Şimdi Ara

Ryzen işlemciler ve Nvidia Ekran kartı sorunsalı.(windows fall creators update mutlaka yapın) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
152
Cevap
0
Favori
9.339
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Brightmist

Threadleri kapatmanızı önermiyorum, Process Lasso yükleyip GPU kullanımında sorun yaşadığınız oyunda CPU affinity ayarlamanızı öneriyorum

edit. Ayrıca bu ayın 2'sinde çıkan AMD Chipset driverlarıyla bu ayın 10'unda çıkan Nvidia driverlarını da yüklemeyi unutmayın

Oke ona da bakayim. Aksam musait bir vakitte

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Windows zaten stabil guvenilir bir sistem degil.en son updatede yapsan mouse stutter, lag, drop yasayan tonla intel kullanicisida mevcut.

Yani ryzen kullaniyoruz diye her sorunun ryzen yuzunden oldugunu sanmakta yanlis.

Yapilmasi gereken windowsa ince ayar cekmek, driverleri guncel tutmak.

• Ryzen kullanicilarinin yapmasi gerekenler.

Windows update kapamak

Windows defender kapamak

Xbox game dvr kapamak

Cpu unpark ile tum cekirdekleri aktif hale getirmek

Sanal bellegi kapamak(16gb ram sart)

Msconfig ile threadlerin hepsini acmak

Acilista acilan programlari msconfig kapatmak

Biostan cool&quiet kapatmak

Biostan svm mode kapatmak

Biostan hpet kapatmak

Nvidia control panelden maximum performans secmek

Nvidia control panelden onceden olusturulan kare sayısı ve sanal gerceklık karelerı seceneklerini 1 secmek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WARTIME -- 17 Ekim 2017; 21:0:8 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: vamp

quote:

Orijinalden alıntı: BalistikBomba

Konuyu açan arkadaş biraz kibar olmak için bu olaya ''teori'' demiş.
    Ben kafamdakini direkt söylüyorum. İntel ve Nvidia'yı birazcık tanıyorsam, özellikle Nvidia'nın bilinçli eskitme olayından şüpheli olduğunu da göz önüne alırsak, ki sonuçta AMD, hem İntel'in hem de Nvidia'nın rakibidir. Bunun kasıtlı bir şey olduğunu düşünüyorum.

Teknik olarak nasıl yapıyorlar bilemem, hatta ispat da edemem -gerçi ben, Youtube'de izlediğim videolarda bu konuyu doğrulayan bir kaç video testi izledim.- ama bu olayın ardının sadece Ryzen'in henüz oturmamış bir platform olduğunu pek sanmıyorum.

Bende nvidianin problem cikardigini dusunuyorum. Intel ve nvidia goz onunde olmasada arkaplanda birbiri ile iyi gecinen firmalar.

- Intel bu sancili surecini kimseye yansitmadan(is ortlaklarinr ve musterilerine) nvidia uzerinden amd tarafina yazilimsal destek gelmemesini sagliyor olabilir

-nvdia bunu intelin durumu ile ilgisiz bilerek yapiyor olabilir.

-nvidia ve amd durumun farkinda ama pascal mimarisi ryzen ile iyumsuz olabilir. Bununla ilgili aciklamada yapilmiyor

-ya da iki firma birbirinden habersiz hala kendi çiplerini gelistirmeye vakit ayiririken bu sorundan haberleri yok.

Birsuru ihtimal var. Ayni frekansta ayni guce sahip iki islemcinin oyunlarda aralarinda bu kadar fark olmasinin temel sebebi en basta core cekirdeklerine yapilan optimizasyon ve nvidia uyumlugu iken simdide basimiza birde nvidia ryzen uyumsuzlugu cikti. Bakalim bu duruma ne zaman el atacaklar. Atilacakmi acaba?

Aynen.

O Nvidia olacak (....Buraya istediğinizi yazın!) firma, eğer kullanıcı dostu bir şey olsaydı, Free Sync monitörler için driverleri serbest bırakır, monitör satın alma olayını bir çileye dönüştürmezdi!

Çok ciddi söylüyorum! İntel ve Nvidia denen markaları kasama sokmayacağım. Varsın, FPS'ler AMD'de biraz daha düşük olsun. Free Sync'li bir monitör fiyatı orta-yüksek segmentte 1000-1700 TL arası daha ucuz!

Bunun adı soygundur!

• quote:

Orijinalden alıntı: WARTIME

Windows zaten stabil guvenilir bir sistem degil.en son updatede yapsan mouse stutter, lag, drop yasayan tonla intel kullanicisida mevcut.

Yani ryzen kullaniyoruz diye her sorunun ryzen yuzunden oldugunu sanmakta yanlis.

Yapilmasi gereken windowsa ince ayar cekmek, driverleri guncel tutmak.

Windows'ta çok ilginç bir bug da var! Bunu düzeltirler mi bilmiyorum. Ama düzeltileceğini de pek sanmıyorum.

Windows açılırken kullanılacak çekirdek sayısı normalde default ayarda gelir. Siz daha sonra bunu 2.3.4 + vs ayarlarsınız. İntel'de bu olay sıkıntı yapmıyor.
    Ama Ryzen'de 8 ya da 16 seçerseniz, bir sonraki açılışta Ryzen ya tek çekirdek ya da dört çekirdek olarak çalışıyor. Eğer tekrar ayarı geri alabilirseniz sıkıntı yok. Ama bazen onu geri almaya çalışmak Windows'u çökertiyor. Baştan formatlamak zorunda kalıyorsunuz.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: vamp

quote:

Konuyu açan arkadaş biraz kibar olmak için bu olaya ''teori'' demiş.
    Ben kafamdakini direkt söylüyorum. İntel ve Nvidia'yı birazcık tanıyorsam, özellikle Nvidia'nın bilinçli eskitme olayından şüpheli olduğunu da göz önüne alırsak, ki sonuçta AMD, hem İntel'in hem de Nvidia'nın rakibidir. Bunun kasıtlı bir şey olduğunu düşünüyorum.

Teknik olarak nasıl yapıyorlar bilemem, hatta ispat da edemem -gerçi ben, Youtube'de izlediğim videolarda bu konuyu doğrulayan bir kaç video testi izledim.- ama bu olayın ardının sadece Ryzen'in henüz oturmamış bir platform olduğunu pek sanmıyorum.

Bende nvidianin problem cikardigini dusunuyorum. Intel ve nvidia goz onunde olmasada arkaplanda birbiri ile iyi gecinen firmalar.

- Intel bu sancili surecini kimseye yansitmadan(is ortlaklarinr ve musterilerine) nvidia uzerinden amd tarafina yazilimsal destek gelmemesini sagliyor olabilir

-nvdia bunu intelin durumu ile ilgisiz bilerek yapiyor olabilir.

-nvidia ve amd durumun farkinda ama pascal mimarisi ryzen ile iyumsuz olabilir. Bununla ilgili aciklamada yapilmiyor

-ya da iki firma birbirinden habersiz hala kendi çiplerini gelistirmeye vakit ayiririken bu sorundan haberleri yok.

Birsuru ihtimal var. Ayni frekansta ayni guce sahip iki islemcinin oyunlarda aralarinda bu kadar fark olmasinin temel sebebi en basta core cekirdeklerine yapilan optimizasyon ve nvidia uyumlugu iken simdide basimiza birde nvidia ryzen uyumsuzlugu cikti. Bakalim bu duruma ne zaman el atacaklar. Atilacakmi acaba?

Aynen.

O Nvidia olacak (....Buraya istediğinizi yazın!) firma, eğer kullanıcı dostu bir şey olsaydı, Free Sync monitörler için driverleri serbest bırakır, monitör satın alma olayını bir çileye dönüştürmezdi!

Çok ciddi söylüyorum! İntel ve Nvidia denen markaları kasama sokmayacağım. Varsın, FPS'ler AMD'de biraz daha düşük olsun. Free Sync'li bir monitör fiyatı orta-yüksek segmentte 1000-1700 TL arası daha ucuz!

Bunun adı soygundur!

Cok mantikli, freesync monitorler icin driverlari serbest birakmali ve hersene ramazan ayinda da ekran karti dagitmali.

• Bu Nvidia için mantıklı bir hamle değil ki. Ryzen kullanıcılarını kaybetme riski var. Ekran kartı işlemciye göre daha çok değiştirilen bir parça. Amd yeni kart çıkarır Ryzen ile daha iyi performans sunar, Ryzen müşterisini çeker. Adam işlemci + anakart uğraşmaktansa ekran kartı değiştirir geçer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zQrba -- 17 Ekim 2017; 7:53:3 >
  • Ryzen işlemciler ve Nvidia Ekran kartı sorunsalı.(windows fall creators update mutlaka yapın)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • techniquest35 kullanıcısına yanıt
    720p'de saat hızı farkları gene Intel'i iyi göstermişte aynı benchlerin 1080p'sinde 8700k'yla 1600 arası 5-10 fps fark var:

Ryzen işlemciler ve Nvidia Ekran kartı sorunsalı.(windows fall creators update mutlaka yapın)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Brightmist -- 17 Ekim 2017; 8:35:5 >
  • Evet, aynı incelemede sizin dediğiniz gibi 1080p inceleme de mevcut. 720p atmanın sebebi işlemci performanslarını belirtmek. Bu arada, işlemciler default frekanstalar. Tabii ki 720p kullanan olmayacak. Fakat performans bu şekilde.

Ryzen işlemciler ve Nvidia Ekran kartı sorunsalı.(windows fall creators update mutlaka yapın)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi techniquest35 -- 17 Ekim 2017; 9:24:27 >
  • techniquest35 kullanıcısına yanıt
    Anlatmaya çalıştığım olayın işlemciden öte ekran kartı driverlarının CPU overhead'iyle alakalı olması. Bu nesil AMD driverları Nvidia driverlarından çok daha başarılı da tabi AMD kart bulmak imkansız. CPU overhead'e niye giriyorum çünkü sistemlerinde işlemci güncellemesi yapmayan, daha düşük frekansta ve daha az çekirdekli işlemciler için Vega kartlar Nvidia'dan daha başarılı bir seçim olacaktır.

Volta çıktığında tabi işler değişebilir, bekleyip görmek lazım. Vegaların oldukça fazla güç tüketip sıcak çalışmaları da gene sıkıntılı bir konu. Ha ama ne var, uzun vadede Volta çıktığında ve AMD'nin stok sıkıntısı ortadan kalktığında AMD fiyatları mecburiyetten aşağı çekecektir, hele ki Nvidia bir Intel çekip 2070'i 1080ti ayarında değil de 1080 ayarında çıkarırsa.
  • Brightmist B kullanıcısına yanıt
    Evet, Vega kartların stok sıkıntısı mevcut. Navi haberleri gelmeye başladı. Fakat daha ortada Vega kart bile bulunamıyor. Hele ki özel soğutmalı modeller hiç yok. Bu ilk eksi. Diğer bir eksi de; dediğiniz gibi yüksek sıcaklık ve fazla güç tüketmeleri. Şimdi biri gelip "önemli değil o" der. Ben de "nasıl önemli değil?" derim. "Intel olunca güç tüketimi önemli oluyor da Amd olunca mı önemli olmuyor" diye cevap veririm o kişiye?

Performans olarak hem Navi hem de Volta'dan beklenti yüksek..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi techniquest35 -- 17 Ekim 2017; 9:47:30 >
  • Ryzen işlemciler ve Nvidia Ekran kartı sorunsalı.(windows fall creators update mutlaka yapın)

Goruldugu uzere ne gpu %99 oluyor ne de drop yerken islemci cekirdekleri kullanimi yukseliyor. Iste buna darbogaz denmiyor. Buna uyumsuzluk deniyor. Bu uyumsuzlugun %60 i windows %20 nvidia %20 de rockstargameste buluyorum. Ryzen islemcisinin bu oyuna yetmeyecegi bir durum yok acikcasi.

Yukaridaki arkadaslar saolsunlar bircok ayar paylasmislar. Hpet modu anakartimda biosta yok cmd falan girdim isime yaramadi. Aygit yoneticisindende kapattim. Olmadi. Baska ayarlarida yaptim yine ise yaramadi. Ekran karti hicbir sahnede 99 olmuyor.

Bu da ryzen gucsuz diyenlere duyurulur. Hicbir islemci cekirdegi %80 kullanilmiyor bile. Sorun besbelliki iletisimsizlik kaynakli. Is yaptigim bilgisayarim oldugu icin hata almamak adina daha fazla ayar yapmamaya karar verdim. Vega serisi en azindan bu sekilde verimsizlik yaptirmiyor gibi. Piyasada olduklari zaman bir bakacagim.

• Rockstarsa optimizasyon sorunudur, hangi oyun olduğunu sormaya gerek bile görmüyorum sdfsd
  • WARTIME kullanıcısına yanıt
    Windows update, defenderin, game dvr in falan ryzenla ne alakası var yaw? Geri kalanların çoğu da ya gereksiz ya da zaten o şekilde ayarlı geliyor. Söylediklerinizin hiçbirini de yapmadım sorun da yaşamadım.
  • Hobar kullanıcısına yanıt
    Xbox Game DVR bu Nisan'da gelen büyük Windows Update'iyle bissürü sistemde(Sadece Ryzen'e özel bir durum değil Intel platformlarında da mevcuttu bu sorun) ortaya çıkan stutter sorunlarını gidermek için tavsiye edilmiştir yüksek ihtimal
    Sorun yasayan birsuru kisi var isteyen yapar istemeyen yapmaz.Senin sistemde %100 sorunludur ama sen farketmiyorsundur.Ayni hd7850 ile ultra oynuyorum diyenler gibisiniz

• Gamedvr defeder falan ben de kullanmıyorum ama ryzen le alakası yok. Onun dışında cool & quiet kapatma, msconfig ayarların tamamen gereksiz.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Yaw yapma alala silah zoru ile mi yap diyorum sanki.sen yapmazsin baskasi yapar.

Sonucta bunlarin hepsi ryzenle yasanan sorunlari cozuyor.

1080 ile 1080p de sorunsuz full kullaniyorum daha millet 1060 la kullanamiyor

• SVM ne işe yarıyor ben de bilmiyorum mesela ama SSD varsa sanal belleği kapatmaya gerek yok.
    Cool 'N Quiet'ı da kapatmaya gerek yok.
    Açılış programları msconfig'den değil de Autoruns kullanarak daha rahat kapatılır.
    Core unpark da lüzumsuz.

Fall update'inden sonra Windows Game Mode'u açmak faydalı olacaktır.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.