Şimdi Ara

ŞAHIS ŞİRKETİ KURMAK ŞU AŞAMADA MANTIKLI MI ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
1
Favori
2.896
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kuruluş işlemi tamamlandıktan sonra aylık ya da 3 aylık olarak yapacağınız ödemeler aşağıdaki gibi olacaktır.

- Her ay KDV
    5000 tl satış yaptığımızda %18 kdv oranı 900 tl

- Her ay çalışanınız var ise sigorta primi
    çalışan yok

- Her ay BAĞ – KUR priminiz
    ödenecek sigorta pirimi yaklaşık 580 tl

- Üç ay da bir ya da aylık Stopaj
    Ev babamın üzerine , onun üzerine açarsak stopajda ödenmiyor öğrendiğim bilgiye göre sadece rayiç bedel üzerinden bir oda kirası ödeniyor ve bu oda kirasını 250 tl olarak düşünüyorum

- Üç ay da bir Geçici Vergi
    Geçici vergi mecburi fakat daha sonra gelir vergisinden düşülüyor mu onu anlayamadım açıklarsanız sevinirim.
    5000 tl olarak baz aldığım zaman 3 ayda 15000 tl nin %15 geçici vergisi 3 aylık 2250 tl aylık ise 750 tl olarak hesapladım

- Yılda bir Yıllık gelir Vergisi
    Geçici vergiden farkı nedir ?
    aylık 5000 bin tl ciro yılda yaklaşık 60 bin tl ciro yapar.2016 oranlarına baktığımda 60bin tl ye kadar 5,370 TL olarak hesapladım aylık 447 tl ye gelir.

- Yılda bir yasal defter tasdik ücretleri
    Mecburi olarak yapılacak
    500 tl yıllık , aylık ortalaka 50 tl masraf

- Yılda bir ya da iki meslek odası üye aidatları.
    1 kere ödenecek

300tl yani aylık masraf 25 tl

- Aylık Mali Müşavir Ücretleri
    aylık ve muhtasar olarak 3 ayda bir ödenecek
    150 tl aylık muhasebeci ücreti ve muhtasar yılda 3 kere
    150*12 + 450 toplamda 2250 tl aylık ortalama 187,5 tl

hepsini topladığımda aylık sabit giderim yaklaşık 3200 tl oluyor eğer yazdıklarımda bir yanlışlık yok ise... yaptığım ciro ise aylık 5000 bin tl den bu kadar masraf çıkıyor bir yerde hata mı yapıyorum anlayamadım , 5000 tl lik cirodan elime hepsini çıkarınca(3200) sadece 1800 tl mi kalıcak ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi darnglove -- 22 Ağustos 2016; 20:51:01 >

• Yaptığın hesap yanlışmı bilmiyorum ama masraflarının faturalarını hesaplamamissin. Ordan belli bir miktar vergi düşüşü olur

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • muhasebeciyim derdini anlatırsan yardım ederim hesapların yanlış
  • merhaba,

bu hesap girişimcilik, startup facebook gruplarındada yapılıyor...

hesap tamamen hatalı...
    önce şu terimleri net olarak anlamalısınız: ciro / karlılık / stopaj / kdv / maliyet / gider...

Arkadaşlar vergilerden, giderlerden bir yere kadar kaçmak / kaçınmak mümkün. Sonuç itibariyle iş planınınızda ve gelir modelinizde tüm finansal yükleri hesaplıyabiliyor olmalısınız. Tüm bunlar ve cari giderler / maliyeterden sonra karlılık ve nakit akışı pozitif ise, beklentilerinizi karşılıyor ise yola devam... yoksa revizyon, o da olmaz ise o defteri kapatın...

Tüm bunları iyi bir mali müşavir, finans / yönetim danışmanından dinlemelisiniz...

başarılar dilerim...
  • Slm arkadaşlar beni de aranıza kabul ettiğiniz için teşekkür ederim.ben bı iş yerinde sigortalı calisyorum sigortam sürekli ve aralıksız ödeniyor.sahis şirketi kurup e ticaret yapacağım .evde eşim bana yardımcı olacak.is yeri adresim evim olacak.bagkur ödemem gerekmediğini ogrendim.FAKAT kurulan şahıs şirketinde sigortalı çalışan göstermek ZORUNDAMİYİM.? Bu konu hakkında bilgi sahibi olan varsa yardımcı olursanız sevinirim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • proferol P kullanıcısına yanıt
    Öncelikle girişiminiz hayırlı olsun,

Başka bir şirkette sigortalı olduğunuz için sizin bağkurlu olmanıza gerek yok. Yapacağınız iş çok yoğun mesai gerektiren bir iş değil ise yanınızda sigortalı çalıştırmanıza gerek yok.

Vergi mükellefiyeti ve sgk gibi konularda daha detaylı bilgi almak isterseniz bana analiz1sm@gmail.cm adresinden ulaşabilirsiniz. Sizin gibi girişimci ruhlu insanlar yardımcı olmaktan memnun olurum.
  • 29 yaş altı olan girişimciler ilk kez şirket kuracaklarsa:

- Yıllık 75.000-TL'ye kadar yıllık gelir vergisini ilk üç yıl ödemezler.

- 1 yıllık Bağ-Kur primi devlet tarafından ödenir.

- Muhasebeciyle antlaşma yapmanız gerekir.

- E-fatura, e-imza, e-defter gibi hizmetlere sahip olmak zorunlu.

- Günlük 35 TL yemek masrafı gösterilebiliyor.

- Ödenen "kendi adınıza ise" elektrik, su, doğalgaz, internet, cep tel faturası, alınan ekipman/ofis masrafları

- kira ise aylık ya da üç aylık beyanla brüt tutar üzerinden %20 stopaj ödenir.

- Üç ayda bir geçici vergi ödenir.

-Aylık kdv ödensin ya da ödenmesin damga vergisi ödenir.

- Üç ayda bir geçici vergi damga vergisi ödenir.

-Yıllık gelir vergisi olmasa bile 183 TL damga vergisi ödenir.

ve unutmayın şahıs firması batarsa bireysel mal varlıklarınızın hepsi gider. Ama limited şirket olursanız sadece taahhüt edilen sermaye üzerinden borçlanırsınız.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.