Şimdi Ara

S-LİNK USB 7.1 SES KARTI İNCELEMESİ (5. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
168
Cevap
0
Favori
34.471
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hayırlı olsun. Bu ucuz ses kartını PC üzerinden analog 7.1 haporlörlere Dolby Digital Plus-Dolby True HD DTS-HD gibi sesleri dinleyebilirsiniz. Elbette 48kz ve 16bit olarak. Ama bu farkın Kaliteli pahalı hoparlörlerde fark edilebileceğini düşünüyorum. Nede olsa Çok işlevli UCUZ bir ses kartı. Mükemmel olmasada güzel cihaz.
  • bende x-540 var,, harici bi kart alacağım laptop için.. bunun x-fi den ne farkı var acaba? 150 lira verip x-fi almak koyuo,, bunun ne eksiği var ki?
  • Creativenin kalite olduğu tartışılmaz bir konu. Alma imkanınız varsa elbette creative. Yoksa S-Link 7.1 usb... Cretaivenin ses tınısı kalitesi kendisini hemen fark ettirir..
  • x-fi aldıktan sonra müzik keyfim değişti...mp3 ve cep telefonlarından müzik dinlemekten bir şey anlamıyorum artık...film ve oyun inanılmaz...bende s-link alacaktım olmadı...iyikide olmamış.
  • Arkadaşlar benim bir sorum olucak tamam 5.1 ses alıyoruz 7.1 virtual ses alabiliyoruz. Peki elimizde 4.1 ses sistemi varsa onu nasıl bağlayabiliriz? Biliyorsunuz 4.1lerin 2 tane jacki oluyor. Onları hangi kısımlara takmalı ve nasıl ayarlamalıyız ses kartının ayarlarını?
  • Bu konuda bir bilgisi olan yok galiba?
  • slink kullanmadım ama ayarlarında 4 kanal seçeneği vardır.filmlerdende sesin doğru çıkması için ac3 filtresinin ayarlarından quadro yu seçmen gerek sanırım.
  • driverini yüklediğinizde, Yukarıdada resim koymuş arkadaşlar..
    Ses girişi olarak; 2, 4, 6 ve 8 kanal seçilebiliniyor. 8 yeni ses formatları için seçilebilinir
    Ses çıkışı olarak; kulaklık, stereo, 4 kanal, 5.1 kanal ve 7.1 kanal olarak seçilebiliniyor. Yani ses sisteminizi bu cihazda da kullanabilirsiniz.
    Donanımsal olarak cihazda kulaklık çıkışı, Stereo veya çoklu çıkış için front çıkış, rear çıkış, Sub/cent çıkışı ve side hoparlör çıkışları var. Bunlar bildiğimiz 3,5 mm kulaklık fişleri ile çıkış oluyor. Bunlar analog çıkışlar. Birde Optik olarak 1 giriş ve 1 çıkış var, Optik girişten stereo giriş olabiliyor, Çıkış olarakda PCM olarak setereo oluyor. Fakat Filimlerdeki DTS ve dolby Digital ses formatlarını by pass yani direk geçişe izin veriyor. Yani PC nizdeki DVD deki veya mkv deki DTS ve Dolby Digital sesleri direk olarak Ses çözücünüze aktartabilir keyifini sürebilirsiniz. Yada analog hoparlörünüz varsa PC den DTS ve Dolby Digital sesleri PC den çözdürüp yine keyif sürebilirsiniz. Kart mükemmel olmasada gayet güzel bir cihaz..

Sizin 4.1 hoparlörünüz oluduğuna göre çıkışı 4 kanal seçeceksiniz ve ses kartının Front ve Rear fişlerini kullanacaksınız demektir..
  • Teşekkürler cevap için
  • Arkadaşlar tek bir soru sormak istiyorum kullanıcılarımıza. Şu an SUrruond ses alabilen bir kullanıcı var mı analog çıkışlardan? Açık ve net bir cevap. 6 kanal sesi almak için ses kartı almanıza gerek yok eğer Surround ses vermiyorsa bi aparat alın araya atın ses birden 6 kanal stereo oluveriyor. Ben uzun zamandır öyle kullanıyorum hiçbir sıkıntıda olmadı.

DÜZELLTME DİKKAT: Arkadaşlar sahibinden.com da biraz ürün inceledim çok ilginç şeyler buldum... Sakın oradan ucuz bulduk diye bazı cıhazlar var sözde ses kartı artık ne zamanın teknolojisi ise... Dikkatli olun ürünlerde Surroud ses veren pek cıhaz yok... Buşuna 10 20 lirada olsa para vermeyin. Resmen sinirlerim gerildi rezilliği görünce...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ANTHYPATHY -- 9 Ağustos 2010; 18:35:23 >
  • Arkadaşlar, bu kartın optik(s/pdif) çıkışını deneyip de performansından memnun kalan oldu mu aranızda? İlk denememde, eğer bir hata yapmadıysam kullanılamaz derecede çuvalladığı sonucuna vardım; öyle ki saniyede 3 kere ses kesilmesi farkettim. Kısaca yaptığım ayarlardan bahsedeyim:
    Bilgisayarım pavilion dv5, mkv formatlı, dts'li filmleri, VLC playerda ses çıkışı olarak "A/52 over S/PDIF" kullanınca optik girişli LG sinema sisteminde dts ışığı yanıyor ve bütün hoparlörlerden bütün kanallardaki sesleri alabiliyorum. Ama bahsettiğim, görmezden gelinemeyecek kesiklik meydana geliyor.
    Öte yandan, aynı ayarlarla kullandığım arkadaşımın s/pdif çıkışlı Asus notebook'undan muhteşem ve sorunsuz bir ses alıyorum.

Bu görüşlerimi belirttikten sonra, sormak istediğim şey; acaba ben biryerlerde hata mı yapıyorum, yoksa ucuz etin yahnisi misali bu karttan anca bu kadar mı olur? Ama düşününce, bu bir kalite düşüklüğü değil, tamamen çalışmada aksaklık ve eksiklik; yani hiç optik çıkış koymasalar da olurmuş...
    Bir de Creative kullanan arkadaşlar, optik çıkıştan dts çıktısından memnunlar mı? Belki de external kartlar anca bu kadardır :S

Almayı düşünen arkadaşlara bir de ek not düşeyim:
    Kutusunu açtığım anda odaya yayılan keskin plastik kokusundan burnumun direği düştü. İşin elektroniğiyle alakalı değil belki ama kalite hakkında bir fikir verir diye düşündüm. Bir de, yanında gelen optik kablo çok da gerekli değildi, çoğu üründe gelmez, ama ne player'ıma ne de ses kartının kendi girişine uyduramadım, bir türlü takamadım. İnsana, bu ne ciddiyetsizlik, bu nasıl bir tasarımdır, bu insanlar hiç denememiş mi bunu üretirken dedirtiyor :s Oysa ki elimdeki optik kablo sorunsuz takılıyor.
  • 5+1surround ses alabiliyo musun bi dener misin?
  • Şu an evimde değilim ve çok fazla deneme şansım da olmadı. Ama gördüğüm kadarıyla alabiliyordum; yani player'ımda dts ya da dolby özellikli bir dvd oyattığımda neyse o oluyor( her kanalı ilgili hoparlöre ilişkilendiriyor). Ama bu bir önceki sorunuza cevap değil; çünkü, bunu dijital çıkış kullanarak yapıyorum, analog değil.
  • evet bana anolog çıkıştan alınması gerekiyo ben creativ 5200 e bağlıcam...
  • quote:

Orijinalden alıntı: UniqueSnowFlake

Arkadaşlar, bu kartın optik(s/pdif) çıkışını deneyip de performansından memnun kalan oldu mu aranızda? İlk denememde, eğer bir hata yapmadıysam kullanılamaz derecede çuvalladığı sonucuna vardım; öyle ki saniyede 3 kere ses kesilmesi farkettim. Kısaca yaptığım ayarlardan bahsedeyim:
    Bilgisayarım pavilion dv5, mkv formatlı, dts'li filmleri, VLC playerda ses çıkışı olarak "A/52 over S/PDIF" kullanınca optik girişli LG sinema sisteminde dts ışığı yanıyor ve bütün hoparlörlerden bütün kanallardaki sesleri alabiliyorum. Ama bahsettiğim, görmezden gelinemeyecek kesiklik meydana geliyor.
    Öte yandan, aynı ayarlarla kullandığım arkadaşımın s/pdif çıkışlı Asus notebook'undan muhteşem ve sorunsuz bir ses alıyorum.

Bu görüşlerimi belirttikten sonra, sormak istediğim şey; acaba ben biryerlerde hata mı yapıyorum, yoksa ucuz etin yahnisi misali bu karttan anca bu kadar mı olur? Ama düşününce, bu bir kalite düşüklüğü değil, tamamen çalışmada aksaklık ve eksiklik; yani hiç optik çıkış koymasalar da olurmuş...
    Bir de Creative kullanan arkadaşlar, optik çıkıştan dts çıktısından memnunlar mı? Belki de external kartlar anca bu kadardır :S

Almayı düşünen arkadaşlara bir de ek not düşeyim:
    Kutusunu açtığım anda odaya yayılan keskin plastik kokusundan burnumun direği düştü. İşin elektroniğiyle alakalı değil belki ama kalite hakkında bir fikir verir diye düşündüm. Bir de, yanında gelen optik kablo çok da gerekli değildi, çoğu üründe gelmez, ama ne player'ıma ne de ses kartının kendi girişine uyduramadım, bir türlü takamadım. İnsana, bu ne ciddiyetsizlik, bu nasıl bir tasarımdır, bu insanlar hiç denememiş mi bunu üretirken dedirtiyor :s Oysa ki elimdeki optik kablo sorunsuz takılıyor.

Bende ses kesikliği olayı, cihazı direk usb çıkışına takmadığım zaman oldu. Araya usb hub yada bir uzatma kablosu attığımda bahsetiğiniz ses kesikliğini yaşadım. Bunu önlemek için kaliteli kablo kullanmak yeterli.
    Optik kablo olayı ise; daha önce böyle bir kablom olmadığından cihaz içinden çıkan kabloyu Pihilps HTS 3370 ile problemsiz kullanıyorum (3377 miydi acaba) Ektra bir kablo ile uğraştırmadığından oldukça memnun kalmıştım.
    Plastik kalite olayında ise size tamamen katılıyorum. Kokusu dandikliğini belirtiyor,

ANTHYPATHY arkadşın ise soru sorduğunu anlamamışım yorum yaptı diye düşünmüştüm. T fiş çoğaltıcılar ile hepsinden ses alabiliyorsunuz ses kartı almanıza gerek yok gibi bişiler anlamış gibiydim.

Eskiden (Philips ses sistemi olmadan önce) analoglarda kullanıyordum. Analog ses çıkışında herhangi bir problem yok. Surround 5.1 ses alabiliyorsunuz. (Ses kartı 7.1 olsada dandik hoparlörüm 5.1 olduğundan 5.1 kullandım hep)

Bir ekleme yapayım. Windows 7 de, kaliteli ses sistemlerinde olan Otomatik kalibrasyon olayıda oluyor.Yani oturduğunuz yere bir mikrofon koyuyorsunuz, kalibrasyon duğmesine basıp odayı terk ediyorsunuz. Bir süre sonra odadan çeşitli sesler gelip kalibrasyonu bitiriyor. Her hoparlörün ses şiddetini, ses gecikmesini filan ayarlanıyor otomatikmen..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmet_alp -- 12 Ağustos 2010; 20:03:23 >
  • ANTHYPATHY mesajınızı okurken 96-97 yıllarında idi sanırım bir surround deneyimim olmuştu aklıma geldi. Bizde bir hacı murat vardı, arkada çakma oval pionner hoparlörler ve manuel radyolu dandik bir kaset çalar. sistem bu idi. Sonra radyoda (Şimdi adını hatırlayamadım) türkçe müzik çalıyordu o da ne ses her tarafta idi. Dedim işte surround bu olsa gerek. hoparlörler arakada panzidot da, Gittim hoparlörün yanına, iyice yaklaştım hoparlöre yok ses ordan gelmiyor, her yerden geliyor gerçekten sarmış çevremi resmen ya çok harika bişiydi. Hemen ön koltuğa gelip radyonun alıcısını monu tuşuna bastım. surround kayboldu ses kabak gibi arkadan geliyordu. Stereo yapınca ses her yerde idi. ve müzik bitti bundan sonra ses hep arakadan gelir oldu. Mutlaka böyle bir surround ses sistemi alamam lazım diyorum o yıllarda, nasip olmadı... Bir dahada böyle bir olay görmedim yaşamadım. Çok güzeldi. sony awia gibi orta sınıf ses sistemlerinde baktım surround tuşu var ama o etki asla olmadı bir daha.
  • Şimdi o dediğin olay sanal Surround muhtemelen.
    Şimdi şu olay var surroundda fark frontdan yaklaşan bir cismin sesi gelmeye başlıyor ve arkalardan herhangi birinden gelmeye devam edip bitiyor. Bunun içinde elbette hem kaydın bu özelliği taşıması gerekiyor hemde kullandığın player ve ses sisteminin. Şimdi bende kayır ve ki dvd oluyor ses sistemide mevcut. Zaten şu an stereo sesi 6 kanala çıkartmış durumdayım ve gayet tatmin edici. Ancak bu ses kartında surround desteği varsa böyle uygun bir fiyata alabilirim. Ancak bu şekil bir surround destek yoksa benim şu anki sistemden çok bir farkı olmayacaktır. Gerek yok boşuna yatırım ve yer işgali olacaktır benim için.
    Mehmet aslında doğru T çoğaltıcılarla alıyorum tüm kanallardan sesi ama benim ses Surround değil. Stereonun 6 kanala çevrilmişi. Benim isteğim Surruond alabilmek. Ancak sanal surround değil. Zaten sanal surroundu bazı programlarla da elde edebilirsiniz buna donanıma gerekte yok artık. Bu cihazda eğer analog çıkışlarda Surround desteği vermiyorsa benim için gereksiz olur bu durumda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ANTHYPATHY -- 12 Ağustos 2010; 22:06:12 >
  • Elbette bu kart gerçek 7.1 ses veriyor. Analog yada optikten fark etmiyor. analogda hiç problem yok zaten. Mesela oyunda şelalenin yanıa geldiğinizde kendi etrafında yavaşça dönmeye başladığınızda, şelale seside dönüyor, center--> sağ ön --> sağ arka --> sol arka --> sol ön --center ...... Gerçek çevresel. Flimlerdeki DTS ve Dolby Digital sesleride uygun codec lerle çözdürüp ses kartın kanallarına yayılıyor. Yani arkadan yağmur sesleri gelirken centerden konuşmalar öndeki hoparlörden diğer efektler vs... ayrı ayrı sesler geliyor.. Yahşi batıda arkadaş irkilmişti.. Sağ arkadan sol öne doğrı bir ok geçişi olmuştu yüz ifadesini görecektin....
    Bu ses kartının beğenmediğim tek bişisi var. Oda optik çıkışından ya PMC stereo yada DTS Dolby Digital Sesleri bypass edebiliyor. Ben PCM 5.1 sesleride aktarmasını isterdi. Bu sayede oyunlardaki 5.1 efektleri Optik girişli olan ses sisteminde oyunumu oynayabilirdim. Ama sen analog olarak kullanacağım dediğin için oyun bakımından problem yaşamazsın. Zaten flim bakımından hiç bir sıkıntı yok...

Ama o sanal surround olayı hiç küçümsenmeyecek bir olay değil. Bir duysaydın o olayı anlardın. O sarmal ses hiç aklımdançıkmıyor. Sanırım oda hacmine, hoparlörler arası mesafe vs.. göre bir hesaplamalarla oluyordur. Bana denk geldi demekki. Çok hoştu çook.
  • Cevabın için teşekkür ederim. O zaman bu üründen kısa bir süre içinde edineceğim. Yok kabul ediyorum zaten oto sistemleri emin ol bizim kullandığımız sistemlerden heleki birde haporlörleri doğru konumlandırırsan daha etkili ses veriyorlar. Hem akustik açıdan hemde güç bakımından daha güzeller.
    Senin durumunda baya ilginç olmuş asıl optikten daha verimli alman gerekirken alamıyorsun bence sen o işi biraz kurcala.
  • Bu ürünü Ankara' da Kule Teknolojide bulabilirsiniz.Ankara' da oturan arkadaşlar için yeri amerikan pazarının olduğu bina. izmir caddesinde ankara sanat tiyatrosunun karşısındaki, mayo dünyasının arkasındaki dükkan arkadaşlar daha bugün ordaydım ellerinde var yani 1adet
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.