Şimdi Ara

SAMSUNG NP305E5A-S02TR Kullanıcıları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
1
Favori
17.414
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bu SAMSUNG NP305E5A S02TR model laptobu forumda bende başka kullanan yokmu yoksa benmi bulamadım, hakkında çok az bilgi olan bu laptobu dün A101 den açılışa özel kampanyalı 899 TL ye (teknosada turuncu indirimle 1099 TL ye satılmakta) aldım. Ürün hakkında bilgi sahibi iseniz yorumlarsanız sevinirim.
    Eğer başka alan yada kullananlar var ise burada bilgi paylaşımı yapabiliriz. Bende ürün hakkında sorusu olanların elimden geldiğince sorularını cevaplamaya çalışırım.

Özellikleri

http://www.samsung.com/tr/consumer/pc-peripherals-printer/notebook-computers/essential/NP305E5A-S02TR

Genel Özellikleri
    AMD Quad-Core A6-3420M Hızlandırılmış İşlemci (1,5 GHz, 4 MB L2 Cache
    15,6" HD LED Ekran (1 366 x 768), Yansımasız
    6 GB DDR3 Sistem Belleği 1 333 MHz (4 GB x 1 + 2 GB x 1)
    AMD Radeon™ HD6470M (PowerXpress) 1 GB DDR3 (Harici Grafik) Bellek + 512 MB HD 6520 G Dahili Ekran Kartı
    500 GB S-ATAⅡ Sabit Sürücü (5 400 RPM)

Teknik Özellikler

Operating System
    Operating System Orijinal Windows® 7 Home Basic (64-bit)
    Processor
    Processor AMD Quad-Core A6-3420M Hızlandırılmış İşlemci (1,5 GHz, 4 MB L2 Cache)
    Ekran
    LCD 15,6" HD LED Ekran (1 366 x 768), Yansımasız
    Fiziksel Özellikler
    Ağırlık 2,3 kg (5,07 lbs)
    Boyut (GxDxY) 367,9 x 243 x 27,1 ~ 33 mm (14,4" x 9,5" x 1,06" ~ 1,29")
    Grafik
    Görüntü İşlemci AMD Radeon™ HD6470M (PowerXpress)
    Görüntü Belleği 1 GB DDR3 (Harici Grafik)
    Bellek
    Sistem Belleği 6 GB DDR3 Sistem Belleği 1 333 MHz (4 GB x 1 + 2 GB x 1)
    Bellek Yuvası 2 DIMM Yuvası
    Saklama
    Sabit Disk 500 GB S-ATAⅡ Sabit Sürücü (5 400 RPM)
    Optik Disk Sürücü Super Multi Dual Layer
    Ana Yonga Seti
    AMD A60M
    Multimedya
    Ses HD Ses
    Ses Efekti SoundAlive™
    Hoparlör 3 watts Stereo Hoparlörler (1,5 watts x 2)
    Dahili Kamera Web Kamerası
    İletişim
    Kablolu Ethernet LAN 10 / 100 / 1 000 Gigabit Ethernet LAN
    Kablosuz LAN 802,11 bg/n 1 x 1
    Kablosuz WAN HSPA
    Bluetooth Bluetooth v3.0 Yüksek hız
    G/Ç Bağlantı Noktası
    VGA Var
    HDMI Var
    Kulaklık Çıkışı Kulaklık çıkışı
    Mikrofon Girişi Var
    Dahili Mikrofon Var
    USB 3 USB 2.0
    Çoklu Kart Yuvası 4'ü Bir Arada (SD, SDHC, SDXC, MMC)
    RJ45 (LAN) Var
    DC-Girişi (Güç Bağlantı Noktası) Var
    Giriş
    Klavye 103 Tuş
    104 Tuş
    Dokunmatik Yüzey, Dokunmatik Ekran Dokunmatik Tablet (Kaydırma Alanı, Düz Tip, Hareketli UI)
    Güvenlik
    Virus Norton Internet Security (60 günlük Deneme)
    Lock Kensington Kilit Yuvası
    Kurtarma Çözümü Samsung Recovery Solution
    H/W Security HDD Parolası
    Güvenlik Yazılımı BIOS Önyükleme Parolası
    HDD Parolası
    Samsung Recovery Solution
    Norton Internet Security(60 günlük Deneme)
    Güç
    AC Adaptör 60 watts
    Standart Pil 6 Hücreli (48Wh)
    Garanti
    2 yıl
    Yazılım
    Yüklü Yazılım Kolay Disk Bölümleme
    Samsung Destek Merkezi
    Microsoft Office Starter 2010
    WildTangent Oyun Konsolu
    Windows Live
    Norton Çevrimiçi Yedekleme (30 günlük Deneme)
    Cyberlink Media Suite
    Cyberlink Youcam
    Kolay Taşıma

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fyilmaz -- 15 Nisan 2012; 16:04:31 >

• Başka hiç kullanan yokmu lu laoptobu ?? O kadar kampanyadan alan oldu onların hiç birisi foruma girmiyor mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: fyilmaz

Başka hiç kullanan yokmu lu laoptobu ?? O kadar kampanyadan alan oldu onların hiç birisi foruma girmiyor mu?
    12 Nisan Teknosa indiriminde 1069 TL'ye almıştım bu laptopu. Bana kalırsa orta halli bir laptop. Fakat kasası şık ve hafif. :)
    # Ekran kartı ortalama değerlerde fakat bu paraya değer.
    # Sen de kullanıyorsan Win 7 puanları görmek isterim. Normalde 6,6 - 6,7 oluyordu fakat bugün birden bire 5,8'e düştü. Anlamadım gitti.
    # Wireless hafiften sorunlu gibi. Toshiba laptopta 15 küsür modem gözükürken samsung 5 tane anca yakalıyor. Çok kısa süreliğine 15'e çıktığı falan oluyor ama 1 saatte 10 dakikayı geçmez.
    # BF3'ü msaa ve en alttaki kapalı olarak diğerleri ultradayken 30-50 arası çalıştırabiliyorum fakat bugün nedense birden bire 5 fps'ye kadar düştüğüne rastladım.
    # Crysis 2'yi pek verimli oynayamıyorum, Dual graphics logosu da çıkmıyor ve en düşük çözünürlükte akıcılığa ulaşabiliyor. :(
    # Ayrıca kapağı çizilmiyor ve iz bırakmıyor bunlar da güzel özellikler. :)
    # Fakat ekran parlaklığını min yapınca 3-3,5 saat kadar gidebiliyor.
    # Kısacası kendimi kazıklanmış hissediyorum. Ürünü satarken i5 lik laptoptan kat kat daha üstün olduğunu vs. söylediler ki İ5 li olan laptop daha pahalıydı (100 TL kadar)
    Her türlü oyunu falan oynatır dediler ama iş işten geçti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NightHT -- 16 Nisan 2012; 19:07:27 >

• quote:

Orijinalden alıntı: NightHT

12 Nisan Teknosa indiriminde 1069 TL'ye almıştım bu laptopu. Bana kalırsa orta halli bir laptop. Fakat kasası şık ve hafif. :)
    # Ekran kartı ortalama değerlerde fakat bu paraya değer.
    # Sen de kullanıyorsan Win 7 puanları görmek isterim. Normalde 6,6 - 6,7 oluyordu fakat bugün birden bire 5,8'e düştü. Anlamadım gitti.
    # Wireless hafiften sorunlu gibi. Toshiba laptopta 15 küsür modem gözükürken samsung 5 tane anca yakalıyor. Çok kısa süreliğine 15'e çıktığı falan oluyor ama 1 saatte 10 dakikayı geçmez.
    # BF3'ü msaa ve en alttaki kapalı olarak diğerleri ultradayken 30-50 arası çalıştırabiliyorum fakat bugün nedense birden bire 5 fps'ye kadar düştüğüne rastladım.
    # Crysis 2'yi pek verimli oynayamıyorum, Dual graphics logosu da çıkmıyor ve en düşük çözünürlükte akıcılığa ulaşabiliyor. :(
    # Ayrıca kapağı çizilmiyor ve iz bırakmıyor bunlar da güzel özellikler. :)
    # Fakat ekran parlaklığını min yapınca 3-3,5 saat kadar gidebiliyor.
    # Kısacası kendimi kazıklanmış hissediyorum. Ürünü satarken i5 lik laptoptan kat kat daha üstün olduğunu vs. söylediler ki İ5 li olan laptop daha pahalıydı (100 TL kadar)
    Her türlü oyunu falan oynatır dediler ama iş işten geçti.

Alıntıları Göster
    Valla ben pek oyun oynayan birisi değilim o açıdan şimdilik benim işimi görür diye düşünüyorum ama arada sırada tabii bir oyun kurup oynayacak olursam o zamanda maksimum olmasa da ortalama özelliklerde oynatabilmesini isterim tabii.

Daha önce bende a101 de 1099 tl ye görmüştüm ama o zaman almamıştım. En son geçen hafta media markt de bunun 4 gb ram olanını (s01tr) 999 TL ye sattılar hatta o zaman bende gidip bakayım dedim kalmamış belki de olsa ordan 999 tl ye alacaktım, tam kaçırdık derken burada a101 in yeni mağaza açılışına özel 899 tl den peşin 949 tl den taksitli satıldı bende tabii hemen erkenden gidip aldım bir tane media markt teki bitince burdakine koşa koşa gittim açıkçası büyük ihitmalle bunlar 1099 tl lik eski kampanyanın kalanları idi hatta bir çoğunun kutusu açılmıştı daha önce ben erken gitmedin avantajı ile açılmamış kutu alabildim.
    Bence o kadar pişman olmayın saat hızı overclock ile rahtalıkla 2.5 ghz e falan artırılabiliyormuş. Benim merak ettiğim şeyler mesela çift ekran kartının performansı nasıl acaba? Çünkü oyunlarda iki ekran kartı birlikte çalışarak dual performans veriyor diye biliyorum.
    bu arada bende test sonucu 5.9 çıktı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fyilmaz -- 16 Nisan 2012; 23:50:20 >

• quote:

Valla ben pek oyun oynayan birisi değilim o açıdan şimdilik benim işimi görür diye düşünüyorum ama arada sırada tabii bir oyun kurup oynayacak olursam o zamanda maksimum olmasa da ortalama özelliklerde oynatabilmesini isterim tabii.

Daha önce bende a101 de 1099 tl ye görmüştüm ama o zaman almamıştım. En son geçen hafta media markt de bunun 4 gb ram olanını (s01tr) 999 TL ye sattılar hatta o zaman bende gidip bakayım dedim kalmamış belki de olsa ordan 999 tl ye alacaktım, tam kaçırdık derken burada a101 in yeni mağaza açılışına özel 899 tl den peşin 949 tl den taksitli satıldı bende tabii hemen erkenden gidip aldım bir tane media markt teki bitince burdakine koşa koşa gittim açıkçası büyük ihitmalle bunlar 1099 tl lik eski kampanyanın kalanları idi hatta bir çoğunun kutusu açılmıştı daha önce ben erken gitmedin avantajı ile açılmamış kutu alabildim.
    Bence o kadar pişman olmayın saat hızı overclock ile rahtalıkla 2.5 ghz e falan artırılabiliyormuş. Benim merak ettiğim şeyler mesela çift ekran kartının performansı nasıl acaba? Çünkü oyunlarda iki ekran kartı birlikte çalışarak dual performans veriyor diye biliyorum.
    bu arada bende test sonucu 5.9 çıktı.

Alıntıları Göster
    Asıl amacım zaten oyun değildi ama canavar falan deyince gözümde büyüdü birden.

# Dual Graphics logosu şu ana kadar BF3 te çıktı bende. COD:BO , Crysis 2, TR:Legend, Splinter Cell Choas Theory ve Conviction , Mount & Blade... Bu oyunların hiç birinde o logoyu görmedim. BF3 te de ister dual graphics'i kapatıyım ister açıyım nedense FPS farkı hiç olmuyor. Aslında hd6520g+hd6470m birlikte iyi olmaları lazım.

# Overlock yapınca garanti gidiyormuş ve çok ısınırsa yazık olur laptop'a.. Soğutma şansı da yok. Cooler padler bence çok etkili değil.
    # Wireless konusunda sizde de sıkıntı var mı ? (Koca forumdan 2 kişi bu laptopu almış heralde )

• Yabanci forumlarda islemci hakkinda bazi yorumlar okudum Intel core i5 in gerisinde kalsada dahili ekran kartinin intelinkinden cok daha iyi oldugu soyleniyor.
  • quote:

Yabanci forumlarda islemci hakkinda bazi yorumlar okudum Intel core i5 in gerisinde kalsada dahili ekran kartinin intelinkinden cok daha iyi oldugu soyleniyor.

Aslında fiyat/performans olarak oldukça iyi bir laptop. Fakat en son çıkan oyunları rahat oynamaya yönelik değil. Orta düzeyli oyunlar ve sörf amaçlı bir laptop bence. Overlock bu laptopta yapılmamalı bence, O/C isteyen oyunlar laptopu yeterince ısıtıyor O/C yapılırsa makineye yazık olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Umut.A

quote:

Yabanci forumlarda islemci hakkinda bazi yorumlar okudum Intel core i5 in gerisinde kalsada dahili ekran kartinin intelinkinden cok daha iyi oldugu soyleniyor.

Aslında fiyat/performans olarak oldukça iyi bir laptop. Fakat en son çıkan oyunları rahat oynamaya yönelik değil. Orta düzeyli oyunlar ve sörf amaçlı bir laptop bence. Overlock bu laptopta yapılmamalı bence, O/C isteyen oyunlar laptopu yeterince ısıtıyor O/C yapılırsa makineye yazık olur.

Zaten bu fiyata oyun laptobu olmaz. İslemci ve ekran karti hakkinda arastirmalarim devam edecek bulgulari yazarim. Wireless ta ben bir soruna rastlamadim daha dogrusu detayli bir deneme yapmadim.

• quote:

quote:

quote:

Zaten bu fiyata oyun laptobu olmaz. İslemci ve ekran karti hakkinda arastirmalarim devam edecek bulgulari yazarim. Wireless ta ben bir soruna rastlamadim daha dogrusu detayli bir deneme yapmadim.

Alıntıları Göster
    Ben yan odadan wirelessla çok yavaş bağlanıyorum. Yavaş dediğim atıyorum ethernetle 3 saniyede açılan sayfa wirelessla 5 saniyede açılıyor.

# Yaklaşık toplam grafik belleği 4 GB iken 3.2 GB'ye düştü ? Neden olabilir.

# Aslında kesin birşey var, o da en rahat ve güvenilir oyunun masaüstülerde oynayabileceği. :) Zaten 9 sene boyunca masaüstü kullandım. (7 senesi aynı masaüstü pc ve hiç upgrade yapılmadı ve sonunda vefat etti )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NightHT -- 17 Nisan 2012; 18:15:07 >

• quote:

Ben yan odadan wirelessla çok yavaş bağlanıyorum. Yavaş dediğim atıyorum ethernetle 3 saniyede açılan sayfa wirelessla 5 saniyede açılıyor.

# Yaklaşık toplam grafik belleği 4 GB iken 3.2 GB'ye düştü ? Neden olabilir.

# Aslında kesin birşey var, o da en rahat ve güvenilir oyunun masaüstülerde oynayabileceği. :) Zaten 9 sene boyunca masaüstü kullandım. (7 senesi aynı masaüstü pc ve hiç upgrade yapılmadı ve sonunda vefat etti )

Alıntıları Göster
    Toplam grafik belleğine nerden bakıyorsun. Birde şu aşağıda linkini verdiğim programı kurarsan işlemci ram ve ekran kartlarının anlık çalışma hızlarını gösteriyor bu işlemciler normalde 1.5 ghz olmasına rağmen turbo core özelliği ile otomatik olarak 2.4 ghz ye çıkıyormuş zaten.
    http://sites.amd.com/us/game/downloads/amd-system-monitor/Pages/overview.aspx

• quote:

Toplam grafik belleğine nerden bakıyorsun. Birde şu aşağıda linkini verdiğim programı kurarsan işlemci ram ve ekran kartlarının anlık çalışma hızlarını gösteriyor bu işlemciler normalde 1.5 ghz olmasına rağmen turbo core özelliği ile otomatik olarak 2.4 ghz ye çıkıyormuş zaten.
    http://sites.amd.com/us/game/downloads/amd-system-monitor/Pages/overview.aspx

Alıntıları Göster
    Ayrıca AMD overdrive diye bir uygulama daha var oda çok detaylı işlemci ve ekran kartının çalışma frekanslarını ve sıcaklıklarını gösteriyor ayrıca istersen overclock ta yapıyor ama yapmak zorunda değilsin sırf değerleri görmek için bile kur bence..
    http://sites.amd.com/us/game/downloads/amd-overdrive/Pages/overview.aspx

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fyilmaz -- 18 Nisan 2012; 0:04:54 >

• quote:

Ayrıca AMD overdrive diye bir uygulama daha var oda çok detaylı işlemci ve ekran kartının çalışma frekanslarını ve sıcaklıklarını gösteriyor ayrıca istersen overclock ta yapıyor ama yapmak zorunda değilsin sırf değerleri görmek için bile kur bence..
    http://sites.amd.com/us/game/downloads/amd-overdrive/Pages/overview.aspx

Alıntıları Göster
    Mesela benim ikinci ekran kartı yani HD 6470m normalde hiç çalışmıyor mesela.

• quote:

Mesela benim ikinci ekran kartı yani HD 6470m normalde hiç çalışmıyor mesela.

Alıntıları Göster
    kullandığım program nedeniyle xp kurmak zorundayım ve HD 6470m ekran kartının xp dirveri yok bi çözüm önerisi varmı acaba
  • quote:

Orijinalden alıntı: mursel03

kullandığım program nedeniyle xp kurmak zorundayım ve HD 6470m ekran kartının xp dirveri yok bi çözüm önerisi varmı acaba

Alıntıları Göster
    windows 7 nin içine sanal işletim sistemi olarak xp kursan yine mi driver istiyor acaba? onu bi dene
  • quote:

windows 7 nin içine sanal işletim sistemi olarak xp kursan yine mi driver istiyor acaba? onu bi dene

Peki Overlock yapmayı denedin mi ? System monitörde fişteyken 1400 HZ, Pildeyken 1500 Hz gözüküyor. HD6470M ise o kadar oyun arasından sadece BF3'te kullanılıyor. O/c yapmaya bayağı bir heveslendim bir ara sonra vazgeçtim.
  • quote:

quote:

Peki Overlock yapmayı denedin mi ? System monitörde fişteyken 1400 HZ, Pildeyken 1500 Hz gözüküyor. HD6470M ise o kadar oyun arasından sadece BF3'te kullanılıyor. O/c yapmaya bayağı bir heveslendim bir ara sonra vazgeçtim.

Alıntıları Göster
    Serious Sam 3'ü de denedim. Otomatik ayarlar yaptım. Sırasıyla High, Medium, High olarak seçti. Ayrıntıları incelemedim. 5-35 FPS arasındaydı. İşin kötü yanı ise 6470m tamamen boştaydı. RADEON HD6470M'i çalıştırmanın başka bir yolu var mı ?

• quote:

Serious Sam 3'ü de denedim. Otomatik ayarlar yaptım. Sırasıyla High, Medium, High olarak seçti. Ayrıntıları incelemedim. 5-35 FPS arasındaydı. İşin kötü yanı ise 6470m tamamen boştaydı. RADEON HD6470M'i çalıştırmanın başka bir yolu var mı ?

Alıntıları Göster
    bende bu var

http://www.bimeks.com.tr/urun/122253/samsung-np-300e5a-s0ptr.aspx

• quote:

Orijinalden alıntı: TheJudgé

bende bu var

Az kalsın ben de bunu alıyordum fakat oyun performansı daha iyi dediler ve W7 de öyle diyordu. Arada 70 TL fark vardı. Keşke bunu alsaymışım. HD6520G olan tam kapasite çalışmıyor.
  • quote:

quote:

bende bu var

Az kalsın ben de bunu alıyordum fakat oyun performansı daha iyi dediler ve W7 de öyle diyordu. Arada 70 TL fark vardı. Keşke bunu alsaymışım. HD6520G olan tam kapasite çalışmıyor.

http://www.notebookcheck.net/AMD-Radeon-HD-6470M.43075.0.html

anladığım kadarı ile size 6470m ,520mX den daha hızlı bi kart demisler 520mX %13 daha hızlıdır 6470m den laptop satarken yalan söyleyebiliyolar yada 520M ile karıştırmış olabilirler sondaki X harfli olan 520M e göre %20 fark atıyor

windows puanları her zaman kesin sonuç vermeye biliyor ,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheJudgé -- 25 Nisan 2012; 19:34:13 >

• quote:

quote:

quote:

bende bu var

http://www.notebookcheck.net/AMD-Radeon-HD-6470M.43075HD.0.html

anladığım kadarı ile size 6470m ,520mX den daha hızlı bi kart demisler 520mX %13 daha hızlıdır 6470m den laptop satarken yalan söyleyebiliyolar yada 520M ile karıştırmış olabilirler sondaki X harfli olan 520M e göre %20 fark atıyor

windows puanları her zaman kesin sonuç vermeye biliyor ,

HD6470M ve HD6520G kartlarının ikisi de var. Fakat 7-8 oyundan sadece BF3'te iksinin de kullanıldığını gördüm. Niye yalan söylesinler ki ? 520MX li olan daha pahalıydı zaten. :S--

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.