Şimdi Ara

Şarjlı Piller Hakkında Her Şey (168. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
17.661
Cevap
366
Favori
1.943.819
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 166167168169170
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bugün forumdaki abata satan arkadaşın cevap vermemesi ve kargo parası + bekleme derdini istemediğimden media markt mersinin doğum günü şerefine yapılan indirimler sonucu Uniross oto akım kesme özelliği olan şarj cihazı + 4 adet uniross 2700mah ni-mh pili 30 liraya aldım. şu ürün:

http://www.cimri.com/uniross-2700-mah-4-x-aa-pilli-sarj-cihazli-pil-seti-u0128445

gördüğünüz gibi en ucuz yerde 51 lira. bu marka şarj aleti ve piller hakkında ne düşünüyorsunuz sizce fiyat performans olarak nasıl? 30 liraya aldığımı da varsayarak yorumlayın tabi : )
  • Hayırlı olsun, @B@R!$, Yorum yapmak istemiyorum. Nasıl olsa deneyerek göreceksiniz.... yapmazsınız inşallah !

quote:

Orijinalden alıntı: B@R!$

bugün forumdaki abata satan arkadaşın cevap vermemesi ve kargo parası + bekleme derdini istemediğimden media markt mersinin doğum günü şerefine yapılan indirimler sonucu Uniross oto akım kesme özelliği olan şarj cihazı + 4 adet uniross 2700mah ni-mh pili 30 liraya aldım. şu ürün:

http://www.cimri.com/uniross-2700-mah-4-x-aa-pilli-sarj-cihazli-pil-seti-u0128445

gördüğünüz gibi en ucuz yerde 51 lira. bu marka şarj aleti ve piller hakkında ne düşünüyorsunuz sizce fiyat performans olarak nasıl? 30 liraya aldığımı da varsayarak yorumlayın tabi : )
  • quote:

Orijinalden alıntı: bipekkan

Hayırlı olsun, @B@R!$, Yorum yapmak istemiyorum. Nasıl olsa deneyerek göreceksiniz.... yapmazsınız inşallah !

quote:

Orijinalden alıntı: B@R!$

bugün forumdaki abata satan arkadaşın cevap vermemesi ve kargo parası + bekleme derdini istemediğimden media markt mersinin doğum günü şerefine yapılan indirimler sonucu Uniross oto akım kesme özelliği olan şarj cihazı + 4 adet uniross 2700mah ni-mh pili 30 liraya aldım. şu ürün:

teşekkür ederim hocam. pişmanlık konusunda altta bi kaç ipucu verdim

autocut özelliği var cihazın ve pilleri ilk kullanım için şarj edin yazıyordu üstünde yaklaşık 12 saat şarjda bıraktım pilleri autocut'a güvenerek. ama pillere baktığımda dış kısmında ısıdan dolayı hafif değişmeler başlamıştı bende çıkarttım cihazı prizden. bu autocut tam olarak nasıl oluyor? cihaz pilin dolu olduğunu anlayarak mı kesiyor şarjı yoksa kaba olarak 10 saatte dolacağını varsayıp süre mantığı ile mi çalışıyor?eğer süre matığı ise cihazı prizden çıkarıp takınca süre sıfırlanıyor ve autocut pek işe yaramıyor... birde bu şarj cihazının kullanma klavuzu çok yetersiz internetten de bulamadım. piller takılı iken yeşil ışık yanıyor dolunca ışık sönüyor mu yoksa yeşil zaten pil dolu mu demek? açıkçası hafif pişmanlık yaşadım diyebilirim şimdiden umarım 2700mahlık unirosslar şöyle bir 400-500 foto çektirir bana... deneyimlerimi paylaşırım burda ara sıra
  • genelde tavsiye edilen üzere Ataba 908 cihazını aldım ama bir kaç sorum olacak vakit ayırıp cevaplarsanız sevinirim.

Refresh özelligini nasıl kullanıoruz? Alette refresh var ama anahtarı getiremiyorum.
    2 ve 4 konumuna geçiyor sadece. iki kademe var yani anahtarda.

Birde 2 pil refresh yapıoruz diyelim ikisininde içindeki miktarlar
    farklı örneğin birinde 10% birinde 20% pil durumu kalmış.
    İkisini aynı anda boşaltım yapamayacak az olanı bitirip öbürünü
    yapmaya devammı edecek? Yani çalışma prensibi nasıldır?

teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zaom -- 17 Kasım 2009; 17:35:49 >
  • iki anahtarın ortasında refresh konumu, ancak sizdeki hatalı olan cihazlardan da olabilir, anahtarı 2 ile 4 ün arasına getirip refresh ledi yanıyor mu bir bakın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SpyWar -- 17 Kasım 2009; 19:17:51 >
  • Evet, Geçen sene içi başka dışı başka piyasaya sürülen cihazlardan ve bu cihaz AT-908 değildir Değiştirin.
    quote:

Orijinalden alıntı: SpyWar

iki anahtarın ortasında refresh konumu, ancak sizdeki hatalı olan cihazlardan da olabilir, anahtarı 2 ile 4 ün arasına getirip refresh ledi yanıyor mu bir bakın.
  • @bipekkan hocam alınan yere verip tekrar ordan değiştirilirse aynı üretimli cihaz olma şansı yüksek o yüzden ithalatçısıyla görüşüp direk elden verilemiyorsa en azından kargo ile gönderebilirler.
    ithalatçısı sorgusuz değiştiriyor bu yönden iyi bişey, bendekide hata olanlardandı, gittim tahtakalede ithalatçısına verdim değiştirdiler zati biliyorlar olacak ki, benim refresh özelliği çalışmıyor dememe kalmadı raftan hemen ataba 908 çıkardılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SpyWar -- 17 Kasım 2009; 20:12:50 >
  • anahtar ya 2 yada 4 konumunda refresh ışıgı sürekli kırmızı yanıyor. sanırım hatalı
  • quote:

Orijinalden alıntı: SpyWar

@bipekkan hocam alınan yere verip tekrar ordan değiştirilirse aynı üretimli cihaz olma şansı yüksek o yüzden ithalatçısıyla görüşüp direk elden verilemiyorsa en azından kargo ile gönderebilirler.
    ithalatçısı sorgusuz değiştiriyor bu yönden iyi bişey, bendekide hata olanlardandı, gittim tahtakalede ithalatçısına verdim değiştirdiler zati biliyorlar olacak ki, benim refresh özelliği çalışmıyor dememe kalmadı raftan hemen ataba 908 çıkardılar

zaten 15 liraya aldım kargo filan bana en az 10 liraya mal olur
  • anahtarı 2 yada 4 konuma değil ikisi arasına almayı dene o zaman led e bak.

kargo olayıda şöyle olur, sen arayıp sor anlaşmalı kargoları vardır belki ve ödemeyi onlar karşılayabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SpyWar -- 18 Kasım 2009; 11:46:23 >
  • denedim tam ortasında durmuyor 2 yada 4 e geçiyor refresh sürekli yanıyor kırmızı
    4 adet duracell pil aldım 2650 mAh olanlardan yaklaşık 4 saatte doldurdu çok az ısınma belirtisi gösterdi.
  • @zaom,
    Şarj cihazınız o içi başka dışı başka cihazlardan. Bunda bir tereddüt yok. Şarj etmez mi? eder ..... Ancak verdiğiniz ücretin karşılığı değil. Maddeten daha düşük bedelli bir cihaz. Zaten Ataba' nın buna denk bir üretim modeli de TR' de yok. Fason olarak bu imalatı yapan Çin' deki fb. ' nın hatalı bir ürünü. Bu hata tabi şarja engel değil. Ya üretici fimadan değiştireceksiniz Yada aldığınız yerden. Yada "Bu da işimi görür diyerek" dert etmeyeceksiniz.
    quote:

Orijinalden alıntı: zaom

denedim tam ortasında durmuyor 2 yada 4 e geçiyor refresh sürekli yanıyor kırmızı
    4 adet duracell pil aldım 2650 mAh olanlardan yaklaşık 4 saatte doldurdu çok az ısınma belirtisi gösterdi.
  • Orijinalden alıntı: zaom

genelde tavsiye edilen üzere Ataba 908 cihazını aldım ama bir kaç sorum olacak vakit ayırıp cevaplarsanız sevinirim.

Refresh özelligini nasıl kullanıoruz? Alette refresh var ama anahtarı getiremiyorum.

Birde 2 pil refresh yapıoruz diyelim ikisininde içindeki miktarlar
    farklı örneğin birinde 10% birinde 20% pil durumu kalmış.
    İkisini aynı anda boşaltım yapamayacak az olanı bitirip öbürünü
    yapmaya devammı edecek? Yani çalışma prensibi nasıldır?

teşekkürler.

Orijinalden alıntı: mekatro_nik

sevgili bipekkan
    fikirlerinizden çok faydalanıyorum ve önemsiyorum.bu şarjlı piller ve şarj cihazları önemli bir yer işgal etmeye başladı.benim şimdiye kadar ki gözlemlerimde, şarj ve deşarj işleminin her pile tek tek uygulanmasının doğru olduğunu gördüm.diğer durumlarda,yani ikili kombinasyonlarda hiçbir zaman doğru şarj/deşarj döngüsü gerçekleşmeyecektir.
    kombinasyonda 2 pilin ortalaması alındığından doğru bir veri oluşmayacaktır.birisi aşırı şarj olurken diğeri henüz tam dolmamış olacaktır.haliyle bu döngü kullanımda da devam edecektir.yani tam dolmamış pil çabuk boşalacak,diğeri tam boşalamayacak ve bu döngü de yeni pillerde hafıza olayına sebep olacaktır...

burada şarj cihazı büyük önem kazanıyor.şimdiye kadar kullandığım cihazlardan (AT908/AT998) AT998'i tek tek şarj/deşarj olayı olduğundan tavsiye edebilirim.bu cihazın beğenmediğim tek tarafı,yüksek kapasiteli pilleri şarj ederken çok ısıtıyor.(şarj akımı 1000mAh) ben çözüm olarak 12v kasa fanı kullandım.cihazın içinden jak ile çıkış aldım.pilleri böyle soğutuyorum. sonuç olarak benim görüşlerim ve deneyimlerim bunlar.
    eğer vaktim olurda uğraşabilirsem,( biraz tembelimdir ) pillerin kapasitesini ölçen,canlandırma ve test uygulayabilen bir şarj cihazı yapmayı düşünüyorum...
    ancak o zaman eş kapasiteli pilleri bir arada kullanarak verim alabilirim diye düşünüyorum.

görüşlerinizi bekliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bipekkan

@zaom,
    Şarj cihazınız o içi başka dışı başka cihazlardan. Bunda bir tereddüt yok. Şarj etmez mi? eder ..... Ancak verdiğiniz ücretin karşılığı değil. Maddeten daha düşük bedelli bir cihaz. Zaten Ataba' nın buna denk bir üretim modeli de TR' de yok. Fason olarak bu imalatı yapan Çin' deki fb. ' nın hatalı bir ürünü. Bu hata tabi şarja engel değil. Ya üretici fimadan değiştireceksiniz Yada aldığınız yerden. Yada "Bu da işimi görür diyerek" dert etmeyeceksiniz.
    quote:

denedim tam ortasında durmuyor 2 yada 4 e geçiyor refresh sürekli yanıyor kırmızı

teşekkürler bilgilendirmeler için. Bugün değiştirmeye gideceğim. birşey daha sorcam daha önce geçti ise özür dilerim tüm forumu okumaya çalıştım ama göremedim.
    Refresh ile discharge ın ne farkı var? Bazı şarj aletlerinde refresh özelliği var bazılarında discharge .İkisinde de mantık olarak pili boşaltıp geri doldurmuyormu?
  • quote:

quote:

sevgili bipekkan
    fikirlerinizden çok faydalanıyorum ve önemsiyorum.bu şarjlı piller ve şarj cihazları önemli bir yer işgal etmeye başladı.benim şimdiye kadar ki gözlemlerimde, şarj ve deşarj işleminin her pile tek tek uygulanmasının doğru olduğunu gördüm.diğer durumlarda,yani ikili kombinasyonlarda hiçbir zaman doğru şarj/deşarj döngüsü gerçekleşmeyecektir.
    kombinasyonda 2 pilin ortalaması alındığından doğru bir veri oluşmayacaktır.birisi aşırı şarj olurken diğeri henüz tam dolmamış olacaktır.haliyle bu döngü kullanımda da devam edecektir.yani tam dolmamış pil çabuk boşalacak,diğeri tam boşalamayacak ve bu döngü de yeni pillerde hafıza olayına sebep olacaktır...

burada şarj cihazı büyük önem kazanıyor.şimdiye kadar kullandığım cihazlardan (AT908/AT998) AT998'i tek tek şarj/deşarj olayı olduğundan tavsiye edebilirim.bu cihazın beğenmediğim tek tarafı,yüksek kapasiteli pilleri şarj ederken çok ısıtıyor.(şarj akımı 1000mAh) ben çözüm olarak 12v kasa fanı kullandım.cihazın içinden jak ile çıkış aldım.pilleri böyle soğutuyorum. sonuç olarak benim görüşlerim ve deneyimlerim bunlar.
    eğer vaktim olurda uğraşabilirsem,( biraz tembelimdir ) pillerin kapasitesini ölçen,canlandırma ve test uygulayabilen bir şarj cihazı yapmayı düşünüyorum...
    ancak o zaman eş kapasiteli pilleri bir arada kullanarak verim alabilirim diye düşünüyorum.

teşekkürler. benimde kafama takılan tam olarak bu idi.
  • @mekatro_nik,
    Çok önemli bir noktaya değinmiştiniz ve doğru bilinen yanlışlarla birlikte geniş bir cevap hazırlamam gerektiği için sorunuzu uzunca bir süre pas geçtim Tabi bu arada geçirdiğimiz bir diş eti enfeksiyonu sonucu 4 dişi birden kaybedip, bunlardan birininde yerinin enfeksiyon kapması gibi bir durumda hiç hesapta yoktu
    Yanlışlardan başlayalım......
    "Birde 2 pil refresh yapıoruz diyelim ikisininde içindeki miktarlar farklı örneğin birinde 10% birinde 20% pil durumu kalmış. İkisini aynı anda boşaltım yapamayacak az olanı bitirip öbürünü yapmaya devammı edecek? Yani çalışma prensibi nasıldır?"
    Bu durumu, yarışan 2 atlet gibi yani birinin diğerine göre önde ya da geride başlaması gibi düşünemezsiniz.
    Ayrıca REFRESH-DEEP CONDITION ve DECHARGE olayları birinden farklıdır. Buradan Başlayalım.
    REFRESH=tazeleme, tazelenme,yenilemek (Bilimde) anlamındadır. ve Burası önemli Sadece Ni-Cd pillerde zaman içinde veya pil tam bitmeden uygulanan şarj nedeniyle oluşan MEMORY ( Hafıza) olayını gidermek için kullanılır. (ÖNEMLİ HATIRLATMA: Ni-Mhd Pillerde hafıza olayı YOKTUR kabul edilir) Hafıza olayı çok kısa şöyle. Pil şarj edile edile örneğin şarj bitimi 1.45 V ta oluşurken Bu değerden daha düşük voltajda şarjın bitmesi demektir. Yani pilin tam dolması gerekirken % olarak daha düşük değerlerde şarjın bitmesi yani akımın sıfıra düşmesidir. Diğer bir değişle pil zaman içinde yanlış bir hafıza değerine sahip olmuştur.(Daha düşük) Gidermek için pilin kutuplarının Nötr haline getirilmesi gerekir Yani pil kutupsuz hale getirilir. Bunun yoluda, pile belirli aralıklarla aynı kutuplara ters kutup gerilimleri uygulanır. Yani AC bir gerilim(Voltaj) uygulanmış gibi düşünebilirsiniz. Ve pilin EMK' sı SIFIR yapılır ve ardından yeniden normal şarja geçilir.
    DEEP CONDITION: Derin şartlandırma gibi saçma sapan bir anlamı vardır ama bunu DECHARGE durumuyla birlikte düşünülürse daha bir anlam kazanır. Derin Boşaltma durumu daha iyi anlatır.
    DECHARGE= bilindiği gibi pilin boşalması (Herhangi bir yolla) anlamındadır. Ancak Foptograf makinası gibi benzer elektroniğin mekanikle birleştirildiği cihazlarda DECHARGE durumunda önemli 2 durum vardır. Bunlardan ilki Ni-Mhd pillerde Ni-Cd pillerde olduğu gibi voltaj hiçbir zaman sıfır veya yakın bir değere kadar düşürülmez En az alt sınır 0.7 V civarındadır. (Yük altında) Akım çekme bırakılırsa bu değer 1.1 V civarına çıkar. Bunun aksine hareket pili bir daha geri getirilemeyecek duruma sokabilir. Şahsen manuel deşarjda unutma nedeniyle belki 20 civarındaki pilim çöpe gitti. 2. önemli durum daha çok Video kamera veya Zoom işlevi motorla yapılan fotograf makinalar veya benzer cihazlardadır. Burada en şansız cihazlar 2xAA pille çalışan cihazlardır. Olayı şöyle değerlendirelim. Voltaj ve akım arasında P ile ifade edilen bir GÜÇ(Power) kavrami vardır. (P=UxI) Kabaca burada yapılan İş, örneğin makinanın bir motor yardımıyla objektifinin ileri ya da geri hareketidir ve bu işlem sırasında bir enerji harcanır. Bu enerji teorik olarak SABİT' tir. Güç sabit olduğuna göre Voltajı düşürürseniz çekilen akım aynı sabit güç için artacaktır. Bu ise size daha az fotograf çekimi olarak yansıyacak yani piller daha kısa sürede boşalacaktır. Üstelik çekilen akım arttığı için ısınma gibi sorunlarda ortaya çıkacaktır.Bunun dışında daha 4-5 kötü parametre daha vardır ama kafaları fazla bulandırmayalım.
    İşte buradan hareketle 2. önemli noktayı değerlendirirsek, ister 2 pilli ister 4 pilli olsun piller 0.7 V prensibi nedeniyle bu noktaya gelmeden Pilin verebileceği Akımın yaklaşık %80' i harcandıktan sonra Makina pil bitti uyarısı verir ve makina kapanır. Bunun sonucunda hem piller korunur, hem de motorun pil voltajı nedeniyle fazla akım çekerek aşırı ısınması önlenir, hem de motor zorlanmaz, hatta yapılan zoom işleminin yarıda kalma ihtimali önlenir.
    Bu arada, sırf bu durumu daha sağlıklı hale getirmek için yeni çıkan bir giriş seviyesi dSLR makina menüsünde "PİL SEÇİM" kipi (Modu) konulmuştur ve bildiğim kadarıyla da bu ilktir.
    (DEVAM EDECEK)

genelde tavsiye edilen üzere Ataba 908 cihazını aldım ama bir kaç sorum olacak vakit ayırıp cevaplarsanız sevinirim.

teşekkürler.

sevgili bipekkan

• arkadaşlar merhaba.

benim kullanım amacım farklı diş fırçam gamepadim mausum piller ve şarj cihazlar konusunda bilgim yok. ataba deniyor varta deniyor.

benim ihtiyacım şu kaliteli hem ince kalem pil hemde normal kalem pil şarj edebilen bir şarj cihazı ve kaliteli en az 2700 mah lık 4 adet pil şimdi linkte göstererek tavsiyelerinize ihtiyacım var para mühim değil kaliteli istiyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: màwci

arkadaşlar merhaba.

benim kullanım amacım farklı diş fırçam gamepadim mausum piller ve şarj cihazlar konusunda bilgim yok. ataba deniyor varta deniyor.

benim ihtiyacım şu kaliteli hem ince kalem pil hemde normal kalem pil şarj edebilen bir şarj cihazı ve kaliteli en az 2700 mah lık 4 adet pil şimdi linkte göstererek tavsiyelerinize ihtiyacım var para mühim değil kaliteli istiyorum

• :D tüm yazılanları okumamama rağmen şu kanıya varabilir miyim, hızlı şarj zaman tasarrufu ama pil ömrüne zarar yani vakti olan için yavaş şarj daha mantıklı. pil olarak gp 2700ler ? :]

ben de bu hafta bi fotoğraf makinası aldım 695. fotoğrafımı çektim 2700lük gpler hala dolu xD ve pil doldurma cihazım da gp powerbank 4 ama oval olanlardan degil dikdörtgen ve yavaş şarj ediyor :]
  • ya arkadaşlar bir yardımcı olun konunun başında ataba 998 şarj aleti övülüp tavsiye ediliyordu konunun sonunda ise 908 şimdi ben hangisini alıyım bunlardan pilburada . comdan alıcam tavsiye edermisiniz ve de 2700 mahlık önerdiğiniz pil nedir tam ismi nedir nerde bulunur 4 tane alıcam
  • 
Sayfa: önceki 166167168169170
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.