Şimdi Ara

Samsung 55MU7400 USB'den 4K Video Takılma Problemi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
4.724
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba, 55MU7400 televizyona sahibim. Usb üzerinden hard disk veya flash bellek fark etmeksizin 4K film açtığımda takılmalar yaşıyorum. Bu takılmalar sadece altyazı çıktığı anda oluyor. Yani herhangi bir konuşma olmadığı ve alt yazı çıkmadığı zamanlarda filmde takılma olmadan akıcı bir şekilde oynatıyor. Ancak ne zaman bir alt yazı çıksa film donuyor ve kare kare bozulmalar oluyor. Hal böyle olunca orijinal dilde alt yazılı film izlemek imkansız oluyor. Aynı format ve codec özelliğine sahip 1080p filmlerde böyle bir problem olmuyor. Sadece 4K çözünürlükteki filmlerde bu sorun oluyor.

Sorunun çözümü için denediğim yöntemler;

1- Usb 2.0 bağlantılı 500Gb boyutlu harici disk (Dosya sistemi NTFS)
    2- Usb 3.0 bağlantılı 1Tb boyutlu harici disk (Dosya sistemi exFAT)
    3- Usb 3.0 bağlantılı flash bellek (Dosya sistemi NTFS)
    4- Tv yazılımı güncelleme (Tv üzerinden wi-fi ile)

Daha rahat anlaşılması amacıyla ekte video vardır.
    Konuyla ilgili yardımlarınızı bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi qRcN -- 3 Şubat 2023; 10:57:3 >

• Problemi deneye yanıla kendi çabalarımla çözdüm. Takılmaların sadece altyazı geçen yerlerde olduğu dikkatimi çektikten sonra altyazı konusuna yoğunlaştım. MKVToolnix programı ile ilgili 4K filmi açıp içindeki farklı dillere ait olan bütün altyazı dosyalarını kaldırdım. Diğer dillere ait altyazıları kaldırıp isterseniz sadece Türkçe altyazıyı atıp o şekilde export edebilirsiniz, isterseniz tamamen altyazısız bir şekilde export edip ilgili .srt dosyasını filmin içindeki klasöre atabilirsiniz bu tercih size kalmış. Film dosyasının içindeki altyazıların hepsini kaldırınca takılma problemi düzeldi. Şu an akıcı bir şekilde izliyorum bütün 4K filmleri. Çok saçma bir problem çünkü 1080p filmlerde bu sorunu yapmıyor. Tahmin ediyorum ki bir güncelleme ile problemi gidereceklerdir. O süreye kadar aynı televizyona sahip olup 4K film izleyemeyenler olursa umarım referans olur bu başlık.
  • Problemi deneye yanıla kendi çabalarımla çözdüm. Takılmaların sadece altyazı geçen yerlerde olduğu dikkatimi çektikten sonra altyazı konusuna yoğunlaştım. MKVToolnix programı ile ilgili 4K filmi açıp içindeki farklı dillere ait olan bütün altyazı dosyalarını kaldırdım. Diğer dillere ait altyazıları kaldırıp isterseniz sadece Türkçe altyazıyı atıp o şekilde export edebilirsiniz, isterseniz tamamen altyazısız bir şekilde export edip ilgili .srt dosyasını filmin içindeki klasöre atabilirsiniz bu tercih size kalmış. Film dosyasının içindeki altyazıların hepsini kaldırınca takılma problemi düzeldi. Şu an akıcı bir şekilde izliyorum bütün 4K filmleri. Çok saçma bir problem çünkü 1080p filmlerde bu sorunu yapmıyor. Tahmin ediyorum ki bir güncelleme ile problemi gidereceklerdir. O süreye kadar aynı televizyona sahip olup 4K film izleyemeyenler olursa umarım referans olur bu başlık.

• Cihazda USB 3.0 portunuz var mı? İlginçtir çoğu 2017 serisi televizyonda USB 3.0 portu bulunmamakta. Elimdeki 4K çözünürlüğünde MOV ve MP4 formatlı 2 adet video ile Teknosaya gittim. Vestel televizyon MOV formatını tanımadı MP4 ü sorunsuz oynattı. Philips USB 3.0 portu olmasına rağmen MOV u açamadı MP4 de takılmalar yaptı. Samsung Her iki videoyuda oynattı fakat mükemmeldi diyemem. LG MP4 ü mükemmel oynattı ancak MOV olanda takıldı. Çok garip yeni serilerde USB 3.0 desteği yok. Nedennini bilen var mı acaba? Örneği LG 43UJ701V Ultra HD (4K) TV de yok. Samsung un yeni modellerinde yok
  • Merhabalar konuyu hortlatmak gibi olucak ama samsungun 55NU8000 modelini beğendim ama onda usb 3.0 bağlantı yok ben şunu sorucaktım usb 2.0 ile 4k film oynatmak istesem harici disk veya usb bellek ile donma kasma vs. olur mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dondraper -- 22 Ağustos 2018; 20:57:6 >
  • Geç cevap için kusura bakmayın, usb 2.0 4K filmler için yeterli oluyor. Televizyonların HDD özellikli usb bağlantıları kullanıldığı sürece okuma hızında bir problem olmuyor. Samsunglarda usb çıkışının yanında HDD olarak yazıyor,HDD'yi beslemek için elektrik çıkışı daha fazla oluyor bu çıkışların.
  • Çok teşekkürler. Aynı sorun bende de vardı sayenizde çözdüm.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • aygedebalam kullanıcısına yanıt
    Rica ederim, çok sevindim.
  • Teşekkürler, yıl 2020, Philips 58PUS8505'de bu sorunu yaşıyordum, burda anlatılan şekilde çözdüm  

• mrkaraburc kullanıcısına yanıt

Ben de aynısını yaptım ama sorunum başta düzeldi, sonra gene başladı. TV aynı

siz ne yaptınız

• qRcN kullanıcısına yanıt

Başkan çok sağolasın çözümü paylaştığın için. Ben de aynı sorunu yaşıyordum ve dediğin gibi sorunu çözdüm. Televizyonum Samsung Q70B ve HDD'den 4K 60-70gb boyutunda 50 bitrate videolar oynatırken takılma yapıyordu, MKVToolnix ile gömülü altyazıları kaldırdığımda sorun çözüldü. Az kalsın HDD'nin yavaş hızından kaynaklandığını düşünüp SSD alacaktım bir ton para bayılıp. :)

• DDempseyRoll D kullanıcısına yanıt

Valla hocam 5 yıl sonra bile faydası dokunduysa ne mutlu :) Bu arada hala aynı televizyonu kullanıyorum ve düzelmedi problem. TV'de artık güncelleme almıyor. Ancak sizin model baya bir güncel, yıllar sonra bile çıkan modellerde aynı problemi yapması garibime gitti. Önceki mesajlarda farklı marka TV'lerde de aynı problemi yaşayan arkadaşlar var. Esas merak ettiğim bunun tam olarak neyden kaynaklandığı ve neden hala TV üreticileri tarafından çözülemediği :)

• qRcN kullanıcısına yanıt

Ben de hiç anlamadım. Keşke mağazadan başka bir media player yükleme şansım olsa Android'de olduğu gibi ama Samsung'un işletim sisteminde bunu yapamıyorum, kendi playerında da böyle problemler ortaya çıkıyor.

• bende dts ses ile ilgili sorun yaşıyorum, desteklenmeyen ses diyor, bu sorunu yaşayan var mıdır?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.