Şimdi Ara

SAVUNMA SANAYİİSİNDE MÜHENDİS OLMAK [MÜHENDİSLİK YAZANLAR İÇERİ] (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
100
Cevap
18
Favori
29.255
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: nezcafe

Merhabalar,

Öncelikle çok yararlı bir konu açıldığını düşünüyorum. Gerçekten önemli çünkü bu alan.

1) Çok hareketli bir ortamları olduğunu söyleyebilirim öncelikli olarak. Elbette mesai saatleri bellidir, (8-5, 7-4 gibi) ama esnektir tabi bu. Sen yarım saat geç gelip yarım saat geç de çıkabilirsin. Sakal yada giyim üzerine katıl kurallar pek olmaz. Çalışanlar da gerçekten eğlenmeye yönelik iş yaparlar, iş dışında aktiviteleri çoktur. Mesela Roketsan'da değişik dans kursları falan var, onlara katılabilirsin. Çalışan ve kendini gösteren adamın yükseleceği bir alan fakat en nihai uç noktalara gelmek tabi ki biraz referans işi. Ama zaten kendini gösterdikçe o referansların da yavaş yavaş oluşuyor. Mobbing yapılacak bir yer değil, elbette her şey insanda bitiyor ama mobbing e maruz kaldığını düşünen biri bunu çok rahat dile getirir.

2) Şirketi ayakta tutanlar zaten mühendisler. Çok ciddi mühendis kadrosu var, her alandan adam var (hukukcu, muhasebeci, vs.) fakat mühendis başı çeken kadro. Proje detayları kullanılacak teknolojilerle beraber yazılır, o yüzden yapılacak işte neler kullanılacağı bellidir. Mühendis yapacağı işte özgürdür fakat testleri çok iyi yapılmalı. İlgili testlerden geçmesi çok önemli, testler başarısız olduğu takdirde bazı şeyleri değiştirmek durumunda kalacaktır tabi ki.

3) Kariyerdeki yükselmelere dair tahminler yapmak çok güç çünkü o süre zarfında genel müdür yardımcılığı vb. yüksek yerlere de gelebileceğin gibi daha alt ama yine de yüksek yerlere gelinebilir. Proje yöneticisi, takım lideri yada direktör gibi pozisyonlar da olası.

4) Elbette bir sorumluluk hissediyorsun en başta. Belki sen o devasa projenin içinde bir kod satırı falan olacaksın sadece ama yine de etkin olacağını bilmek gurur verici olsa gerek. Biraz duygusal olacak ama, her gün haberlerde şehit haberleri gördüğümüz zamanlar vardı. Dağların ve tepelerin yüksek olduğu noktalara asker sevkiyatı ve operasyon kabiliyeti sınırlıydı bu da ciddi kayıplar doğruyordu. Kendi İHA'mız, kendi savaş uçağımız her şeyden önce oradaki askerimize güven veriyor ve daha rahat bir çalışma ortamı sunuyor onlara. En önemlisi de asker kaybımızı azaltıyor işte, o projelerde görev alan kimselerin en çok gurur duyması gereken nokta bu bana göre. Birileri çıkıp bedelli yapana laf ediyor ya, bırakın bedelli yapsın arkadaşım nolacak. Adam o süre zarfında Aselsan'da bir radar projesinde görev alıyor ve bu belki ileride binlerce askerimizi kurtaracak. Bu adama zaten devletin demesi lazım sen o projede devam et diye.

5) Herkesin maaş beklentisi ve tatminlik düzeyi farklıdır açıkçası. Ama her ne olursa olsun ben savunma sanayinde çalışıp da maaşından şikayet eden kimseyi görmedim, duymadım açıkçası. Bu da demek oluyor ki iyi bir maaşı var. Fakat paradan önce yapılacak iş düşünülmeli bence. Çünkü ciddi anlamda iş yapmayan takımlar, birimler var savunma sanayi şirketlerinde. Hiçbir şey yapmıyorlar aylarca, paranı alsan da kendini köreltiyorsun bu daha sıkıntı bence. 1k az al ama kendini geliştirebileceğin ve sürekli yeni bir şeyler öğreneceğin bir iş olsun.

6) Elbette olabilir, hatta bazen şirketler gönderiyor yurtdışına çalıştırmaya yada okutmaya. Yada şirketten ayrılır kendi başına yüksek lisansa/doktoraya falan gidebilirsin. Olabilen şeyler bunlar, iş değişiklikliği çok var bu alanda. Benim düşüncemi soracak olursan şimdilik yurtdışına çıkmayı düşünmüyorum, zaman ne gösterir bilinmez.

Tekrardan teşekkürler böyle bir konuyu açtığınız için, umarım daha çok bilgilenir ve bu alana olan ilgimiz artar. Selametle.
    Hocam teşekkür ederim gayet açıklayıcı olmuş mesajınız.

İlk mesaja ekleyecegim yazdiklarinizi herkes görsün.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-0B61B042B

kardeş senin zihniyetin ne öyle? Adamlar diplomaya bakarak adam felan seçmiyor senin o görüşün eskide kaldı ayrıca kanıtlanmadığı sürece staj yaptığına felan inandiracaginida sanmiyorsundur insallah burda herkes micorsoft google gibo yerlerde çalışıyor ona bakarsan sallamak kolay yani çaycı olarak bile almazlar demişsin sırf bu lafın icin gidicem Aselsana bugün bakıcam Kırıkkale vs mezunları varmı.40 tane odtü mezuni varsa 1 tane kırıkkale mezunu vardır ve emin ol o kırıkkale mezunu çaycı felan değildir.Ayrıca bu körelmiş zihniyetinle hayatta başarılı olucağını sanmıyorum simdi bu yazıyı okudjktsn sonra saydırmaya başlayacaksın muhtemelen yapma :)

Alıntıları Göster
    Bonzai mi içtin

• quote:

Orijinalden alıntı: Dakath

Bonzai mi içtin

Alıntıları Göster
    evett
  • nezcafe kullanıcısına yanıt
    Hocam elinize sağlık çok bilgilendirici olmuş teşekkür ederiz
  • Ankara da savunma sanayi firmaları genellikle ODTÜ hacettepe ve Gazi den alım yapıyorlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dişhekimiolurmu

Ankara da savunma sanayi firmaları genellikle ODTÜ hacettepe ve Gazi den alım yapıyorlar
    Odtu bilkent hacettepe ilk tercihleri ondan sonra gazi ankara tobb geliyor.
  • Aynen öyle ama tabiki iyi bir not ortalaması yapmak baya avantajlı buraya girmek için
  • Uppp
  • quote:

kırıkkale mezununu aselsan'a caycı olarak bile almazlar. ben sağdan soldan duyduğumu değil bizzat staj yaptığım kurum hakkında konuştum.

staj yapığım departmandakilerin çoğu odtü ve bilkent mezunuydu. Hacettepeli de vardı. Adamlar bir kere üniversite sınav sonucuna bile bakıyor.

Alıntıları Göster
    O kötü hocam üniveriste sınav sonucuna bakmaları ama general electric giib şirketler ortalamaya bile bakmazken ASELSANın bunu yapması çok saçma
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-B8EB3E99F

O kötü hocam üniveriste sınav sonucuna bakmaları ama general electric giib şirketler ortalamaya bile bakmazken ASELSANın bunu yapması çok saçma

Alıntıları Göster
    Hocam GE nin Türkiye ofisinde çok büyük işlerin yapıldığını sanmıyorum Aselsana kıyasla.

Ama ABD de ki Lockheed Martin falan da en az Aselsan kadar eleyicidir.
  • Aselsan gibi kurumlarda ybs mezunlarına ihtiyaç var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fakirumudunekmeği -- 19 Ağustos 2018; 21:55:16 >
  • Project Cupertino kullanıcısına yanıt
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C6513A427 -- 24 Ocak 2021; 12:44:44 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-B8EB3E99F

Alıntıları Göster
    Niye saçma olsun? en iyileri toplamaya çalışıyorlar.

Aselsan'da yine gazi'den mezun olup çalışanlar var. McKinsey diye bir firma var. Sadece ama sadece odtü, bilkent, boğaziçi, sabancı, koç'tan 3.9 üstü ortalama ile mezun olan kişileri alıyor. Mezun olunan liseye bile bakıyor, 3 sene çalıştıktan sonra harvard, columbia, stanford gibi bir okulda, kendi sponsorluğunda MBA yapmaya yolluyor. Türkiye şubesinde bile verdikleri maaş da dudak uçuklatıcı tabii ki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dakath -- 19 Ağustos 2018; 21:47:2 >

• Enerji sistemleri mühendisliği okuyup buralarda çalışamayız herhalde değil mi hocam?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-C6513A427

.
    Hayır hocam İstanbul'da da savunma sanayii firmalari var Baykar gibi. Hatta İTÜ nun teknokentinde TAİ nin falan ar-ge ofisleri var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Angry Man

Enerji sistemleri mühendisliği okuyup buralarda çalışamayız herhalde değil mi hocam?
    Sanmıyorum hocam ama enerji ile ilgili projeleri varsa çalışabilirsiniz araştırmak lazım.
  • Ege, gtü gibi ankaraya uzak üniversitelerden mezun olunca savunma sanayide iş bulma olanağı çok mu az
  • quote:

Niye saçma olsun? en iyileri toplamaya çalışıyorlar.

Aselsan'da yine gazi'den mezun olup çalışanlar var. McKinsey diye bir firma var. Sadece ama sadece odtü, bilkent, boğaziçi, sabancı, koç'tan 3.9 üstü ortalama ile mezun olan kişileri alıyor. Mezun olunan liseye bile bakıyor, 3 sene çalıştıktan sonra harvard, columbia, stanford gibi bir okulda, kendi sponsorluğunda MBA yapmaya yolluyor. Türkiye şubesinde bile verdikleri maaş da dudak uçuklatıcı tabii ki

Alıntıları Göster
    Ben kuantum bilgisayarından bahsediyorum general electric diyorum sen bana şirketleri parası bol diye övüyorsun alim şartlarına ok da ben mckinsey diye bir şirketin bir kuantum bilgisayarı ürettiğini veya general electric gibi büyük işlere imza attığını duymadım en iyilerini saçıyorlar yazmışsın eğitim en iyi olmuyor kaldı ki senin en iyi dediğin üniler dünyada 500-600 bide sınav sisteminin saçmalığı zaten yadsınamaz bir gerçek

• quote:

Orijinalden alıntı: yberkaysan

Ege, gtü gibi ankaraya uzak üniversitelerden mezun olunca savunma sanayide iş bulma olanağı çok mu az
    Aselsan, Turkish Aerospace gibi görece daha büyük şirketlere Ankara dışından girmek zor ama diğerlerine girmek biraz daha kolay çünkü bu iki şirket aday muhendislik programiyla kendi mühendislerini mezun olmadan yetiştirmeye başlıyor.
  • Ege ve GTÜ mezunlarının ortamdaki yeri ne acaba onu merak ediyorum. Büyük şirketler bu mezunlara nasıl gözle bakıyor oda önemli
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.