Şimdi Ara

Sapphire HD2900XT sıcaklık ve fan.Sorunmu değilmi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
1.152
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Biliyorum yazıldı çizildi daha önce ama araştırdım merak ettiklerimin cevabına ulaşamadım.

Tamam 2900xt çok sıcak bir kart.120 derecelere kadar çalışabiliyor.Sorularıma gelince,

- kart boştayken sıcaklık sürekli artarmı ?.sıcaklığı riva tuner ile izliyorum.sürekli artıyor.71 derecede fan devri yükseliyor.65 lere düşünce fan yavaşlıyor.bu sürekli bu şekilde.fan zırt pırt çalışıp duruyor.zaten fan sesi dayanılmaz.birde sürekli tekrarlanınca iyice çekilmez oluyor.bir ara denedim yüzde 25 te tuttum fan devrini.boştayken kart 95 derecelere çıktı .bu normal bir durummu.bu lanet fan sürekli çalışıp duracakmı.

-bu kart için önereceğiniz extra bir soğutucu varmı.

kasa içi havalandırmayı soranlar için,

4*12 cm revoltec biri ekrankartı üzerine,biri cpu soğutucu üzerine,biri arka egzos,biri tepe egzos.
    1*14 cm fan öncen kasaya hava veriyor.
    1*8 cm fan gezici fan neresi ısınıyorsa oraya gidiyor ekran kartındada denedim sonuç değişmedi.şu anda ramlarin üzerinde.

Yardım ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

• up.

2900xt kullanan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.
  • ilk olarak oyunlarda bir dene bakalım 90 derecenin üstüne çıkıyormu kart ?

ikinci olarak çok gürültülü bir kart bu normal bir durum, x2900xt kullanıcıları ne kadar ses yaptığını bilir

bence bir sorunun yok gibi gözüküyor , boşa telaş yapıyor gibisin.
  • oyunlarda 90 derecelere çıkmıyor.1900 serisi kart kullanmıştım bundan önce.1900 serisinde sıcaklık boştayken belirli seviyede kalıyordu.
    seste sorun gerçi ama asıl sorun,2900 xt nin boştayken sıcaklığının sürekli artması.bunormal bir durummu.
  • bende boştayken 49 53 arası yük altında 70 75 arası normalide budur zaten
  • quote:

Orjinalden alıntı: Pu$aT

bende boştayken 49 53 arası yük altında 70 75 arası normalide budur zaten

yük altında 8 saat (oyun) sonucu 90 dereceyi gördüm.
  • quote:

sorunumda burda zaten.kart boştayken sıcaklık sürekli artıyor.bu yüzden fan sürekli devir yükseltip duruyor.fan hızını yüzde 25 te sabitlediğimde sıcaklık 90 lara çıkıyor.boştayken 90 derece sıcaklıkmı olur ya.
    boştayken sıcaklık sabit kalmıyorki sürekli artıyor.

• boştayken 90 olmaz sorun var demekki riva tuner programında sorun olabilir yeniden yükle veya atitool yükle ondada aynı gösterirse kartında sorun var demekki
  • ok akşam deneyeceğim.bu arada pm dende yardımcı olup sorunumla ilgilenen UFUK_ŞEN arkadaşıma ve Pu$aT arkadaşıma sonsuz teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi promet -- 16 Ekim 2007; 11:24:59 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: UFUK_ŞEN

quote:

fan hızıyla alakalı ben sıcaklık yük altında 75c geçmeyecek şekilde ayarlıyorum
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: UFUK_ŞEN

quote:

fan hızıyla alakalı ben sıcaklık yük altında 75c geçmeyecek şekilde ayarlıyorum

fan hızını nerden ayarlıyoruz ve stabil değerler ne olmalı ?

• fan hızını riva tuner den ayarlıya bilirsin stabile değerler 830/999mhz stabile oğlu stabile bende
  • quote:

fan hızını riva tuner den ayarlıya bilirsin stabile değerler 830/999mhz stabile oğlu stabile bende

ok teşekkürler.
  • fan hızınıda %43 yap oyuna girince biraz ses çıkar ama sorun yaşamazsın
  • Konuyu açan arkadaş hangi işletim sistemini kullanıyor?

Eğer vistaysa, vistada aero özelliği açıksa eğer, herhangi bir klasör açılması gibi ufacık bir masaüstü işlem esnasında dahi kartın sıcaklığı 5-6C birden artabilir. Guru3d zamanında HD2900XT nin ilk incelemesini yaptığında bu duruma değinmişti...
  • quote:

Orjinalden alıntı: marstazaman

Konuyu açan arkadaş hangi işletim sistemini kullanıyor?

Eğer vistaysa, vistada aero özelliği açıksa eğer, herhangi bir klasör açılması gibi ufacık bir masaüstü işlem esnasında dahi kartın sıcaklığı 5-6C birden artabilir. Guru3d zamanında HD2900XT nin ilk incelemesini yaptığında bu duruma değinmişti...

Ne açık olursa olsun masa üstü 90c olamaz onu bırak dvd bile izlese gene olmaz
  • xp home ed. kullanıyorum.boştayken sürekli sıcaklık artışını aklım almıyor.ne gibi bir sorun olabilirki acaba.kartın güç girişlerinde 2 adet 6 pin takılı.bu bi sorun oluşturmaz herhalde.
  • programdan ziyade elle karta dokunup baktın mı sıcaklığa
  • quote:

programdan ziyade elle karta dokunup baktın mı sıcaklığa

onada baktım.el yakıyor.kartın arka tarafına 8 cm fan tuttuğumda sıcaklık düşüyor.unatmadan kartın soğutucusunu hava ile iyice temizlemiştim.bi fayda etmedi.
  • Kartın hiçbir anormal durumu yok

İlk versiyon xt'ler de fan hızı %31 iken 1250 rpm civarlarında.

Yeni kartlarda ise 2000 rpm üzeri..

Dolayısı ile yeni kartlar masaüstünde daha soğuk çalışıyor.

Yeni nesil bir xt biosu yazınca sorun düzelir düşüncesindeyim.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.