Şimdi Ara

Schengen Vizesi Sorunu (34. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
724
Cevap
26
Favori
137.988
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3233343536
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam sen İtalya konsolosluğuna başvurdun, İtalya'ya seyahat edeceğini taahhüt ettin. Otel rezervasyonunu, uçak biletini İtalya'ya gidecek şekilde gösterdin.,

Schengen anlaşmasının amacı nedir, anlaşmaya dahil olan ülkeler arası serbest dolaşım. Ama kuralı ne seyahat, vize hangi ülkeden alınmışsa schengen'e giriş o ülkeden olacak.

Solayısıyla sen schengen kuralına uymuyorsun bu 1. Kaldı ki hiç kullanılmamış, İtaly vizesi ile başka bir schengen ülkesine giriş yapmayı deneyeceksin, %100 alınırsın diye bir şey yok, seni kabul etmeme ve ger gönderme hakkına sahipler.

2. si -ki bunu bir sonraki vizen için söylüyorum, sen vize başvurusu esnasında taahhüt ettiğin bir seyahatten farklı bir seyahat gerçekleştirdin. Bu durum şüphe oluşturduğu için sana ne İtalya ne de başka bir schengen ülkesi sana inisiyatif doğrultusunda uzun süreli vize vermez. Her zaman belirtilir, vizeyi doğru kullanın diye.

Vizeyi Doğru kullanmak 2 şekilde olur

1) Seyahati vizenin alındığı ülkeden başlat

2) Duration of stay kısmında belirtilen yani sana tanınan günü mümkün olduğu kadar vizenin alındığı ülkede geçir

2. maddeden kasıt. Adam alıyor 3 ay süreli 30 gün kalışlı Yunan vizesini, vizeyi açmak için günü birlik bir Yunan adası veya İpsala'dan çıkıyor 1 günlüğüne ondan sonra ver elini Amsterdam, Berlin geziyor.

Giriş çıkışa bir bakıyorsun Yunan vizesiyle Yunan'da kaldığı gün sayısı 1 geri kalan günler gez babam gez. Bu durum konsolosluklarca riskli bulunuyor.

Yani sen bildiğin vizeni heba edeceğini ve bundan sonraki vize başvurularının çok sıkıntılı geçeceğini bilmiş ol.

Mantık olarak sen kendin açından mantıklı olabilirsin ama burada senin yapman gereken onun mantığında düşünüp ona göre hareket etmen gerek, çünkü vizeyi verecek o ve onun esas mantığı da şu sen birlik üyesi olmayan, NON EU statüsünde, üstelik 2014'ten beri Avrupa'da artan terör faaliyetlerinin geçiş noktasında ki bir ülkede - ki o ülke aynı zamanda hem birlik hemde birlik üyesi ülkeler ile tek tek sorunlar yaşayan bir ülke vatandaşısın.

O vizeyi veren konsolosta okka altında. Mesela İzmir Almanya konsolosluğunun vize bölümü komple değişti hem de görev süreleri dolmamışken neden biliyor musun? Sahte Türk pasaportuna vize vermişler, olay Adnan Menderes hava limanında gümrük te ortaya çıktı. Vize gerçek pasaport sahte, Kişi Suriyeli.

Yani sadece Türkiye ile Avrupa birliği arasındaki siyasi ve politik ilişkilerden ötürü değil durum onu anlatmaya çalışıyorum.

Mesela 2015 teki Paris saldırılarında Bataclan sanat merkezindeki saldırıda ki saldırganların üzerinden sahte Türk pasaportları çıktı. Anlatabiliyor muyum. Mantık aramanın bir gereği yok mantık olsa bizde birlikte olur vize prosüdürü ile uğraşmazdık zaten ama madem bu presüdür var onun kurallarına göre oyna yada gitme başka bir yolu yok.

Son olarak söyleyeyim yazık edeceksin hem vizene hemde sonraki vize sürecine

• Mnrl89 M kullanıcısına yanıt
    MErhabalar,
    Ben Danimarka özelinde merak etmiştim. Pasaport kontrolünde sıkıntılı olduğunu duyduğum için biraz endişeliydim aslında. Çok şükür , gezimi tamamlayıp geldim. İstanbul'dan Fransa vizesini alıp Kopenhag(Danimarka)'a gittim, trenle Malmö' ye geçtim. ARaba ile İsveç turu; sonrasında Danimarka'dan Köln(Almanya) ve Düsseldorf'tan İstanbul'a dönüş yaptım.

Tecrübemi aktarmak isterim.
    4 senedir işim nedeniyle çok seyahat ediyorum. Vize başvurularımı da şirketim yapıyor. Fransa'dan 90 güne 30 gün Multi vize aldım. Aynı vizeyi 4. kere almak garip, çünkü diğer iş arkadaşlarım min. 1 -2 -3 yıllık vizeler aldı.

Babamda da yeşil pasaport var ve beraber Kopenhag'a vardık. Pasaport memuru nerede kalacağımı; ne yapacağımı ve dönüş biletimi sordu. Beklediğimden kolaydı. Bu sefer babamı bir 10 dakika tuttular; dönüş bileti olmadığı için (daha önce çok fazla girişi çıkışı var EU bölgesine; buna rağmen dönüş bileti için kıllık yapmışlar. Ama geçtik sınırdan).
    Trenle İsveç'e trenle geçtik ve İsveç sınırda polisler trene girip teker teker kontrol ettiler herkesi. Bu kısım da sıkıntısızdı.

Son olarak, Köln'e döndük ve Duisburg'da 2 gün kaldık. DÖnüş biletim de Düsseldorf'tandı. Rahat olacağını düşündüğüm çıkış 15 dakika Alman pasaport memurunun uyuz(haklı olabilir ama uyuz tavırları vardı) hareketleriyle geçti.
    Baktı paasaporta, bana baktı. Tek tek sayfalara baktı, bir daha bana baktı. Tarayıcıya soktu, bana bakıyor dik dik. Sonra klasik sorular başladı; neden geldiğimi ve nerede ne yaptığımı sordu.
    Sonra, Fransa vizesini gösterip; "bu sorun olabilirdi.." dedi. NEden Danimarka'ya girdiğimi ve neden Almanya'dan çıktığımı sordu.
    Ben de; "Normalde iş nedeniyle Fransa'ya gidecektim ancak iptal olunca izin kullanmak istedim ve DAnimarka-İsveç gezisi yaptığımı; gördüğünüz gibi çok fazla seyahat ediyorum ve 5 schengen harici 4-5 ülke vizesi daha var." dedim.
    "Evet farkettim" ddedi. "Sorun yok sizin için ama açıklamanız önemliydi. Bir dahaki seyahatinizde mümkünse vize aldığınız ülkeye giriş yapmanız iyi olacaktır." dedi. :)
    Eyvallah deyip, geçtim uçağa..

• Arkadaşlar merhaba,

7-10 Mayıs tarihleri için Milano'ya balayına gitmeyi düşünüyoruz. İtalya'nın schengen vizesi hakkında tutumu nedir? Rahat alınır mı? Ona göre önceden uçak biletlerini de ayarlayacağız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sanki Bana Pele

Arkadaşlar merhaba,

7-10 Mayıs tarihleri için Milano'ya balayına gitmeyi düşünüyoruz. İtalya'nın schengen vizesi hakkında tutumu nedir? Rahat alınır mı? Ona göre önceden uçak biletlerini de ayarlayacağız.

Istenen evraklari eksiksiz bir sekilde hazirlarsaniz sıkıntı yasıyacaginizi düşünmüyorum.ben italyadan ilk vizemi aldigimda 6 ay multi vermislerdi.son olarakta gecen yaz 2 senelik multi verdiler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: blacklegend

quote:

Orijinalden alıntı: Sanki Bana Pele

Arkadaşlar merhaba,

Istenen evraklari eksiksiz bir sekilde hazirlarsaniz sıkıntı yasıyacaginizi düşünmüyorum.ben italyadan ilk vizemi aldigimda 6 ay multi vermislerdi.son olarakta gecen yaz 2 senelik multi verdiler.

Peki bir şey daha sorcam. Şimdi Ryanair ile Roma Atina arası 500 tl gidiş dönüş iki kişilik bilet buldum. Bunu alsam daha sonra da kampanya ile iZmir atina yapsam vizeyi nerden almam gerekir? Hangisi daha uygun olur?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

@winwin35:

Vizeyi Doğru kullanmak 2 şekilde olur

1) Seyahati vizenin alındığı ülkeden başlat

2) Duration of stay kısmında belirtilen yani sana tanınan günü mümkün olduğu kadar vizenin alındığı ülkede geçir

2. maddeden kasıt. Adam alıyor 3 ay süreli 30 gün kalışlı Yunan vizesini, vizeyi açmak için günü birlik bir Yunan adası veya İpsala'dan çıkıyor 1 günlüğüne ondan sonra ver elini Amsterdam, Berlin geziyor.

Giriş çıkışa bir bakıyorsun Yunan vizesiyle Yunan'da kaldığı gün sayısı 1 geri kalan günler gez babam gez. Bu durum konsolosluklarca riskli bulunuyor.

Yunanistandan 15 günlük single vize istemiştim. 90/30 multi vize vermişler.

Sormak istediğim şu. Atina havalimanından schengen bölgesine uçarken pasaporta çıkış damgası basıyorlar mı? Veya Shengen bölgesine girişte Yunanistandan geldiğimiz için giriş damgası basıyorlar mı? Soruyorum, çünkü Yunanistanda hala ulusal vize kullanılıyor.

Ben iki haftalık tatilimde, 10 günlük kısmında diğer ülkelerde gezicem ve en son yine Atina'ya gelicem. Örneğin Atina'dan Roma'ya uçarken damga basmıyorlarsa, Türkiye'ye giriş ve çıkışı da Atinadan yapacağımdan vizemi doğru kullanmış olacağım. Diğer ülkelerde ne kadar zaman geçirdiğimi Yunanistan yada başka bir ülke pasaportumdan göremeyecektir. Vizemin 30 günün ilk 15 günü Yunastan'da geçirmiş olacağım. Yılbaşında 3-5 gün Fransa'ya gitmek istersem ilerisi için sorun olmamalı değil mi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rhone -- 23 Ekim 2017; 17:39:28 >

• Sanki Bana Pele kullanıcısına yanıt
    hangi ülkede daha uzun kalacaksanız vizeyi o ülkeden almanız gerekiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: memetarif

hangi ülkede daha uzun kalacaksanız vizeyi o ülkeden almanız gerekiyor.

Viyanaya biletlerimizi aldık. Avusturya için başvuracağız mart Nisan gibi :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yakın zamanda Hollanda'dan Schengen alan veya almaya çalışan var mı arkadaşlar?
  • Selamlar. İtalya multi 6 ay / 90 gün kalışlı vize verdi. İlk vizem değil belki o yüzden kolay olmuştur. Kasım 15te Roma'ya gideceğim. Burada kaldıktan sonra İstanbul'a dönüp şubat gibi de Amsterdam'a gitmeyi düşünüyorum.
    Merak ettiğim şu; "Hangi ülkeden vize alırsanız ve ilk o ülkeye giderseniz, daha sonra başka ülkeye gittiğinizde sıkıntı çıkartmıyorlar" diyorlar. Ben de bunu yapacağım zaten. Bir fikri olan var mı bu konu hakkında?

İşin garibi, Jolly tur ile Orta Avrupa turuna gittiğimizde, vizeyi Çekya'dan almıştık. Ama Avusturya'ya gitmiştik ilk. Polis hiçbir soru sormamıştı direk geçmiştik ülkeye. Tur ile geldiğimize dair en ufak bir şey de yoktu ortada.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Khalasar

Yakın zamanda Hollanda'dan Schengen alan veya almaya çalışan var mı arkadaşlar?

Temmuz ayında 1 sene ticari aldım hocam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: trancenden

Selamlar. İtalya multi 6 ay / 90 gün kalışlı vize verdi. İlk vizem değil belki o yüzden kolay olmuştur. Kasım 15te Roma'ya gideceğim. Burada kaldıktan sonra İstanbul'a dönüp şubat gibi de Amsterdam'a gitmeyi düşünüyorum.
    Merak ettiğim şu; "Hangi ülkeden vize alırsanız ve ilk o ülkeye giderseniz, daha sonra başka ülkeye gittiğinizde sıkıntı çıkartmıyorlar" diyorlar. Ben de bunu yapacağım zaten. Bir fikri olan var mı bu konu hakkında?

İşin garibi, Jolly tur ile Orta Avrupa turuna gittiğimizde, vizeyi Çekya'dan almıştık. Ama Avusturya'ya gitmiştik ilk. Polis hiçbir soru sormamıştı direk geçmiştik ülkeye. Tur ile geldiğimize dair en ufak bir şey de yoktu ortada.

Prosedürler esneyebiliyor hiçbir problem olmaz. Amsterdam'a gittiğinizde girişte polis soracaktır ne kadar kalacaksınız neden geldiniz diye, düzgün ve sakin şekilde kendinden emin cevap verdikten sonra sizi geri çevirmez. Macaristan, Avusturya polisi soru sormayabiliyor ama Hollanda/Amsterdam polisi kesin soruyor, 10 gün önce gittim ben de Amsterdam'a, özellikle baktım tüm gişelere, her girene soruyorlardı soru. Bana da, ne kadar kalacaksın, buradan nereye gideceksin, toplam kaç gün sürecek ne zaman döneceksin diye sorular sordu o kadar..
    Vize alınan ülkeden giriş yapılmadığı zaman, bir sonraki vize başvurusunda sıkıntı çıkarabilirler ama. O yüzden insanlar vize aldıkları ülkelere ilk girişi yapmaya çalışıyorlar.

@4Marilyn
    Vize işlemleri ne kadar sürüyor diye soracaktım hocam ama döndüm ben 2 gün önce. Vizeyi Ekim'in son haftası aldım, 3 günde verdiler zaten sıkıntı çıkmadı sağ olun cevap için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Khalasar -- 24 Kasım 2017; 19:30:23 >

• Arkadaşlar daha önceki eski pasportumda bir kaç tane Schengen vizesi vardı süresi bittiğinden yenisini çıkarttım. şimdiki boş yeni pasaportla aynı ülkelere vize talebinde bulunsam vizede zorluk çıkar mı?

En son aldığım schengen vizesinin numarasını da bilmiyorum..
  • Khalasar kullanıcısına yanıt
    Pegasus black friday'den 2 kisi gidis donus 647tl'ye ansterdama bilet buldum mart ayinda. Bookingden otel de ayarladim. Artik polisin agzinin icine dusecez amsterdama girmek icin :)

• MrJoson M kullanıcısına yanıt
    Vize talebinde bulundugunda, eski pasaporttaki vizelerin, giris ve cikislarin bulundugu sayfalarin fotokopisini istiyorlar zate.

• Vizedaşlarım herkeze selam

Deneyimi olan arkadaşlardan cevap bekliyorum.

Tüm evraklarım eksiksiz ve davetiyem var hollandadan 21 kasım vfs global ankara hollanda vizesine başvurdum hala bi sonuç yok ve 1 aralıkta uçak biletim var ve geçen sene isviçreden ret almıştım sizce vizem yetişirmi ve ret alırmıyım yine.

Bi yorumlara bakalım

• quote:

Orijinalden alıntı: Alparslancem96

Vizedaşlarım herkeze selam

Tüm evraklarım eksiksiz ve davetiyem var hollandadan 21 kasım vfs global ankara hollanda vizesine başvurdum hala bi sonuç yok ve 1 aralıkta uçak biletim var ve geçen sene isviçreden ret almıştım sizce vizem yetişirmi ve ret alırmıyım yine.

Bi yorumlara bakalım

Neye güvenerek 10 gün öncesinden vize başvurusu yapıyorsun ? İlk vizem 1 günde çıkmasına rağmen her ihtimale karşı 1 ay öncesinden başvuru yapıyorum . Hadi 20 gün öncesinden başvurdun diyelim .. 10 gün nedir ? :) Sonuç ne olur bilmiyorum .. ama, ben olsam sana vize vermezdim .

• quote:

Orijinalden alıntı: *Designer*

quote:

Bi yorumlara bakalım

Neye güvenerek 10 gün öncesinden vize başvurusu yapıyorsun ? İlk vizem 1 günde çıkmasına rağmen her ihtimale karşı 1 ay öncesinden başvuru yapıyorum . Hadi 20 gün öncesinden başvurdun diyelim .. 10 gün nedir ? :) Sonuç ne olur bilmiyorum .. ama, ben olsam sana vize vermezdim .

Bugun aldim 3 multi aldim bro

iyiki elçi sen değilsin 30 gün önceden başvuru yapmaya devam et

• quote:

Bi yorumlara bakalım

merhaba sonuç ne oldu ? vize alabildinizmi ? alabildiyseniz davetiye prosedürü nasıl işliyor ? Yani hangi tip vize veriyorlar ve örnegin bende Hollandadan bir davetiye ile başvurmayı düşünüyorum daha önceden almanyadan schengenlerim var. Örneğin Hollandadan davetiye ile schengeni aldık diyelim Holandada 3-4 gün kalıp ordan Almanyaya geçip ordan geri dönmeyi düşünüorum. Bu konuda bilgisi olan var mı yani davetiye ile gittik diye illa ordan dönmek gibi bir zorunluluk var mı ?

• konu geçmiş olabilir ama bilgi olsun herkese diye yazıyorum.
    Ülkeye giriş yaptıktan sonra herhangi bir başka schengen ülkesine geçip,
    oradan dönebilirsiniz. İlk girişinizin vizeyi aldığınız ülkeden olmasına dikkat edin,
    bazı ülkeler sorun çıkartabiliyor aksi olursa.
  • 
Sayfa: önceki 3233343536
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.