Şimdi Ara

Sarjli supurgeye lityum pil takmak.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
1.347
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Evde yaklasik 3 yildir kullandigim sarjli supurgenin artik yaklasik 5-6 dakika sarji dayanmaya baslayinca icini acip baktim. Icinde 14.4 volt ni-cd pil oldugunu gordum. Onun yerine 4 adet 18650 lityum pil takmayi planladim. Bunun icin internetten bir lityim pil sarj devresi ve sarj aleti aldim.

Simdi benim sorum. Pilleri uygun sekilde devreye baglayip direk ni-cd pilin oldugu yere baglasam olurmu. Devrenin bazi yerlerinde kapasitor-kondansator vs benzeri seyler var, bunlar problem cikarirmi. Son olarakta dugme basit bir dugme degilmis onuda bir devrenin uzerine oturtmuslar, orada bir problem cikabilirmi?
    Sarjli supurgeye lityum pil takmak. Sarjli supurgeye lityum pil takmak. Sarjli supurgeye lityum pil takmak. Sarjli supurgeye lityum pil takmak. Sarjli supurgeye lityum pil takmak. Sarjli supurgeye lityum pil takmak. Sarjli supurgeye lityum pil takmak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AldaR -- 11 Kasım 2018; 21:12:10 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Normalde herhangi bir sorun olmaması lazım ama öyle bir çekinceniz varsa multimetre ile açma kapama anahtarını kontrol edip direkt bağlantı yapabilirsiniz.
  • 1- Ni-MH batarya iptal edilecek.
    2-4S BMS devreye 18650 piller uygun şekilde lehimlenecek.
    3- Ni -MH şarj devresi iptal edilecek. ( Şarj adaptörü 12-14 VDC civarı ise devreyi iptal etmeye gerek yok. Kullanabilirsiniz)
    4- DC güç soketi 4S BMS devrenin güç girişlerine lehimleyiniz.
    5- kablonun - ucu 4S bms devrenin - pinine lehimleyin
    6- 4S bms nin P+ kutbunu şarjlı süpürgenin anahtar girişine lehimleyin, anahtar çıkışını, motorun + pinine lehimleyin.
    7- power soket için 12-14 Vdc adaptör veya güç kaynağını bms devrenin şarj işlemi için kullanın.

Not:

Güç kaynağının şarj işlemini görmek isterseniz, DC güç soketine led takabilirsiniz.
    ledin bağlantısı için DC soketin +kutbuna uygun dirençle ledi lehimleyin.Aynı bağlantıya 2 amperlik bir diyottan geçtikten sonra devrenin + güç girişine kabloyu lehimleyiniz.

Kolay gelsin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhsin kamer -- 3 Mart 2019; 22:42:1 >

• 4- DC güç soketi 4S BMS devrenin güç girişlerine lehimleyiniz.

Demissiniz. Ben bir adaptor aldim Sarjli supurgeye lityum pil takmak.

Bunu kullanmayi dusunuyorum. Uygunmudur.

Anahtar devresine sadece sarj girisindeki +kutup geliyor. Oradan cikan iki kablonun biri motora biri pile gidiyor. Sanirim bu sayede motor calisirken adaptor baglantisini kesiyor o devre.
    Sarjli supurgeye lityum pil takmak.

Ben bunu hic bozmasam calismazmi
    Yani nimh pillere giden kablolari bmsnin uygun cikisina baglasam. Tabii lion pilleri bms ye bagladiktan sonra.

Tesekkur ederim.

• Evet, olur. Montajı yapın. Çalıştırın.

Sorun çıkarsa, bakarız.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • O makina fakir rc 144 .ben aynısı yaptım 4x2 8 lityum pil kullandım ama şarj devresi bms aldım o şarj devresi kötü bence..giriş adaptörünü 18 veya max 19 takmalısın mini laptop adaptörü işini görebilir ama en iyisonucu hp nin 18 v 1 .1 a şarj adaptörü ile alırsın .22v adaptör çok gelir ona

• Şarjı oldukça uzun gidiyor inan

• Adaptor 16.8 1 amper
    Simdi yaptim ben. Motor calisiyor sarj olup olmadoligina emin degilim amasoyle bir problem var gibi. Devrenin kirmizi ile isaretledigim kisminda asiri bir isinma oluyor daha pili baglar baglamaz elimi yakmaya basliyor. Voltmetre ile olctugumde bir problem yok gibi. Motor da calisiyor.

Bms hangi marka onerirsiniz? Bu isinma normalmi? Sarjli supurgeye lityum pil takmak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AldaR -- 21 Kasım 2018; 21:27:40 >

• Birde motorun - sini nneden p- den deilde b- den aliyoruz?

• AldaR A kullanıcısına yanıt
    Yukarıdaki mesajımı güncelledim.

Tarafımdan teknik bir hata yapılmış. Kullandığım tüm cihazlarda aynı hatayı yapmışım. Hatayı uzun zaman önce düzeltmiştim.
    Ancak forumda hatalı yorum yaptığımı unuttum. Siz hatırlatınca farkına vardım.

Gerekli düzeltme yapılmıştır. İyi günlerde kullanılsın.https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/135795980
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.