Şimdi Ara

Samsung HD103SJ Test Sonuçları (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
924
Cevap
3
Favori
58.146
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Samsung HD103SJ Test Sonuçları
  • Ozaman birde bağladığın sata girişini değiştirip dene mümkünse.
  • http://www.eksenbilgisayar.com/pinfo.asp?pid=25707

eksende ürün 146 liraya kadar düşmüş. tam almalık olmuş ben kaptım bi tane
  • Önceki sayfalarda CrystalDiskMark testini yapan hiç göremedim. Benimki şu şekilde;

• ..

• Sequential read nedense bende düşük çıkmış
  • Onun sebebi test yapılan bölümün boyutuyla alakalı sanırım bendede geri kalan 860 gb lık bülümü seçip test yapınca 121 küsür çıkıyor ilk değer.
  • 1000mb seçiliyken 860 gb lık bölümün sonucu

• Evet dediğiniz gibi oluyormuş, teşekkürler bilgi için.
  • diskten aşırı memnun kaldım.. diskten ses geliyor diyenlere de ayrıca şaştım kaldım. hayatımda gördüğüm en sessiz üstüne en performanslı hdd. helal olsun samsung'a şiddetle öneriyorum herkeşlere..
  • Arkadaşlar ben de HD103SJ sahibi oldum. Emektar seagate 250gb(ST3250410AS) ımın alanı yetmeyince aldım.

Eksen den 148 tl ye 6 taksit e aldım.

Hemen testlerini yaptım. Tabiyki de benzer sonuçlar verdi.

Bu arada benim anakartım da Sata AHCI kapalı.

Buna rağmen sonuçlarım aynı çıktı. Bence ahcı mode pek bir avantaj sağlamıyor.

Disk hakkındaki genel düşüncem olumlu ses yok gayet hızlı. :-)
  • bende senin gibi sağlamıyor diye düşünmekteydim fakat açına windows açılış kapanış hızı ve programların açılış hızının olumlu yönde etkilendiğini gördüm. tavsiye ederim zararın olmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: exFAT

Hdd nin sesli olduğunu söyleyen arkadaşlar AHCI modunda kullanmıyorsanız bu modda kullanmayı deneyin. Kendi deneyimime göre NCQ aktif değilken hdd den çok daha fazla ses çıkıyor.
    Ayrıntılı bilgi http://forum.donanimhaber.com/m_24290897/mpage_1/key_/tm.htm

Ses kesinlikle azalıyor mu hocam yapmaya değer mi ? aşağıdaki anakart için en kolay nasıl yaparız işletim sitemi windows 7 64 bit
  • Zaten hızı arttıracak diye birşey yok adı üstünde sıralama sıraladığı için hdd kafası sürekli farklı yerlere yazmaktansa bulunduğu yere yazıyor buda hem ses hem performans hem fazla hareketten ısınma, eskime gibi şeylerin belli bir düzeyde önüne geçiyor yukarda verdiğim linkde yazıyor(yukarsı kalmamış sayfa başı link buhttp://forum.donanimhaber.com/m_24290897/mpage_1/key_/tm.htm )

Birde önceden bu ncq olayından haberim yokken eski diskde ayda bir defrag yapardım NCQ ya geçincemi oldu yoksa başka bir sebebimi var bilmiyorum hiç parçalanma olmuyor nerdeyse, kontrol ediyorum arada kaç ay geçti hala %2-3 gibi bir parçalanma var.Yani format atacak olsam yine kesinlikle AHCI etkinleştiririm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wey-Yu -- 8 Mayıs 2010; 22:50:09 >

• quote:

Orijinalden alıntı: blank42

quote:

Hdd nin sesli olduğunu söyleyen arkadaşlar AHCI modunda kullanmıyorsanız bu modda kullanmayı deneyin. Kendi deneyimime göre NCQ aktif değilken hdd den çok daha fazla ses çıkıyor.
    Ayrıntılı bilgi http://forum.donanimhaber.com/m_24290897/mpage_1/key_/tm.htm

Ses kesinlikle azalıyor mu hocam yapmaya değer mi ? aşağıdaki anakart için en kolay nasıl yaparız işletim sitemi windows 7 64 bit

Bence dene.Bir ara benim anakartta Expresgate özelliğini kullanmak için ahci modunu kapatmıştım windows yüklenirken öyle bir ses çıkardıki korktum hdd ye birşey olacak diye sanki takılmış gibi sürekli ses çıkarmıştı böyle birşey yaşadım ondan dolayı sessizleştirir diyorum NCQ teknolojisi gereği sessizleştirmeside gerekiyor zaten.
    O anakart içinde sitesinden indirmeye çalış AHCI sürücüsünü sonrası windows yüklemesi sırasında yüklersin sürücüyü o linkte anlatıldığı gibi.
    AMD dede windows kuruluyken regedit ile AHCI açma oluyormu pek bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wey-Yu -- 8 Mayıs 2010; 23:01:31 >

• windows 7 de ufak bir registry ayarı ile ahci mode açılabiliyor, ancak xp de sorun yarattığı söyleniyor bu yüzden xp yi kurarken açmak gerekiyormuş ahci mode u
  • Windows kuruluyken açamazmıyız peki windows 7'de çok merak ettim.HD tune ile sesini kısıyorum ama oda performansı oldukça etkiliyor ncq ile az etkiliyor ve sesi kısarsa mükemmel olur

http://www.ithinkdiff.com/how-to-enable-ahci-in-windows-7-rc-after-installation/

Yukarıda anlatılmış ama ?

Bu arada ahcinin aktif olup olmadığını nerden öğreneceğiz ? önckei sayfadaki program yüklenmiyor bende

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blank42 -- 9 Mayıs 2010; 11:38:36 >
  • quote:

Ozaman birde bağladığın sata girişini değiştirip dene mümkünse.

Kabloyuda, taktığım slotuda değiştirdim ama değerlerde bir değişme olmadı. Erişim süresi hala 19ms civarları. Samsung'un sitesinde arıza tespit yazılımı buldum. Hem o programla hem de başka bilgisayarda denedikten sonra Samsung ile irtibata geçmeyi düşünüyorum. Sizce garantiden değiştirirler mi? Performansını araştırarak aldığım bir hdd sonuçta.
  • quote:

Orijinalden alıntı: blank42

Windows kuruluyken açamazmıyız peki windows 7'de çok merak ettim.HD tune ile sesini kısıyorum ama oda performansı oldukça etkiliyor ncq ile az etkiliyor ve sesi kısarsa mükemmel olur

http://www.ithinkdiff.com/how-to-enable-ahci-in-windows-7-rc-after-installation/

Yukarıda anlatılmış ama ?

Bu arada ahcinin aktif olup olmadığını nerden öğreneceğiz ? önckei sayfadaki program yüklenmiyor bende

En sağlamı BIOS'a girip SATA portlarının IDE mi AHCI modda mı çalıştığını kontrol etmek..

win7 de linkte gösterdiği gibi ufak bir ayarlar ahci açılabiliyor..

• quote:

Orijinalden alıntı: cmt

quote:

Ozaman birde bağladığın sata girişini değiştirip dene mümkünse.

Kabloyuda, taktığım slotuda değiştirdim ama değerlerde bir değişme olmadı. Erişim süresi hala 19ms civarları. Samsung'un sitesinde arıza tespit yazılımı buldum. Hem o programla hem de başka bilgisayarda denedikten sonra Samsung ile irtibata geçmeyi düşünüyorum. Sizce garantiden değiştirirler mi? Performansını araştırarak aldığım bir hdd sonuçta.

Cmt transfer değerlerin oldukça yüksek bu da diskte fiziksel bir problem olma riskini bence düşürüyor..HDtune 4.01 ile test etmişssin sonuçta..

Bence HDTUNE dan info resmi koy bir tane, bide BIOS'dan bak bakalım SATA portların IDE mi AHCI mi çalışıyor 2sini karşılaştırıp yorum yaparız ;)

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.