Şimdi Ara

Şarjınızın uzun gitmesi için yapılması gerekenler (26. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
535
Cevap
31
Favori
135.256
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: muratcool

4 sene sonra şunu diyebilirim ki
    (evet konu hortlatıyorum)
    Eleştiriye açık olduğunuzu umuyorum.
    Telefon kapalı dursa hem bundan iyi hemde şarjı haftalar sonra biter.
    Dediklerinizi yaptıktan sonra telefona verilen binlerce liraya da yazık.
    Kullanmadığımız özellikler içinde olduktan sonra o telefon neye yarar ki?
    Onun yerine şarj aletimi cebimde gezdiriyorum birde yedek harici batarya taşıyorum.
    Dediklerinizi ise artık yapmıyorum.
    Yine de emeğe saygı.
    Oldukça yararlı bir konu

Bu şeyler defalarca kez yazıldı. Defalarca kez de gerekli cevabı verdim. Ancak direk bana hitaben yazan ilk kişi siz oldunuz. O yüzden cevap veriyorum. Cevabım ise şu, yazdıklarınız umrumda değil. Gerekli cevabı daha önce verdim arar bulur okursunuz.
  • NomadCRY kullanıcısına yanıt
    Ben umrunuzda olsun diye yazmadım zaten. Tekrardan emeğinize saygı.
    Bu arada unutmadan bir kaç madde de ben demek istiyorum eklerseniz sevinirim.

- Telefon şarjda takılıyken şarjı azalmıyor.
    - Arkadaş çevrenize size az mesaj atmalarını, sizi az aramalarını sağlarsanız şarjınız daha az azalıyor...
  • kardeş eline koluna sağlık güzel bilgiler, ama türk insanı olarak o kadar üşengecizki şurda yazılanların çoğunu üşendiğimiz için yapmıyoruz, tam şarjdayken çıkarma mesela, geçeden fasulyeyi suya yatırır gibi telefonu şarja takıyoruz sabaha kadar, güzel paylaşımın için teşekkürler.....

konferans koltuğu
  • NomadCRY kullanıcısına yanıt
    Herkesin ortak sorunu şarj yetersizliği.. Powerbank kullanarak bu soruna pratik olarak çözüm bulabiliriz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: NomadCRY

quote:

Onun yerine şarj aletimi cebimde gezdiriyorum birde yedek harici batarya taşıyorum.
    Yine de emeğe saygı.
    Oldukça yararlı bir konu

Bu şeyler defalarca kez yazıldı. Defalarca kez de gerekli cevabı verdim. Ancak direk bana hitaben yazan ilk kişi siz oldunuz. O yüzden cevap veriyorum. Cevabım ise şu, yazdıklarınız umrumda değil. Gerekli cevabı daha önce verdim arar bulur okursunuz.

Nokia (5800) kullandığım dönemde sizi takip ediyordum, çok faydalı konulara/problemlere yardımcı oldunuz, o kadar eleştiriye rağmen insanlara yardıma devam ediyorsunuz TEŞEKKÜRLER

• quote:

Orijinalden alıntı: bitanesi77

quote:

quote:

Yine de emeğe saygı.
    Oldukça yararlı bir konu

Nokia (5800) kullandığım dönemde sizi takip ediyordum, çok faydalı konulara/problemlere yardımcı oldunuz, o kadar eleştiriye rağmen insanlara yardıma devam ediyorsunuz TEŞEKKÜRLER

Aradan 4 yıl geçti hala daha 5800 ve Sunrise ile ilgili mesajlar alıyorum. Ne kadar mutlu oluyorum bilseniz. Çok teşekkürler.

• Emeğiniz için teşekkür ederim.Hocam bıde bu symian s40lar için whatsapp uygulamasının şarj yemesını nasıl azaltabılırız.Bi yolu varmıdır?
  • akıllı telefon mu aldık prizin yanında loca mı ayırdık belli değil

akıllı telefondan sogudum tuşluya geçicem lanet olsun böyle teknolojiye olsa ne olur olmasa ne olur 10 saatte şarj bittikten sonra
  • Bilgiler için teşekkürler. Herşeyimiz telefonlar olduğu için malesef şu dönemde şarjının uzun süre dayanması çok önemli bir konu
  • quote:

/>

[size=3]ÜST KONU!!!

Sizinde eklemek istediğiniz bir şey olursa hemen eklerim konuya.

Not: Hangi ayarın nerede olduğunu gösteren yönergeler Symbian S60V5 içindir.Diğer işletim sistemli telefonlara sahip olan arkadaşlar tabiki farklı yerlerden ayarlayacaklar.

1- 3G kullanmıyorsanız 3G'yi kapatın.Kullanıyorsanız sadece kullandığınız zaman açın. Ayarlar -> Bağlantı -> Şebeke -> Şebeke modu -> GSM

2- Telefonunuz Symbian ise arkaplanda açık uygulama bırakmayın.RAMBlow adlı uygulamayı tavsiye ederim.

3- Parlaklığı genelde en düşükte tutun.Ekran zaman aşımını kısın. Ayarlar -> Telefon -> Ekran

4- Titreşimi kapalı tutun. -> Ayarlar -> Kişisel -> Tercihler -> İlgili tercihin üstüne gelin -> Kişiselleştir -> Titreşim kapalı.

5- Telefonunuz dokunmatik ise dokunmatik ekran titreşimini kapatın. -> Ayarlar -> Kişisel -> Tercihler -> İlgili tercihin üstüne gelin -> Kişiselleştir -> Dokunmatik ekran titreşimi -> Kapalı

6- Telefonunuz dokunmatik ise bildirim ışığı ve açık ışığını kapatın.Diğerlerinde de bildirim ışıkları oluyor.Kapatın. Ayarlar -> Telefon -> Bildirim Işıkları -> İkisini de kapalı yapın.

7-Telefonu çok sık açıp kapamayın.Bazılarımız telefonu kapatınca şarjı daha az gider sanıyorlar ama çoğu telefonda öyle değil.Mesela dokunmatik Nokia'lar açılışta çok fazla şarj tüketiyor ( Şarjın % 10'unu yiyor. ) .Onun yerine telefonu uyurken veya kullanmayacağınız zamanlar hatsıza (( bazı telefonlarda uçuş modu )) alın.Bu şarj dayanma sürenizi bayağı artırır.Hatsıza almak iyidir.E tabi telefon uzun süre kullanılmayacaksa kapatmak daha iyidir.Mesela 7-8 saati aşkın kullanmayacaksınız telefonu kapatın.

8- Yeni telefon aldığınızda sakın 12 saat şarj etmeyin.Eskiden nikel-kadyum pilli telefonlar vardı.İlk şarj süreleri 12 saatti.Bellek etkisi olurdu onlarda.Ama artık yeni telefonların hiçbirinde 6 senedir nikel kadyum pil kullanılmıyor.Lityum iyon pil kullanılıyor.Telefonun ilk 5 şarj işlemi şöyle olmalı.Telefonun şarjını tamamen bitir kapalı halde batarya dolu diyene kadar şarj et.5 kere yapılan bu şarj işleminden sonra telefonunuzun bataryasını hiçbir zaman tam bitirmeden şarj etmeye çalışın.Açık şekilde de şarj edebilirsiniz ama kapalı halde şarj etmek yararınıza olur.Ayrıca lityum iyon piller her yıl kapasitelerinin % 20 sini kaybediyorlar.

9- Zil sesini en yüksekte tutmayın. Ayarlar -> Kişisel -> Tercihler -> İlgili tercihin üstüne gelin -> Kişiselleştir -> Zil sesi seviyesi

10-3D zil sesi efektini kapatın.bu sesi bayağı değiştiriyor güzelleştiriyor ama şarjdan da yiyor hele bir de telefonunuz uzun uzun çalarsa şarj bayağı azalır.Tercihlerden kapatabilirsiniz. Ayarlar -> Kişisel -> Tercihler -> İlgili tercihin üstüne gelin -> Kişiselleştir -> 3D zil sesi efekti

11- Hücre bilgisi gösterimini kapatın. Ayarlar -> Bağlantı -> Şebeke -> Hücre bilg. gösterimi kapalı.

12- Telefonu hackledikten sonra şarjın bitmesini bekleyin.Sonra kapalı halde şarj edin batarya dolu diyene kadar.Bunu 4-5 kez yapın.Şarjı bitmeden telefonu şarj etmeyin.Daha sonra normal şekilde şarj edebilirsiniz.

13- Olabildiğince şarjı tamamen bitmeden şarj etmeye çalışın.Ömrü artar.

14- Bluetooth'u açık bırakmayın.

15- W-lan warlığını göster seçeneğini asla yapın. Ayarlar -> Bağlantı -> Kablosuz LAN -> Seçenekler -> Ayarlar -> W-lan varlığını göster asla.

16- Telefonu şarjdan batarya dolu dediğinde çıkarın.Fazla şarjda bırakmayın (( teşekkürler imolared ))

17- Görüşme yaparken telefonun anten bölgesine parmağınızı koymayın. Aksi halde hem telefonun çekişi artırmak için daha fazla güç harcamasına hem de vücudunuza sinyal transferine sebep olursunuz.
    Anten bölgesi genellikle arka tarafın en üstünde kalan yerdir. Farklı da olabilir kullanım kılavuzuna bakınız. (( teşekkürler Akıncı ))

18- Telefonlarda kullandığımız temalara dikkat edelim.Hareketli temalar şarjdan çok yiyor.Mümkünse telefonla birlikte gelen temaları kullanalım ve koyu renkli hareketsiz duvar kağıdı(tema değil) kullanalım.Hareketli duvar kağıtları ışık her yandığında harekete geçerler ve bu kısa sürede olsa şarjdan aslan payını kaparlar (( teşekkürler sungur13 )) Ayrıca tema efektleri de şarjdan kısar.Gerçi güzel bir özellik ama şarjdan da yiyor.Size kalmış. (( teşekkürler sugar_klavyeci )) Ayarlar -> Kişisel -> Temalar -> İlgili temanın üstüne gel -> Seçenekler -> Tema efektleri kapalı yapın.

19- Her zaman orjinal batarya ve şarj aleti kullanalım.Kalitesiz bataryalar aşırı sıcakta patlayabiliyor ,ayrıca telefonun ömrünü çok kısaltıyorlar. (( teşekkürler sungur13 ))

20- Nokialarda açılışta güzel bir ses geliyor.Buna başlama tonu deniyor.Bu sesi kapatarak da pil ömrüne katkıda bulunabilirsiniz.Çünkü bildiğimiz gibi telefonlar ilk açılışta büyük güce ihtiyaç duyarlar.İşletim sisteminin açılması,rehber ve mesajların başlatılması,şebekenin bulunması,duvar kağıdı ve temaların yüklenmesini içeren bu periyodda pilin daha az kullanılması için başlama tonunu kapalı tutmanız pil ömrüne katkı sağlayacaktır. (( teşekkürler sungur 13 )) Başlama tonu 5800'da tam olarak kapanmıyor.Ama şöyle yaparsanız Ayarlar -> Telefon -> Ekran -> Açılış notu -> Metin seçin. Böylece daha az şarj harcar.

21- Kulaklıktan müzik dinlemek daha az şarj harcıyor.Hoparlörden müzik dinlemek daha fazla şarj harcar. (( teşekkürler @sugar_klavyeci ))

22- CPU modlu CFW'ler telefonu daha performanslı çalıştırır ama aynı zaman da daha fazla şarj harcar.

23- Telefonu bir şebeke modunda bırakın.Çift modda bırakmayın.Çünkü 3G'nin olmadığı durumlarda GSM'e geçecek 3G olduğunda UMTS'ye geçecek vs. bu değişim şarj harcar.3G kullanacaksanız UMTS, kullanmayacaksanız GSM seçin.Çift mod seçmek sadece kapsama alanının az olduğu yerlerde işinize yarayabilir.

24- Oto. tuş kilidi süresini azaltırsanız ekran daha hızlı söner.Ayarlar->Telefon->Telefon yönetimi ( teşekkürler modrizzt )

25- Eğer cihazınızı uzun süre kullanmayacaksanız pili cihaz üzerinden söküp, %40-%50 şarj ile buzdolabı gibi 3-4 derecelik ortamda muhafaza ediniz.
    Lityum pillerin ömürleri NŞA ( Normal Şartlar Altında ) yılda performanslarından %20 kaybederler. Bu şekilde muhafaza ettiğinizde bu değeri %3-%4'lere çekmiş olursunuz. ( teşekkürler marikanwap )

26- Son zamanlarda acil veya hızlı şarj istasyonları diye tabir edilen ve 10dk. gibi kısa sürede cep telefonunun pilini şarj edebilen makineler çıktı.Bunlara rağbet etmemek en iyisi.Şok şarj bataryanın ömrünü olumsuz etkilemektedir. ( teşekkürler sungur13 )

27- Yeni aldığınız bir telefonun pil dengesi anca 1-2 ay sonra yerine oturur.Ve bu süre zarfında pili dikkatli kullanmanız pilin ilerideki ömrünü etkileyecektir.Merak etmeyin şarj süresinin gittikçe arttığını farkedeceksiniz.

28- Ayrıca telefonunuzda herhangi bir Güç Tasarruf modu varsa uygulamanız yararınıza olur.Nokia'lardaki Güç Tasarruf modu burada yazanların çoğunu uygulamaktadır.

Dokunmatik telefonlar yoğun bir kullanımda 1 günü zor bulmaktadırlar.Ortalama dayanma süreleri 1,5 - 2 gündür.Daha fazlasını beklemeyin.

Deneyenler lütfen yorumlarını esirgemesin.

Bunları yapmak zorunda değilsiniz.Bunlar sadece tavsiye.İsteyen yapar isteyen yapmaz size kalmış.
    Aklıma gelenler bu kadar.Sizinde aklınıza gelenleri ekleyeyim.Ve hatam varsa düzeltmem konusunda yardımcı olunuz.

/>

hocam en iyisi biz telefonu kapatalım

akıllı telefonlar hep böyle müzik dinlersin anında şarjı boşaltır. oyun oynarsın yine öyle

• Bende e 250i var hala canavar şarjı bitmiyor desem yeridir :D
  • Teşekkürler
  • Arkadaslar android telefon kullaniyorsaniz, DU Speed Booster denilen uygulama ile kolay bi sekilde arkaplanda calisan uygulamalar kapatiliyor, hem sarj uzun gidiyor hem de menudeki ufak capli takilmalar tamamen gideriliyor. Siddetle tavsiyemdir. Iyi gunler :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • android telefonların şarj problemi tamamen işletm sistemi kaynaklı.
    bataryanızın kapasitesi büyük de olsa "chrome" bütün enerjiyi iç etmekte. konuyla ilgili "chrome battery issue / chrome battery drain" vb aratablirsiniz. chrome kaynaklı problem gerek android gerekse windows chazların tümünü kapsamakta.
    ve halen bu sorunu çözmüş değiller.
    fireosun 256 mb ramla dahi 1 gb ramı olan cep telefonlarından akıcı çalışablmesinin nedenlernden birisi de bu.
    fire yaygınlaştıkça bu durum daha belirgin hale gelecek.
  • Arkadaslar biraz ortadan dalicam ama telefondan giriyorum idare edin.

Benim elimde bosa cikmis eski bi nokia supernova telefon var. ancak telefonun bataryasi hic dayanmiyor. Önceki orijinal bataryasini degistik ama bu yenisi hepten kof cikti.

Simdi ben bu telefona yeni bi batarya alsam sorun cozulur mu?

Telefonda bi skinti oldugundan dolayi bataryayi bitirme gibi bi sorun mu vardir?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: _OxoskvA_

Arkadaslar biraz ortadan dalicam ama telefondan giriyorum idare edin.

Benim elimde bosa cikmis eski bi nokia supernova telefon var. ancak telefonun bataryasi hic dayanmiyor. Önceki orijinal bataryasini degistik ama bu yenisi hepten kof cikti.

Simdi ben bu telefona yeni bi batarya alsam sorun cozulur mu?

Telefonda bi skinti oldugundan dolayi bataryayi bitirme gibi bi sorun mu vardir?

Evet çözülür.
  • Orijinalini mi almak lazim peki?

• quote:

Orijinalini mi almak lazim peki?

Tabi ki orijinal pil alman gerekiyor.
  • kardes emegine saglik oncelikle note 3 aldim 6 aydir falan kullaniyorum sarji gunu birak boyle hardcore kullandiginda 4 saat dayanmiyor ozellikle oyun oynayinca ekran 4 saat acik kaldimi batarya pirt... sadece guc tasarrufunu aciyorum cok etkili oluyor. onun haricinde zaten gereksz yere wifi 3g flan acik kalmasinin anlami yok.. sonuçta bu 3310 değil .. yarim gun sarj suresi is gucle ugrasan arasira telefonda takilip oyun oynayan biri icin yeterli oluyor.. olmassa sarja takiyorum idare ediyorum.. ben fazla takmiyorum kafaya cunku kapasite bu .. surekli ugrasmaktansa rahat rahat kullanin ekran parlakligi otomatik olmasin guc tasarrufu acik olsun gereksiz yere 3g falan acik olmasin yeterli .. tabi uygulayan deneyen kendi bilir seninde dedigin gibi .. cok ugrastim en fazla 2 saat fazla dayaniyor o da kullandigimdan bise anlamiyorum.. yinede emegine saglik :)

• quote:

quote:

Orijinalini mi almak lazim peki?

Tabi ki orijinal pil alman gerekiyor.

Hocam orjinal bataryayı nereden satın alabilirim, bi de nasıl anlıyoruz orjinal olduğunu.
  • 
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.