Şimdi Ara

Ryzen 7000 APU ailesi 2023 yılında geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
689
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Ryzen 7000 APU ailesi 2023 yılında geliyor

Zen mimarisi ile işlemci pazarında adeta yeniden doğan AMD tarihi gelirlere imza atıyor. Bu yıl Zen 3 mimarisini yaygın bir şekilde kullanıma sunan firmanın Zen 4 yol haritası da şekilleniyor. Bu yılın sonlarında ilk adımlar atılacak. 

Zen 4 işlemciler ne zaman?

5nm süreci ile üretilecek olan Zen 4 çekirdeği önemli performans artışlarını beraberinde getiriyor. PCIe 5.0, DDR5, LPDDR5 gibi en yeni teknolojileri kullanacak olan Zen 4 çekirdeği Ryzen 7000 serisi işlemcilere hayat verecek. 

Ayrıca Bkz.AMD gelirleri tarihi bir rekor kırdı

Her zaman olduğu gibi Zen 4 çekirdeği ilk etapta EPYC sunucu işlemcilerinde kendisine yer bulacak. Şimdiden önemli ortaklara Zen 4 EPYC işlemciler örneklenmeye başladı. Yılın ikinci yarısında ise masaüstü Ryzen işlemci serisini göreceğiz. 65W TDP üzerine çıkacak olan yeni işlemcilerin çekirdek sayısını değiştirmeden daha yüksek frekanslara odaklanacağı tahmin ediliyor. 

Ryzen 7000 APU ailesi ise 2023 yılı ile birlikte piyasada olacak. Dragon Range kod adlı performans yongaları 55W seviyesine kadar çıkabilecek. Burada 16 çekirdeğe kadar ölçeklendirmeler oyuncuları sevindirecek. 

Phoenix kod adlı Ryzen 7000 serisi ise 35W-45W arasında değişen TDP değerlerine sahip ve inceliğe odaklanan oyuncu bilgisayarlarını hedefliyor. 15W seviyesine kadar inen Ryzen 7000U serisi de yine aynı dönemlerde piyasada olacak. 

Kaynak:https://www.tomshardware.com/news/amd-ryzen-7000-zen-4-16-core-8-core-cpus#webview=1?amp_js_v=0.1&amp_lite

• Allah'a büyük varmasın, 35W'lık olan çıktığında ve Asrock Desktop Mini X300 anakartı desteklediğinde(yecekse)(DDR 4 açısından) ben kesin alacağım... Ryzen 7000 APU ailesi 2023 yılında geliyor 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi srkn -- 6 Mayıs 2022; 19:10:54 >
  • bilgisayarcıların vitrinindeki kaslı ve bozuk ekran kartlarının en büyük sorunu soğuk leyim çatlağıdır.
    bu sorunu anca cpu üzerinde çalışan gpularla aşabilirsiniz.

• peki normalerinden haber yoh

• Sonunda 5nm oh be. Gerçi TDP ler yüksek sayılır ama kullandığın kadar harcarsın, şimdiki işlemcileri %40 kullanıyorsan Zen 4'leri aynı iş için %30'da kullanman yeter ve bu da enerji tasarrufu sağlar

• 5nm iyi güzel ama çip ne kadar ufak transistore sahip olursa o kadar hassas oluyor.

Amd 7nm işlemcilerde sabit voltaj ile over clock yapanlar 6 ay sonra artık aynı saat hızında kalamadıklarını görüyor. En iyisi pbo kullanmak yani işlemci kendisi kontrol etmesi voltajı.

Birde çoğu insanın you tuber'ım cahilce yaptığı bir yorum var ezbere konuştukları için. Nanometre düştükçe işlemci daha serin çalışıyor diyorlar bu tamamen yalan.

Bir devre ne kadar ufaksa termal yoğunluk o kadar artıyor ve soğutmak zorlaşıyor. Bundandır ki aynı soğutucu aynı kasa 100 110 watt çeken 5600x 80 dereceyi görürken 150 watt çeken 2700x 65 dereceyi geçmiyordu.

Watt değerinin düşmesi doğal olarak daha düşük sıcaklık demek değil

Sıcaklık ile ısının farkını bilmeyenler cahiller işte. Birde yorun yazana laf sokmaya çalışırlar.

Evet daha az ısı üretiyor ama daha sıcak çalışıyorlar sebebi şu : termal yoğunluk.

Mesela senin 350 wattlık ekran kartının çip kısmı 250 watt çeker ama gel gör ki 90 dereceye gelmez. Senin işlemci 250 w çekse 90'ı geçiyor.

Bunun sebebi de aynı şey. Ekran kartı çipleri çok geniş ve büyük oluyor. Cpu işlemcisi çok ufak. Ufacık yerden 100 watt ısı çıkıyor ekran kartında geniş bir çipten 200 watt çıkıyor. Haliyle ekran kartını soğutmak kolay oluyor. Daha serin çalışıyor.

Dikkat edin 4000 wattlık sıvı soğutma sistemi deneyi bile yapıldı ekran kartı 23 derecede çalışırken cpu 65 70 derecede takılıyor hemde yarısı kadar güç harcamadan.. Linkini de atayım izleyin görün.

100 watt yakan 10cm x 10cm 1mm bir levhayı soğutmak için fan bile yeter bırak heatsink'i.. Ama 100 watt çeken bir iğneyi soğutamazsın.. Soğtucu ile temas edecek yüzeyi çok azdır ondan.

Heh anladınız mı? 5nm amd cpu lar 5000 serisinden bile zor soğuyacak. Ve bu işlemciler OC falan kaldırmaz yapmayın ağlarsınız.

Laptop için durum biraz farklı. Orda zaten 100w çekme durumu yok. Orda amaç 15w çekip 50w lık cpu nun yaptığı işi yapmak.

Yani öyle yüksek güç bütçeleri yok laptop ve mobil de.

Ben 5600x, 5900x, 5700g, 2700x, 9600kf, 9400f, 6700k gibi cpuları elimden geçirdim.

En zor soğuyan 5600x.. 5700g..

2700x olan sistemde 155w 145w sürekli çeken cpu gitti 5700g geldi hop 93w çekiyor ve yüzde 50 daha hızlı (15200 r23 cinebench) pbo2 ve CO var). Ama aynı sıcaklık değerinde çalışıyor. Oysaki 93 w çekse 2700x 10 derece daha serin çalışıyordu.

5800x3d de çipi üstünde cache olduğu için daha da zor soğuyor. O yüzden OC istemiyorlar o çiplerde.

Amd işlemciyi hemen çıkarmayarak akıllılık yaptı. Mevcuttaki anakartlara uyumlu yeni 5700x, 5600, 4500, 5800x3d gibi cpular getirdi. Düşünsene yıllar önce aldığın amd anakart 2022 de çıkan cpu yu açıyor :) intelden iyi ki kurtuldum.

Belki 5900x alırım yurt dışından sistem bir uçar 5ghzi göreyim oyunlarda :)

Ddr5e geçmek için şuan çok erken. Amd Ddr5'in olgunlaşmasını bekledi akıllılık yaptı doğrusu.

Ddr5 ile rzyen apu'ların grafik performansı artar.

Neyse durum bu 5nm laptop için çok iyi haber. Seneye falan Bi laptop çekerim inşallah 4. Nesil laptop duruyor :D

Şaka maka 11. Nesil Intel laptoplar bile baya iyi şuan üzmez yani.

6950 xt 3090ti den güçlü ise kesin alacağım yeterince bekledim. Şuan 1000 dolara 6900 xt zaten bulunuyor. Sonra saat Rdna3 gpu alırım bohohoyt

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• AMD adam gibi fiyatlarda işlemci satmadığı sürece AMD almak ve aldırmak yok.
    Apu= çöp

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • teknoCat kullanıcısına yanıt

Tecrübelerime göre litografik küçülme arttıkça hız aşırtmanın getirdiği performans da azalıyor.

Mesela performans açısından artık ekran kartlarına yapılan overclock işe yaramıyor denecek kadar minimal, bu sebeple trend voltaj düşürüp underclock yaparak kazanım elde etme yönünde oldu.

5700G var elimde şu an hız artışına karşılık olarak hiçbir testte aynı oranda performans göstermiyor.

Zaten yıllar içerisinde incelersek hız aşırtmanın öyle çok ciddi fark getirmekten giderek uzaklaştığını görürürüz.

Eskiden GTX 460 a overclok yapınca %20 performans artırabilirdin, şimdi öyle bir verimlilik mümkün değil.

Zaten "nm" dedikleri şey iki transistörün arasındaki boşluk, boşluk azaldıkça birim alana düşen malzeme artıyor. Isı ile kütle arasındaki bağ zaten çok kuvvetli. Soğutulacak alan daraldıkça iş garip bir noktaya varıyor.

5700G i underclock ile sıvı soğutma yük altında 65C civarında kullanıyorum, hem sıvı soğutma hem düşük voltaj.

Yaz senaryosu daha başlamamışken üstelik. 1600 AF bu ısılara hiç gelmezdi, 3100 biraz daha üstündeydi, 5700g daha da üstünde.

Hocam demeniz o ki mesela am5 soket işlemciler: işlemci'nin 1,5 yada 2 katı geniş olursa yüksek derece'ye çıkmaz ve hızaşırtma'da frekans düşmez diyorsunuz öylemi?,
    bir diğer sorum da yakında denediğim bir şey: işlemci fanını çıkarıp deneme yaptım, fan soğutucuya ters bağlı!, yükte fan takılı iken 51 derece, fansız 80 derece, bu durum 5800x veya 5900x te nasıl olacağını merak ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloody Roar -- 19 Mayıs 2022; 02:22:44 >
  • Suppordle kullanıcısına yanıt

Evet bunun sebebini söyledim zaten hocam

Transistor arası mesafe düştükçe çip gerçekte ufalır. Ufalan alanın tükettiği enerji yine 100w yani 100w'lık iç direnç ısısı çıkartıyor.

100w'lık bir havya alın ve 100wlık cpu yu soğuttunuz soğutucuya takın birde sıcaklık sensörü.

Havyanın hemen hemen hiç soğumadığını sıcaklığının 200 derecelerde olduğunu göreceksiniz. Çünkü ince bir noktadan çıkıyor ısı. Yani termal yoğunluk çok yüksek.

400w basit bir güç değil. Cpu 400w çekse şu durumda soğutma şansı yok. Ama ekran kartları 400w ısı üretiyor. Onları soğutmak çok kolay.

Aşağıda video var. Binlerce wattlık soğutma gücünde sistem kuruluyor. Çok daha fazla ısı yayan ekran kartı oda sıcaklığında iken onun 3 te biri ısı üretmeyen cpu 70 derecelerde.. Aynı şey. Termal yoğunluk.

Ekran kartı mimarisi gereği büyük bir çiptir. O yüzden termal yoğunluk azdır ve kolay soğur.

Ama ekran kartı çipi de çok ufalsa ilerde minik olsa cpu kadar. Görün bakın soğuyor mu... Soğumaz...

100w olması bir değişken bunu sabit tuttuk. 2700x de 100w 5700g de 100w çeksin. Dediğim gibi 2700x termal yoğunluğu çok düşük 2 ayrı fiziksel çip kullanıyor. 5700g tek çip kullanıyor ve boyutu da epey ufak. Haliyle soğumak da zorlaşıyor.

Overclock işi de şöyle : nanometre ufaldıkça çip hassaslaşır. 3 tane bilinen temel çipi bozan etmen var.

Bunlardan biri elektron göçü. Nanometre ufak, sabit voltaj çekilmiş yani manual OC var, ısı yükselir ve elektron göçü ihtimali artar. O yüzden özellikle amd de manual oc önerilmez. Yapanlar 6 ay sonra zaten sistem mavi ekran veriyor diye zortlar. 1.35v amd yi bozan bir voltajken intelin 14nm sine zarar vermiyordu...

6 ay bilemedin 10 aya amd cpu da aynı voltaj da aynı saat hızını alamazsın. Transistorler uçtuğu için..

Yüksek akım da ayrıca çipi bozar. Bundan dolayı avx yüklerinde amd saat hızını çok düşürüyor voltajı 1v seviyesine getiriyor. Çip elinde kalmasın diye.

Sıcaklık, akım ve voltaj değişkenleri ile ayarlanan voltaj tablosu ile PBO2 şuan ki en iyi çözüm.

2700x de negatif all core offset ile manual oc de alamadığım stabil hızları ve skorları aldım. Gerçek kullanımda da fark ettirdi.

Ekran karında manual OC zaten yok hocam. O yapılan oc işlemleri pbo mantığı ile çalışır. Sıcaklık arttı mı çipi korumak için akımı düşürür voltajı düşürür saat hızını düşürür. Veya yüksek akım çekilirken arada anlık voltaj düşürülür akım da aşağı iner ki elektron göçü olmasın. Aynı sahnede aynı fps değeri bundan alamıyoruz. Sihir falan yok matematik işi bu.

Bu bahsettiğim özellikler herhalde son 10 yıldır her ekran kartında vardır.

Ekran kartında çiğ büyükse genleşme kaynaklı da bazı hasarlar olabiliyor. Açıkcası en mantıklı çözüm bu. Amd ekran kartı logiciğini cpu ye getirerek iyi bir iş yaptı.

Transistorler birine yaklaştıkça elektron atlaması ihtimali artar. Kısacası çip güçsüzleşir hassaslaşır. Bunu engelleme yolu yok.

Zaten şuan çipte sona geldik. Evet inanması çok zor ama öyle. 0.5nm çip yapılmayacak. Belirli bir boydan sonra klasik fizik kuralları tamamen gider ve Quantum çalışır.

Flash bellekler zaten quantum mantığı ile depolama yaparlar.

Ilerde transistor bazlı değil quantum bazlı pc kullanacağız. Transistor çöp olmayacak. Bazı işler de bazı makinelerde stabil olduğu için çoook uzun yıllar transistorlere devam edilecek. En basitinden bir amfi bir buz dolabı bir tv de quantum hesaplama görmeyiz. İhtiyaç da yok buna

Evet teknoloji de herşeyin maksimum bir fayda grafiği vardır. Bir noktadan sonra diminishing results elde ederiz. Over clock da bile vardır buna voltaj duvarı denir.

Manuel OC çekilen çiplerde mesela 4.7ghz rahat 1.29v ile görülürken bir Veya daha fazla çekirdek deki transistor kalitesi sebebi ile 4.8ghz 1.36v ister. 100mhz artış için 70mv.

4.9ghz için 1.46v gibi.

Artık fayda azalır zarar artar. Oysa ki grafiğe bakarsanız 4.6ghz ile 4.7ghz arasında belki sadece 10mv artış vardır

1.28v ile 4.6ghz alınır gibi.

Artık her 100mhz için 10 katı voltaj lazımdır. Vs vz. Zaten 1.4v demek ölüm demek.

Çip üretimi de böyle. Transistorde sınırdayız. Ki yani bunu görmek çok kolay. Amd olmasa zor görürdük bu sınırı intele kalsa 14nm iyiydi :)

3nm büyük ihtimalle son çip olacak. Bundan sonrası çekirdek scale olur. 12 çekirdek cpu 24 çekirdek cpu. 100 çekirdek.

Tabii ki çekirdek sayısı da bir yere kadar artabilir. Voltaj eşit dağılmıyor bir noktadan sonra en uzak çekirdek çalışamaz hale gelir voltaj kaybolduğu için yolda gibi gibi.

Transistorlerin sonuna geldiğimizi görmek etkileyici. 10 sene önce ki cpular ile şuan ki cpular cidden farklı hemde çok farklı. Özellikle 20 yıla göre.. 20 yıl önce abd askeriyesinde olmayan çipler şuan telefonlarımızda daha hızlı verimli olarak varlar.

• Bloody Roar B kullanıcısına yanıt

Yok tam öyle demiyorum. 1.5 2 kat büyüme durumunda sıcaklık kesin düşer.

2700x çift çip 5600x tek çip. İkisi de 100w çeksin. 2700x aynı şartlarda 10 belki 15 derece daha soğuk çalışıyor.. Soğutması kolay.

Fiziksel alan arttıkça saat hızı arttırmak zorlaşır. Saat hızı şudur, çipin 1 komutu kaç saniye de yaptığı.

1/5ghz= periyot çıkar

Transistorler birbirinden zaten çok fazla uzaklaşamaz böyle bişey olursa power delivery de sorunlar olur. Sinyal de kayıplar yaşarsın.

Am5 de çip daha da ufalacak. Çipin boyu aynı kalsın bu önemsiz. 5nm'e geçildi. Transistorler arası boşluk azaldı. Açıkcası sınırdayız artık. Bir önceki mesajında detaylı açıkladım.

2700X veya diğer işlemciler dört adet çip olursa daha da soğuk çalışabilir doğru mu anladım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloody Roar -- 14 Haziran 2022; 14:2:48 >
  • Bloody Roar B kullanıcısına yanıt

Büyük ihtimalle hayır. Diminishing return. Azalan fayda.

Çiplet arttıkça gecikme ve haberleşme sorunları ile performans düşüyor. 4 çekirdek bir çip direğe 4 çekirdek diğer çip te kolay soğur

Üstüne 4 çip, her çipletde 2 çekirdek anlamsız. Bir yere kadar daha kolay soğur. IHS (direct die cooling olmaması) gibi de engeller var ayrıca.

4 çipe çıkarmak yerine ihs'siz soğutma daha makul olur

Ancak dediğim gibi 5000 serisinin en büyük olayı single core complex yani tek Çiplette 8 çekirdek vermesi ve gecikme azaldığı için intelin eline vermiş olmasıdır başarısı.

Çipi çok fazla scale etmek yani 100 çekirdek koymak manalı değil. En azından pc için

Hocam bilgiler için teşekkür ederim, fx 4300 kullanıyorum 2020 yılında core temp 1.16 programını kullanırken 4 çekirdek görünüyordu, 1.17 sürümünde 2 çekirdek görünce program üreticisine mesaj attım, fx 4300 4 çekirdek değil mi? dedim,

cevap: fx serisi birazcık sorunlu dedi ve şu sayfa'da 7'ci maddeye yönlerdirdi:

https://www.alcpu.com/forums/viewtopic.php?f=63&t=892

, 1.17 sürümündeki fx ile ilgili açıklama:

Version 1.17 - 3rd April, 2021

- Change: AMD Bulldozer based processors now display the amount of modules/threads instead of cores/threads

- Change: Improve accuracy of information on unsupported Intel CPUs

Sayfa tamamı: https://www.alcpu.com/CoreTemp/history.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloody Roar -- 14 Haziran 2022; 19:17:55 >

• srkn kullanıcısına yanıt
    Dostum ben Asrock Desktop Mini X300 çok istiyorum aşırı hoşuma gidiyor. R5 5600g 16gb + ssd ekledim mi çok güzel sistem oluyor.

• Second sister kullanıcısına yanıt

ben şu an 4300GE ile kullanıyorum.

16GB ram ve 512MB nvme ssd ile işimi yürütüyorum(ağır excel ve db3 dosyaları) ve arada hafif oyunları rahatlıkla oynuyorum.

bluestacks emülatörü de rahat çalışıyor, ama iki tane çalıştırdığımda(oyun için iki hesaba aynı anda giriş maksatlı), fanın sesini rahatlıkla duyabiliyorum, zorlanıyor... Ryzen 7000 APU ailesi 2023 yılında geliyor 

eğer 7k serisinde 35W'lık olan çıkarsa ve ddr4 desteği olursa(biraz zor görünüyor), ilk mesajda da yazdığım üzere mutlaka almaya çalışacağım bir tane...

• srkn kullanıcısına yanıt

1600X900 Monitör bile alırım asrock x300 ile r5 5600g alsam :D

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.