Şimdi Ara

Ryzen 5 5600X & RX 6800 XT (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
1
Favori
2.442
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Mazurek

Öncelikle tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

Ramler için; RGB benim için önemsiz. 16GBx2 3200mHz CL16 lık Crucial Ballistixleri alıp OC ile 3600mHz+ seviyesinde kullanabiliyorum sanırım. Ama uzun süreli bu şekilde kullanımda sıkıntı çıkarır mı acaba? Biraz okudum ama stabil bi şekilde uzun süreli kullanımın yakalanması zormuş sanırım. O yüzden riske pek girmek istemiyorum açıkçası.

Diğer yandan CL14 Gskill'lerde güzel tabii ki. Ama ne kadar ekmek o kadar köfte. CL16 ramlere göre fiyat 2 katına çıkıyor neredeyse. Performans farkı olarak çok farkettirir mi bana? Yani kayda değer bi fark olur mu?

Eğer OC ile muhtemel sıkıntılar yaşacayacaksam ve CL14 ramlerde farkı hissettirmeyecekse, Crucial Ballistix 32GB Kit (2 x 16GB) DDR4-3600 (Black) (BL2K16G36C16U4B) alıp geçeyim diyorum.

SSD için; Corsair Force MP510 CSSD-F960GBMP510B 960GB 3480/3000MB/s NVMe PCIe M.2 SSD Disk bununla değiştirdim. HDD benim için sadece depo olacak. O yüzden hızı çok da önemli değil. O yüzden HDD yerine SSD koymak pek mantıklı gelmedi bana.

@Timeguard @shruikan

Anakart için; MSI MPG B550 Gaming Carbon WiFi 5100mhz(OC) RGB M.2 AM4 ATX karar verdim. WiFi çok önemli değil ama Bluetooth ilerde işe yarayabilir.

PSU için; CORSAIR RM850 850W 80+ Gold Full Modüler 135mm Fanlı PSU Sanırım daha güvenilir sorunsuz. Stok durumu daha olası gözüküyor. Ama FSP 850W nin stoğu var ise daha uygun olanı seçmem mantıklı mı?

@kunGFu @acura07 @Manyaqçocuk

İşlemci Soğutucusu için; Arctic'te karar kıldım. Kasaya fan desteği de sağlamış oluyorum bir yandan.

Monitör'e çok zor karar verdim. Değiştirmeyi düşünmüyorum.

Dönüp dolaşıp aynı yere geliyorum. Intel sistem mi dizsem bilemiyorum.

FSP hydro G de çok iyi bir psudur içiniz rahat alabilirsiniz.

Stok sıkıntısı çıkarsa diye farklı olarak şöyle bi alternatif de atayım bildiğim kadarıyla nzxt ülkemizde yok, 1600e geliyor.

https://www.amazon.com/NZXT-C850-NP-C850M-Certified-Bearings/dp/B082DYDHSZ/

• quote:

Orijinalden alıntı: Mazurek

Ramleri dediğiniz gibi alayım hocam tamamdır. Sistemin Intel mi AMD mi olması hakkında ne düşünürsünüz? 3-4k arası sadece işlemciye bütçe ayırsam R5 5600x'ten daha verimli çalışan Intel CPU/Anakart ikilisi mümkün müdür?

Hocam benchmarklara bakarsanız intel işlemciler yok ediyor o segmentte. En basitinden 10600k mesela 5600x ile aynı performansı neredeyse yarı fiyatına veriyor.

• Milenoux M kullanıcısına yanıt

"Burdan RM750 veya RM850 kötü ve alınmayacak PSU'lar sonucu çıkmasın." bu sonuc ciktigi icin bunu size söyletmeye calistim zaten. Hala hayali güc kaynaklarini öneriyorsunuz. Hydro g pro da yok, rm750x te yok piyasada... Olmayan bir ürünü, o daha iyi onu alin diyorsunuz. ROG Strix iyi lakin: https://www.akakce.com/power-supply/en-ucuz-asus-rog-strix-850g-850w-fiyati,778892875.html 1795 lira verilir mi? biri 1050 lira digeri 1795... Sahsen ben arada ki farki verin diyemem. 5 ay önce konu ile alakali yazdiklarimdan bir yorum: https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/144599732

• kunGFu kullanıcısına yanıt

FSP Hydro G modelinin bahsini konuyu açan arkadaş düşüncemi sorduğu için yaptım. Öncesinde Corsair, Seasonic veya Asus'un modellerini önermiştim. Zaten stok ve bütçe durumuna göre alınabileceğini söyledim. Asus ROG Strix modeli stoklarda bulunabiliyor, 1739 lira itopya'da stok gözüküyor. Yani hayali bir PSU değil. Konuda belirtilen sistem son derece güçlü ve tahminen 15 bin TL'den aşağı tutmayacak bir sistem. Yukarda da belirttiğim gibi böyle bir bilgisayarı olabildiğince kaliteli bir PSU'ya emanet etmek isterim. Bu yüzden de bu bütçelerde bu parayı veririm.

• Milenoux M kullanıcısına yanıt

Seasonic 750w focus ta bulunamiyor. söyledikleriniz icinden sadece bir tanesi rog strix mevcut onunda stoklarda bulunmasi birsey ifade etmiyor, fiyati 1700-1800 lira arasi... bir güc kaynagi icin cok fazla, o paraya rm750 + kasa yahut rm750 + 500gb ssd yahut rm740 + 16gb 3600mhz cl18 ram alinabilir. Haklisiniz japon kapasitör konusunda lakin corsair 10 yil garanti vermesi bu modele ve 2 adet eps kablosu olmasi, pcie te voltajlar 16awg topraklar 18awg yine iyi... zaten test degerleri corsairin bu üniteye hala neden güvendigini gösteriyor. Max yükteki sicaklik degerleride güzel. Bana kalirsa da rm750x lakin yok iste... yaz ayindan beri yasanan bir stok sikintisi var ve fsp hydro g pro 750w yazin 1100-1200 lira arasiydi... bu seviye güc kaynaklari icin fiyat budur 1000-1400 arasi olur en fazla... üzeri fanteziye girer. Adata xpg 750w önerdik burda 950 liraya yetisenin elinde kaldi... İsteyen tabi ki rog strix alabilir bu kriz ortaminda para coksa sorun yok. hydro g degil zaten hydro g pro alinmasi gerekirdi ki onda da 2 adet eps 8pin cpu kablosu vardi. hydro g den daha iyi, ben dedim heralde ucuza hydro g buldu arkadas ama oyle bir durumda yokmus anladigim kadariyla.

ocak sonrasi stoklarda bir degisiklik bekliyorum, bu koronaya bagli bir sorun gibi sanki avrupada da bazi ürünlerde de stok sorunu var ama amazon gibi büyük firmalarda bulunabiliyor lokal tedarikcilerde yine sorun var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Evet yazın neredeyse bütün parçalar şu anki fiyatların çok aşağısına bulunabiliyordu. Kurla beraber fiyatlar da çok arttı. Ayrıca sadece güç kaynağı değil AMD 5600X işlemci de şu an stoklarda bulunamıyor. Vatan'da bir süredir "çok yakında" ibaresi var ama hala bir gelişme yok. Geldiğinde fiyatları da yükselmiş olabilir. Eğer bu işlemci beklenecekse PSU için de o günün stoklarıyla bakmak doğru olacaktır.

Şimdiden hayırlı olsun, güle güle kullanın. @Mazurek

quote:

ocak sonrasi stoklarda bir degisiklik bekliyorum

Öylesine bir bakındım. "Gigabyte 750W P750GM 80+ Gold Tam Modüler Güç Kaynağı" buldum.

https://www.gigabyte.com/Power-Supply/GP-P750GM#kf

https://www.sinerji.gen.tr/gigabyte-750w-p750gm-80-gold-tam-moduler-guc-kaynagi-p-37781

https://www.newegg.com/amp/gigabyte-gp-p750gm-750w/p/N82E16817233029

+http://teknofiyat.com/?search=P750GM
    - https://www.akakce.com/arama/?q=P750GM
    - Forumda P750GM diye aratınca sonuç çıkmadı.

"Orta-Üst" kategoride gibi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Epirus kullanıcısına yanıt

Güzel yakalamissin hocamRyzen 5 5600X & RX 6800 XT 

amazonda 7.ayin 23ü, lokal tedarikcilerde 9.ayin 15i listelenmis bu ürün avrupada cok yeni bir ürün g750h modelini biliyorduk zatende.. bu yeni modeli galiba. 27.10 da cybernetics den sertifika almislar bu ürün icin. ama brosürü indiremiyorum degerlere bakayim dedim ama olmadi. Fan stop koymuslar, sicakliga degil yüke göre aktif hale geciyor, hydrolic bearing fan var, ana kapasitör japon, full japon ibarsi yok, main cap diye vurgulamislar. cpu eps 2x 8pin olmasi güzel lakin 60cm diyor...kablolar bir 5cm daha uzun olabilirmis. full moduler olmasi iyi, cpu/pcie seklinde 5 adet soket var, istedigine tak mantigi gecerli. Full koruma devreleri var, 5 yil garanti verilmis. 10 yil neden degil acaba Ryzen 5 5600X & RX 6800 XT 

üreticiyi bulmak lazim, üniteyi göreydik iyidi lakin kötü olmadigina dair icimde bir his var. Yeter mi yetmez arastirma listesine yazdim, tesekkürler.

hizli edit:

ithd degeri hosuma gitmedi 14,51% pek hos degil. Neden acaba... 12V kanali yapilan ölcüme göre gayet siki duruyor.

amazonda ki yorumlar: https://www.amazon.de/Gigabyte-GP-P750GM/product-reviews/B08FCXRZZT/ref=cm_cr_dp_d_show_all_btm?ie=UTF8&reviewerType=all_reviews

Ryzen 5 5600X & RX 6800 XT

ikinci edit:

bir tane review var: https://www.funkykit.com/reviews/power-supplies/gigabyte-p750gm-power-supply-review// hiyar agasi icinin resmini bile koymamis garantisi gider diye korkmus heralde..

bu review yardimci olur:

Patlayci tavri olan bir güc kaynagi diyor, adamin ki patlamis Ryzen 5 5600X & RX 6800 XT 

ithd degeri benimde hosuma gitmemisti, bu modelde bir sorun var sanirim...

900-950 lira buna verilmez, Performance gd varken...

linustippste ki listede "tier b" de tavsiye ediliyor ama iste bizim linustan farkimiz var Ryzen 5 5600X & RX 6800 XT 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kunGFu -- 1 Aralık 2020; 20:19:34 >

Hızlı ve detaylı değerlendirme için teşekkürler.

Kaderi, kimin incelediğine göre değişen bir PSU.

İlk defa bir PSU video incelemesi izledim. Vatandaş, adına yakışır derecede P750GM'yi avlamış.

Korumaları tam, garantisi sadece 5 yıl ve fanı 4+ yıl dayanıklı diye Orta-Üst demiştim. Tabi ki asıl belirleyici olan detaylar, testler.

Rica ederim hocam, aynen valla kagit üzerinde güzel oluyorda, testlere reviewlere bakmadan da olmuyor. Benimde hosuma gitmisti aslinda, yeni bir alternatif geldigi icin. Bu modelde bir gariplik var galiba, onermemek daha evla sanirim.

Sistemlerini fazla zorlamayan kişiler için belki
    önerilebilir. Belki yeni revizyonla zaafları giderirler. Zaten Gigabyte demek Revizyon demek

Tr piyasası gerçekten berbat.

Biri var, ötekisi yok. Çoğu ürün Tr'de yok. Fiyatlar spekülatif.

1-2 hafta önce FSP Aurum PT 1000w modeli piyasaya girmiş, 1300 TL civarında satılmıştı. O kadar az gelmiş ki rüzgar gibi geldi gitti.

Ben öneren durumunda pek olmadığım için sıkıntı yok. Lazım olursa bir FSP alıp geçerim modundayım

https://www.techpowerup.com/review/gigabyte-gp-p750gm-750-w/

P750GM'yi TPU da incelemiş ve bazı testleri tamamlayamamışlar.

Çünkü: Boommm!

Modelde sorun oldugu kesinlesti yani... ama cok yavaslar Ryzen 5 5600X & RX 6800 XT  biz üc gün önce anlamistik. Biri sevabina linustipps te de paylassin, tier b ye yazmislardi bu modeli.. Yazik günah biri oraya bakip almasin. Bilgilendirme icin tesekkürler Ryzen 5 5600X & RX 6800 XT 

Şansa denk geldi, ekledim

funkykit ne yazmıştı:
    Cons: None

Birisi diyor dandik, diğeri diyor 4 4'lük

Güncel bir PSU'da olması gerekenleri referans alarak çetele tutunca oluşuyor işte Tier List.

Bildiğim kadarıyla listedeki her PSU'yu test etmiş değiller, zaten o kadar PSU'yu edinip test etmeleri mümkün değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: kunGFu

Modelde sorun oldugu kesinlesti yani... ama cok yavaslar   biz üc gün önce anlamistik. Biri sevabina linustipps te de paylassin, tier b ye yazmislardi bu modeli.. Yazik günah biri oraya bakip almasin. Bilgilendirme icin tesekkürler  

Hocam linustipsde bu model zaten asla almayın kategorisinde, tier B'de ap750gm var çok kaliteli bir psu. Model adları benzer ama psular çok farklı.

• Affection and Hatred kullanıcısına yanıt

Tamamdir, asagi almislar o zaman benim baktigimda hala yukardaydi Ryzen 5 5600X & RX 6800 XT  Söylenmistir.

edit:

AP modeli icin bisey soyleyemem cünkü daha incelemedim lakin kablolarda kapasitör oldugu görülüyor ki bu iyi degil, seasonic focus plus 2017 de de vardi. AP de de ocp de bir sikintisi var mi bakmak lazim. 1400 lira fiyati var aorus p750w yani AP modelinin ve linus tier b de birakmis, xigmatek hera nin bile tier a da görülüp (bir adet review var) fiyatnin 900-1000 oldugu yerde AP ye fazladan 400 lira vermezdim. Dedigim gibi testlerini arastirmak lazim öncelikle... biri kazara AP yi sorana kadar rahatizRyzen 5 5600X & RX 6800 XT 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kunGFu -- 4 Aralık 2020; 13:54:17 >

Alıntı

metni:
    kablolarda kapasitör oldugu görülüyor ki bu iyi degil

Hocam neden böyle dedin? Bildiğim kadarıyla kabloda kapasitör olması teknik olarak kötü bir şey değil hatta + bir özellik. Ancak görüntü olarak göze hoş gelmediği için (tüketici talepleri) ve artık ünitelerden yeterince sıkı voltaj ve ripple değerleri alınabiliyor olması nedeniyle çok gerekli görülmediği için kablolardaki kapasitörler kaldırıldı büyük ölçüde (Birkaç istisna var elbette)

Görüntü olarak göze hoş gelmemesi dışında herhangi bir olumsuzluğu var mı?

Bu arada Hera'ya daha sıcak bakmaya başlamışsın sanırım Ryzen 5 5600X & RX 6800 XT 

• ehhalil kullanıcısına yanıt

Kabloda "extra" kapasitör olmasi arti mi eksi mi? hmm... Seasonic focus 2017 ile forumda bir kac kisinde sleeve kablo kullaniminda sorun yasadiklarini okumustum, kendi kablosu disinda kablolar ile sorun yasamislardi. Bu olay kablolari hem pahali hemde degistirilmesini zorlastiran bir olay. Kablolarin icine yerlestirildiginde bükülemeyen sert kablo uclari anlamina gelir, hic pratik degildir, bircok kullaniciyi cileden cikarir. Eger kapasitör kablo disinda ise relatif daha iyi, lakin bence hic profesyonel durmuyor hocam AP nin kablolar, kapasitör sallanir böyle Ryzen 5 5600X & RX 6800 XT Ben onu dayanamaz koparirdim heralde... Seasonic in kablolar cok sertti, bükerken birseyleri kirmaktan korktum. Ve sonradan anlasildi ki focus (2017) de ocp de sorun varmis, yani bos yere koyulmamis. Bunu gtx 970 ve amd ekrankartlarinin bazi ile yasadigi sorunlardan ve seasonic in kendi agzindan dinlemistik. (iyi / kötü / lazim ?)

Tabi ki extra kapasitörlerin faydasi var, dalgalanma kararliligini arttirir, anormallikleri düzeltir lakin bunu voltaj psudan cikmadan önce halletmek mümkün. Güc kaynaginda parazit cikisi mi yoksa dalgalanma mi var da, kullaniyor diye düsünüyor insan. Tabi ki en iyi modellerde testlerde en iyi puani alabilmek icin koyan üreticilerde var. Daha iyisi olsun istiyorlar. Modelden modele degisiklik gösteriyor... Cogunlukla bunu kabloda degil kablo board üzerinde yani cikista (modüler olan modellerde) cözüyorlar.

Bana daha cok acik örtme cabasi gibi geliyor. Ne bileyim yaniliyorda olabilirim.

Hera ya isinma konusu degil alternatif kalmadi ki, piyasada güc kaynagi yok.. Cpu eps kablosu olarak 8pinin yaninda Y Splitter ile 4+4pin de olmasi gerekiyor. Bu imkan ile highpower dan ayriliyor. Dedigim gibi pek alternatif kalmadi ve digerlerinin fiyatlari cok artti, suan fiyati ilede cazip bir konumda. İnsanlar corsair rm stogu bulmakta bile zorlaniyorlar. Böyle bir durumda her alternatifi degerlendirmek durumundayiz. İstanbuldan bir arkadas hera kullanyor suan. Güc kaynagi ile ilgili bir sorunu yoktu, sivi sogutma aldi xigmatek 360mm 3 fanli, islemci (9900k) fazla isiniyordu, servise gönderdi sistemi, sivi sogutmanin sivisi eksik cikmis, sivi ilave etmislerdi en son. Marka&imaj&politika sini sevmesemde modele baktigimiz icin eldekilerin icerisinden "bu" diyebiliriz. Ripple degerleri 200mv gibi sacma bir degeri yazmisti proclocker öyle degil mi? baskada bu degerde bir reviewi yoktu hiyar heriflerin. İnsani süphede birakiyorlar. heralde 20mv mi dedi yoksa demedi mi? diye düsünüyor insan. Alternatif reviewde bulamadim. Sorunlu üründe denk gelmedi. Pcb isciligi cok iyiydi, zaten komponent kalitesi ve ünite cok iyi lakin kopya olmasi hic hosuma gitmemisti (focus 2017) Merak ettigim bir nokta var aslinda hera da da gtx 970 vs bazi kartlar ile sorun yasayanlar var mi acaba...

• Timeguard T kullanıcısına yanıt

Hocam 2 adet crucial 16 gb BL16G30C15U4B ram aldım.

https://www.hepsiburada.com/crucial-ballistix-bl16g30c15u4b-16-gb-ddr4-3000mhz-pc-ram-bellek-cl15-udimm-p-HBV00000YJ0YB?magaza=AisonY

Bunlardan 2 tane olunca dual olarak kullanılmıyor mu? Ona göre siparişi iptal edeceğim.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.