Şimdi Ara

SAMSUNG 850 EVO İNCELEME VE TEST SONUÇLARI (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
185
Cevap
6
Favori
20.177
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Normal sata portlarının hepsi standart dır yani sata 1 portuna bile ssd bağlanabilir Ssd desteklemiyor diye bişey yok msata var ama o ayrı açıklamaya gerek yok Ayrı bi püf nokta daha vereyim 3.Nesil işlemci destekleyen tüm Anakartlarda sata3 desteğide vardır.

Edit:Achı mod da sıfırdan kurulum yapılmadığı sürece ssd hiçbir zaman tam verimli çalışmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mıçanadam -- 17 Ocak 2015; 8:48:37 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mıçanadam

Normal sata portlarının hepsi standart dır yani sata 1 portuna bile ssd bağlanabilir Ssd desteklemiyor diye bişey yok msata var ama o ayrı açıklamaya gerek yok Ayrı bi püf nokta daha vereyim 3.Nesil işlemci destekleyen tüm Anakartlarda sata3 desteğide vardır.

Kesilikle haklısın bende öyle biliyordum. Ama chip dersinin sitesindeki makaleyi okuyunca şok oldum. Ssd lerin bütun sata portlu pclere takıldığıni gördüm. Sadece sata portları hızlarında değişiklik oluyor. Yanlızca benim pcde sisoft sandra programınında maxmimum sata mod G2/sata300 yazıyor normalde G3/Sata600 yazması gerekmiş bu kafama takıldı

• semihsahin45 S kullanıcısına yanıt
    hocam o yazılıma aldanma fazla crystal disk benchmark la bi test yapıp atı söyliyim size hangi sata olduğunu ki sata 2 olsa 250mb zarzor geçer.

• quote:

Orijinalden alıntı: mıçanadam

hocam o yazılıma aldanma fazla crystal disk benchmark la bi test yapıp atı söyliyim size hangi sata olduğunu ki sata 2 olsa 250mb zarzor geçer.

Aynen bencede sata 2 olsaydı 250 zar zor gecerdi zaten crysdal disk bechmark da yazma 520 leri görüyor.

• Samsung 850 EVO 250 GB ı Sata 2 için alacaklar için yazıyorum. Asus P5K-SE anakart, Geforce 750 Ti, P35 chipset LGA 775 Intl e8400 işlemci, 4 GB DDR2 800mhz de AHCI mode modifieli BIOS atılarak enable edildi.
    2 gündür kullanıyorum. Win 7 64 bit de açılış 3 de1 oranında hızlandı, Uygulamalar ışık hızında açılıyor, onun dışında Far Cry 3 de darboğaz yaşıyordum daha önce hem FPS hemde gürüntü donuk donuk akıyordu. Şuanda oyun harika fps değerlerde ve çok akıcı normalde güncel bir sistemde SSD FPS değerlerine çok etkilemiyor fakat benim sistem 2008 model olduğu için midir bilmem çok farketti, zaten oyun yükleme loading hızını söylemiyorum bile.
    Web deki SSD SATA 2 & SATA 3 karşılaştırmalarında çok fark etmediğini daha önce görerek almıştım bunu hakkaten de öyleymiş. Kağıt üzerinde iki katı fakat siz hissetmiyorsunuz fazla.
    Uzun lafın kısası tam bir fiyat/performans canavarı, bu performansa en az 1500 TL para harcayıp donanım upgrade yapmak yerine 450 TL civarına bu işi hallediyorsunuz.

Bu yazıyı nerede yazmışlarsa kesinlikle yanlış. Bırak sata2 yi sata 1 de bile ssd pc yi uçurmakta. Lafa bakarmısın sistem ssd ye geçişe elverişlimi. Ne alakaya. Alacagın ssd msata tarzında bir şeydir tamam derim.

Eğer burada "G2 / SATA300 yazıyorsa bilgisayarınız SSD için uygun değil demektir. Eğer "G3 / SATA600" yazıyorsa bağlantı noktanız SSD destekliyor demektir.

sata2 portuna ssd taktık mı ssd çalışmayacakmıymış. Kendi pc de sata2 ile de çaılıştırdım sata3 ile de. Başka pc lerde sata1 ile çalıştırdım. Sen bu yazıyı kafandan sil.

CrystalDiskInfo ile ekran görüntüsü atabilirmisin. Yada transfer modu yerinde ne yazıyor.

SAMSUNG 850 EVO İNCELEME VE TEST SONUÇLARI

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pottteee -- 26 Ocak 2015; 0:57:23 >

• quote:

Orijinalden alıntı: nmm1716

Bu yazıyı nerede yazmışlarsa kesinlikle yanlış. Bırak sata2 yi sata 1 de bile ssd pc yi uçurmakta. Lafa bakarmısın sistem ssd ye geçişe elverişlimi. Ne alakaya. Alacagın ssd msata tarzında bir şeydir tamam derim.

Eğer burada "G2 / SATA300 yazıyorsa bilgisayarınız SSD için uygun değil demektir. Eğer "G3 / SATA600" yazıyorsa bağlantı noktanız SSD destekliyor demektir.

sata2 portuna ssd taktık mı ssd çalışmayacakmıymış. Kendi pc de sata2 ile de çaılıştırdım sata3 ile de. Başka pc lerde sata1 ile çalıştırdım. Sen bu yazıyı kafandan sil.

CrystalDiskInfo ile ekran görüntüsü atabilirmisin. Yada transfer modu yerinde ne yazıyor.

İyi geceler vatanbilgisayarın internet sitesinden almış olduğum ssd gönderdim vatanbilgisayarın mağzasından aynı modeli aldım :) crystaldiskinfo görüntüsü bu şekilde.

• quote:

Orijinalden alıntı: pudu11

Samsung 850 EVO 250 GB ı Sata 2 için alacaklar için yazıyorum. Asus P5K-SE anakart, Geforce 750 Ti, P35 chipset LGA 775 Intl e8400 işlemci, 4 GB DDR2 800mhz de AHCI mode modifieli BIOS atılarak enable edildi.
    2 gündür kullanıyorum. Win 7 64 bit de açılış 3 de1 oranında hızlandı, Uygulamalar ışık hızında açılıyor, onun dışında Far Cry 3 de darboğaz yaşıyordum daha önce hem FPS hemde gürüntü donuk donuk akıyordu. Şuanda oyun harika fps değerlerde ve çok akıcı normalde güncel bir sistemde SSD FPS değerlerine çok etkilemiyor fakat benim sistem 2008 model olduğu için midir bilmem çok farketti, zaten oyun yükleme loading hızını söylemiyorum bile.
    Web deki SSD SATA 2 & SATA 3 karşılaştırmalarında çok fark etmediğini daha önce görerek almıştım bunu hakkaten de öyleymiş. Kağıt üzerinde iki katı fakat siz hissetmiyorsunuz fazla.
    Uzun lafın kısası tam bir fiyat/performans canavarı, bu performansa en az 1500 TL para harcayıp donanım upgrade yapmak yerine 450 TL civarına bu işi hallediyorsunuz.

Benim yapmış olduğum testlerde sata2 ve sata3 farkı çok fazla. sata3 işlemci ile alakalı olduğu için çalışma hızını çok etkiliyor. sata2 sata3 arasında fark yok sadece şehir efsanesi. ozaman pcı ex. ile agp port arasında da fark yok. 10 yıllık pc ile yeni ocler arasındada fark yok gibi bişey olur bu. Ayrıca senin ssd 250 gb benimki 1tb arasında 4 kat fark var. Sadace bu değil tampon bellek sende 250 mb bende 1gb ayrıca ssd ömrü benimki 150 tb senin ki 75 tb bu farkları unutma. Tabiki fiyatı biraz tuzlu herkes bütcesine göre alacak. Ama Şimdi 450 t. ssd ile 1600 ssd arasında fark yok dersen sen bu işden hiç anlamıyorsun derim.

Anakartının sata portu sata3 desteklemekte. Herhangi bir sorun sıkıntı yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pottteee -- 27 Ocak 2015; 12:56:18 >
  • quote:

Anakartının sata portu sata3 desteklemekte. Herhangi bir sorun sıkıntı yok.

Evet desteklemede
    Ama soyle bir sıkıntı var. Ilk pc yi acdıgımda sata2 olarak goruyor. Uyku moduna gecip tekrar pc acdigimda sata3 olarak goruyor.

Sata2 ile sata3 arasındaki farkı sadece testlerde görürsünüz. Günlük kullanımda aradaki farkı anlamanız imkansız gibi bir şey. Günlük kullanımda kullandığımız değer rastgele 4k okuma yazma ve erişim süresidir. Sata2 ile sata3 ün bu değerleride (hatta sata1 in bile) aynıdır. Sdd nin kapasitesi 250 olmuş 1tb olmuş, tampon bellek 128 olmuş olmuş 1gb olmuş günlük kullanımda bi fark yaratmaz, anlayamazsın. Sadece testlerde kağıt üstünde biri 500-550 mb hızında görülür. Bir diğeri 450-500 mn hızında görülür. Sizin yazdığınız bilgiler sadece kağıt üstünde. Yazmış oldunuz bilgiler önemli mi kesinlikle önemli.

• quote:

Sata2 ile sata3 arasındaki farkı sadece testlerde görürsünüz. Günlük kullanımda aradaki farkı anlamanız imkansız gibi bir şey. Günlük kullanımda kullandığımız değer rastgele 4k okuma yazma ve erişim süresidir. Sata2 ile sata3 ün bu değerleride (hatta sata1 in bile) aynıdır. Sdd nin kapasitesi 250 olmuş 1tb olmuş, tampon bellek 128 olmuş olmuş 1gb olmuş günlük kullanımda bi fark yaratmaz, anlayamazsın. Sadece testlerde kağıt üstünde biri 500-550 mb hızında görülür. Bir diğeri 450-500 mn hızında görülür. Sizin yazdığınız bilgiler sadece kağıt üstünde. Yazmış oldunuz bilgiler önemli mi kesinlikle önemli.

sata2 ve sata 3 arasındaki farkı sana söyle anlatıyım. Ben internetten çok sık download yapan biriyim. Örneğin 35 gb boyutunda bir dosya indirdiğim zaman sata2de internet download manager bu yeniden düzenlemesi 2-3 dakika alıyor (Bu oran 5400 rpm li bir hdd 45 dakikayı buluyor). Ama sata3 ssd de sadece 15-20 saniye alıyor. Bu 1.si gelelim 2.sine. Buda oyunlarda fark ettiğim bir şey. Oyunlarda bazı bölümlerinde hdd den okuduğu zaman sata2 de duraksamaları çok sık yaşıyorsun Yani oyun oynarken ufak takılmalar oluyor. Belki bunun başkaları için önemi yoktur ama benim var. Bu takılmalar sata3 hiç bir şekilde olmuyor. Sonra başkaları da bu sorunu yaşıyormuydu biliyorum ama ben internetten filim izlerken bazen ufak kasılmalar oluyordu. SDD de buru sorunlar tamamen kalkdı ama ssd yi sata2 de kullandığımda bu takılmaları az da olsa yaşadım. Ama sata3 aldığımda hiç bir şekilde takılma yaşamıyorym. 4.cü olarakda pcmi bir usb bellek yada harici bir hdd birşey kopyalarken sata2 sata3 farkını anlıyorsun. Mesela 100 gb ve üstü bir dosyayı hdd ssd ye kopyalarken sata2 bu 2 ile 4 dakika sürüyor. Ama sata3 de bu sadece 25-40 saniye arasında sürüyor. İşde benim kendimce yaptığım bazı testler sata2 sata3 arasındaki farkları benim çalıştığım şekilde değerlendirdim. Siz daha düşük uygulamalrda sata2 sata3 arasındaki farkı hissetmeye bilirsiniz.

Ben günlük kullanımdan bahsediyorum. Sen büyük dosyaları ordan oraya kopyala yapıştırdan bahsediyorsun. Bir çok kullanıcı günlük kullanımda her gün büyük dosya kopyala yapıştır yapmaz. Yapsa bile hdd den hdd ye yapar. ssd sini arşiv yada download amaçlı kullanmaz. Mesela ben 2 tane ssd var. Downloadlarımı hdd ye yaptırırım ssd ye yaptırmaya ne gerek var. ssd yi sistem amaçlı, oyunlar, programlar hızlı açılıp kapansın diye kullanırım.Sen ssd yi arşiv amaçlı falanmı kullanıyorsun. Eger öyleyse o ssd nin vah haline.
  • Samsung 850 serisinin en güzel yani ömrü. 150 TB yazma ve 2.000.000 saat çalışma garantisi veriyor. Benim 1 TB modelini almamın amacı zaten hem sistem hemde arşiv amaçlı kullanmak. Aslında Arşiv olarak kullanmıyorum. Ama oyunları filmleri ssd ye indiriyorum. Daha sonra filmleri izledikten sonra oyunlarında sonunu getirince siliyorum. Genel bir arşiv oluşturmuyorum. Samsung zaten 5 yıl garanti veriyorum bakalım ben kaç yılda bu ömrü doldura cam. Zaten bu ssd 5 yıl içinde arıza yaparsa garanti dahilinde. 5 yıldan sonrada elbet ssd lerin fiyatı çok çok düşmüş olur ve ömürleri çok çok artırılmış olur. Eee hangi insanın 5 yıl yaşama garantisi var. 5 yıla kim öle kim kala. Allah herkese uzun ömürler versin. Hem benim amacım tam bir kullanımda ssd nin dayanıklılığını test etmek. Aman şunu yapmıyım ssd nin ömründen yemesin aman bunu yapmıyım demek bence pek mantıklı değil. Normal hdd takılıyken pcmimde ne yapıyorsam şimdide aynısı yapacam. Zaten 1 TB modeli neden aldım ki yoksa 300 T.L. bir ssd işimi görürdü.

• Arkadaşlar ben ssd almayı düşünüyorum,elimde 1 tb 5400rmp hdd var onu cd roma yerleştiricem bunu leptopun kendi sata portuna.Sizce bunu alırsam leptoptan verim alabilirmiyim?Ve alıcağım ssdnin boyutu 120gb olacak.Bunu mu tavsiye edersiniz yoksa başka markayı mı?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Beyler geçtiğimiz hafta bir adet bu üründen almış bulundum, yalnız laptoptaki HDD'yi söküp onun yerine takacağım, DVD kısmına da laptoptan çıkan HDD'yi takacağım. Kullanan arkadaşlardan tavsiye ürün isteyeceğim. Sata 3 desteği olan, kullanışlı/performanslı ve fiyatı uygun hangi ürünü önerirsiniz.
  • buda benim sonuç. i7 2600k 4.6gz işlemci. asus maximus gene-z anakart 1600 cl9.9.9 8gb ram mevcut.
  • arkadaşlar magician programındaki os optimization ve diğer ayarların hangi konumda olacağı konusunda yardım edebilir misiniz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

https://store.donanimhaber.com/81/ac/f9/81ACF9C28F49F21FFE64FFD4A7E07E68.jpg

Bu teste göre sonuçlarınız normal.

hocam bende 120gb 850 evo aldım. test sonuçları çok düşük gibi sanki. kendi performans testi güven vermedi bana. sizin yorumunuzu alabilir miyim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi reactor1111 -- 12 Nisan 2015; 14:49:37 >

• quote:

Orijinalden alıntı: reactor1111

quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

https://store.donanimhaber.com/81/ac/f9/81ACF9C28F49F21FFE64FFD4A7E07E68.jpg

Bu teste göre sonuçlarınız normal.

hocam bende 120gb 850 evo aldım. test sonuçları çok düşük gibi sanki. kendi performans testi güven vermedi bana. sizin yorumunuzu alabilir miyim?

Rapid mod açık sanırım, diğer testte sonuçlar yüksek çıkmış, kendi testinde ise okuma yazma hızı normal ama iops düşmüş.

Rapid mod kullanımını önermiyorum ben, kapalı kalsın. Ayrıca sata bağlantısını yaparken eğer anakartınız hem intel hem farklı bir chipsetin sata kontrolcüsünü destekliyorsa her zaman intel sata kontrolcülü olan sata portuna bağlantı yapın. Ahci açık şekilde ilk kurulum yapılmalı bunu unutmayın.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.