Şimdi Ara

saç kurutma makinesi çalışmıyor (çözüldü)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
4
Cevap
0
Favori
387
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • seri lamba ile güç veriyorum 1-2 kademelerde kısa devre olduğundan lamba tam güç yanıyor , ac 220v kabloları arasında sarı renkli film kapasitör var 0.1 uf değerinde ve bacakları arasında resimdeki direnç mevcut , kondansatörün değeri 8.40 nf düşmüş diğer parçalarda sorun göremedim yinede sormak istiyorum bu kondansatörün kullanım amacı ne bu devrede ve sorunun sebebi kapasite kaybetmiş olması mı ?

sorun ilk kademe rezistansındaki kopukluktan dolayı olmuştu bir şekil ekledim sorun düzeldi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi axelfoly -- 18 Ocak 2022; 9:39:41 >

• bahsettiğiniz kondansatör kısadevre olmuş olabilir, direnç ve kondansatörü söküp denemediniz mi? Ayrıca saç kurutma makinalarında varistör olurdu, kısadevre olmuş olabilir yine vasa.

seri lamba ile denerken, ısınıp ıınmadığına da dikkat edin. ısınmıyorsa, girişinde sorun aranır. girişi atlayıp direk razistans ucuna seri lamba ile elektrik verilip denenebilir...

• karafetva K kullanıcısına yanıt

hocam seri lamba ile denedim , 1-2 kademede kısa devre vardı daha sonra 1 kademe rezistans da kopmayı fark ettim ona ek yapınca makine çalıştı , girişteki kondansatör ise 0.1 uf değerinde onu ölçtüm 8.40 nf göründü onu devreden ayırdım bişey değişmedi

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.