Şimdi Ara

RYZEN-Render için RAM karşılaştırması.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
609
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yaklaşık 6 ay önce render ve 3d tasarım amaçlı topladığım bilgisayarımda ram sorunu yaşıyorum,yani 8gb yetersiz kalıyor.Şuan ryzen 1800x ve Crosshaır VI ile gskill RipjawsV 3000 mhz ram kullanıyorum.Anakart ram ile tam uyumlu olmadığından sanırım otomatik olarak 2133 mhz hızında çalışıyordu küçük bir OC ile 3000 mhz hızında stabil şekilde kullanıyorum.

Soruma gelecek olursak şuan kullandığım ram e ek olarak 8gb daha ram olmayı düşünüyorum daha sonraki maddi durumuma göre ekleme yapmayı düşünüyorum.

aslında 3 seçeneğim var;ya şuanki ram üzerinden güncelleme yapabilirim,ya bu rame daha düşük ama ryzen uyumlu ram takabilirim,yada ryzen uyumlu ama daha düşük frekans ve daha kötü cl değerine sahip flare x e geçebilirim.

1)Şuan kullandığım ram ryzen ile tam uyumlu değil ve oc lu halde 3000mhz hızında çalışıyor 8 gb daha aynı ramden takarsam render işlemlerinde performans kaybı yaşarmıyım RipjawsV nin ryzena tam uyumlu olmaması nedeniyle?

2)Şuan sistemdeki ram e ek olarak 2400 mhz ryzen ile uyumlu Flare X 8gb ram takarsam mecburen diğer ramin mhz si 2400 e çekiliyor farklı model ram ler olarak uyumluluk ve performans sorunu yaşarmıyım?

3)Render açısından Ryzen uyumlu Flare X 2400mhz CL16 ram mi daha performanslı yoksa RipjawsV 3000mhz CL15 mi?

• 1-Manuel ayarlarla 3000Mhz tanıtabildiysen hazır ayarlara sahip ram almana gerek yok ama birkaç gün önce yeni AMD BIOS güncllemesi yayınlandı, günceleyip bir daha dene istersen, elindeki ram yeni güncellemeyle tam uyumlu hale gelmiş olabilir.
    2-Anakartına bağlı olarak uyum sorunu ortaya çıkabilir, zaten elinde 3000Mhz ram varken sırf hazır ayarları aktif olabiliyor diye 2400Mhz rame geçme bence.
    3-CL değerleri performansa o kadar etki etmiyor ama 2400'den 3000Mhz'e çıkış Ryzen sistemlerde performans yönünden çok etkili.

O nedenle elindeki ramin aynısından bir tane daha alıp kullanmak çok daha uygun olacaktır.
  • Father Torque kullanıcısına yanıt
    Detaylı cevabınız için teşekkür ederim.Peki yurt dışından ram getirme olayları hakkında bilginiz varmı fiyatlar malum şu aralar çok yüksek.
  • Dolar/Euro bu kadar yükselmişken yurtdışından alışverişin hiçbir esprisi kalmadı maalesef. Hatta birçok web sitemizdeki fiyatlar yurtdışına göre uygun bile kalabiliyor kur farkından dolayı, örneğin sizin aradığınız ramin fiyatları şu şekilde:

Amazon.com: 112$ (+kargo+ gümrük)
    Amazon.de: 107Euro (+gümrük)
    Yurtiçi web siteleri ortalama fiyat: 500TL

Hepsini TL'ye çevirince bizim sitelerden almak daha uygun görünüyor.
    Hmm ozaman yurt içinde uygun fiyatlı önerdiğiniz siteler varmı.Ben genelde alışverişlerimi vatandan yapıyorum,zamanında indirimle bu rami yaklaşık 300 tl civarı almıştım şuan aynı ram 570 tl olunca fiyat biraz koyuyor açıkçası.
  • Googla'dan aratınca uygun fiyatlı şu siteler çıkıyor:

https://www.ebrarbilgisayar.com/gskill-ripjawsv-kirmizi-8gb-ddr4-3000mhz-cl15-f4-3000c15s-8gvrb-pmu357069 453TL
    https://www.sinerji.gen.tr/gskill-8gb-ripjawsv-kirmizi-3000mhz-cl15-ddr4-ram-f4-3000c15s-8gvrb-pmu410384 512TL
    https://www.incehesap.com/g-skill-f4-3000c15s-8gvrb-ram-fiyati-34340/ 502TL

Yalnız bunlardan sadece incehesaptan alışverişim oldu daha önce, diğerlerinin adını duymuş olsam da alışverişim olmadığı için bişi diyemiycem.

İşte sormamın nedeni de o.Her siteye güvenemiyorum sahte ve garanti meselesinden.
    Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.
  • Rica ederim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.