Şimdi Ara

Samsung Galaxy NOTE Root, Custom Rom ve Sarı Ünlem Yok Etme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
10.040
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar Çok sevdiğim Samsung Galaxy S II'mi sattıktan sonra Geçen gün yine forumdan bir arkadaştan Galaxy NOTE aldım. Kendi Orjinal Rom'u Bana kullanış açısından yetersiz geldi ve Custom Rom Olayına Girdim. Bunun için kısaca size Root ve Custom Rom yükleme olaylarını anlatayım ihtiyacı olanlar kullanmış olur yine sarı ünlemi yok etme yollarıda en alt kısımda yeralıyor. Tüm bunları XDA forum'dan uygulayarak çalıştığını doğruladım cihazımda. Forumda 1-2 konuda root'dan bahsedilmiş bende arayan kişilere yardımcı olması açısından açıklamalı ekleme yapıyorum.

Öncelikle uyarmalıyım cihazınıza yapacağınız işlemlerden kendiniz sorumlusunuz. Dikkatli olun cihazınız bu işlemler sonucu çalışmaz hale gelebilir. Risk size ait yani.
    NOT: Tüm işlemlere başlamadan önce Cihazınızın sürücülerinin yüklenmesi için KIES'in son sürümünü Samsung'un safasından indiriniz ve PC'ye kurunuz.
    KIES DOWNLOAD

ÖNEMLİ: Cihaz'a ODIN aracılığı ile işlem yapacakken uygulamalar gelişmiş altındaki hata ayıklama modunun açık olması gerekmektedir bunu ayarlardan açabilirsiniz.

1. Cihazınızın Sürümü Yeni güncel sürüm ise direk olarak root olmayacağı için ODIN ile cihazınızın versiyonunu düşürmeniz gerekecektir. Mesela benim sürüm Almanya sürümü olduğundan en yeni sürümdü düşürmek zorunda kaldım. Fakat Türkiye için çıkmış LA4 Sürüm ise mesela gerek yok direk bu konuya Orjinal Rom'u yüklediğimiz kısımdan sonrası ile devam edebilirsiniz. Yine Eski sürüme sahip arkadaşlar kendi sürümlerinde root yapmak isterlerse uygun dosyaları XDA forumhttp://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1331784 linkinden edinip direk rootlu kernel yüklemesi yapark işlemleri kısaltabilirler.

ODIN DOWNLOAD: Odin 1.85

Odin'i indirdikten sonra sıkıştırılmış dosyayı masaüstüne çıakrın ve programı her ihtimale karşı adminstrator yetkisi ile çalıştırın yani sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır ile.

Öncelikle LA4 Türkiye için olan orjinal sürümü yüklüyoruz
    N7000XXLA4--------------------2012 February--------N7000OJVKL1-----------------Turkey-------
    DOWNLOAD: Orjinal LA4 ROM

Yukarda gördüğünüz ODIN çalışırken cihazınızı önce tamamen kapatıyorsunuz. Daha sonra açarken cihazın ses düğmesinin alt bölümüne yani ses azaltma tuşu+home tuşu+power tuşuna basılı tutuyoruz ta ki ekranda aşağıdaki ekran gibi ekran gelinceye kadar.

Daha Sonra cihazımızın ses arttırma tuşuna basıp aşağıdaki ekrana geliyoruz.

Burda artık cihazımız download mode'a girmiş ve ODIN'e bağlanmaya hazır demektir. USB'den cihazımızı bağlıyoruz. Ve ODIN'de ID:COM yazan yer sarı oluyor tüm sürücüler yüklendiği zaman. Artık Hazırsınız demektir. 1 ile işaretlenen kutucukların işaretli olduğuna emin olun. 2 ile işaretlenen yere PDA kısmına basın ve indirmiş olduğunuz LA4 sürümünü dosya olarak gösterin tabiki indirdiğiniz LA4 dosyasının zip olduğunu düşünürsek içinden çıkacak olan dosyayı göstereceksiniz. ve son olarak 3 ile işaretlenmiş START tuşuna basın ve artık bekleyin cihaza LA4 Sürüm atacak ODIN ve PASS deyip yeşil ışık yanacak işlem bitince cihazınız açılacaktır.

Şimdi elimizde LA4 sürüm bir cihaz var ve bu cihazı öncelikle Root Etmemiz gerekiyor. Yine Cihazı kapatıyoruz. Daha sonra açarken cihazın ses düğmesinin alt bölümüne yani ses azaltma tuşu+home tuşu+power tuşuna basılı tutuyoruz ta ki ekranda aşağıdaki ekran gibi ekran gelinceye kadar.

Daha Sonra cihazımızın ses arttırma tuşuna basıp aşağıdaki ekrana geliyoruz.

ve yine download moddayız. ODIN ile yine PDA kısmına bu kez aşağıda linkini verdiğim Root'lu KERNEL dosyasını seçerek KERNEL atıyoruz.

DOWNLOAD: CF-Root-SGN_XX_OXA_LA4-v5.0-CWM5.zip

Bu kez kısa bir işlem ardından cihaz tekrar açılacak fakat cihazın açılış logosunun altında sarı bir ünlem görebilirsiniz sakin olun sorun yok Sadece cihazınız artık root oldu.

Cihazınız Artık LA4 sürüm yüklü ve Root Yetkisine sahipsiniz. Bundan sonra SD kartınıza istediğiniz ROM'u Atıp zip dosyası olarak CWM yardımı ile yükleme yapabiliriz.

Bunun için öncelikle cihazımızı kapatıyoruz. Bu kez açarken ses açma+home+power tuşuna basılı tutuyoruz. Ta ki aşağıda gördüğünüz ekran gelene kadar.

Bu ekranda ses açma kapama tuşları ile "install from sd card" ' a geliyoruz ve home tuşu ile seçiyoruz sorarsa external card'ı seçip indirdiğiniz Custom Rom zip dosyasının üzerine gelip home ile tekrar seçiyoruz. Daha sonra yükleme yapayımmı diye soracak Yes olan kısma gelip ses tuşları ile home ile seçip yüklemeyi yapıyoruz.
    İşlem bitince install from sd card complete diyecek menünün en başına dönüp reboot ediyoruz cihazı ve artık custom Rom'dayız.

http://www.darkyrom.com/community/index.php?threads/n7000-cwm-darkyrom_note-v-3-3-iced-xxla6-final.6875/
    Bu linkten DarkyNote Custom Rom ile ilgili ekran görüntülerine bakabilirsiniz.

Diğer Custom Rom ve KERNEL'ları incelemek için :
    http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1349

Ben Daha sonra tekrar KERNEL için başka bir seçim yaptım kendime BLN desteği yüzünden ve yine 1700 mhz üstüne kadar overclock yapılabildiği için:
    [Kernel][02/21/12][Samsung Galaxy Note][AbyssNote][v4.1][Now with BLN support)
    http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1362424

Bu da zip dosyası olarak indirilip aynı şekilde recovery mode ile custom rom yükler gibi zip dosyası olarak yüklenebiliyor.

USB Jig ile Sarı Ünlem Yoketmek isteyen arkadaşlar.

1. Galaxy S II için olan JIG uyumludur fakat işlemler daha uzun ne yazık ki

2.http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=788778&d=1321782075
    Burdan zip dosyasını indirin.

3. Yukarda anlatımda göreceğiniz gibi cihaz kapalı iken ses azaltma+home+power basılı tutup download mode'a giriyoruz. Arada gelen ekranı ses açma tuşuna basarak onaylayıp download moda giriyorsunuz.

4. Cihazı PC'ye bağlıyoruz.

5. ODIN'i açıyoruz ve PDA yazan yere indirdiğimiz zip dosyası içindeki 1.tar dosyasını yüklüyoruz.
    Ayarlar aşağıdaki resim gibi olmalı.

6. Start'a basıp işlemin bitmesini bekliyoruz.

7. İşlem bitip cihaz yeniden başlayınca siyah ekran gelecek ama heycan yok cihaz aslında çalışıyor ama ekranda birşey göstermiyor.
    Power Tuşuna uzun basılı tutyoruz (15-20 Saniye). 5 saniyeliğine bataryayı çıkarıyoruz, JIG'i takıyoruz, bataryayı geri takıyoruz. 40 sn kadar bekliyoruz, 5 sn kadar power butonuna basıyoruz, JIG'i çıkarıyoruz, Power tuşuna uzun basıyoruz (15-20 Saniye), bataryayı çıkarıyoruz

8. Bataryayı geri takıp, ses kapatma + Home + Power tuşuna 10-15 sn basılı tutuyoruz, daha sonra ses açma tuşuna basıyoruz.

9. ODIN'i PC'den çalıştırıp PDA kısmına indirmiş olduğunuz zip dosyasından çıkan 2.tar dosyasını koyup start'a basıyoruz.

10. Flashlama işlemi bitince cihaz açılıyor ve sarı ünlem yok oluyor yine custom rom sayacımızda sıfırlanıyor.

Bu işlemi yaparken 7-10 arasındaki adımlarda ekranınız siyah olacak çalışmayacak heycan yapmayın.

Eğer JIG almam ben diyorsanız böyle bir işlem var ben denemedim JIG olduğu için ama kolay görünüyor ben denemediğim için çalışırmı bilemem deneyecek göreceksiniz yine risk size ait:

1. InitialCFRootFlasher.zip dosyasını indirin

2. Stok bir kernel zImage dosyası: Root'lu XXKKA stok kernel dosyası Stok Kernel XXKKA Image dosyasını zip'den çıkarabilirsiniz.

Chainfiire tools ile image dosyasını flashlayın ve sarı ünlem gidecektir.

Yine aynı flashlama tool'u kullanıp istediğiniz kernel'ı yükleyebilirsiniz tekrar sarı ünlem çıkmayacaktır yüklemeler sonrasında.

• Tesekkurler anlatim icin, elinize saglik :)
  • Super aciklayici olmus emeginize saglik..Diger merak edilenleri de bu baslik altindan paylasmaya devam ederseniz ben ve benim gibi android ile galaxy note ile tanismis bircok arkadasa yol gostermis olursunuz..
    Tekrar tesekkurler
  • Rica ederim arkadaşlar. Birçok arkadaş root yapmaktan custom rom yüklemekten korkuyorlar ama android'in asıl tadı bu şekilde çıkar. Şu anda Darky Rom ve AbyssNote kernel kullanıyorum ve launcher olarak da SBP launcher 3D kullanıyorumhttp://spb.com/products/mobileshell/ Bunu sitesinden 8-9 dolara almıştım indirim varken kesinlikle Note'da herhangi bir lag falanda yaşatmıyor ve inanılmaz güzel bir launcher.

Video Linki:

http://www.youtube.com/embed/hVU84J1ShSQ

• Konu takip.Vaktim olduğu zaman kesinlikle deneyeceğim.
  • Telefonu rootlayip mi spbyi satin aldiniz?
  • Hayır direk sitesinden satın aldım ve kod ile apk dosyası göderdiler mailime
  • 357F8W25 Bu arada bu kupon kodu ile %25 indirim yapıyor

Link burda:
    http://www.handster.com/spb_shell_3d_android_enjoy_your_phone.html

Aslında zar zor çalıştırılan kırık sürümleri bulmak belki mümkündür ama adamlar gerçekten uğraşıp yapmış bu arayüzü ve epeyide kullanışlı ve türkçe desteğide var. Galaxy Note'da lag yapmadan çalışan ender launcherlardan o yüzden indirimle 11 dolar civarına gelen bi ürün ki bi yemek parası sayılır düşünmeden geliştiricilere destek adına aldım.

• Tesekkur ederim.Kod ne zamana kadar gecerli?
    Cumartesi'ye cihazi rootlayip ardindan satin almayi dusunuyorum.
    Tekrar cok tesekkur ederim
  • Kod heralde hep geçerli oluyor googledan araştırarak bulmuştum ben şimdi denedim yine indirim yapıyor. Bu arada programı yüklemek için rootlamanızada gerek yok yani orjinalinede yükleme yapabiliyorsunuz.
  • takip

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Besiktask34 -- 16 Mart 2012; 10:48:53 >
  • dediklerini yaptım herşey ok, ama tuş kilidinden çıkınca ekran karıncalanıp kalıyor
  • Bende Yapmıştım buraya göre sorunsuzca hatta bir sonraki rom kurulumlarında bile artık sarı ünlem gelmiyor atladığınız birşey olabilir. Bence temiz bir rom yükleyerek deneyin (Full wipe) problem kalmayacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: pillibebek

Bende Yapmıştım buraya göre sorunsuzca hatta bir sonraki rom kurulumlarında bile artık sarı ünlem gelmiyor atladığınız birşey olabilir. Bence temiz bir rom yükleyerek deneyin (Full wipe) problem kalmayacaktır.

Kerneli degistirince sorun çözüldü
  • AbyssNote en güzel kernel 1700 mhz civarında sorunsuzcada kullanılıyor BLN desteğide mevcut. Ah Cihazımı çamaşır makinesine atmasaydım şimdi kullanıyor olacaktım şu symbian nokia'ya mahkum kaldık ya
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.