Şimdi Ara

Sandy Bridge Kullanlar Kulübü (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.830
Cevap
5
Favori
74.337
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • sabertooth nasildir? mesut cevikin incelemesine gore oc icin bicilmis kaftan gorunuyor. kullanan varsa yorum rica ediyoruz...
  • Herkese selamlar...
    Foruma biraz önce kaydımı yaptım.
    Benide kulübe ekleyebilirsiniz...

İşlemcim i5 2500K
    Anakartım Asus P8H67-M Evo
    Ram Kingston 4Gb 1333 Mhz CL7
    HDD WD 640 Gb 64Mb önbellekli Sata 3 Caviar Black

Bende birkaç gözlem ve deneyimimi paylaşayım...

Anakart gayet başarılı ve stabil...Özellikle H serisi bir anakart olmasına rağmen O.C. yetenekleride oldukça üst seviyede...Tabi O.C. butonu yok anakart üzerinde P serilerinde olduğu gibi...Biosta tek tıklama yapabileceğiniz gibi, manuel olarakta çarpan kilitleriyle ve voltajlarla oynayabilme imkanınızda mevcut...Ayrıca Asusun Tubo-V adlı yazılımı ile yine tek bir butona basarak otomatik olarak işlemciye, GPU'ya, ramlere v.s. gerekli voltajları ve diğer değerleri vererek sistemin çıkabileceği maksimum O.C. değerlerine çıkabiliyor...Ben denemedim henüz ihtiyacımda yok ama sadece bu yazılımla 5Ghz+ değerlere ulaşabildiği söylenmekte...Denemediğimden gerçeği bilemiyorum tabi...

Ayrıca bios için yedekleme işlemide mevcut ve herhangi bir sıkıntı olduğunda stabil haliyle yedeklediğiniz bios' u tekrar yükleyerek sistemi stabil bir şekilde çalışır hale getirebiliyorsunuz...Sistem güvenliği için güzel bir uygulama...
    Açıkcası bana Gigabyte'ın DualBios özelliğine iyi bir alternatif olarak göründü...Tabi Gigabyte EfiBios teknolojisine geçtiğinde DualBios'tan vazgeçecektir diye düşünüyorum...

Şu ana kadar ufak tefek halledilebilir şeyler dışında herhangi bir sorun yaşamadım...(Bazıları benim dikkatsizliğimden kaynaklı oldu tabi)

Örneğin, şöyle bir durum oldu. Bunuda paylaşmak istiyorum ve tabiiki asus kullanan arkadaşlarımada yardımcı olur diye düşünüyorum...

Anakartın yanında verilen Usb çoklayıcıyı bağlarken dikkat etmemiz gereken bir nokta var...Anakart üzerinde bulunan ve kasadaki yada harici çoklayıcı bağlamak için kullanılan birbirlerinin aynısı gibi görünen USB bağlantı birimlerinden en sol taraftaki birim aslında USB için değil ieee 1394 veri yoluna ait bir çıkış...Farklı renkte bir soket kullanılsaydı kesinlikle daha iyi olurdu...
    Bende USB çoklayıcıyı dikkat etmeden oraya bağladıktan sonra mavi ekranla karşılaştım ve koyuldum kullanım klavuzunu karıştırmaya...

Ve sonuç olarak orada belirtilen ibare "USB aygıtlarınızı kesinlikle bu porttan kullanmayın, aksi taktirde anakartınız kullanılamaz hale gelebilir" şeklindeydi...

Tabi hemen işe koyulup portu değiştirdim ve şu anda sistem gayet performanslı ve stabil bir şekilde çalışıyor...Herhangi bir sorun yok kesinlikle...Şansıma anakarta birşey olmadı...

Ram ile sorun yaşayan bazı arkadaşlar olmuş...Bende şu anda Kingston 4GB 1333 Mhz CL7 tek modül ram var(veriyollarını tam kullanabilmek için sanırım kit şart, en kısa zamanda yanına bi arkadaş daha yapmam lazım tabi:)). Rami taktım ve Mem Ok yaparak sistemi çalıştırdığımda ram 1,5v ile CL9 olarak görünüyordu...Ram kullanımı sistem üzerinde bazı programlarda örneğin Photoshop ta %70 seviyelerinde idi...Daha sonra Kingston'ın sayfasına girdim ve ramin Datasheet'ine(Bilgi sayfası) göz attığımda ramlerin 1,65 volt'ta CL7 olarak çalıştığı yazıyordu...Tabiiki ram anakartın destek listesinde olmadığı ve anakartların üretim tarihlerinden sonra üretilmiş olmalarından kaynaklı olarak normal bi durumdu...Bende Biostan rame gerekli voltajı vererek 1,65 yaptım ve manuel olarak CL ayarlarını 9-9-9-24-1 den 7-7-7-20-1 e ayarladım...Şimdi Photoshop'ta daha önce aynı işlemleri yaparken %70 olan ram kullanımı şu anda %45 seviyelerinde...

İlk paylaşımımdır...
    Fazla laf kalabalığı yapmamışımdır umarım...Ve yine umarım bilgiler birilerine fayda sağlayabilir...

Teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Hayabusa_ -- 26 Mart 2011; 10:46:31 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Ocean Mist

@Leon X, @Ahmet-79

Ekledim arkadaşlar...

@Ahmet-79, 5 Ghz' de voltaj nedir?
    i5' in default voltajı kaç?

GD80 Türkiye' de var mı?
    Asus P8 deluxe neden düşünmüyorsun?

i5 2500K default voltaj değeri bende 1.165 V olarak görünüyor...
  • i5 2500K vid:1.20 bende.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MÜŞAVİR

i5 2500K vid:1.20 bende.

Bendeki voltaj değeri muhtemelen Asus'un EPU sistemiyle alakalı olarak düşük görünmüş olabilir...
    EPU açıkken eşzamanlı olarak sistemi kontrol edip işlemciye ve diğer bileşenlere sistem boştaysa ve eğer güç gerekmiyorsa voltajı düşürüyor yada tam tersi sistem yük altındaysa ve güç gerekliyse arttırıyor...

Muhtemelen bu yüzden bende 1.165 V görünmekteydi...
  • Himm guzel paylasimlar oluyor, anakartlari biraz incelememiz lazim diye dusunuyorum, sb icin en iyi kartlar uzerinde tartisabiliriz, MSİ GD serileri, asus deluxe'den daha iyi gibi sanki, msi 6+2 faz, asus deluxe 12+ .. oc icin 12 daha iyi ama, msi in military bilesenleri var..

Ddr3 ramler konusunu bu konudan sonra ele alalim, bu arada ddr3 ramler hakkinda link varsa elinizde paylasin ogrenelim ve rehbere ekleyeyim..
  • Ayrica sabertooth kullanan var mi?
    Su saber'i bi inceleme altina alalim bakalim neymis?
    Kimisi oc konusunda bir numara diyor..

Asus p8p67 deluxe
    Asus sabertooth
    Msi p8 gd 67 ve 80

Bu kartlari incelersek insanlari da aydinlatmis oluruz..

Ayrica asus'un 1155 de 2. Rog'u hala yok..

Bu epu cok iyi birsey gibi, birde tpu var bu nedir beyler?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rwenzori -- 26 Mart 2011; 12:46:56 >
  • Evet paylaşımlar güzel...Ama kullanıcı bazında bakıldığı zaman anakartlar kullanım durumlarına ve yeteneklerine göre performans farklılıkları gösterebilir...

MSI'ın military class dediğine bakmamak lazım...Dikkatlice incelediğimizde Asus ve Gigabyte'ın da aynı bileşenlere sahip olduğunu görürüz...Hepsi Japon üretimi katı kapasitörlere sahipler...Mesela Gigabyte kartlarda 2x bakır plakaya yer veriyor...Uzun ömür olması açısından...Asus ise stabil kartlar yaparak uzun ömür sağlayabiliyor...Bileşenlerinin aynı olması dışında her kartın kendine göre avantajları var...

Ram konusundada dikkatimi çeken ve anlamadığım bir konu var...İşlemci maksimum 1333 mhz veri akışına izin verirken neden 1600 mhz , 2000 mhz ram tavsiyeleri oluyor forumda...O.C. olayı bu yönden biraz kısıtlı SB'de...

Örneğin ben şu anda tek modül ram kullanıyorum 4GB Kingston 1333Mhz CL7...Anakart tek kanaldan maksimum 667 mhz veri akışına izin verdiği için ramden tam anlamıyla faydalanamıyorum...Ancak yanına bir ram daha almam gerekiyor çift kanal kullanıp 1333 mhz ye ulaşabileyim...(Gerek olmaz diye düşünerek tek modül aldım...Keşke kit alsaydım...Artık manuel olarak kit yapıcam mecbur...:))

• quote:

Ayrica sabertooth kullanan var mi?

Asus p8p67 deluxe
    Asus sabertooth
    Msi p8 gd 67 ve 80

Evet EPU gerçektende güzel bir özellik...Özellikle enerji verimliliği gözönünde bulundurulursa mükemmel...Sistemin ihtiyacı varsa açıyor muslukları yoksa kapatıyor...ve bunu optimize etme şansınızda var tabiiki...

TPU denen sistemde MSI daki O.C. Geniue olayının benzeri...MSI'da buton var ASUS'ta switch...MSI da önceden bios'tan tanımladığınız bir O.C. ayarını aktif hale getiriyorsunuz butonla ASUS ise O.C. ile elde edilebilecek optimum noktaya kadar sisteme yüklenip en stabil kaldığı yerde işlemi tamamlıyor...TPU' yu aktif hale getirdiğinizde sistem hiç zorlanmadan 4.4Ghz+ hızlara stabil çıkabiliyor...Ve tamamen otomatik...Gerçekten bu yönlerden ASUS çok iyi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Hayabusa_ -- 26 Mart 2011; 13:16:56 >

• quote:

Asus p8p67 deluxe
    Asus sabertooth
    Msi p8 gd 67 ve 80

Maximus ile sabertooth arasında ile overclock potansiyeline etkileyecek tek aynı nokta aynı fazları kullanmasıdır, geri kalan sabertooth özellikleri P67 serisi ile aynıdır.

Şu an piyasadaki en iyi overclock potansiyeline sahip P67 anakart P67A-UD7'dir. MSI kartları sözde daha iyi olmasına rağmen pratikde iş yapamaktadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 26 Mart 2011; 13:10:37 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

quote:

Asus p8p67 deluxe
    Asus sabertooth
    Msi p8 gd 67 ve 80

Maximus ile sabertooth arasında ile overclock potansiyeline etkileyecek tek aynı nokta aynı fazları kullanmasıdır, geri kalan sabertooth özellikleri P67 serisi ile aynıdır.

Şu an piyasadaki en iyi overclock potansiyeline sahip P67 anakart P67A-UD7'dir. MSI kartları sözde daha iyi olmasına rağmen pratikde iş yapamaktadır.

Maximus'ta ekstra olarak RoG Connect özelliği var...Bu özellik sayesinde dizüstü bilgisayarınıza gerekli yazılımı yükleyerek bilgisayarın Bios'una direkt olarak müdahale edebiliyor gerçek zamanlı O.C. ayarları yapabiliyorsunuz...Hem oyun oynayıp, çıkmak zorunda kalmadan ihtiyacınıza göre O.C. yapabilme şansınız var...Farklı ve işlevsel bir özellik...

• Bu enerji tasarrufu özelliklerinide ben hiç kullanmadığımı söylemek isterim. Tecrübe eden mutlaka olmuştur ama enerji tasarruf modunda min. fps ler bariz düşebiliyor. Zaten bu sözde tasarrufun faturaya ne kadar yansıdığı (Yansıyorsa tabi ) da tartışmaya açık bir mevzu.
  • dh mesut cevikin sabertooth inceleme videosunu izleyin. sadece carpanla ayar veriyorsunuz , geri kalan tumunu kendi ayarliyor. bios ekrani da harika yapilmis. mesut cevik 5ghz e cikardi kolay sekilde. kafama iyice yatti almayi dusunuyorum.
  • su imzalarina 5ghz yazanlar (2500k sahipleri degil sadece 2600k) dogru duzgun 1 saatlik prime95 ssi koysada gorsek
  • quote:

Orijinalden alıntı: leop

su imzalarina 5ghz yazanlar (2500k sahipleri degil sadece 2600k) dogru duzgun 1 saatlik prime95 ssi koysada gorsek

Aynen bende merak ediyorum, HT açık bir şekilde. 7/24 kullanmadıktan sonra imzana 8ghz yazsan ne anlamı varki, anca kendini kandırıp tatmin edersin.
  • Arkadaşlar SB' çekirdeklerde bulunan gpu ' nun kullandığımız ekran kartına desteği var mıdır, nasıldır?
  • No Way Out

katiliyorum ama cami pencereyi acip 5ghz de ht acik 1 saat prime95 ss ine de saygim sonsuz..

tabi gorebilirsek..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi leop -- 26 Mart 2011; 17:24:13 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MÜŞAVİR

Bu enerji tasarrufu özelliklerinide ben hiç kullanmadığımı söylemek isterim. Tecrübe eden mutlaka olmuştur ama enerji tasarruf modunda min. fps ler bariz düşebiliyor. Zaten bu sözde tasarrufun faturaya ne kadar yansıdığı (Yansıyorsa tabi ) da tartışmaya açık bir mevzu.

aynen bende bu konuda merak ediyorum bir tasarruf sağlanıyormu ayrıca hard diskler çok sessiz çalışıyor bu güne kadar bu kadar sessiz bir sistemim olmamıştı.
  • 1.35v ile 4500 mhz stabilite sağladım. Yakında 1.40v ile 5000 mhz çalışmalarım olacak. Sıcaklıklarda çok iyi durumda.

• quote:

Arkadaşlar SB' çekirdeklerde bulunan gpu ' nun kullandığımız ekran kartına desteği var mıdır, nasıldır?

sb gpusunun harici ekran kartimiza hic bir etkisi yoktur.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.