Şimdi Ara

SAN-TEK STT40RF Kablosuz Programlanabilir Oda Termostatı Hakkında Yorumlar - Kullananlar (18. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.781
Cevap
101
Favori
39.977
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam merhabalar nasılsınız ?San-tek in faydalarını görmeye başladık çok şükür. 277 lira geldi geçen sene 350 liralarda geliyordu.Tabi geçen sene 1.25 ti m3 ü şuan 1.59 olmuş.

Birazda biz sıcağı seviyoruz gece 23 gündüz 24.5 olarak ayarladım kademeli olarak.Geçişleri de 0.5 den 0.3 e indirdim .

Tek sıkıntım benim peteklerin hepsi ateş gibi oluyor en alta kadar.Kombi 60 da.indirsem 50 gibi faydası olur mu?

Aslında salondaki petekleri uzatabilseydim çok daha az gelirdi.Tabi bu ayda son 2 hafta çok sert geçti gece eksileri gördük Edirne de.
  • meeb kullanıcısına yanıt
    merkaten soruyorum 350 gelirken kombiyi tek kazan sıcaklığındamı kullanıyordunuz? gece kısmak gibi bir olayınız varmıy yada sıcak havaya gore?
  • kerimcem K kullanıcısına yanıt
    termostad yokken salonu 22 den yukarıya pek çıkaranıyordum kombi modülasyon yapıyor petek altları hep soğuk oluyordu.

26 m2 salonda 2 adet 90 cm yükseklikte 60 cm genişlikte petek var çok az bir metraj bu.

Diğer odalar tabi fazla ısınıyordu 25 hatta 26 ları gördüğüm zamanlar oldu bende termostatit vana aldım şuan 24 24.5 arası sabit oldu.

Sorunuza gelirsek evet gece 40 a alıyordum kombiden gece 20 derecelere kadar düşüyordu.

Santek in en büyük artısı ısı algılama hassasiyeti. saatte 5 er dk lık olmak üzere 3 kez falan çalışıyor. bazen 8 dk oluyor çalışma süresi.

0.5 hassasiyetli diğer termostadlarımda ortamı 0.5 derece yükseltmek için yeri geliyor 45 dk çalıştığı oluyordu.Tabi 1 dereceye varan ısı dalgalanması aşırı rahatsız ediyordu.

tabi santek in öğrenme modunun faydasıda çok.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: meeb

Hocam merhabalar nasılsınız ?San-tek in faydalarını görmeye başladık çok şükür. 277 lira geldi geçen sene 350 liralarda geliyordu.Tabi geçen sene 1.25 ti m3 ü şuan 1.59 olmuş.

Birazda biz sıcağı seviyoruz gece 23 gündüz 24.5 olarak ayarladım kademeli olarak.Geçişleri de 0.5 den 0.3 e indirdim .

Tek sıkıntım benim peteklerin hepsi ateş gibi oluyor en alta kadar.Kombi 60 da.indirsem 50 gibi faydası olur mu?

Aslında salondaki petekleri uzatabilseydim çok daha az gelirdi.Tabi bu ayda son 2 hafta çok sert geçti gece eksileri gördük Edirne de.
    55C e düşürüp tüketimi birkaç gün takip et bakalım.
    Peteklerin altının ısınmasını herkes çok sever.
    Ne güzel ısınıyor der.
    Ben tam tersi altının ılık olmasını ısıyı ortama atması olarak görürüm.
    Dönüş suyu ısınıyorsa bir de 55C dene bakalım.

• hasanemmii kullanıcısına yanıt
    valla ben yıllarca altı ısınsın diye uğraştım hocam ama termostad yokken kombi modülasyon yapıp set değeri ni 5 derece aşınca kapandığı için sürekli altları soğuk oluyordu.

Peki ısınma süresini geçiktirmez mi hocam?Mantıken yüksek ısı olup biran önce termostadın set değerini yakalaması öngörülmüyor mu hocam?

Neyse bir deneleyim nasılsa kombi bizim termostad bizim .

• quote:

Orijinalden alıntı: kerimcem

kullanmadığın sene aynı ayda bak kaç haracamışsın bak faturana karşılaştır bana pek az bir tüketim gelmedi...ozellikle 2 kişiklik minik bir aileye...daha kasımda ocak şubat olur neysede..150 m3 iki kişiye oldukça tuzlu bir tüketim daha kasım ayında tabi doğru hesapladıysan...

Alıntıları Göster
    Biz merkezi sistem kömürlüden bireysel doğalgaza ekim ayı sonunda geçtik. Evde 15 aylık bebek olduğu için bebek ve annesi evde olduğu zaman 22 derecenin altına düşüremiyoruz. Genellikle 22,5-23 gibi ayarlıyoruz. Ben eşime demeden 21'e düsürdüğümde kendisinin üşüdüğünü, çocuğun eli ve ayağının soğuk olduğunu belirtip yükseltmemi istiyor. Mecbur hasta olmasınlar diye yüksek derecede saat 18.00-08.00 arasında. İşte olduğumuz 08.00-18.00 arasında ise 20 dereceye ayarlı. Evimiz 7 katlı bloğun 4. katında doğu-güney-batı şeklinde cepheye sahip. Kuvvetli boğaz rüzgarı neredeyse hiç eksik olmuyor. Son 10 gündür hava çok kötü durumdaydı ve arada fırnına/kar vb oldu. Evde ısıtılan alan 100 m2.
    Alt ve üst katlar çalıştıklarından ve bebekleri/çocukları olmadığı için pek yakmıyorlar. Evin petek metrajı düşük seneye insallah büyütcem( su an yaklaşık 5m2 petek var). 20 dereceye ayarlasam evde kesin kavga çıkar Kazan suyu sıcaklığı 50 derece. Belki 45 e düşürmem daha iyi olabilir. Zaten kombinin günlük çalışma süresi ortalama 1-2 saat.

Geçen sene kömürün tonu 850 liraydı ve 8 ay boyunca aidat dahil 240 lira ödedik site olarak ( 5 blok 80 daire). Bu sene kömürün tonu için 1600 lira gibi konuşulduğu için bir anda doğalgaza geçildi.Şimdi aidat olarak 75 lira veriyoruz.
    Hasan Bey tasarruf yöntemlerini okudum ve biliyorum ama bu eş/çocuk ve daire durumuyla ancak bu kadar oluyor. Merkezi sisteme göre çok daha konforlu ve ucuz şimdilik. Mart sonuna kadar 200-300 liralık faturaya razıyız ama 10-15 günü soğuk gecen kasım ayında 150-170 lira gelecek gibi gözüküyor. 20-25 i mutfak ve banyo olsa bence 150 lira makul

Doğalgaz tüketimi için sayaçtan takip etmek daha doğru ama meraktan tam kalibrasyon yapabilen var mı diye sormak istedim. Herkese teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi biolog_hakan -- 3 Aralık 2018; 21:23:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: meeb

valla ben yıllarca altı ısınsın diye uğraştım hocam ama termostad yokken kombi modülasyon yapıp set değeri ni 5 derece aşınca kapandığı için sürekli altları soğuk oluyordu.

Peki ısınma süresini geçiktirmez mi hocam?Mantıken yüksek ısı olup biran önce termostadın set değerini yakalaması öngörülmüyor mu hocam?

Neyse bir deneleyim nasılsa kombi bizim termostad bizim .
    Önemli olan ısınan suyun ısısını ortama olduğunca fazla aktarabilmek.
    Bu nedenle petek boyları uzun olsun derim.
    Dönüş suyu sıcak olursa kombi bunu daha çabuk ısıtır tabi ki.
    Ama bacadan kaçan ısı artar ve bu bizim için kayıptır.
    Dönüş suyu sıcaksa elde edilen ısının suya aktarılması düşük olur.
    Kombi az çalıştı ama elde edilen ısının önemli bir kısmı bacadan kaçtı.

Amacımız elde ettiğimiz ısıyı eve atmak, bacadan kaçanı azaltmak.
    Isıyı eve aktarabiliyorsak dönüş suyu daha soğuk olur.
    Kombi bunu tabi biraz daha uzun çalışarak ısıtır.
    Burada yanılgıya düşmeyelim.
    Dönüş suyu soğuk olduğunda kombide elde edilen ısının önemli bir kısmı suya aktarılır.
    Bacadan kaçmaya çalışan kısmı ise yine soğuk su sayesinde yoğuşma yoluyla tekrar sisteme kazandırılır.
    Ne oldu şimdi?Kombi biraz daha uzun çalıştı ama ısının neredeyse büyük çoğunluğu suya aktarıldı.
    Uzun petek sayesibnde siz bu ısıyı bir de eve atabilirseniz, kombiniz uzun süre devreye girmeyecektir.
    Çünkü ev ısınmıştır.
    Soğuk suyu ısıtmak için yaptığı fazladan çalışmayı, çalışmadan beklediği uzun sürede fazlasıyla telafi edecek.

Enerjini bacaya değil eve aktar.
    Slogan bu..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasanemmii -- 3 Aralık 2018; 22:6:3 >

• biolog_hakan kullanıcısına yanıt
    İlk fırsatta petekleri büyütün. Size geri döner.
    Sanal tüketim değerini kabul edilebilir küçük bir hatayla yakalıyorum.
    Banyonun kullanıldığı günler tutturamıyor garibim.
    Banyonun kullanıldığını anlayamıyor.
    anladım hocam teşekkürler ancak benim kombi hermetik düz kombi.Aynı mantık geçerlimidir?

• meeb kullanıcısına yanıt
    Benim kombi 10 yıllık Baymak dolcevita ucuz kombi.
    Hiç arıza yapmadı bu arada.
    65 de çalışır. Dönüş suyunun 35 i geçtiğini görmedim.
    Hatta bu aralar 27C civarlarında.

Peteklerim de öyle çok büyük değil.
    95m2 için 8m petek var.
    Havlupana seri bağlı 50x60 petek var. Ama yine de kıstım. Tam soğutmuyor suyu.
    Mutfak kısık.
    Koridor aşırı ısınıp dönüşe başlıyor sıcak su vermeye.
    Çeyrek turu 10 a böl. İşte o kadar açık vanası.
    Sıcak su peteğin altlarına ulaşmaya başlayınca kombi zaten kapanıyor.
    Öyle reglaj yaptım.

Kombi ot ile bazen 2 dk bazen 3 dk veya 4 dk çalışıyor.
    20dk civarı bekliyor.
    Dönüş daha ısınmadan kombi kapandığından, ortam petek ısısıyla sete ulaşıyor.

20C, 21C, 22C, 23C dilim ayarlarım.

Günlük tüketim 2m3 civarları şu an.
    Kış ortalamam 4,5m3 civarı çıkıyor.
    DIştan yalıtım var ve evin 3 tarafı bina içinde.Sadece bir duvarları dışa bakıyor. Ara daire.

Kombi kaçta çalışsın?
    İster yoğuşmalı ister yoğuşmasız , dönüş suyunu ısıtmayacak en yüksek ayarda çalışsın.

• Bizim fatura 165 lira olarak yaklaşık 150 M3 gaz tüketimiyle birlikte... Geçen seneki merkezi sisteme göre bedava..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • biolog_hakan kullanıcısına yanıt
    Hocam sizin orada doğal gaz m3 fiyatı uygunmuş, 1.1 tl ye denk geliyor, bizim burada yaklaşık 1.45 tl.

• cokoy kullanıcısına yanıt
    edirne de 1.59 :(
  • Gelen fatura mesajina istinaden 150 M3 demiştim ama eve gelip faturaya bakınca 109 M3 tüketilmiş düzelme katsayısı ile 111 M3 denilmiş. Binada 2 üst katta olanlara 250-270 lira gelmiş.

• İki gundur kullaniyorum cok memnunum tesekkurler hasan hocam

Hocam dönüş suyuna nasil bakiyorsunuz ve dönüş suyunu ısıtmayacak en yuksek ayari nasil anlayabilirim?
    Ve peteklere reglaj ayari yaparkan sicak su girisinden mi cikisindan mi yapilmali?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemone_2 -- 6 Aralık 2018; 23:54:35 >
  • Kombi kapandıktan sonra gidiş suyunu gösteren değer hızla düşer. Kombi yanma odasının ısısını attıktan bir kaç dakika sonra ekranda gördüğünüz su sıcaklığı neredeyse sabitlenir.
    Bu dönüş suyu sıcaklığıdır.
    Ben reglajı petek çıkışından yapıyorum.
    Hocam en ideal kombi sicakligini nasil bulabilirim?

Deneme yanılmayla mı?

• En gerçekçi değeri bulmak için 2 şer veya 3er günlük denemeler yapmak.
    Hava sıcaaklıklarını da ta tskip etmek gerek.
    Ben yoğuşmasız kombiyi 45, 50, 55, 60, 65, 70 kazan sıcaklıklarında defalarca deneme yaptım.
    Şu an uzun süreden beri 65 de kullanıyorum.
    Ankarada şu an günlük 2m3 tüketimim var.
    Ev yalıtımlı 21, 22, 23 program sıcaklıklarım.

Yoğuşmalı kullanan myctapha daikin kombisinin 38 de en az tüketim yaptığını bir çok kez deneyerek onayladı.
    Yani herkesin ev şartlarına göre deneyerek bulması en güzeli.
    Ben yoğuşmasızlar için 55-65 öneririm.
    Yoğuşmalılar için ısınabildiğiniz en düşük sıcaklık seçilmeli.

Aslında ben, dönüş suyunu ısıtmayacak en yüksek ayarı uygun görüyorum.
    Tabi bunlar hep termostat destekli ayarlar.
    Tesekkur ederim Hasan hocam.

Termostat destekli derken bende baska marka var keske San-Tek alaymışım o ayri. Ben dogalgaz tesisat firmasiyla komple anlasmistim fiyat icin termostati oyle aldim

Bendeki termostat general ht 300 set.

San-Tek dwstekli mi oda termostat destekli mi diyelim peki?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemone_2 -- 7 Aralık 2018; 15:44:9 >
  • 
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.