Şimdi Ara

Saat bazlı internet paketleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
5
Favori
3.488
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • https://bireysel.turktelekom.com.tr/mobil/web/internet/Sayfalar/saat-bazli-internet-paketleri.aspx

gündüz kullanılmak üzere 10 gb 12 lira diyor gece de 12 lira diyor bunu hem gündüz hem gece alsak aylık 20 gb 24 lira yapıyor bence oluyorsa mantıklı deneyen var mı?

• 1 aydır kullanıyorum problem yok yapıştır gitsin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ilkerk88 kullanıcısına yanıt
    Ben kullanıyorum hiç yoktan iyidir.oluyor yani
  • quote:

Orijinalden alıntı: köfteciŞakir

1 aydır kullanıyorum problem yok yapıştır gitsin

gündüz ve gece paketini aynı anda mı kullanıyorsunuz?
  • ilkerk88 kullanıcısına yanıt
    Evet aynı anda alıyorum.Hatta yetmediğinde aynı ay içinde 1 defa daha gece ve gündüz paketlerini aldım.Evde altyapı yok şimdilik idare ediyor.

• 4Gden 3G ye Düşerse Sorun Olmuyor Demi Pakette Her Şekilde Giriyor

• Olayda bir saçmalık var
    Bir ay boyunca belli saatler içinde kullanırsanız 10 GB 12 lira
    Oysa 10 GB interneti bir ay boyunca kullanmanın bedeli 12 liradan çok çok çok fazla(normal paketten bahsediyorum)
    Yani 10 GB lık veriyi çok kısa bir süre içinde tüketmesi gereken (bundan dolayı baz istasyonlarına daha fazla yük biner) gece/gündüz paketi sahipleri aylık daha geniş süreye sahip dolayısıyla daha az trafik kullanacak aboneden nasıl daha ucuza internet sahibi olabilir

Daha doğrusu internete biz aslında çok mu para veriyoruz ne?

• quote:

Orijinalden alıntı: ImLive

4Gden 3G ye Düşerse Sorun Olmuyor Demi Pakette Her Şekilde Giriyor

Yalnız bu değil tüm paketlerde öyledir isterse edge hızına düşsün

• quote:

Orijinalden alıntı: fixmonami

Olayda bir saçmalık var
    Oysa 10 GB interneti bir ay boyunca kullanmanın bedeli 12 liradan çok çok çok fazla(normal paketten bahsediyorum)
    Yani 10 GB lık veriyi çok kısa bir süre içinde tüketmesi gereken (bundan dolayı baz istasyonlarına daha fazla yük biner) gece/gündüz paketi sahipleri aylık daha geniş süreye sahip dolayısıyla daha az trafik kullanacak aboneden nasıl daha ucuza internet sahibi olabilir

yanlış giden bir durum yok 9la 5 arası en az kulanılan net saatleri bu saatlerde baz istasyonları boş kalacağına böyle bir kampanya yapmışlar örneğin 5 ile 11 arası neden bir tarife yok ? çünkü en çok kullanılan saatler 5 ile 11 arası

• quote:

Orijinalden alıntı: opera22

quote:

Olayda bir saçmalık var

yanlış giden bir durum yok 9la 5 arası en az kulanılan net saatleri bu saatlerde baz istasyonları boş kalacağına böyle bir kampanya yapmışlar örneğin 5 ile 11 arası neden bir tarife yok ? çünkü en çok kullanılan saatler 5 ile 11 arası

Bir an öyle düşünelim...
    Peki mesela 1 haftalık 1GB paketi neden 1 aylık 1GB paketinden ucuz

Teorik olarak 1 haftada tüketilmesi gereken 1GB , 1 ayda tüketilmesi gereken 1GB tan daha fazla yük bindirir

• ImLive I kullanıcısına yanıt
    Valla 4g ile sorunsuz dolaşıyorum internette,3g eh idare eder 2g imkansız gibi bir şey, benim izlenimlerim....
  • Bende kullaniyorum cok iyi bi kampanya oldu bu

• fixmonami kullanıcısına yanıt
    İnternet normalde gigabayt gigabayt satılan bir şey değil. Operatörlerin fiber altyapılarının ve diğer donanımlarının çalışma masrafları var. Arabağlantılar için diğer operatörlere ödedikleri ücretler var. Çalışanlarına ödedikleri maaş var, kira, ofis, evrak giderleri vs. var. Bütün bunlar düşünülerek operatör kar edecek düzeyde fiyatlar belirlenir.
    Karasal kablo altyapılarda DSLAM kapasiteleri genelde yüksek olduğu için 50GB, 100GB AKK kotaları ile İnternet vermek sorun olmuyor. Ancak baz istasyonlarında iş farklı. Bir baz istasyonunda 2G için birkaç Mbit, taşıyıcı sayısına göre 3G için 42, 63, 84 Mbit gibi kapasiteler var genelde. 4G için de 800 istasyonlar 75 Mbit, 1800'ler 150 Mbit ve birleştirme ile 300, 400 Mbit'ler düzeyine çıkıyor. Tabi transmisyon altyapısı da işleri kısıtlıyor. Hem 3G, hem 4G için 155 Mbit bir radyolink üzerinden trafik sağlanıyorsa frekans ve radyo kapasitesi ne kadar olsa da hız 155 Mbit transmisyon linki hızı ile kısıtlanır. Baz istasyonu sayısı ve kapasite de az olduğu için mobil operatörler DSL sağlayıcılarına benzer fiyatlarda o kadar fazla kota verememekteler. Sadece şebekede yavaşlama olmadan stabil çalışabileceği kadar kota verip bunu ücretlendirmeye çalışırlar. Sınırlı aylık paketler de bunun en karlı tarafı. Az kota çok para, çok kar. DSL olsa 50 - 100GB trafik satacağı yerde aynı paraya 10 GB satıp aynısını kazanabiliyor. Gigabayt gigabayt satılmaz dedik ama, mobil şebekede bol bol satmaya kalkarsan altyapı masrafın çok artar, daha yüksek kapasiteli radyolink, fiber bağlantı gerekir; daha fazla arabağlantı gerekir diğer operatörlerle, yani masraflar artar. Bundan dolayı mobilde gigabayt gigabayt satma gibi bir durum oluyor biraz.
    Tabi şebeke de bu durumda çok boş kalıyor. Mesela hız testi yapıyoruzya, 3G'de hızımız 30 Mbit çıktı diyelim. İstasyon kapasitesi çift taşıyıcı 42 Mbit ise bizim testimizin sonucu aslında istasyonda o anda sadece maks. 12 Mbit kullanım olduğunu ve o sebeple test sonucumuzun o kadar yüksek çıktığını gösterir. Hele 4G'de 130 Mbit aldığım bir testte istasyon yükü yaklaşık 20 Mbit çıkıyor ki bu da teorik aslında. Hani o 20 Mbit'ten bile çok çok daha azdır yük. Operatörler de bu boşta kalan kapasiteyi satmaya çalışıyorlar. Bunu yoğun kullanılan saatte satsalar altyapı yetmeyecek, altyapı masrafı gerekecek. Ancak kullanım şebeke kapasitesini doldurmayacak kadar iken satılırsa şebekeye bir etkisi yok, sadece boş kapasite kullanılmış oluyor. Bu kapasite de ya boşta durmuş, ya da ucuza satılıp üç beş kar edilmiş...

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: opera22

quote:

Olayda bir saçmalık var

Bir an öyle düşünelim...
    Peki mesela 1 haftalık 1GB paketi neden 1 aylık 1GB paketinden ucuz

Teorik olarak 1 haftada tüketilmesi gereken 1GB , 1 ayda tüketilmesi gereken 1GB tan daha fazla yük bindirir

siz tersten düşünüyorsunuz baz istasyonuna yük binerse hız düşer buda önemli değildir haftalığın ucuz olması pazarlama stratejisi 1 gb'ı 1 haftada bitirmek zorundasın ve yine para ödeyeceksin internetsiz olmaz sonuçta ama diğer adam 1 gb'ı 1 ay kullanabilir. dediğiniz gibi baz istasyonu ön planda olsa 1 yıllık paket yaparlar.

• sis651 kullanıcısına yanıt
    Tamam amenna buna lafım yok
    O halde bana 4G hızında değil ama yine 4G teknolojisini kullanarak 1 yada 3 mbps arası bol kotalı (20-30 GB) interneti makul fiyata (20-25 tl) satsalar olmaz mı?

Yani kısıt GB değil mbps olsun.
    Bence mantıklı.

• fixmonami kullanıcısına yanıt
    Teknik olarak yapılabilir ama o kadar karışık işlerle operatörler uğraşmak istemez. Şebeke yönetimini zorlaştırmak istemiyorlar hani. Böyle bir paket olsa zaten mobil ağlara abanır kullanıcılar, direk olarak ciddi kapasite sıkıntıları yaşanmaya başlar. Bunu önlemek için de paketin pahalıya satılması gerekli. Şu anda olduğu gibi.
    Bir kez paketi sadece 4G'ye sınırlaması lazım sistemlerin. Mevcut sistemlerde basit bir iş mi karışık mı bilmem tabi. Sonra bu paketi kullanan abonelere verilecek bant genişliğini de düşürecek bir sistem lazım. Şuanki sistemde 96 kbit sınırsız paketinde olsan da telefonun kaç taşıyıcı destekliyorsa hepsi ile bağlanıyorsun sisteme. Hani telefonun 300 Mbit destekliyorsa 20(1800)+20(2600) toplamda 40 MHz bir bağlantı kurarsa telefon, şebekede veri olarak kullanım az olsa da frekans kaynağı olarak kullanımın yine yüksek oluyor. Bunun için tek taşıyıcıya ya da 5 MHz bant genişliğine sınırlanacak bir sistem gerekli ki bu ayarı yapmak zor olur işte. Çok sayıda abonenin tercih edebileceği paketler için böyle karmaşık ve yüksek veri tüketimi olan haklar vermezler.

• bu tarife saatlerinde mevcut pakti olup ve bu paketi de satın alındığında nereden yiyor acaba?
  • 96 kbps ve 128 kbps kullanmayı anlamsızlaştıran paketler olmuş benim için. Güzel kombin yapılabilecek bir paket çıkarsa hemen taşıyacağım Türk Telekoma.

• sis651 kullanıcısına yanıt
    Aslında önce ADSL'in adam akıllı olması lazım.
    Ama Türkiye'deki hiçbir iletişim şirketinin amacı yatırım yapmak ve insanları dünya ile etkileşime sokmak değil.
    Tek dertleri para.

• köfteciŞakir kullanıcısına yanıt
    40 gb kotali internet ayda 48 tl'ye geliyor, o paraya da tt 16 mbps 50 gb kotali satiyor. Fiyat fena degil

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.