Şimdi Ara

Ryzen 7 7700 için anakart + ram tavsiye

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
36
Cevap
0
Favori
1.472
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Zam ve yanma olaylarından sonra 7700 den soğumuştum açıkcası ama gelen bios güncellemeleri ve şu anki fiyatı(Starfield hediyesi sayesinde) uygun gibi duruyor. Fakat anakart ve ram hakkında emin değilim.

MSI'ın bu anakartında 2 adet 8pin cpu power girişi var fakat benim psumda malesef bir 8pin çıkış var. Çoğu anakart kitapçığında gereken cpu power sayısı yazarken bunun kitapçığında o bilgi yok. Tek 8pin cpu power ile boot olur mu bilmiyorum, kumar oynamak istemiyorum açıkcası. Bu arada anakart 6layer 2oz, Asrockların çoğu 8layer ama oz değerini yazmamışlar. Genel kanı 1oz copper olduğu yönünde.

Ram tarafında Gskillin 32gb 6400mhz c32 kitini düşünüyorum. MSI'ın rastladığım bir blog yazısına göre 1.0.0.7c agesa güncellemesi ile 6400mhz rami 1:1 ratio ile çalıştırıyorlar. Bu yüzden 6400mhz c32 almak istedim, sonuçta devamlı sistem değiştiren biri değilim. Biraz nette araştırdım, bazı kişiler 6000mhz i expo ile bile kullanamazken bazıları daha yüksek mhz larda sorunsuz kullanıyor. Açıkcası burada da biraz kumar var.

Aşağıdaki ürünleri kullananlar varsa onların fikrini almak isterim, farklı ürün önerilerin de açığım bu arada.

https://www.msi.com/blog/do-agesa-1.0.0.7c-bios-and-msi-high-efficiency-mode-improve-gaming-performance

MSI B650 GAMING PLUS WIFI

https://www.msi.com/Motherboard/B650-GAMING-PLUS-WIFI

GSKILL 32GB (2x16GB) TRIDENT Z5 SİYAH DDR5 6400MHz CL32

https://www.gskill.com/specification/165/374/1642064699/F5-6400J3239G16GX2-TZ5RK-F5-6400J3239G16GA2-TZ5RK-Specification

• Ryzen 7700 için tek 8 pin cpu girişi yeter bnde öyle kullanıyorum . Çünkü zaten işlemci 65 watt tdp değerine sahip.

Tek 8 pin çıkış 150 watt + 20 , 30 watt daha sağlayabiliyor. Daha yüksek tdp değeri olan işlemciler için ve oc yapacak kişiler için 2. 8 pin kablo gerekir.

Psunuz düzgün bir şey ise tek kablo taktınız diye öyle açılmama durumu falan olmaz.

Ram frekans konusnda da son biosla 7200 mhz kadar desteklediği gözüküyor ama tabi her ram modülü çalışmayabilir.

Alacağınız ram kitini marka model olarak anakartın destek listesinden kontrol edin mutlaka. Uyum sorunu açısından.

Uyum açısından expo destekli ramler bir adım daha iyi bir seçenek olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erhan1982DZC -- 6 Eylül 2023; 11:55:35 >
  • Erhan1982DZC kullanıcısına yanıt

Aynı anakartı mı kullanıyorsunuz acaba? Psu konusunda sıkıntı olacağını sanmıyorum. Corsair RM650x var. Bahsettiğim Asrock B650 PG Lightning kitapçığında "*Connecting an ATX 12V 8-pin cable to ATX12V2 is optional." olarak yazıyor. Fakat MSI durumu şaibeli. Onda ise "Make sure that all the power cables are securely connected to a proper ATX power supply to ensure stable operation of the motherboard." yazıyor ama bu genel bir uyarı durumu mu yoksa 2 power birden takmak zorunlu mu net belirtmiyor. Bios update kısmında "3. Connect the power supply to CPU_PWR1 and ATX_PWR1. (No need to install CPU and memory.)" sadece 1. girişi takmak yeterli onu biliyoruz.

Ram uyumluluk kısmına bakmıştım, malesef 6400lük ram test etmemişler. 7200mhz den sonra 6000mhz e geçmişler.

Asrock B650 PG Lightning kitapçığından

MSI B650 GAMING PLUS WIFI

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Freemium -- 6 Eylül 2023; 15:9:46 >

• Freemium kullanıcısına yanıt

Şimdi şöyle ikisinin de dediği aslında doğru. Asrock demişki 1. takın 2. opsiyonel. Yani şu yukarda da belirttim gibi kişi yüksek tdpli bir işlemci takacaksa veya oc yapacaksa 2. ona göre takacak demeye getirmiş. Bu doğru.

Msi işi biraz daha sağlama almış kişinin kullanacağı işlemciyi bilmeden veya tahmin etmeden söylüyor. Bütün kabloları takın uyarısı yapıyor oda doğru.

Ama genelde hangi anakart olursa olsun 65 watt tdpli bir işlemci tek 8 pin kablo ile sorunsuz açılır ve çalışır. Ryzen 7600 - 7700 gibi vs...

İşlemcileri besleyebilme anakartın faz yapısı ve vrm tasarımına kalır o ayrı bir konu. Ben gigabyte aorus elite b 650 kullanıyorum tek 8 pinle 7700 ü.

Stress testinde bile 95- 100 watt gördüm oyunlarda sıkı oyunlarda bile 65 -75 watt oluyor genelde bazen işlemciye çok yüklenen oyun deilse 50 -55 wattlarda.

Ram frekans konusnda bu msi anakartta son biosla global sitede msiın 7200 e kadar desteklediğini belirtmiş bu da güzel anakartların geleceği için.

Tabi ram frekans konusu yazması yetmiyor her ramle anakart uyumlu olmayabiliyor. Anakart destek listesinden bakmak lazım.

Birde bu anakart normalde 6000 mhz e kadar destekliyordu ramleri , hemen en son sürüm biosla öyle hemen her ramle de uyum sağlayamayabilir.

Daha sonra çıkacak olan bioslar la stabilite muhtemelen ilerde sağlanacaktır.

Sordunuz soruda msiın dediği zorunlulukmu dediniz hayır o zorunlukluk deil o sadece belirtiyor yukarda anlattım gibi.

Msi b 650 gaming plus ı alacaksanız da onun 1 . 8 pinlik hangisi ise ona takın 8 pini. 2. çıkış aslında onda da opsiyonel...

Edit : imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erhan1982DZC -- 6 Eylül 2023; 15:21:47 >

Bu akşam yakaladığım kampanya ile Ryzen 7 7700ü 8.264TL ye almış bulundum. Vatanın sepette %15 kampanyası ile MSI B650 anakartı 5.205TL ye, Gskill 2x16Gb 6400mhz CL32 ramleri 4.063TL ye getirdik. Vatanın fiyatlarından ötürü gerçek %15 değildi ama ikisini piyasadan ortalama 900TL kadar düşüğe aldık. İlk defa AMD ürün işlemci aldım, umarım sorun yaşamam. Bu arada şu anlık soğutucu almadım. Arctic MX-4 termal macun aldım. Zira bendeki galiba 10 yıllık filan, firebal.net ten o zamanlar 2 tüp almıştım. 2. tüpün yarısı duruyor daha. Kaliteli ürün, çok uzun dayandığına bitiremedik.   Siz stok soğutucu mu kullanıyorsunuz, kullanıyorsanız memnun musunuz?

Hayırlı olsun parçalar . Evet vatanın ilk önce fiyatları piyasaya göre şişirip sonra biraz kendine göre indirmesi   Olsun özellikle anakart piyasaya göre baya düşük  Diğerleri hemen hemen aynı ama olsun.

Amd den çekinmeyin bir önceki am4 sokette özellikle 3000 ve 5000 serisi işlemcilerle ile baya toparladı yıllar öncesine göre. Am5 sokette ilerleyen zamanlarda daha da iyi yere gelecektir.

Ryzen 7700 ün içinden çıkan soğutucu stok sayılsa da eski tip stok soğutuculara göre baya iyi. Ben nisan gibi almıştım galiba o aylarda yine iyi idi değerler ama yazın klimasız oda da çok yeterli değil 80 - 85 arası oluyor.

Onun için önceden aldığım deepcool as 500 plus hava soğutucuyu kullanıyorum onla değerler yine daha iyi. Hemde daha sessiz. Ama stok soğutucu fena değil. Hatta sonbaharla beraber işinizi görebilirde artık.

Mx 4 iyi macundur hatta bnde kullanıyorm ama 10 yıl uzun bir süre işlevi biraz gitmiş olabilir :) Yine de deneyerek anlayabilirsiniz ilk önce onu deneyin. Gerekirse ki gerekebilir   yeni macun alırsınız.

Bazı macunlar iyi saklama koşullarında ( ağzı açık kalmama veya kurumama , güneş görmeme ) gibi şeyler olmazsa yine de iş görebiliyor. Denemek lazım yani. Aynı mx macundan veya zalman stc 7 - 9 serisi alınabilinir.

Hatta zalman macunlar vatanda var :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Erhan1982DZC

Hayırlı olsun parçalar . Evet vatanın ilk önce fiyatları piyasaya göre şişirip sonra biraz kendine göre indirmesi   Olsun özellikle anakart piyasaya göre baya düşük  Diğerleri hemen hemen aynı ama olsun.

Amd den çekinmeyin bir önceki am4 sokette özellikle 3000 ve 5000 serisi işlemcilerle ile baya toparladı yıllar öncesine göre. Am5 sokette ilerleyen zamanlarda daha da iyi yere gelecektir.

Ryzen 7700 ün içinden çıkan soğutucu stok sayılsa da eski tip stok soğutuculara göre baya iyi. Ben nisan gibi almıştım galiba o aylarda yine iyi idi değerler ama yazın klimasız oda da çok yeterli değil 80 - 85 arası oluyor.

Onun için önceden aldığım deepcool as 500 plus hava soğutucuyu kullanıyorum onla değerler yine daha iyi. Hemde daha sessiz. Ama stok soğutucu fena değil. Hatta sonbaharla beraber işinizi görebilirde artık.

Mx 4 iyi macundur hatta bnde kullanıyorm ama 10 yıl uzun bir süre işlevi biraz gitmiş olabilir :) Yine de deneyerek anlayabilirsiniz ilk önce onu deneyin. Gerekirse ki gerekebilir   yeni macun alırsınız.

Bazı macunlar iyi saklama koşullarında ( ağzı açık kalmama veya kurumama , güneş görmeme ) gibi şeyler olmazsa yine de iş görebiliyor. Denemek lazım yani. Aynı mx macundan veya zalman stc 7 - 9 serisi alınabilinir.

Hatta zalman macunlar vatanda var :)

Öncelikle teşekkür ederim. Arctic MX-4 aldım derken yeni diye belirtmemişim pardon :). Teknobiyotikten 4 gramlık aldım, işimi görür. Intel için 80-85 alışkın olduğum değerler. Zira i7 7700K var ve kendisi ısınan bir işlemci. Fakat max temp 100 olduğu için sıkıntı yapmıyor, frekans filan düşürmüyor. Ryzen için bu değer daha düşük galiba. Thermalright PA120 SE bayadır takip ettiğim bir ürün. Daha dün baktığımda 1650TL idi şansıma günlük %25 indirim gelmiş ve şimdi siz yazdıktan sonra 1239TL den aldım. Tam bir F/P ürünü. Yurtdışında 35$ dan satıyorlar, bu fiyatı ile TR garantili olarak güzel. Şansım inş bu parçaların uyumluluğunda da tutar. Ryzen 7 7700 için anakart + ram tavsiye 

https://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?pid=14145

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Freemium -- 6 Eylül 2023; 22:30:50 >

• ryzen 7 7700 hiç bir ayar yok ve stok fan ile cs2 de max 90 olarak çıktığını gösteriyor core temp

yaptığım testler de böyle

• Sistemi dün kurdum, bugün format filan anca işim bitti. Bu arada aradığım soruların cevabını vereyim.

Anakart tek 8-pin cpu power ile çalışıyor. Anakartın biosu güncel değildi. İyiki işlemciye zarar gelmedi. MSI güncellemeden göndermiş, biraz geç farkettim. v100 olan sürüm vardı. Ramler 6400mhz olarak çalışmadı. Biosu şu an son sürüm olan 7E26v130 a güncelledim. XMP profili ile direkt 6400Mhz CL32 olarak çalıştırabildim. Fakat mavi ekran almaya başladım.

Bu arada Thermalright Peerless Assasin 120 SE çok iyi çıktı. İçinden TF-7 macun da çıktı ama ben Arctic Mx-4 kullandım. Prime95 ile 2-3 dakikalık bir test yaptım 79 dereceyi geçmedi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Freemium -- 16 Eylül 2023; 16:3:46 >

hocam bu anakartı ben de almayı düşünüyorum. vram ısıları nasıl? b650 tomahawk gibiyse boşuna 2 bin TL fazladan vermeyelim. Raminizin marka modelini de belirtebilir misiniz? kararsız kaldım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi anarki24 -- 17 Eylül 2023; 22:48:42 >
  • anarki24 kullanıcısına yanıt

Prime95 ile 10 dakika test yaptım. Bios defaultta, işlemcideki ekran kartını kapattım. XMP de kapalı, ramler 4800mhz cl40 çalıştı. Marka modeli budur. https://www.vatanbilgisayar.com/gskill-32gb-2x16gb-trident-z5-siyah-ddr5-6400mhz-cl32-1-4v-rgb-dual-kit-ram.html

HWiNFO görüntüsü paylaştım. Oda sıcaklığı 26 derece, İşlemci max 82 gördü ama ortalama 70 civarında seyretti. VRAM yazmışsınız ama yanlışlıkla yazdınız galiba onu. Vram gpu bellekleri oluyor. Bahsettiğiniz yer MOS ve VR yazan yerler galiba. T0 değeri çoğu kişide yüksek gözüküyor. Yabancı forumlar da hatalı sensör, önemsemeyin tarzı yazmışlar ama net bir şey diyemem. Diğer HWiNFO64 görüntüsü atan arkadaşta da aynı şekilde yüksek gözüküyor.

• Bu arada belirtmek isterim, kasam HAF 942 full tower eski ama gayet güzel havalandırması var. Önde 230mm, arkada 140mm, yan kapakta 200 ve üst tarafta 2 tane 200mm(sadece işlemci üstündek, çalıştırıyorum) lik fan var. 4 adet fan ile bu değerleri alıyorum. İşlemci de ise Arctic mx-4 macun ile Thermalright PA120 SE kullanıyorum.

Detaylı bilgi için çok teşekkürler. Ekran kartı da bakıyorum 20gb 7900xt ile 12gb 4070 ti arasındayım. Vram ile kafayı bozduk galiba kusura bakmayın. :) bir incelemede Moss ısısı b650 tomahawkda 49-50 derece idi. Serin çalışmasından dolayı tercih etmek istedim ama sizin anakartinizin ısını bulamadım. 2 bin TL üstü fark az değil. Termalright PA120 SE bende de var. Güzel soğutuyor.ryzen 7700 için anakart ram belirlemeye çalışıyorum. Ram profili yüksek değil mi? Soğutucu oturuyor mu? Kasam Corsair 5000D önde 3 fan + 1 egzoz serinlik konusunda size yakın olabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi anarki24 -- 18 Eylül 2023; 14:18:12 >
  • AMD anakartlarda herhalde socket biraz daha anakartın ortasına doğru. Eski işlemcim intel i7 7700k da Thermalright Macho hr02 kullanıyordum ramleri kapatmıyordu. Fakat bunda ilk 3 slot direkt fanın altında kalıyor. Ram profili yüksek biraz, onun için bir küçük parmak kadar fanları yukarı taktım. Ortadaki fanı estetik olması için aynı şekilde taktım. Işıklardan tam belli olmuyor ama fikir vermesi açısından. @anarki24

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Freemium -- 18 Eylül 2023; 15:26:3 >

Daha önce konuşmuştuk konu başında sonradan mesajlarla konu yukarı çıknca gördüm. Msi b 650 gaming x wifi anakarttı galiba. Son biosla expo açtınızda mavi ekran alıyormusunuz ?

Biosta expo kapalı iken ramler 4800 de çalışınca mavi ekran almıyorsunuzdur. Ama bir tanıdığa aldık o anakarttan expo açınca işletim sistemine girerken mavi ekran hatası alıyor.

Sizde de öylemi hala bir değişiklik varmı. 120 versiyonlu bir önceki sürüm biostada aynısı oluyormuş. Sizde son durum nedir acaba ?

Edit sizdeki xmp profilli rammiş bizdeki expo onda da mavi ekran veriyor :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erhan1982DZC -- 19 Eylül 2023; 0:20:54 >

Çok değişik bir durum. 4800mhz cl40 default ile mavi ekran almadım. Aynı şekilde memtest86 ile 0 error ile testi başarıyla bitiriyor.

Anakart gelince v100 sürüm vardı xmp ile boot olmuyordu, v130a güncelleyince boot olmaya başladı. XMP açınca 6400mhz 32cl olarak mesela 2 gün önce full mavi ekran verirken dün açtım hiç mavi ekran vermedi. Acaba düzeldi mi derken 2. ye memtest86 yaptım, yine fail oldu 13(ilki 8 idi) error verdi. Ryzen den mi kaynaklı yoksa gerçekten ramin teki mi arızalı anlayamıyorum. Garantiye göndermekte istemedim. Bugün 4800mhz den devam ediyorum yine. Redditte şu konuyu okuyunca genel problem olduğu kanısına vardım. https://www.reddit.com/r/buildapc/comments/y5i08h/memtest_errors_when_using_expo_on_am5

Aynen expo veya xmp devreye sokulmazsa yani varsayılan ayarlarda ramler sorunsuz çalışıyor. Cl 40 4800 mhz olarak sorunsuz. Bazen expo açılınca 1 gün sıkntsz oluyor fakat akşamında sabahında arka arkaya mavi ekranlar başlıyor.

Formatta attık aynı parçaları başka bnm gigabyte anakartta denedik sorun yok. Ya bios sürümlerinde sorun var yada şansa bizim parti olan ürünlerde çipte sıkntı var gibi. Umarım yazılmsal biosluk bir durumdur.

Expo devredeyken sorun olmadımı oyunda bile sorun olmuyor. Ama sıkntı başladımı windowsa da girmiyor biosta iken bile expo açıkken kilitleniyor makine. Varsayılan ayarlarda sorun yok ama ???

İşin tuhafı trde satın alıpta kullanıcı yorumlarıda iyi hep sıkntsz demiş geneli. Yarın akşam birde biostaki voltaj ayarlarını kendim manuel giricem bakalım ne olacak. Arkadaşımıza aldımz anakart bu msi.

Edit : İmla düzeltme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erhan1982DZC -- 19 Eylül 2023; 1:16:44 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erhan1982DZC

Aynen expo veya xmp devreye sokulmazsa yani varsayılan ayarlarda ramler sorunsuz çalışıyor. Cl 40 4800 mhz olarak sorunsuz. Bazen expo açılınca 1 gün sıkntsz oluyor fakat akşamında sabahında arka arkaya mavi ekranlar başlıyor.

Formatta attık aynı parçaları başka bnm gigabyte anakartta denedik sorun yok. Ya bios sürümlerinde sorun var yada şansa bizim parti olan ürünlerde çipte sıkntı var gibi. Umarım yazılmsal biosluk bir durumdur.

Expo devredeyken sorun olmadımı oyunda bile sorun olmuyor. Ama sıkntı başladımı windowsa da girmiyor biosta iken bile expo açıkken kilitleniyor makine. Varsayılan ayarlarda sorun yok ama ???

İşin tuhafı trde satın alıpta kullanıcı yorumlarıda iyi hep sıkntsz demiş geneli. Yarın akşam birde biostaki voltaj ayarlarını kendim manuel giricem bakalım ne olacak. Arkadaşımıza aldımz anakart bu msi.

Edit : İmla düzeltme

Dün gece Biostan MSI ın "Memory Try It" özelliğinden 6000mhz cl30 hazır profil zamanlamalarını seçtim. Gece yine Memtest86 açıp yattım, başarıyla bitirmiş. Bugün bu şekilde kullanacağım.

Biostan o ayara bnde bakim akşam. Belki de sadece xmp veya expo açmak yetmiyor bu anakartta, biostaki ayarlarla da biraz uğraşıp seçmek gerekiyor.

Sonucu yazarım bnde deneyince.

Expo açıkken bende de mavi hatalar, bios donmaları oldu. MSI’ye yazdım, cmos yap öyle dene, sonra expo aç bios’ta dene dedi. Format attım, şuan sorun yok.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.