkürler...
  • ayrıca düz yolda 90a sabitleyince 3.0lt anlık tüketim var..arabada potansiyel var da ben fırsat vermiyorum,ayrıca bu 7.5 ortalama 25-30kmlik ,sabit hız gidiş-dipgaz dönüş olacak şekilde 7.3e düştü,yol bilgisayarının yalancısıyım yani uzun süreli dur-kalk olmadan sürüşlerde kendine geliyor machine
  • Selam arkadaşlar.
    Bu cordoba 1.4 TDI lara fena halde takmış bulunmaktayım.
    14.000 tl bütçem ver 2004 üstü bi tane bulabilirmiyim.
    Yardımcı olursanız sevinirim.
    mail.arshivqgmail.com adresindende irtibata geçebilirsiniz.
    saygılarımla.
  • 14.000 ile bulursun ama fazla temiz olmayabilir. 15.000 e çıkarsan temiz 2004 model 1.4 TDI Signo alma şansın oldukça yüksek. İnternetteki ilanlara göre fiyat belirleme 16bin yazar 15e verir 18 yazar 1 kuruş indirmez 19 yazar 16ya bile verir. İnternetteki fiyatlara fazla güvenmemek lazım.
  • quote:

@Caver

İnşallah hep böyle sorunsuz binmek nasip olur hocam. Mesajınla ilgili diyceğim tek birşey var bir sonraki yağ değişimine 5w-40 yağ koydur aradaki ses/titreşim/sarsıntı/iç kabin motor sesi azalmasına bariz bir şekilde şahit olacaksın. Ayrıca turbo ve içerisinki millerin ömrü için ne kadar ince yağ o kadar uzun ömürlü turbo demektir. Daha ufak moleküllerle daha iyi yağlar turboyu. Ben ilk sefer 10w-40 koymuştum ama sonra hep 5w-40 koymaya başladım. Hatta Castrol edge turbo diesel VW motorları için özellikle üretilmiş yağ var üzerinde de yazar zaten VW'nin dizel motorları için üretilmiştir diye. Aradaki fark çok belirgin...

pckopat_6, edge 5w-40 sormuştum ustalar soğuk bölgeler için tavsiye ediyorlar gerek yok falan dediler ama bir dahakine ondan koydurayım hocam tavsiye de ediyorsan, zaten araçlarımızın bir yağı birde dizel yakıtı var önemli onları da kaliteden kısmayalım; bir dahakine yağı 10.000 dolmadan değiştirmeye karar verdim ...

uFucklıq , wala yok sorun, sadece arka far nem yapıyo o da kronik yapcak birşey yok...
    aksine ben birşeyler yapıyım (zenon, teyp, iç kısımlara göstergeler havalandırma kapı tutaçaklara güzel kaplamalar ama pek bulunmuyor sanırım, aramak lazım)
    tam bilgim olmadığından da,
    hem orjinalliğinin bozulmasından hemde kazık yeyip kalitesiz malzeme taktırmaktan korkuyorum açıkcası :( ...

• Caver kesinlikle 5w-40 koydur aradaki farka kendi kulaklarınla şahit ol. Boşver o ustaları çok bilirler. Aracın orjinal kullanma kılavuzu var bende ve yağ kodları yazıyor onda. 10w-40 yağda yok bu kod. 5w-40 yağda var hatta kodu yarın yazarım. Marka olarak fark etmez ama 5w-40 dizel yazğı koydur bir dahakine ayrıca 10.000i bekleme 8000de falan değiştir ben 7000de bir değiştiriyorum. Hatta yukarda dediğim gibi castrol edge turbo diesel in üzerini okursan VW'nin TDI motorları için üretildiğini görürsün ayrıca kullanım kılavuzundaki yağ kodunu da.
  • Arkadaşlar bendede 2007 seat cordoba 1.4 tdi staylence var.Aranıza benide kabul edermisiniz??
  • quote:

Orijinalden alıntı: FOREVER4242

Arkadaşlar bendede 2007 seat cordoba 1.4 tdi staylence var.Aranıza benide kabul edermisiniz??

Tabiki arkadaşım. Hoşgeldin aramıza. Ne zamandır kullanıyorsun? Aktif olmanı umarız...
  • quote:

Caver kesinlikle 5w-40 koydur aradaki farka kendi kulaklarınla şahit ol. Boşver o ustaları çok bilirler. Aracın orjinal kullanma kılavuzu var bende ve yağ kodları yazıyor onda. 10w-40 yağda yok bu kod. 5w-40 yağda var hatta kodu yarın yazarım. Marka olarak fark etmez ama 5w-40 dizel yazğı koydur bir dahakine ayrıca 10.000i bekleme 8000de falan değiştir ben 7000de bir değiştiriyorum. Hatta yukarda dediğim gibi castrol edge turbo diesel in üzerini okursan VW'nin TDI motorları için üretildiğini görürsün ayrıca kullanım kılavuzundaki yağ kodunu da.

mobil1 5w-30 esp formulada da bu kod var..ben onu kullanmayı düşünüyorum,daha az sarfiyat vaad ediyor..mobil ayrıca yağ yakan motora doldurulduğunda da yağ yakmıyor veya bunu hatrı sayılır derecede aza indiriyor.. ayrıca bu yağ dpf(dizel partikül filtreli) araçlara da rahatlıkla kullanılabiliyor..

• pc_kopat yaklaşık 9 aydır seat kullanıcısıyım.Araçtan çok memnunum.Sadece bi sorum olıcak:KATLANIR AYNALARI KATLAYIP AÇTIKTAN SONRA BENİM ARACIN SAĞ AYNA NORMAL YERİNDE DURMUYO DAHA İLERİ GİDİYO YANİ DAHA ÇOK AÇILIYO????
  • quote:

Orijinalden alıntı: rallier_61

quote:

Caver kesinlikle 5w-40 koydur aradaki farka kendi kulaklarınla şahit ol. Boşver o ustaları çok bilirler. Aracın orjinal kullanma kılavuzu var bende ve yağ kodları yazıyor onda. 10w-40 yağda yok bu kod. 5w-40 yağda var hatta kodu yarın yazarım. Marka olarak fark etmez ama 5w-40 dizel yazğı koydur bir dahakine ayrıca 10.000i bekleme 8000de falan değiştir ben 7000de bir değiştiriyorum. Hatta yukarda dediğim gibi castrol edge turbo diesel in üzerini okursan VW'nin TDI motorları için üretildiğini görürsün ayrıca kullanım kılavuzundaki yağ kodunu da.

mobil1 5w-30 esp formulada da bu kod var..ben onu kullanmayı düşünüyorum,daha az sarfiyat vaad ediyor..mobil ayrıca yağ yakan motora doldurulduğunda da yağ yakmıyor veya bunu hatrı sayılır derecede aza indiriyor.. ayrıca bu yağ dpf(dizel partikül filtreli) araçlara da rahatlıkla kullanılabiliyor..

Onda da kodun yazdığını bilmiyordum. Kod varsa tabii ki kullanılır. Açıkçası hiçbir aracımda mobil yağ kullanmadığm için bilmiyorum performansını vs ama çok övgülerini duyuyorum. Denenebilir. Ben sadece VW'nin TDI motorları için özel üretiliğinden tercih etmiştim.

• quote:

Orijinalden alıntı: FOREVER4242

pc_kopat yaklaşık 9 aydır seat kullanıcısıyım.Araçtan çok memnunum.Sadece bi sorum olıcak:KATLANIR AYNALARI KATLAYIP AÇTIKTAN SONRA BENİM ARACIN SAĞ AYNA NORMAL YERİNDE DURMUYO DAHA İLERİ GİDİYO YANİ DAHA ÇOK AÇILIYO????

Vallahi onun sebebini bilemeyeceğim ama kapatıp açtığına göre motorunda bir arıza yok açmaması-kapatmaması kötü. En uçtaki tırnak vb durduran şey kırık olabilir. Rahatsız ediyorsa servise bi götür dış kapağı söksünler zaten içi meydana çıkıyor bir kontrol ettir.
  • dijital klimam tam devreye girmiyor tam sogutma elde edemiyorum,
    polen filtersi+ klima radyatoru değişti, sıkıntı devam ediyor sesi tam gunbur gunbur gelmiyor bir şey devreye girmiyor gibi,
    daha önce boyle problem yaşayanınız oldumu?
  • Klima gazını bi kontrol ettirin hocam ondan dolayı olabilir..
  • Arkadaşlar aracımın teker bilyasını değiştirdikten sonra 2 kez ABS sorunu yaşadım. ABS sık sık arıza yapıyor. Hoş götürünce 15-20 TL ile yırtıyoruz ama bu işin sağlam bi çözümü var mı? Porya takımı komple yenilemek gerekiyor dediler serviste yüklü miktar çıkıyor. Bana söylenen sorun ise okuyucu sensör fazla yaklaşıyor yada bazen uzaklaşıyor o nedenle ışık yanıyor dediler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: blacksea

dijital klimam tam devreye girmiyor tam sogutma elde edemiyorum,
    polen filtersi+ klima radyatoru değişti, sıkıntı devam ediyor sesi tam gunbur gunbur gelmiyor bir şey devreye girmiyor gibi,
    daha önce boyle problem yaşayanınız oldumu?

Kuvvetle muhtemel klima gazı hocam. Kaçak kontrolü + klima gazı doldurtursanız sorun çözülecektir. Ayrıca bende şöyle bir sorunu olmuştu klimanın hiçbiryerinde problem yok ama soğutmuyor (gazı tam). Şöyle çözüldü klima fanı 2 devirde çalışıyormuş 1. devir sürekli devredeymiş soğutma ihtiyacında 2. devreye geçiyormuş (hızlı devire, aynı evdeki klimalar gibi) onu belirleyen fan müşürü yanmış onu değştirdiler şuanda donuyoruz Umarım çözülür...

• 
Sayfa: önceki 3940414243
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.