Şimdi Ara

şanzuman yağı kaç km değişmeli (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
1
Favori
196.464
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • ne 20 bini hocam 200.000 de değişse çok bile, millet 20 binde motor yağı değişmiyor yahu milleti korkutmanın ne alemi var
  • Aracın kullanım klavuzunda bakım dahilinde, 20 binde km de bir kontrol diye yazılmış.Değişmesi ile ilgili bir ibare yok.
  • arkadaşlar kendi kullandığım bakım kontrol değişim vs. çizelgesini sizlerle paylaşayım civic için ancak aşağı yukarı her araç için sizlere faydası dokunur.

şanzuman yağı kaç km değişmeli
  • fiat punto larda sanziman yağı 100 binde bir veya 3 yilda bir değişir. 2005 multijet puntoda zc75synth tutela 75w-80 sentetik ve hipoidli yağ kullanılır. api gl 5 mil 2105 D Lev sartnamelerini taşımalı puntoda .ayrica sentetik olmali ki uzun dayansın. kullanici kitapciginizi netten indirin ona göre degistirin.ben kendim değiştirdim sanziman yagimi
  • imzamdaki 2 araçta da kılavuzda şanzuman yağı değişimi diye bir şeyden bahsedilmiyor
  • Otomatik araçların yağ değişimi uzun uzun konuşuldu. Hatta bu konuda bilgi birikimi tüm forum tarafından kabul edilmiş bir üye dedi ki "eğer şanzıman yağı bi sorun nedeniyle değistirilmediyse, şanzıman ömrü kadar ömrü vardır. Hatta değiştirilmesi şanzımana zarar verir. Arıza çıkarmamış şanzımanın yağını değiştirmeyi önermiyorum."

Konuyu aradım fakat bulamadım.
    Kullandığım araç 12 yaşında 130 bin kilometrede ve annem sürekli debriyaja tam basmayıp vitesi cortlatmasına rağmen bi sorun çıkarmadı.

20 yaşında şanzımanına hiç dokunulmamış araçlar gördükçe bahsettiğim üyenin söyledikleri gayet mantıklı geliyor.

Tabii ki bu konuşulanlar sıradan binek otomobiller için. Performans araçlarında durum farklı olabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar iş yerinden arkadaşımda 1.4 doch motor getz var .

Arkadaşım çok takıntılı gerivitese geçerken araç zorlanıyor. Ben de hyundailerde kronik bu sorun diyorum tatmın olmuyor problem var benım araçta diye üzülüyor.

Bu konu denk geldi. Sİzce şanzıman yağını tam sentetik kaliteli bir yağ ile değiştirsem etkisi olmaz mı? diğer viteslere şiir gibi geçiyor araba sıkıntı yok o konuda .
  • Şanzumanlara tam sentetik değil de dişli yağı oluyor onunda belirli şartları taşıması gerek.Üretici firma hangi yağı tavsiye ediyorsa o yağı kullanmak daha sağlıklı olur.Bunun yanında şanzuman yağı düz vitesli araçlarda değişmesine gerek yok bir sorun eksiltme filan yoksa.Değiştirilirse ses yaptığını duymuştum.
    Arkadaşınızın aracı için debriyaj balatasına baktıırmasını tavsiye ederim.Geztlerin vites dişlilerinde sorun var mı onu bilemiyorum.Bunun yanında geri vitese takmadan önce aracın tam olarak durdurmasını 1 saniye sonra yavaşça vitese takmasını söyleyin....
  • quote:

Orijinalden alıntı: one man one engine

Şanzumanlara tam sentetik değil de dişli yağı oluyor onunda belirli şartları taşıması gerek.Üretici firma hangi yağı tavsiye ediyorsa o yağı kullanmak daha sağlıklı olur.Bunun yanında şanzuman yağı düz vitesli araçlarda değişmesine gerek yok bir sorun eksiltme filan yoksa.Değiştirilirse ses yaptığını duymuştum.
    Arkadaşınızın aracı için debriyaj balatasına baktıırmasını tavsiye ederim.Geztlerin vites dişlilerinde sorun var mı onu bilemiyorum.Bunun yanında geri vitese takmadan önce aracın tam olarak durdurmasını 1 saniye sonra yavaşça vitese takmasını söyleyin....

www.fiat.com.tr/modeller/sayfalar/KullanimKlavuzlari.aspx

isteyenler buradan kitapçık indirip değişim periyotlarini öğrenebilir.
    şanzıman yagimi degistirdim vites gecisleri rahatladı. cikan yag kapkaraydi. orijinali limon sarisi .onden cekislilerde vites kutusuyla sanziman ikisi bir diye biliyorum.
    ayni yag ile degistirin ses niye yapsın.

şanzuman yağı kaç km değişmeli

• quote:

Orijinalden alıntı: one man one engine

Şanzumanlara tam sentetik değil de dişli yağı oluyor onunda belirli şartları taşıması gerek.Üretici firma hangi yağı tavsiye ediyorsa o yağı kullanmak daha sağlıklı olur.Bunun yanında şanzuman yağı düz vitesli araçlarda değişmesine gerek yok bir sorun eksiltme filan yoksa.Değiştirilirse ses yaptığını duymuştum.

hatta üç saniyeye kadar beklediğim oluyor =) debriyaj yeniliyiyorum ya da bazen önce 4' e takıp çıkarıyorum mesela. Dğer vitesler kaymak gibi bu niye böyle anlamadım. Benim başımın etini yiyor herif :Dw

• quote:

Orijinalden alıntı: a3l4i

imzamdaki 2 araçta da kılavuzda şanzuman yağı değişimi diye bir şeyden bahsedilmiyor

benim elantrada da bahsedilmiyor. sonsuz mu yağın ömrü?

mantıksız geliyor bana..
  • Genelde düz vites araçlarda kontrol sırasında yağ seviyesine, akışkanlığına ve evsafına bakarlar duruma göre eksik giderilir veya tamamen değiştirilir. Dişliler bir havuz içinde serbestçe yağlanır. Otomatik vitesler bu konuda daha hassastır.
  • vites korugunun deri korumasini acip huni yardimiyla vites kolunun dibine yağ döktüm

onun da faydası oldu vites kolu yağ gibi oldu
  • senersongur kullanıcısına yanıt
    aracin 20.000 i doldu, yarin gidip gostereyim
    uyarin icin sagol

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhabalar,

Konu eski ama yine de deneyim paylasmakta fayda var. verecegim bilgiler yurt disindan ve deneyimlerle sabit.

Her markanin kullanma klavuzunda bir tablo var. hangi km de neler yapilmasi lazim diye.

Otomatik vites araclar icin on gorulen;
    Normal kullanilan bir arac icin her 40.000mil (1mil 1.6km)
    Taksi,dolmus,polis,ambulans..vb surekli kullanilan araclar icin her 20.000mil( 1mil 1.6km)
    Eger bu sure icinde hic yag degisilmemisse, arac yuksek km de ise ve daha once degisilip degismedigini bilmiyorsaniz, aracin sanziman yagina dokunmayin, sadece ekleme yapin.gittigi yere kadar. Yag degisimi de kesinlikle makine yardimiyla yapilmalidir.

Duz vites araclar icin on gorulen;
    Kullanma klavuzundaki km lerde. Yuksek kmlerdeyseniz ve degisip degismesigini bilmiyorsaniz, degisebilirsiniz deniliyor. Vites gecisi zor ise yagini kontrol etmeniz gerekiyor.

1.8T duz vites vw beetle im vardi. 110.000mil de vites gecisinde zorlanma vardi. Servise sordum, bana soylenen. Yagini degistir. Degisim sonrasi ugultu var ise ve rahatsiz etmiyorsa sur gitsin. Ama ugultudan rahatsiz iseniz sanzimani rektefiye ettirin denildi.

3.28xi bmw otomatik. Sanziman yagi omur boyu deniliyordu. Sanziman 119.000mil de bozuldu.

Chevrolet suburban otomatik. Hic yag degismedi 225.000mil de sanziman bozuldu. Genelde 160.000mil de bozulur denildi.

Lincoln towncar otomatik 180.000mil de sanzuman bozuldu.

Ornekleri verdigim arac motorlari cok buyuk ve guclu, ama yine de kullanim klavuzunu okumakta fayda var.

otomatik vites arac sahiplerine onerim var. araci park ettiginizde vitesi once "N" elfrenini cekip, ayaginizi frenden cekip, sonra "P" moduna gecirin. Boylece aracin yuki frenlerde olacak.

bozulan otomatik sanzimanda genelde "D" ye getirdiginizde arac tekme atar gibi sarsiliyor, bu da yakin zamanda sanziman arizasi getireceginin isareti.

Ayrica AWD / 4x4 araclarda defransiyel yagina dikkat. Kis kosullari agir bolgelerde yilda 1 yag degisimi on goruluyor.

• En fazla 100.000km değişmesi gerekli burada önemli olan otomobil üretici markanın önerdiği api Gl4 Veya Gl5 değerlerine dikkat etmek gerekir. Kesinlikle üreticinin Gl4 önerdiği araca gl4+ veya gl5 koymayın , senkromençleri elinize alırsınız. Ayrıca yağın akışkanlığıda önemlidir. Önerilen visco değerlerine göre yağ alın.

Örneğin 75w85 önerilen araca alacağınız yağ yine aynı olmalıdır. Yada aynı yağı bulamazsanız 75w90 da kullanılabilir ama değerler birbirine yakın olmalıdır.

Baskı balata değişimindede , km 100.000 kmye gelmese bile şanzıman yağı değiştiriniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-92A2F8722 -- 20 Mayıs 2017; 10:51:4 >
  • manuel sanzimanli araçlarda atf yag kullanilirmi. 100bin bakimi icin usta sanzimana atf 220 yag koymus. vites gecislericok iyi. ama bir zarari varmidir. arac grande punto

• Kendi aracımda 90 binde değiştirdim baya fark etti, vites değişimlerinde arabayla kavga ediyordum.
    https://www.arabahaberim.com/sanziman-yagi-degismeli-mi-degisim-fiyati-10090.html burada da 60 bin demişler.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.