Şimdi Ara

Sadece 3 Ayda Enflasyonu 0'a Düşürme Yöntemini Açıklıyorum!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
865
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • RTE gibi bir gece ansızın Merkez Bankası başkanını görevden alıyoruz. Ekonomi bilimine aykırı icraatlerde bulunup her gün faiz hakkında konuşup yargıya müdahalelerde bulunup ekonomiye güvensizlik pompalıyoruz. Üzerine faizi düşürüp tuz biber ekliyoruz. 1 ay içinde dolar kuru görebileceği üst sınıra yaklaşıyor. 2. Ayda döviz kuru sebebiyle artan maliyetler sonucu elektronikten gıdaya gayrimenkulden giyime %200 zammı geçiriyoruz. 3. ayda ( yani bir Ocak itibariyle) döviz kuru artık max seviyelerine yaklaştığı için aylık enflasyon %0 dolaylarında dolaşıyor. Hatta elinizin altındaki TÜİK e bir talimatla eksi enflasyon hesaplattiriyorsunuz. 4. Ayda meydanlarda bakın enflasyonu düşürdük diye dolaşıp oy toplamaya başlıyorsunuz. Bu sırada asgarî ücret 4250 TL'ye yükseldiği halde 3 ay öncesine göre alım gücü yüzde 50 düşmüş halk hâlâ zam sarhoşluğunda olduğu için sizi alkışlamaya devam ediyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• laa bunlara ne gerek var, soyle tuik e enflasyonu eksi bile aciklar. soyle mb ye negatif faiz uygulasin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ekonomi ya da piyasa öyle birşeydir. Dovizin üst sınırı diye bir şey yok. Sen önlem almadıktan sonra sadece yukarı tırmanır.

• 10-11 seviyesinde artık üst sınıra ulaşmıştır daha artma ihtimali yok diyordum.
    Üst sınır yokmuş meğer.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • EleSuDökenSuat kullanıcısına yanıt

Hocam bir üst sınır elbet var. Dolar alacak para kalmayınca millette kim talep edecek? Bu sınır 30 dur 25dir bilmem ama var.

• RTE nin bu yöntemi denediğine yemin edebilirim ama ispatlayamam

• Ussuz kullanıcısına yanıt

Maalesef yok hocam.

tradingview
    TradingView Chart
    https://www.tradingview.com/x/QLXxhPPY
    tradingview
    TradingView Chart
    https://www.tradingview.com/x/qipNjbAY

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EleSuDökenSuat -- 20 Aralık 2021; 13:5:30 >
  • Madem faizi düşürmek istiyorlar böyle 100 puan 100 puan uğraşacaklarına kökten sıfırlasınlar bir kere de piyasa ne tepki verecekse bir kere versin öyle olmuyor mu? Böyle tek tek yapınca dolar habire yükseliyor.

Benim ekonomi bilgim 0 ona göre cevap verin verecekseniz. :)

• Venezuela' yı Abdülhamit' in yalnızlığına bırakmayacağız.

• Tamam treth sana cevap veriyorum. 0 otur yerine

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TIGERSHARK -- 20 Aralık 2021; 18:24:52 >
  • EleSuDökenSuat kullanıcısına yanıt

Hocam o grafikte peso 2017 yılında 15 küsur gözüküyor 6 kat yükselmiş yani. Aynı grafiği bizim ülkeye uyarlayacaksak aşağı yukarı tepe noktanın 25-30 bandı olduğu görülüyor aslında. Tabi gözden kaçırdığım bir nokta yoksa.

Venezuelayi baz almanın çok doğru olduğunu düşünmüyorum çünkü o ülke Türkiye ile yarışabilecek bir ekonomik büyüklüğe sahip değil. Wikipedia ya göre nereden baksan on kat daha büyük bir ekonomi bizim ülkemiz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ussuz -- 20 Aralık 2021; 18:35:41 >
  • Treth kullanıcısına yanıt

Hocam aslında olur. 0 olmasa da yüzde 5 yüzde 5 olarak indirebilirler ama Tayyip daha değersiz bir TL istediği için o şekilde yaparlarsa TL yeterince değer kaybetmez diye düşünüyorum, bu adamlar manipülasyon ile daha çok değer kaybını hedefliyor bence   Konu aslında dalgasına gibi duruyor ama buna yakın bir şeyler denediklerine eminim

• Bir AKP'li , bir reis sevdalısı olarak benim aklıma yattı ustaa. Güzel yöntem.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.