Şimdi Ara

Sahibinden.com RTX 3070 Dolandırıcı Uyarısı (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
79
Cevap
1
Favori
10.978
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
89 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Evet bu sistem bende en yukarda bundan bahsetmistim. Ikamet ispati demistim, fatura istenir onun icin, 3 asamali demistim peki bunlar nedir; birincisi email, iki kimlik ve adres beyani, 3 ise videolu check. Sizin ki 2 asama suan birde kamerali onay istenmesi gerekir. Orda sizin kimlikteki foto ile kamerada ki goruntu eslestirilir ve onay verilir. Bunu AI lere de yaptirirsin ama hata payi yuksek olabilir yada manuelde yaptirabilirsin biri kontrol eder. Olmasi gerekende bu. Bunun aynisini binance zaten yapiyor. Hani kullanan cok firma var. Sahibinden gibi bir firmanin bundan kacari yok. Eger tam anlamiyla cozemezse cok musteri kaybeder. Sizden istenmesi iyi birsey...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kratosunbicaklari kullanıcısına yanıt

İyi bir şey, umarım bütün böyle alışveriş platformları şu sisteme geçerler. Şirketlerin yani mağazaların bile adı, kimin üstüne açılmışsa o bilgiler ile birlikte whois domain sorgulaması gibi sorgulanabilmeli. Mehmet kişisi bilmemne pazar ile dükkan açıp millete çakma ürünler yolladıktan sonra dükkan adını değiştirip, farklı mağaza adında milleti kazıklayamamalı. İnsanların bir mağazadan dili yanmışsa ve bu mağazadan alışveriş yapan biri şu mağazadan alışveriş yaptım diye bilgi linkini paylaşınca, o adam kendi ismiyle ya da ticari kimliği ile hangi platformda dükkan açmışsa görebilmeliyiz.

Yani aslında ıvır zıvır bir sürü şeye sansür geleceğine, bit coini kafalarına takacaklarına şu E-ticareti adam gibi bir rayına oturtsalar çok güzel olacak. Hakkıyla iş yapan da aralarından sıyrılır böylece.

Mesela internette satış için belki mutlaka vardır bilmiyorum ama şu an pek öyle durmuyor. Sistem şöyle olmalı. Şirket olarak satış olacaksa, ben E-ticaret kimliği ya da lisansı olmadan sitelerde dükkan açamamam lazım. Benden o kimliği sormalı. Bu bürokratik engellere takılmadan, edevletten alınacak bir doğrulama kodu ile bile olur. Adamın zaten " xxx teknoloji " diye bir mağazası vardır. Zaten ticaret ile uğraştığı için bu ticari kimliğine ek olarak E-ticaret lisansı alacak ve hayatı boyunca o tek kod ile sitelere dükkan açabilecek.

Bizler de adamın dükkan bilgilerinde yazan o kodu sorgulattığımız zaman, hangi pazaryerinde dükkan açmış hangi ad ile açmış görebileceğiz. Belki çok sevdiğimiz bir mağaza ve farklı yerdeki pazar yerinde daha ucuza satıyor oradan alacağız. bunun için de kullanılabilir. Akakçenin dükkan sorgulama sistemi gibi.

Bireysel ikinci eller ya da sıfır satışlar için. Ya da dükkanı yok, evden satış yapıyor zaten vergiye de tabi diyelim fark etmez, yine e-ticaret kimliği alacak.

Şirket olsun, bireysel satış yapan adam olsun. Bir platformdan banlandı mı bir daha hesap açamayacak.

Tabi ilk aklıma gelen sistem bu, daha da geliştirilebilir. E devletten alınacak kod ile yapılacak bir işlemde, kimlik doğrulama ya da biometrik doğrulamaya bile gerek kalmaz. Sadece sitelerine tek yönlü bir API koyacaklar mernis sisteminden kontrol yapılabilen. E-devletten oluşturduğu kod, TC numarası ile uyuşuyorsa, Gelen Sms uyuyorsa, üyeliğe onay verecek. Konum doğrulama içinse adına kayıtlı olacak şekilde yerini belirten bir faturayı ibraz etmek de istenebilir.

• Bende kütahyaya gayet üst düzey bir yamaha amplifikatörü önce havale sonra cihaz olarak özene bezene kolileyerek yolladım çok şükür kazasız belasız ulaştı ve müşteri de çok memnun kalmıştı.

Ancak herkes dürüst satıcıya denk gelmez salatalığı paket yapıp yollar o sebeple şehir dışı önce havale yapıp sonra ürün beklemeyin çok riskli işler bunlar!

• Önce para sonra mal şeklinde yapacağım alışveriş 100 lirayı geçmez.

Ben bilgisayar ticaeti yaparken biri tak diye 1200 lirayı havale etmişti (bugünün 2500-3000 lirası)
    O vakitten sonra kargoyu göndermesem aha gitti para.
    Ama gönderdim tabi ki.

Öte yandan 40-50 liralık ürün için bile yok havaleyle kargoyu aynı anda yapalım, yok dolandırıcı olmadığını nereden bileyim gibi salak salak triplere girenler de oluyordu.
    40 liran çok kıymetliyse kendi şehrinden al.
    Ben mi diyorum sana istanbulda satılık olan mala taaa anadoludan talip çık diye?
    Uzaktaki bir mala talip olan kişi riski kabul edecek aga..

• 9K'ya alır 20K'ya satarım diyenler çoktan tongaya düşmüştür bile. Bu kartın orjinal piyasası 15-20K arasıdır. İyi modelleri 25-30K arasında seyretmektedir. Özellikle bir madenci için çerez parasıdır.

•  DOLANDIRICILIĞIN ALTIN KURALI, FIRSATÇI GEÇİNENLERE ULAŞMAKTIR...

• Kapıda ödeme yapamaz, buluşup teslim edemez hep işi vardır, bir tane resim vardır, lokasyonu adı sanı yoktur, get yapamaz..

Bunlara düşmeyin artık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rindaman -- 22 Haziran 2021; 3:49:52 >
  • Zaten ilandan ele veriyor kendini. Aciliyetinden dolayı kapıda ödeme olmazmış :)

Ekran kartı piyasasından bi haber olanlar, bunun %100 dolandırıcı olduğunu anlar. 3060 kartı veriyorlar bu fiyata. 3070 bedava :)

• quote:

Orijinalden alıntı: shruikan

sahibinden'den havale ile öte-beri alma tongasına hala düşen var mı?

2 ay önce RTX 3080 sattım İzmir'den İstanbul'a.

Alıcının kapora atayım mı abi demesine rağmen kapora atma gel kendin gör al demiştim. İşin sonunda 24 bin TL'yi havale olarak göndermiş, bende kartı arkadaşa kargolamıştım.

Kötü örnekler kadar, iyi örnekler de çok var.

• Yüz yüze alış veriş harici gerisi yalan.

• Hocam link atın şikayet edelim

• Osiris34 kullanıcısına yanıt

O da sıkıntı ben playstation 4 slim sattım kargoya verdim adam yazdı kargo boş çıktı diye , yalan söylüyor yani para askıda olduğu için hem parayı alamadım hem playstation 4 de oldum.

• Rindaman kullanıcısına yanıt

Hocam kapıda ödemeyi ve geti ben de yapmıyorum.

Get alıcıyı korurken satıcıyı riske atıyor. Malı alıp "almadım, kutu boş çıktı, hıyar çıktı" diyebilir.

Ben kimseye "taa Türkiyenin öbür ucundan ürünüme talip ol" demedim. Niye riske gireyim ki?

Kapıda ödeme ise öyle sanıldığı kadar kolay bir şey değil diye duymuştum.

Ayrıca size iyi gelen ödeme şekliyle karşı taraf uğraşmak istemeyebilir. Bunu hemen dolandırıcılığa yormamak gerek.

Geçen urfalı biri tutturdu "otobüse ver gelsin" diye.

Dedim yahu otogar evimin önü değil, otobüsçü babamın oğlu değil. İstanbulda o işler öyle olmuyor. Kargo diye bişey var.

Herif ısrar etti etti, en sonunda "anlaşıldı dolandırıcısın sen" dedi.

Laf anlamıyor. Sövecektim vazgeçtim.

Yani herkesin alışveriş tarzı biribirine uymayabilir.

Önyargılı olmayın bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: Windows95

Hocam kapıda ödemeyi ve geti ben de yapmıyorum.

Get alıcıyı korurken satıcıyı riske atıyor. Malı alıp "almadım, kutu boş çıktı, hıyar çıktı" diyebilir.

Ben kimseye "taa Türkiyenin öbür ucundan ürünüme talip ol" demedim. Niye riske gireyim ki?

Kapıda ödeme ise öyle sanıldığı kadar kolay bir şey değil diye duymuştum.

Ayrıca size iyi gelen ödeme şekliyle karşı taraf uğraşmak istemeyebilir. Bunu hemen dolandırıcılığa yormamak gerek.

Geçen urfalı biri tutturdu "otobüse ver gelsin" diye.

Dedim yahu otogar evimin önü değil, otobüsçü babamın oğlu değil. İstanbulda o işler öyle olmuyor. Kargo diye bişey var.

Herif ısrar etti etti, en sonunda "anlaşıldı dolandırıcısın sen" dedi.

Laf anlamıyor. Sövecektim vazgeçtim.

Yani herkesin alışveriş tarzı biribirine uymayabilir.

Önyargılı olmayın bence.

Onu demesi için ürünü kargo sırasında açıp tutanak tutturması lazım, sizin düşündüğünüzü adamlar da düşünmüş

• Bu hikayelerin hepsi ava giderken avlananların hikayesinden oluşur.

Piyasada her yerde 15bin tl e satılan bir malı 9k ya ilan gördüğü anda kendisini "aha yakaladım ucuza satan enayiyi" diye sanan insanlar yüzünden yaşanıyor bunlar.

Sülün Osman vardı tarihte, ava gidenleri avladım ben dolandırıcı değilim demişt.

• Kapıda ödeme get boş muhabbet. Forum da takılan kişiler ne getli ürün alır satar nede kapıda ödeme.

• "açsana g*t"

"açim ara yavrum"

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yapmacikinsan0 -- 22 Haziran 2021; 14:36:1 >
  • Sıkı güvenlik önlemleri gelmedikçe dolandırıcı işi bitmez GET MET korumuyor.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • OPTİMİST kullanıcısına yanıt
    Ben bir ürün aldım direkt geldi sonrasında sıkıntım oldu ama satıcıya direkt suç atamam ikinci el ürün sorunu biliyordu bilmiyordu neyse. Arkadaş telefon aldı 3500e dolandırıldı başka biri pc aldı 2500e o da dolandırıldı. Şans işi biraz. En iyisi sıfır ya da yüz yüze alışveriş yapmak. Yine sorun çıkabilir ama en azından bir şey olur elinde.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Yüz yüze görüşmeden kimseye para yollamayın. İkinci el ilan sitelerinde dolandırılmamanın en önemli noktası budur.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.