Şimdi Ara

SAVUNMA SANAYİİSİNDE MÜHENDİS OLMAK [MÜHENDİSLİK YAZANLAR İÇERİ] (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
100
Cevap
18
Favori
29.224
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Project Cupertino

Hocam GE nin Türkiye ofisinde çok büyük işlerin yapıldığını sanmıyorum Aselsana kıyasla.

Ama ABD de ki Lockheed Martin falan da en az Aselsan kadar eleyicidir.

Alıntıları Göster
    Varsayım ile iş yapmayalım eleyicilij yüksektir bak buba katılıyorum ama aselsan gibi ortalama ve yks sıralamana bakmazlar kendini geliştirmeme vs bakarlar bide şunu diyim forumda bunu savunanlar uni etiketinin önemli oldugubu genellikle mühendis olmayan rehber hocasindan aldigi duyumla ise girişenler bende 10 muhrndisle konustuysam 9u kendini geliştirmenin nekadar önemli olduğunu söylüyorlar sen ee okurken network biliyorsan python java falan biliyorsan teknik bilgin iyiyse ayrıca yandal çap vs varsa ünl etiketine bakmazlar bakarsa bile o şirket zaten dediğin gibi saçma sapan işler yapmaktan öteye gitmez sana general electric diyorum sen bana vestel diyorsun uniyi iyi geçirin sürekli öğrenmeye bakin araştırın sadece alanınızla sınırlı kalmayın başka alanlara yönelin hobilerindi olsub

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yaşın daha küçük bazı şeyleri idrak edemiyorsun. birkaç senelik üniversite hayatı yaşadıktan sonra bu yazdıklarını tekrar okuyunca güleceksin.
  • Vhdl ve ya embedded os biliyorsan ( vxworks, embedded linux vb) muhtemelen hemen girersin ASELSAN'a .
    Eklemeyi unutmayayım kart tasarımı ve ya devre tasarımı yapabiliyorsan da büyük avantaj

Eleyicilik önemli bir mesele. Bir şekilde insanların birbirinden ayrıştırılması lazim. Kimisi not ile yapar kimisi zeka sorusu ile. Zeka sorularını genelde karnı tok şirketler yapıyor. Not ortalaması ve ya üniversiteye göre seçim yapanlar ise garantici ve gelişmekte olan şirketlerdir. Ortalaması yüksek olan insanlar ise zeka olmasa bile en azından belli bir disiplini kazanmış çalışmasını bilen insanlardır. Bence de gelişmekte olan bir şirket icin bu eleyicilik orta vadede mantıklı bir seçim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi goygoy06 -- 19 Ağustos 2018; 22:23:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-B8EB3E99F

Varsayım ile iş yapmayalım eleyicilij yüksektir bak buba katılıyorum ama aselsan gibi ortalama ve yks sıralamana bakmazlar kendini geliştirmeme vs bakarlar bide şunu diyim forumda bunu savunanlar uni etiketinin önemli oldugubu genellikle mühendis olmayan rehber hocasindan aldigi duyumla ise girişenler bende 10 muhrndisle konustuysam 9u kendini geliştirmenin nekadar önemli olduğunu söylüyorlar sen ee okurken network biliyorsan python java falan biliyorsan teknik bilgin iyiyse ayrıca yandal çap vs varsa ünl etiketine bakmazlar bakarsa bile o şirket zaten dediğin gibi saçma sapan işler yapmaktan öteye gitmez sana general electric diyorum sen bana vestel diyorsun uniyi iyi geçirin sürekli öğrenmeye bakin araştırın sadece alanınızla sınırlı kalmayın başka alanlara yönelin hobilerindi olsub

Alıntıları Göster
    @Dakath hocama katılıyorum. Bazı şirketler için kendini geliştirmen üniversite isminden daha önemsiz, bu adamlar üniversite ismine çok net bakıyor. Eger üniversite siralamasina bakildigina inanmiyorsan Havelsanin kariyer sayfasına gir bak orada yaziyor.

Kendini geliştirme hikayesini kötü okullarda okuyanlar attı ortaya, Kırıkkale'de okuyan adam kendini 1-2 gelistiriyorsa ODTÜ'de okuyan adam 9-10 geliştiriyor. Kendini geliştirmek ve sadece okulla kalmamak önemli ama boş yapmaya da gerek yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: Dakath

Yaşın daha küçük bazı şeyleri idrak edemiyorsun. birkaç senelik üniversite hayatı yaşadıktan sonra bu yazdıklarını tekrar okuyunca güleceksin.
    Hocam iyte ehm okuyacağım gelecekte görüşelim hatta şunu diyin ehm bittikten sonra tekrar sınava girip makine okuyacağım çalışma gibi planım yok amacım büyük bir şirket kurmak

• quote:

Orijinalden alıntı: goygoy06

Vhdl ve ya embedded os biliyorsan ( vxworks, embedded linux vb) muhtemelen hemen girersin ASELSAN'a .
    Eklemeyi unutmayayım kart tasarımı ve ya devre tasarımı yapabiliyorsan da büyük avantaj

Eleyicilik önemli bir mesele. Bir şekilde insanların birbirinden ayrıştırılması lazim. Kimisi not ile yapar kimisi zeka sorusu ile. Zeka sorularını genelde karnı tok şirketler yapıyor. Not ortalaması ve ya üniversiteye göre seçim yapanlar ise garantici ve gelişmekte olan şirketlerdir. Ortalaması yüksek olan insanlar ise zeka olmasa bile en azından belli bir disiplini kazanmış çalışmasını bilen insanlardır. Bence de gelişmekte olan bir şirket icin bu eleyicilik orta vadede mantıklı bir seçim.
    Valla hocam bana tr deki şirketlerin eleyiciligi hiçbir şekilde doğru bulmuyorum ki kanıtını görüyoruz ülke olarak bilimde argedw 50 yıl geriyiz ama tek bildiğim general elektrik abd şirketinde 2.08 ortalama ile iyte mezunu bir abinin çalıştığı Lockheed martının de elemesini merak ediyorum nota dikkat ederler ama yks sıralaması ve üniversite etiketi sen ODTÜ mezunu adamı 500 siralamsaki unideki adami mi alırsın yoksa teknik olarak daha iyi bilgisi olan kendini cidden iyi geliştirmis sütçü imamliyi mi adam zaten Lockheed martınde görevli olsan

• quote:

@Dakath hocama katılıyorum. Bazı şirketler için kendini geliştirmen üniversite isminden daha önemsiz, bu adamlar üniversite ismine çok net bakıyor. Eger üniversite siralamasina bakildigina inanmiyorsan Havelsanin kariyer sayfasına gir bak orada yaziyor.

Kendini geliştirme hikayesini kötü okullarda okuyanlar attı ortaya, Kırıkkale'de okuyan adam kendini 1-2 gelistiriyorsa ODTÜ'de okuyan adam 9-10 geliştiriyor. Kendini geliştirmek ve sadece okulla kalmamak önemli ama boş yapmaya da gerek yok.

Alıntıları Göster
    Hocam şu noktada katılıyorum zaten ODTÜ ye giden adamla Kırıkkale deki adam aynı değil birisi cidden iyi bir kariyer isteyen diğeri amacı saçma sapan olan birisi ama bu yüzden tüm Kırıkkale de okuyan adamlari kotu sayamayiz bunun örnekleri birçok yerde mevcut biraz araştırma yapın şu anda eskisi gibi değil imkanlar geniş zaman farklı ve bu tezi sadece ben değil birçok mühendis savunuyor ve bunu savunan insanlar kanitlarida var iyi bir uniyi kazanmış olabilirsiniz ama bu sizden daha kotu bir unideki birinin sizden daha iyi mühendis olamayacağını göstermez Tesla mit mezunu değildi veya Einstein bunu her zaman derlm herşey sizde biter

• Kendini geliştirip geliştirmediği dediğin şey cv olabilir. Yeni mezun yerine zaten cvsi dolu adam tercih edilir fakat 2 tecrübesiz insan olduğu zaman sıralaması daha iyi olan tercih edilir. Tecrübe herzaman daha önemlidir.

Sana yanlış anlatmışlar bu mevzuları. Sıralaması önde diye gözü kapalı alma gibi bir durum yok

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-B8EB3E99F

Hocam iyte ehm okuyacağım gelecekte görüşelim hatta şunu diyin ehm bittikten sonra tekrar sınava girip makine okuyacağım çalışma gibi planım yok amacım büyük bir şirket kurmak

Alıntıları Göster
    Aklın varsa ortalama kasıp ABD'ye kapak atmaya bak. Elektronik üzerine şirket kurmak için çok büyük sermayeler lazım, Türkiye'de yatırımcı bulamıyorsun, desteklenmiyorsun. Zaten bilim ve teknoloji gibi konularla ilgilenmek yerine beton yığınları yapmayı destekleyen bir zihniyet var fakat oralara girmeyelim hiç.

Makinem mühendisliğini ne yapacaksın? daldan dala atlamak saçma. Kendi bölümünün içindeki spesifik alanlara yoğunlaş. Misal ben son sınıf ee öğrencisiyim, seneye bütünleşik doktoramı nanoteknoloji üzerine yapacağım. Şuanki aklım olsa bilgisayar mühendisliği okurdum bu alanda kendi işimi yapmam için milyon dolarlar lazım. Ancak, bilgisayar bilimi öyle değil.

• quote:

Aklın varsa ortalama kasıp ABD'ye kapak atmaya bak. Elektronik üzerine şirket kurmak için çok büyük sermayeler lazım, Türkiye'de yatırımcı bulamıyorsun, desteklenmiyorsun. Zaten bilim ve teknoloji gibi konularla ilgilenmek yerine beton yığınları yapmayı destekleyen bir zihniyet var fakat oralara girmeyelim hiç.

Makinem mühendisliğini ne yapacaksın? daldan dala atlamak saçma. Kendi bölümünün içindeki spesifik alanlara yoğunlaş. Misal ben son sınıf ee öğrencisiyim, seneye bütünleşik doktoramı nanoteknoloji üzerine yapacağım. Şuanki aklım olsa bilgisayar mühendisliği okurdum bu alanda kendi işimi yapmam için milyon dolarlar lazım. Ancak, bilgisayar bilimi öyle değil.

Alıntıları Göster
    Hocam ilgi alanım çalışma yapmak istediğim alan hem makine hem elektronik bilgisi istiyor orasını düşüncez ama ilk başta devlet desteği teknopark da işler yapıp büyük paralar kazanan var ehm de ama bakacaz ortalama kesinlikle kascam bu arada

• quote:

Alıntıları Göster
    Hocam sizce 25-26 yaşında mühendislik mezunu olmak geç mi ?

Bu yıl yerlesecegim okuldan memnun kalmazsam 1 sene sonra Bilkent veya ODTÜ için tekrar sınava girmeyi düşünüyorum ama 2 sene kaybetmiş olacağım buna değer mi acaba ? (Bu yıl gideceğim okul Ankara'da özel bir okulda bilgisayar mühendisliği, bilkent-tobb değil maalesef ve içime pek sinmiyor açıkçası bu yıl değil ama sonraki yil tekrar sinava girebilirim)

Okurken savunma sanayiinde staj ve aday mühendislik yapıp eğer istediğimi bulamazsam ABD de yüksek lisansa gideceğim.

• quote:

Orijinalden alıntı: goygoy06

Kendini geliştirip geliştirmediği dediğin şey cv olabilir. Yeni mezun yerine zaten cvsi dolu adam tercih edilir fakat 2 tecrübesiz insan olduğu zaman sıralaması daha iyi olan tercih edilir. Tecrübe herzaman daha önemlidir.

Sana yanlış anlatmışlar bu mevzuları. Sıralaması önde diye gözü kapalı alma gibi bir durum yok
    Hocam iki tane yeni mezun kişi ikisi kendini aynı oranda geliştirmiş biri odtulu diğeri Kırıkkale li 1kisi alinacak bunda odtulunun seçilmesi normal ama yukarıda arkadaşın yazdığı üniversite etiketi herşeyden önemlidir yazmasına karşı çıktım zaten ODTÜ ye İTÜ ye giden insanlar boş değildir ama kötü bir ünite gittin diye kendini gelistirswn bole bişi olmaz demek saçmalıktan ibaret zira bir tanıdığım var kendisinin müthiş ispatlari var matematik de sinüs toplamını çember ile ispatlamış sinüs Max i katı cisimler ile kanıtlamış biri bu çocuk 17k da ise sınav sisteminin doğruluğunu kimse savunmasını şirketlerin bunu da referans alması sacmaligin dibi zaten yurtdışı şirketler buna bakmıyor

• Hocam ben de senin gibi 1-2 sene önce deliler gibi istiyordum aselsan havelsan gibi,yerler de çalışmak ama orda çalışan insanlarla konuşmam olsun , bu işlerin içinde bir yerlere gelmiş insanlar olsun baya bi sohbet ettim ve beni bu tutkumdan vazgeçmek zorunda kaldım.Bi laf var her şey dışarıdan göründüğü gibi değil diye kısaca bunu edindiğim bilgiler ve söyleyebilirim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 4JustiesKlein

Hocam ben de senin gibi 1-2 sene önce deliler gibi istiyordum aselsan havelsan gibi,yerler de çalışmak ama orda çalışan insanlarla konuşmam olsun , bu işlerin içinde bir yerlere gelmiş insanlar olsun baya bi sohbet ettim ve beni bu tutkumdan vazgeçmek zorunda kaldım.Bi laf var her şey dışarıdan göründüğü gibi değil diye kısaca bunu edindiğim bilgiler ve söyleyebilirim.
    Merak ediyorum bu gerçekleri öğrenince rahatlayacagim gercekten hocam

• quote:

Hocam sizce 25-26 yaşında mühendislik mezunu olmak geç mi ?

Bu yıl yerlesecegim okuldan memnun kalmazsam 1 sene sonra Bilkent veya ODTÜ için tekrar sınava girmeyi düşünüyorum ama 2 sene kaybetmiş olacağım buna değer mi acaba ? (Bu yıl gideceğim okul Ankara'da özel bir okulda bilgisayar mühendisliği, bilkent-tobb değil maalesef ve içime pek sinmiyor açıkçası bu yıl değil ama sonraki yil tekrar sinava girebilirim)

Okurken savunma sanayiinde staj ve aday mühendislik yapıp eğer istediğimi bulamazsam ABD de yüksek lisansa gideceğim.

Alıntıları Göster
    Erken bitirmek avantaj ama 25-26 çok da geç değil.

Bence tekrar hazırlanmayı kafandan çıkar, yeni okuluna odaklan.

• Buraya yazılanları okuyunca bir cevap vermek istedim. Öncelikle aselsan da başlangıç maaşı 6500 tl falan değil. Arge , üretim gibi birimler olduğundan belli maaş şudur demek zor . Birkaç ayda bir verilen ek ücretler var ancak o yazılan rakam yok. Ayrıca aselsan da istemediğiniz pozisyonda çalışmak yerine teknokentte küçük bir firmada istediğiniz pozisyonda çalışmak sizi çok daha mutlu eder. O yüzden ben şu şirkete gireceğim odaklı kesinlikle düşünmeyin , büyük hüsrana uğrarsınız.
    Aselsan , roketsan, tai vs hiçbir şirkette bir mühendis oturup çok büyük bir projeyi tek başına yapmıyor. Bir projenin bir parçası ile uğraşırsınız.
    Son olarak eskisi gibi ilk 10 okuldan alımın kalktığı söyleniyor. Kırıkkale, beyşehir , kktc gibi ismini yeni duyduğum birçok üniversiteden mühendisler var. Şirkette hangi okuldan kaç mezun çalışıyor linkedin gibi yerlerden görebilirsiniz.

• furkan1zek kullanıcısına yanıt
    Hocam yillik verilen 16 maasi 12 ye bolunce baslangic icin ortalama 6.5k ya yakin bir civar aldiklarini pek cok kisiden duydum

• quote:

Orijinalden alıntı: Dişhekimiolurmu

Hocam yillik verilen 16 maasi 12 ye bolunce baslangic icin ortalama 6.5k ya yakin bir civar aldiklarini pek cok kisiden duydum
    Bu maaşın yeni giren mühendisin maaşı olmayabilir çünkü birçok kademe var. 2-3 yılda bir değişebiliyor. Bence maaş üzerine düşünülecek son konu eğer yeni üniversiteye başlıyorsanız. Şirket odaklı değil de seveceğiniz alanı bulmaya çalışın derim. Aksi halde mutlu olmanız zor olur isterseniz ayda 20.000 tl alın. Elektrik elektronik çok çabuk yıpratan bir alan :).
  • Mühendis değilde istatistik okuyanlar vs de buralara girebiliyor mu? Girebiliyorsa nasıl bilgisi olan var mı? Hedef burası değil de bulunsun belli mi olur belki mezun olana kadar fikirler değişir buralara girmek isterim

• quote:

Orijinalden alıntı: Teyfik Sikret

Mühendis değilde istatistik okuyanlar vs de buralara girebiliyor mu? Girebiliyorsa nasıl bilgisi olan var mı? Hedef burası değil de bulunsun belli mi olur belki mezun olana kadar fikirler değişir buralara girmek isterim
    Kariyer sayfalarında yazıyor, sadece mühendislik mezunlarını alıyorlar. (işletme falan da illa ki vardır ama çok az)

istatistik mi tercih ettin ? hangi okul ? sıralaman kaç ?
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.