Şimdi Ara

satallite tv uyduları neden düşmez (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
82
Cevap
1
Favori
4.594
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: cadence1

itiraz edecekler olacak " dünyanın dönmediğini nasada o uyduları gönderelen büyük şirketlerde cok ii biliyor" siz bilmiyorsunuz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-15C3E5993 -- 12 Aralık 2013; 22:00:15 >

• youtubeda aramaya "How To Build A Satellite" yaz cıkıyor . Ripper Roo

nightwish34 sen gülmeye devam et . nasadan mars vatandaşlıgı alıcan aferim.

kartalgöz ün sorusuyla son cümlelerimi söyleyeyim.

yapay uyduların mantıgı hakkında bilgi oktaryum un paylaştıgı pdf te var okuyup üzerinde fikir yürütebilirsin .

yapay uydular hakkında 2 düşüncem var

yapay uydular gps satallite tv dünyanın cevresinde dönen uydumuz dediğimiz ay gibi bizim yani dünyanın yüzlerce uydusu . benzer bir mantıkla dünyanın cevresinde dönüyorlar . bu konu başlıgımdaki soru şuydu

uydu kurulumu yaparken canak ve lnb nin ayarını milimetrik oynattıgımda sinyal kayboluyor. sabit antenlerin sinyal aldıgı örnegin türksat 3 uydusunun hareketsiz sabit olması gerektigini düşündüm ki sinyal sürekli sabit kalsın kanallar izlensin. bazıları diyorki dünya kendi ekseni etrafında 1 dönüşü 24 saatte yapıyor . dolayısıyla ekvatordan 36.000 km uzakta oldugu söylenen veya olan tv uydularınında dünya ile eşzamanlı dönüş yapması hiç mantıklı gelmedi . uydu gönderenler bir hesap yapmış belli uydu yörüngelerini bu uyduların hızlarını yüksekliklerini vs. tv uydusunun bu hesaplamalara göre hızının 3 km / sn olması gerekiyor fakat linkteki real time tracking sitesinde türksatın ve diğer uyduların hızları 3 km/ sn degil 0 km /sn görünüyor . bunun anlamı şu bu tv uyduları sabit yani hareketsiz bir dönüş gercekleştirmiyor dünya cevresinde . sen tv izledigine göre sinyal sorunsuz olduguna göre sende sabitsin demek yani dünya ekseni etrafında dönmüyor demek . eger biz yani dünya dönseydi uydunun hızının linkte 3 km/sn görünmesi gerekirdi .

hareketli oldugu söylenen veya olan başka bir uydu örnegi vereyim . gps kullanıyorsunuz degil mi bu gps uyduları da 20.000 km yukarda imiş . anlaman için aşagıda link vereyim bak .

http://www.radartutorial.eu/17.bauteile/bt11.tr.html

ab cd fe her bir yörüngede 6 uydu . bunların hızı dünyanın cevresinde döndüğü için 3 km/sn . irtifası 20 bin km oldugu için 24 saatte 2 tur atıyor dünya cevresinde . bunları hesaplamışlar yani .

1. düşüncemi yukarda yazdım gps ler hareketli olabilir dünyanın cevresinde yörüngede olabilir bu uydular sabitte olabilir yıldızlar gibi .

benim teorim ve bakış açım budur kafamda bişeyler şekillendi .

• cadence1 kullanıcısına yanıt
    Yıldızlar sabit mi? Neye göre sabit?
    Tv uydusunun hızı 0 görünüyor çünkü dünyaya göre hareketi 0
    Yani diyelimki tv uydusundan dünyaya doğru bir ip sarkıttığında ipin dünyaya dokunduğu yer hiç değişmiyor demek ama bu dünya dönmüyor demek değil tabiki eğer öyle olsaydı gök yüzündeki yıldızların yeri değişmezdi. Tam tersine dünya da tv uydusu da aynı iz düşümde dönerler. Ama hızları tabiki de aynı değildir uydunun hızının daha fazla olması gerekir. Sen kollarını iki yana açıp kendi etrafında dönmeye başladığında parmağının ucu bedeninden daha hızlı yol alır aynı uydularda olduğu gibi

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • alıntı birkaç yazı

“Küçük yıldız, titre, titre, Nesin sen, bana söyle, Dünya’nın tam tepesinde, Bir elmassın gökyüzünde” diye yazmıştı Jane Taylor 1806′da.

Eskiler gezegenlerin değil, yıldızların titreştiğini fark ettiler. Ayrıca gezegenler dolanırken, yıldızların gökte sabit kaldığını gördüler.

Her iki fenomen de uzaklıkla açıklanabilir. Yıldızlar öyle uzaktır ki iğne başı kadar görünürler, hareketleri de fark edilmez…

renkli olan kısımda dioki yıldızların sabit görünmesi uzaklıkla ilgili. yanlış

sonuçta yıldızı görüyorum . 360/24 : 15

saatte 15 derece dogudan batıya hareketini görmem lazım yıldızın . gökyüzünü seyreden herkes bilirki yıldızlar hep aynı yerdedir yerleri degişmez

eskiden gps yokken askeri ticari konum belirlemede cok önemliydi yıldızlar . kendi ekseni cevresinde dönen dünyada yıldızla konum belirlenemezdi oysaki.

bu tarz sorulara verilen mantıksız cevaplar hep aynıdır örnek

Dünya ve güneş sistemi sürekli döndüğü halde yıldızlar gökyüzünde nasıl her zaman aynı yerde duruyorlar? Dünya kendi etrafında da döndüğüne göre yerlerinin değişmesi gerekmez mi? (Başak Korkmaz)

cevap : Ancak çıplak gözle görebildiğimiz yıldızlar bile Dünyamıza çok uzak oldukları için (4 ışık yılından, birkaç bin ışık yılına kadar. Işık yılı: Boşluktaki hızı saniyede 300.000 km olan ışığın bir yılda aldığı yol = Yaklaşık 10 trilyon km) bizim bu hareketi algılamamız olanaksız

bunu test edin kendinize 1 veya 3-5 yıldız secin basit bir teleskopla veya cıplak gözle . 3 saat sonra 45 derece doğudan batıya kayması lazım .

dünyanın döndüğü bakış açısında örnegin yıldızlar ve güneş hareket etmez güneşin doğup batması ve yıldızların hareketi dünyanın dönüşünden dolayı algıladıgımız hareketlerdir . burdaki problem yıldızlar cünkü yıldızlar sabit göründüğü için ; güneş gibi gökyüzünde hareket etmiyorlar . bu problemede yıldızların uzak olması sebebiyle gözlenemeyecegi cevabını vermişler birde youtube ta fake videolarla . yıldızlarda göremesekte dogudan batıya hareket ediyor demekteler

gözlem yapın .

• quote:

Aslıda uydular dusuyor
    her süre gectikce dunyaya yaklasıyor.
    Örnek verirsek tencerenin kapagını ters cevir ve bilyeyi yana dogru kapaga at bilge merkeze gelesiye kadar 20 30 tur atıp kapagın merkezine ulaşacaktır..
    kapagın merkezini dunya olarak gor Bilyeyide uydu. Ebatlar cok buyuk oldugu icin düşme cok uzun sure alıyor ..
    zaten eski fırlatılan uyduların dusme haberleri gelmeye basladı.
    evet uyduların icinde yakıt var bu onlara 5 sene yetiyor bildigim kadarıyla uydunun kendi ekseni etrafında dönmesini engelliyor.o örnek satallite uyduda çalışmıyor . yani bunlar hergün dünyanın çevresinde 1 tur atmıyor .

turksat 3a ya bak linkten . somalinin üzerinde ekvatorda 42 derece dogu boylamda 35800 km irtifada hızı 0 km/sn

tencereyi ters cevirip bilyeyi kapağa atarsan uydu alıcından tv sinyali hiç alamazsın senin örneğindeki gibi bilye dönseydi hızın 3 km/sn olması gerekirdi.

yani bilyeyi en üstten kapağa bırakıyorsun hiç dönüş yapmıyor merkeze dogru düşüyormu ? dediğin gibi uzun yıllar sonra olabilir veya hiç düşmeyedebilir uzay çöplüğü diyorlar demekki bazı çöpler aşagı düşmüyor olabilir

tv uydulaarı dünyanın çevresinde 24 saatte bir tur atıyor . sana göre hızı değişmiyor çünkü senle beraber geliyor ama dünyanın etrafında bir tur atıyor.
    Soyle düşün Dünyanın Uydu oldugu düşün ve sürekli Güneşe bakıyosun (gece gündüz olmadıgı farzet) sen 1 sene de güneşin etrafında 1 tur atmıs olmaz mısın?
    Zaten Uydunun kendi etrafında dönmemesi için yakıt kullanıyor demiştim.

Biraz daha açıklayayalım .Kapağı ortasına dünya benzetmesi için bir fırıldak koy saniyede 4 defa kendi etrafında donsun(saat yönünde) Bilyeyi öyle bir hızla fırlatki saniyede 4 defa Saat yönünde fırıldağın etrafında donsun. Fırıldağın bir tarafını İşaretlersen bilye o çizgiye paralel gidicektir bir sure.

, Ama Tüm uydular sabit değil bazıları dünyanın dönme yönünde değil ters taraftan gidiyor genelde casus uydular.hatırlarsan filmlerde çölde uydunun üzerlerinden geçmesini bekliyorlar bağlantı kurabilmek için..

• speedy_
    Tv uydusunun hızı 0 görünüyor çünkü dünyaya göre hareketi 0

SYSMX

tv uydulaarı dünyanın çevresinde 24 saatte bir tur atıyor . sana göre hızı değişmiyor çünkü senle beraber geliyor ama dünyanın etrafında bir tur atıyor.
    Fırıldağın bir tarafını İşaretlersen bilye o çizgiye paralel gidicektir bir sure.

uydunun hızını hiç göremiyoruz veya görmemize gerek yok zaten 24 saatte bizle beraber hareket ediyor diyorsunuz veya bize göre 0 km sn

bilye o çizgiye bir süre paralel gidecek demi ? ya sonra
    yani uydunun hızını kesinlikle görmen lazım yörüngeden cıkmaması için kaldı ki link verdiğim site yer istasyonlarına baglı . uyduların yörüngede kalmasıda hızına baglı degil mi ? o zaman 3.07 km sn görmemiz lazım hızı
    http://en.wikipedia.org/wiki/Geostationary_orbit

• quote:

alıntı birkaç yazı

“Küçük yıldız, titre, titre, Nesin sen, bana söyle, Dünya’nın tam tepesinde, Bir elmassın gökyüzünde” diye yazmıştı Jane Taylor 1806′da.

Eskiler gezegenlerin değil, yıldızların titreştiğini fark ettiler. Ayrıca gezegenler dolanırken, yıldızların gökte sabit kaldığını gördüler.

Her iki fenomen de uzaklıkla açıklanabilir. Yıldızlar öyle uzaktır ki iğne başı kadar görünürler, hareketleri de fark edilmez…

renkli olan kısımda dioki yıldızların sabit görünmesi uzaklıkla ilgili. yanlış

sonuçta yıldızı görüyorum . 360/24 : 15

saatte 15 derece dogudan batıya hareketini görmem lazım yıldızın . gökyüzünü seyreden herkes bilirki yıldızlar hep aynı yerdedir yerleri degişmez

eskiden gps yokken askeri ticari konum belirlemede cok önemliydi yıldızlar . kendi ekseni cevresinde dönen dünyada yıldızla konum belirlenemezdi oysaki.

bu tarz sorulara verilen mantıksız cevaplar hep aynıdır örnek

Dünya ve güneş sistemi sürekli döndüğü halde yıldızlar gökyüzünde nasıl her zaman aynı yerde duruyorlar? Dünya kendi etrafında da döndüğüne göre yerlerinin değişmesi gerekmez mi? (Başak Korkmaz)

cevap : Ancak çıplak gözle görebildiğimiz yıldızlar bile Dünyamıza çok uzak oldukları için (4 ışık yılından, birkaç bin ışık yılına kadar. Işık yılı: Boşluktaki hızı saniyede 300.000 km olan ışığın bir yılda aldığı yol = Yaklaşık 10 trilyon km) bizim bu hareketi algılamamız olanaksız

bunu test edin kendinize 1 veya 3-5 yıldız secin basit bir teleskopla veya cıplak gözle . 3 saat sonra 45 derece doğudan batıya kayması lazım .

dünyanın döndüğü bakış açısında örnegin yıldızlar ve güneş hareket etmez güneşin doğup batması ve yıldızların hareketi dünyanın dönüşünden dolayı algıladıgımız hareketlerdir . burdaki problem yıldızlar cünkü yıldızlar sabit göründüğü için ; güneş gibi gökyüzünde hareket etmiyorlar . bu problemede yıldızların uzak olması sebebiyle gözlenemeyecegi cevabını vermişler birde youtube ta fake videolarla . yıldızlarda göremesekte dogudan batıya hareket ediyor demekteler

gözlem yapın .

Önceki yazınıza buna ve daha önceki yazınıza ithafen. Ne demek istediğinizi anlayıp emin olmak için sormuştum aynı şeyi daha kesin bir ifade ile yazınca tamam dedim. Dünya dönmüyor demek büyük bir iddia. O zaman gece ve gündüz nasıl oluşuyor sorusu akla geliyor. Güneş mi hareket ediyor? Güneş hareket ediyorsa hani yıldızlar sabit kalıyordu Güneş yıldız değil mi? Başka bir açıdan o zaman bilimadamları da dahil milyarlarca insan yalan yanlış biliyor kandırılıyor demektir bu da inanılması güç. Madem dünya dönmüyor da dönüyor diye biliyoruz bir bilim insanı da çıkıp neden dönmediğini iddia etmez? Çok tutarsız değil mi? Yav bilim bu edebiyat değil ki.

Speedy ve diğer üyelerin dediği gibi ben de bu tv uydularının dünyanın kendi ekseni etrafında dönüşüyle eş zamanlı olarak dünya çevresinde döndüğünü iz düşümünün aynı noktada kalacak şekilde dünya çevresinde bir turunu 24 saat içinde bitirecek şekilde döndnüğünü düşünüyorum. Bu sizi önermenizden daha mantıklı geliyor.

Edit Akbayram: Ayrıca şu yıldızlar konusunda yazdığınızı bir ara ben de düşünmüştüm ama hiç üstüne gitmek aklıma gelmedi. Hani Yıldızların konum değiştirmesi gerekip konum değiştirmediğini görüp aldırmayıp daha sonrasında da yav bu insanlar yıldıza bakarak nasıl yön buluyor sabit durmuyor ki diye aklımın ucundan geçmişliği olmuştur. Araştırmak lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kartal Göz -- 13 Aralık 2013; 19:12:17 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

kütle çekimi bulundugun ortama göre değişkenlik gösterir . denizin içinde tonlarca agırlıkta gemiler batmaz neden ? yerin derinliklerine gitmez okyanusun içinde demi ... suyun kaldırma kuvveti . ortam kütle çekimini ortadan kaldırdı gemi sabit suda ..

başka bir örnek

denizaltılarda tanklar vardır bu tanklara su basarsan denizaltı dibe gider hava basarsan yüzeye cıkar . insanlar balıklardan kopya cekmişler . tankı suyla yarılarsan akıntı yoksa denizin 3 km altında sabit kalırsın .. aşagı gitmezsin

eskiden balonlarda hidrojen kullanılırmış havadan hafif bir gaz şimdi helyum kullanılıyormuş . helyum dolu bir balona binsen kütle çekiminin tersine yerden yükselirsin atmosfere dogru ...

yani kütle çekimi şartlara göre değişiyor . aynen denizaltı gibi uydularda low orbit yörüngede sabitler tahminlerime göre

• Kartal Göz kullanıcısına yanıt
    Nedeni çok ama çok uzakta olması.
  • Kartal Göz

şöyle söyleyeyim . cevap aradıgım sorunun içinde 1 konu dünyanın eksen hareketi asıl konum yapay uydular .. bir iddiam veya ispat derdim yok . dediğim gibi yıldızlar herkesce gözlenebilir bu gözlemi sende yapabilirsin . banada inanın diye konu acmış degilim . fizikçi degilim her sorunuza cvp verebilmem mümkün degil . zaten konuyu acarken konu hakkında bilgim olmadıgını söyledim . bu şekilde bir fikre sahip olan bilimadamları mutlaka vardır sesleri yüksek cıkmıyordur veya bu fikri seslendirmek istemiyorlardır . kabul edilmiş sisteme karşı gelmeme tercihi

güneş 1 tur atıyor dünya cevresinde desem diyeceksinizki kütlece büyük bir güneş dünya cevresinde nasıl döner . sorular hiç bitmez . ben şuna hep karşı oldum " insanların düşünce ve fikirlerinin bunlara baglı bilgilerin herbirinin mutlak dogrular olarak kabul edilip üzerinde hiç düşünülmemesi " örnek wikipediadan
    Galileo 1632'de yayımladığı "Gelgit Üzerine Diyalog" (Dialogue Concerning the Two Chief World Systems-Dialogue on the Tides) kitabında gelgit için "Denizdeki suların, Dünya'nın Güneş etrafında dönmesi sonucu savrulmasıdır." diyerek yanılgıya düşmüştür. Gelgitin kütleçekim kuvveti sonucu oluştuğu 1687'de Newton'ın Principia eserinde açıklanmıştır.

yarında newton un ulaşmış oldugu noktayı bir başkası uzay konusunda bilginin artmasıyla daha farklı bir teori üzerine inşa edicek

20playback komik bulmuş yazdıklarımı . biraz daha gülmesi için bikaç cümle daha yazayım .

uzay yaşadıgımız gezegenin okyanuslarına benzer . bu sebeple astronotların dünyadaki eğitimlerinin bir parçası denizin altında yapılır

http://www.kanalturk.com.tr/haber-detay/50945-astronotlara-denizaltinda-egitim-haberi.aspx

komik buldugu yazıda verdiğim verdiğim örneklerle ilgili . ki bu yeni bişey degil cogu denizaltı eğitimi görür . gülmek dışında biraz beyin jimnastiği yapsa

yer cekimi varsa denizde neden denizin dibine gitmiyon . bu tarz sorulara cevap veremedikleri için gülmek en iisidir

• burdaki uzay istasyonu galibahttp://www.n2yo.com/?s=25544

@cadence1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SYSMX -- 17 Aralık 2013; 14:42:08 >
    bilgilerin doğru kabul edilip üzerine düşülmemesi veya geçmiş deneylerden elde edilen sonuçlar üzerine yeni teoriler inşaa etmek gerçekten çok tehlikelidir kesinlikle katılıyorum ancak sizin sorularınızdan anladığım kadarıyla bence biraz bilgi eksikliği var. örneğin güneş dünyanın etrafında dönüyor olsaydı diğer gezegenler de bizim etrafımızda dönmesi gerekir sonucundan gezegen hareketlerini açklayamazdık.
    diğer yandan denizin dibine gitmeme durumu ise uçan balonların aşağı gitmemesiyle aynı nedendendir. hava da aynı deniz gibidir içinde trilyonlarca serbest dolaşan molekül vardır ancak daha hafif moleküllerden oluşur. yer yüzeyinden uzaklaştıkça yer çekimin etkisi azalacağından havanın incelmesi bu yüzdendir, artık dünya daha az hava molekülünü tutabilmektedir.
    denizin altına batılamıyorsa ki gemiler en derinlere batabiliyor, batacak cismin daha hafif elementlerle dolu olmasındandır.

• Ben en çok 36000 km de yerçekimi olurmu demene şaşırdım tabiki olur yerçekimi ancak sonsuza yaklaştığında 0 olur

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • speedy_ kullanıcısına yanıt
    bilgi eksiği yanlışı olabilir tabiki. gercek bilgiye ulaşmaya calışıyorum sorularıma cevap bulmaya dewam ediyorum .
    belkide diğer gezegenlerde güneşle birlikte hareket ediyordur . kaldıki güneş merkezli sistemtede her gezegenin hareketi tam olarak acıklanmış degil bildiğim kadarıyla .

acıkcası şöyle söyleyeyim hiç birimiz dünya atmosferinin dışına cıkıp dünyaya bakmadık gercekte ne oldugunu bilmiyoruz . gerçekle söylenilenler ne kadar örtüşüyor ? uzay nasıl bir ortam vakum nedir hangi gazlar var 400 km de vs ..

verdiğim örneklerde bu cevabı bulmak için deniz helyum hidrojen örnekleri

nasa senin dediğin gibi serbest düşmeyle acıklıyor astronotların ve eşyaların yüzmesini veya iss nin ... dünyanın üzerine degilde cevresine düşme gercekleştiriyor yani ekvator çizgisinde sabit yüzüyor . belkide bunun sebebi yercekimi veya serbest düşme degil uzay ortamı . belkide ayın dünya cevresinde dönüşü kendine ait dünyadan bagımsız bir hareket

başka 1 konuda 1 vatandaş thuraya satallite lardan örnek vermiş çinin aya gitmesi palavra demiştim . bu uyduları araştırdım . tv satallitelarla aynı yörüngede ve boeing firması tarafından yapılmış toplamda 3 uydu eşzamanlı 14 000 kişi uydu telefonu kullanabiliyor . bu uydulardan 1 tanesi mezarlık yörüngesine cekilmiş soner panellerdeki bir problemden dolayı 1. si

http://en.wikipedia.org/wiki/Thuraya

5 tonluk bu uydu junk orbitte mezarlık yörüngede 2007 den beri ..sayfada 1 resim var bazen millet bu uyduları yıldız zannediyor canon makineyle cekmiş hollandada 1 eleman .

nie düşmüyor bu uydu 13 yıl olmuş madem yercekimi var . 6 yıldırda deaktif .. yazılar üzerinden mantık yürütelim adam dioki uyduyu operasyonel yörüngesinin dışına cıkarmak için örnegin thraya 1 36.124 kmde 400 km e geo orbit dışında uzaklaşmış operasyonel yörüngesinden . bu işlemi yapabilmek için yani 400 km ileri atabilmek için uyduyu 3 aylık kendi yörüngesinde uyduyu tutmak için kullandıgı yakıt kadar harcanması gerekiyor . aynı mantıkla dünyaya dogru yörüngesini kaydırmak içinde cok yüksek miktarda yakıt kullanman lazım . uydular dünyaya düşmez yani düşemez .. bu sebeple 7 yıldır orda duruyor. mantıken operasyonel yörüngesinde uydu dönüyorsa cok basit bir şekilde 36.120 kmye transfer edebilirsin uyduyu dönerken. demekki dönmüyor uydular . yörüngede uyduyu tutmak dedikleri şeyde şu uydunun sabit bir pozisyonda kalması açısı vs .

400 km graveyard orbite uydu oparatörlerinin 3 te 1 i uyduyu göndermeyi başarabiliyormuş . dünya ile eşzamanda uydu döndürücen birde ...

http://en.wikipedia.org/wiki/Junk_orbit

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cadence1 -- 20 Aralık 2013; 10:23:05 >

• SYSMX kullanıcısına yanıt
    baktım . dolayısıyla sıfır km hız düşüncem burdaki formüllere göre cürümüş oluyor . sonucta formüllerde dünyanın dönüşü hesaba katıldıgı için bu noktadaki itirazım anlamsızlaşıyor .

bakış açımı degiştirmem gerekiyor ..

35780 kmde hız 0 km .. bize göre ok .. peki daha yüksek bir yörüngede durum nedir diye baktım . 47 .000 km de sirius 1 2 3 uyduları var . hızları 1-2 km arası degişiyor .

http://www.n2yo.com/?s=26626

mesela bu sirius güney ve kuzey amerika kıtasında 8 çiziyor . böyle 1 yörünge olurmu . kuzey güney yönlü bir yörünge hareketi var . dünyanınçevresinde dönmüyor belli bir bölgesinde hareket ediyor bu nasıl olur ? diyelim ki geo orbitin bir acıklaması var peki 8 yörünge nasıl oluyor siriusun . dünya sabit olmalı ki bana mantıklı gelsin

hem dünya eksen hareketi yapıyor bu surius kuzey güney yönlü 8 çiziyor birde aynı zamanda 1 km hızla hareket edip kıta üzerinde kalıyor . bu bana hiç mantıklı gelmiyor 3 unsuru 1 arada yapamazlar . haritada dünya düz bir şekilde resmedilmiş o resmi yuvarlasak küre şekline bu yörünge dünyanın cevresinde döndürmüyor uyduyu kanadadan dönüş yapıyor . bu kadar milimetrik ayar mümkün degil .

sordugum diğer bir soruyuda araştırıyorum .. uzay boşlugu nasıl bir ortam . microwave sinyaller uydu sinyalleri bu ortamda nasıl hareket ediyor . adamın biri demişki uydular radyasyon kuşaklarının içinde olamaz cünkü yüksek enerji protonları calışmalarına engel ... 35 780 km bu radyasyon kuşaklarının dışı oluyor . bu kuşakların üzerinde içinde calışamıyorsa dışında nasıl sinyaller kırılmadan dünyaya ulaşıyor .
    http://www.slideshare.net/akhaleque/satellite-microwave-presentation

iss gene enteresan bir olay

sürekli animasyon video yayınlanıyor canlı yayın die

http://www.ustream.tv/channel/live-iss-stream/collection/29051f2bb545

• mrt522 kullanıcısına yanıt
    belkide yerçekimi yoktur . atmosfer bizi cevrelediği için uzaya uçmuyoruzdur . atmosfer basıncı hava basıncı insanın 1 cm2 lik bölgesine 1 kg ağırlık yapıyormuş . belkide bu yüzden yerdeyiz

http://www.nasa.gov/audience/forstudents/5-8/features/what-is-microgravity-58.html#.UrNsy9JdUrU

400 km yukarda yüzde 90 yercekimi varmış. yerde 100 kilo gelen bir kişi orda 90 kilo geliyormuş. ordada yercekimi varmış yani. niye düşmüyon madem sorusuna serbest düşme cevabı veriolar . havasız vakumlu bir ortamda her nesne aynı hızda düşüyormuş . suni bu sebeple 700 poundluk bir makineyi parmagıyla hareket ettirebiliyormuş.

cünkü atmosferin dışında .. dünya atmosferindeki yerdeki kurallar orda gecmio . cevap aradıgım soru bu işte

serbest düşü ortamında ağır cisimlere hareket kazandırmak kolaydır çünkü sürtünme yok.
    örnek vereyim, 1.5 ton ağırlığında bir araba bir halata asılı halde duruyor olsun. sence onu itip kolay birşekilde hareket ettirebilir misin? evet
    başka bir örnek vereyim, özel hazırlanmış büyük uçaklar var içi tamamen boş hangar gibi. uçak yüksek bir rakıma çıkıyor sonrada özel bir eğimle dalışa geçiyor ve iss teki ortamı oluşturuyorlar yani serbest düşüşü.
    diğer söylediğin için, 400km yukarıda %90 yerçekimi demek dünya yzeyinden uzaklaştıkça kütle çekimsel ivmenin azalması demektir. 400km yukarıdan bırakılan bir cisimin hızlanması ile 100 metre yukardan bırakılan bir cismin hızlanması aynı değildir
  • Sirius yörüngesinin adı Tundra yörünge(http://tr.wikipedia.org/wiki/Tundra_y%C3%B6r%C3%BCnge ) aslında 8 cizmiyor olips şeklinde yorunge çiziyor.

burdaki animasyon:
    http://www.uwgb.edu/dutchs/EnvSci454-PPT/Orbits0.HTM bak burda animasyon lu yapmıslar ordan bak
    alttan istedigin uyduları seç
    Auto-Select Scale
    Show Ground Tracks
    Show Satellite Motion
    bunları işaretle

@cadence1 anlama yardım cı olucak

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.