Şimdi Ara

Ryzen için DRAM Calculator Kullanımı (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
615
Cevap
62
Favori
30.591
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
25 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hocam tam 3 kere bu ise kalkistim hepsinde sonuc husran pc acilmadi biosu resetleyerek actim pcyi corsair lpx 3000mhz micron b die bellekler var su an xmp 2 profili ile 2933 de calistiyorum anakart b 450 tomahawk bi turlu yapamadim sunu
  • vayanamvaybabam kullanıcısına yanıt
    arkadaşlar bu şikayetinizi inanın anlıyorum benim de başıma geldi hatta ne biçim program bu demiştim.problem şunlardan kaynaklanıyor birincisi elimiz değmişken ne kadar çok ayarını yapsak o kadar iyi diye nom odt cad'a kadar ne var ne yok yapıyoruz buna gerek yok.dram timing kısmı mümün olduğunca auto kalmalı mesela program size tfaw 4 dedi baktınız sizde 5 bunu ayarlamayın ama 1 derken 12 ise o zaman ayarlayın.ikincisi bu yaptığımız ayarlar da oc gibi sayılabilir o yüzden voltajını iyi ayarlayın 1.35v'te hepsini yapar gibi düşünmeyin.program öneriyor bu ayarlara 1.4v ver diye ama program da tam bilemez sizin denemeniz gerekir.ayrıca bazı ayarlar TRFC gibi çok düşürürseniz makinenin açılmamasına yol açar.lpx corsair 3000 bende de var hynix çok kötü bir ram kendi hızında bile çalışmıyor 1.35v default iken 1.38v vermek gerekiyor onda bile stabil değil bakın arkadaş 2933 yapmış.yani kendi hızında çalışmakta zorlanan bir ram ise önce arkadaş gibi stabil çalıştığı hızı voltajı bulun.sonra bu ayarları 3'er 4'er yapın yavaş yavaş bulun makinenize uygun değerleri çünkü bu kişiye göre anakart ram işlemci değişen ayarlar.mesela ben 280 TRFC yaparsam açılmıyor makine ama 285'te açıyor.ben zaten yüksek voltaj verdiğim için ramin default'u 1.4v bende sorun olmadı ama bir arkadaş 300 yapamayabilir.sakin ve yavaşça gerekirse tek ayar tek ayar deneyin voltajını ayarlayın ben de yapamadım ilk başta bıraktım dedim olmuyor.bu parçalarla.. yani kullandığınız parçalar istediği kadar iyi kötü olsun önemli olan doğru ayarları bulmak biraz da sabır pes etmeyin.

• Ryzen Dram Calculator'ün 1.7.3 yeni sürümü çıktı.Onunla ayar yapmaya çalışın.Bence daha tutarlı hesap yapıyor artık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-41A94D448 -- 17 Mayıs 2020; 17:13:34 >
  • 1.72'den itibaren 1.73'te de var kalite seçeneği getirmişler.samsung ama a0 mı a2 mi yoksa kötü kalite mi diye seçebiliyorsunuz.a0 genel ayarmış cl16 diyorsa mesela a2 kaliteli olanmış cl15 yap diyor kötüsüne bakmadım.bunu getirdikleri iyi olmuş çünkü adam samsung diye seçiyordu program yürü be kim tutar seni diye cl14 gösteriyordu halbuki kötü kalite ve olmayınca adam nasıl samsung bu diyordu.
  • Selamlar,
    Ryzen Dram Calculator 1.7.3 sürümünü kullanıyorum. Ram özelliklerimi resimde paylaşıyorum. 3600 safe, 3600 fast, 3200 fast, 3200 safe hepsini denememe rağmen bir kere bile çalıştıramadım. Her denemede, bütün olasılıkları denedim. Sadece sizin dediklerinizi girdim. Baktım olmadı, diğerlerini de girdim, yine olmadı. Nerede hata yapıyor olabilirim? Son 3 gündür bununla uğraşıyorum, bios pilini belki 10 kere çıkarmışımdır. Bazen RAM Overclocking fail diyor ve biosa ulaşabiliyorum, bazen de hiç görüntü alamıyorum, bios ramini çıkarmam gerekiyor. Dram calculator değerlerimi ve ram özelliklerimi ekte paylaşıyorum.

Şunu düşür, şunu alçalt diyebileceğiniz bir şey var mı?

Sistem
    MSI Tomahawk Max
    Ryzen 3600x genelde 3800 Mhz de çalıştırıyorum. Her deneme de 3800 Mhz de çalıştı.
    5700XT
    Corsair Vengeance LPX 16GB(2x8GB) 3200MHz

RAM özellikleri:
    Ryzen için DRAM Calculator KullanımıRyzen için DRAM Calculator Kullanımı

Dram Calculator
    3600 Hz safe 3200 Hz fast

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi semiramist1 -- 17 Mayıs 2020; 20:59:12 >

• semiramist1 kullanıcısına yanıt
    trash b-die denk gelmiş size calculator'ün verdiği tRFC değerleri sizde çalışmaz. tRFC'yi auto yapmak zorundasınız

tRCD'de normal samsung b dielardan epey yüksek olmak zorunda (trash b dieların geneli bu karakteristiği gösteriyor)
  • Hadi ya, ben de sevinmiştim B-die geldi diye. Bir de auto yapıp 3600 mhz deneyeyim. Anlamadığım nokta, ben tRFC değerlerini auto bırakıp diğer değerleri ayarlayınca CL ayarım kaç olacak? Genel anlamda olayın mantığını anlayabileceğim bir rehber var mıdır bildiğiniz? İngilizce de olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DaenerysStormborn

trash b-die denk gelmiş size calculator'ün verdiği tRFC değerleri sizde çalışmaz. tRFC'yi auto yapmak zorundasınız

tRCD'de normal samsung b dielardan epey yüksek olmak zorunda (trash b dieların geneli bu karakteristiği gösteriyor)
    Garanti kapsamına giriyor mu bu durum? veya tRFC 'yi etkileyen başka faktör var mı, voltage vs?

"tRCD'de normal samsung b dielardan epey yüksek olmak zorunda" derken ne demek istediniz tam olarak. tRCDWR tRCDRD olması gereken degerden yüksek yapınca mı stabil çalışıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: -observer-

Garanti kapsamına giriyor mu bu durum? veya tRFC 'yi etkileyen başka faktör var mı, voltage vs?

"tRCD'de normal samsung b dielardan epey yüksek olmak zorunda" derken ne demek istediniz tam olarak. tRCDWR tRCDRD olması gereken degerden yüksek yapınca mı stabil çalışıyor.

Alıntıları Göster
    xmp profilinde stabilse garantilik bir durum yok

her babadan anneden çıkan evlat bir olmadığı gibi her samsung b die olarak üretilen ram de eşit kalite olmuyor, hepsi kalite seviyelerine göre binleniyor

bazı kötü binler pek OC'ye müsait olmuyor ya da sıkıştırmaya pek gelmiyor

kaliteli samsung bdielar 3200 14-14-14-34 rahat yapabilir ama kalitesiz bir b-die belki 14-17-14-35 gibi bir timinge eyvallah çekmek zorunda kalabilir

@semiramist11
    https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-memory-tweaking-overclocking-guide/,
    https://github.com/integralfx/MemTestHelper/blob/master/DDR4%20OC%20Guide.md

başlangıç için işini görecektir

• Corsair Vengeance LPX 16GB(2x8GB) 3200MHz Ram var bende de, XMP profilde 3200Mhz de stabil calışmıyor.

Semiramist1'in ayarladığı gibi calculator sonuçlarına göre ayarlamalar yaptım fakat ya hiç açılmıyor yada default ayarlara dönüyor.

Sonuçta çözüm olarak şu ayarlarla stabil çalıştırıyorum, latency 75ns. Semiramist1 denemek istersen.

-bios ayarları default
    -XMP enabled
    -Power Down Mode disable
    -Manuel Voltage 1.35
    -Memory çarpan 32.0

Bilgisayarı yeniden başlat
    (edit XMP profile)
    -CAS Latency 16
    -tRCDRD 18
    -tRCDWR 18
    -tRP 18
    -tRAS 36
    -tRC 56
    -tRFC 496 (minimum-kabul etmezse daha yüksek de yapabiirsin)
    -Gear Down Mode enable

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -observer- -- 17 Mayıs 2020; 22:54:6 >
  • Selamlar,
    Teşekkürler cevabınız için. Reddit'te başlık açtım. Meğersem benim RAM C-die'mış. Almanca bir foruma yönlendirdiler. Aynı RAM için yapılan değerleri denedim. Sonuç şöyle:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi semiramist1 -- 17 Mayıs 2020; 23:38:43 >

• semiramist1 kullanıcısına yanıt
    Memtest den geçemedi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • thaiphoon burner ile mi farkettin c-die olduğunu? Senin ram 3200mhz 'de stabil çalışıyor muydu XMP profilde veya başka ayarda
  • Çalışıyor XMP profilde sıkıntısız.
  • K4A8G085WB-BCPB
    Senin bellek bu sanırım? bendeki ile aynı ve kontrol ettiğim kadar B-Die görünüyor. Emin misin C-Die olduğuna acaba.

Kaynak: datasheethttps://www.samsung.com/semiconductor/dram/ddr4/K4A8G085WB-BCPB/

Ben gecikmeyi biraz düşürebilsem sorunum kalmayacak. Neyseki en azından 3200'de stabil calışabildi.
  • B-Die görünmesi bir anlam ifade etmiyor. B-die yazsa da b-die kalitesinde değil. 3600 Mhz de cl18 de çalıştırmayı başardım.
  • Uzun uğraşlar sonucu elimdeki Corsair Vengeance LPX 16GB 3200Mhz C16 4.32 versiyonunu 3600Mhz CL18 olarak çalıştırmayı başardım. Memtest86'da 0 hata aldım. Overclock'dan önce ve sonra iki benchmark testini ve değerleri paylaşıyorum. Gear Down Mode mutlaka açık olmalı.

Ram kodu: CMK16GX4M2B3200C16R

Ryzen için DRAM Calculator Kullanımı

ProcODT 40 Ohm
    Rttwr disable
    rttnom disable
    rttpark 40 ohm

Overclock öncesi 3200 c16

Overclock sonrası

3200 CL14 deneyeceğim bir ara. Umarım ulaşılabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi semiramist1 -- 18 Mayıs 2020; 7:47:21 >

• bu da benim değerler;
    işlemci 4300mhz ocli
    benim günlük kullanım
    1.4 voltajla.

• Çalışmalarım devam ediyor.Mümkün mertebe hiç zorlamadan,voltaj vermeden, ince ayar yapmaya çalışıyorum.
    Şimdilik bu kadar ilerleme kaydettim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-41A94D448 -- 18 Mayıs 2020; 16:1:29 >

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.