Şimdi Ara

Ryzen 3900x vs i7 10700k Tabanlı Yeni Sistem Hk.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
834
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Başlıkta da belirttiğim üzere sadece oyun amaçlı yeni bir sistem toplayacağım. Ekran kartını Msi 2080 Super Gaming x trio tercih yaparak satın aldım. İşlemci ve anakart kombinasyonu olarak Msi Meg x570 Ace +Ryzen 3900x ile Msi Meg Z490 Ace veya Asus Z490 Rog Maximus Hero XII + i7 10700k arasında gidip geliyorum. Sadece oyun için hangi anakart ve işlemciyi seçmeliyim. Bütçe sıkıntım bulunmuyor.

Yardımlar için teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soundcase -- 4 Haziran 2020; 17:56:19 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Herhangi bir oyunu oynamak için bundan çok daha düşük bir seviye, 4 te 1 i fiyatına CPU yetiyordu zaten, fakat bu gereksiz harcamaları kısarak 2080 super yerine 2080 ti alabilirdin, o da doğrudan oyun performansını artırırdı, 4k monitörde oynamanı sağlardı.

ryzen 5 3600 ve idare eden bir anakart, psu ve ortalama bir ram aldığın sürece oyun performansını etkileyen tek şey ekran kartın. Bütçen yüksekse ve oyun oynayacaksan alınabilen en iyi ekran kartı alınmalı her zaman. Sağlam işlemci almak bir işe yaramayacak, çünkü oyun perspektifinde bottleneck hep ekran kartı şu dönemde.

Ekran kartını açmadıysan geri verip 2080 ti almanı öneririm.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yirikalische

Herhangi bir oyunu oynamak için bundan çok daha düşük bir seviye, 4 te 1 i fiyatına CPU yetiyordu zaten, fakat bu gereksiz harcamaları kısarak 2080 super yerine 2080 ti alabilirdin, o da doğrudan oyun performansını artırırdı, 4k monitörde oynamanı sağlardı.

ryzen 5 3600 ve idare eden bir anakart, psu ve ortalama bir ram aldığın sürece oyun performansını etkileyen tek şey ekran kartın. Bütçen yüksekse ve oyun oynayacaksan alınabilen en iyi ekran kartı alınmalı her zaman. Sağlam işlemci almak bir işe yaramayacak, çünkü oyun perspektifinde bottleneck hep ekran kartı şu dönemde.

Ekran kartını açmadıysan geri verip 2080 ti almanı öneririm.
    Öncelikle vermiş olduğun cevap için teşekkür ederim. Aklımda beni uzun yıllar götürsün sadece ekran kartını upgrade ederek kullanım sağlamayı istememden dolayı tercihimi bu yönde kullandım. Ekran kartını kampanyadan çok komik bir rakama neredeyse 2070 super fiyatına geldiği için tercih ettim. Bütçem tabiki sınırsız değil max 27k, 2k monitörle beraber (Asus vg27aq) oyun oynamak benim için yeterli, sence amd tabanlı mı dizeyim sistemi intel tabanlı mı? Sadece oyun oynayacağım.

• Yirikalische kullanıcısına yanıt
    @Yirikalische Bu yoruma tam anlamiyla katilmiyorum, ekran karti RTX 2080 super ve uzerine ciktigi zaman, yuksek FPS degerlerinde islemci biraz daha avantaj saglayabiliyor. Burada sorulmasi gereken soru gercekten 250FPS yerine 270 FPS almaya ihtiyacim var mi olmali.

https://www.youtube.com/watch?v=MDGWijdBDvM&t=3s

@soundcase, 2k'da oynayacaksaniz, 3700x uzeri alacaginiz her islemci cok rahat size full performans sunar zaten. Onerim intel tarafinda 10700K'ya yonelmeniz olur. Madem butce derdiniz yok, sadece oyun icin dusunuyorsunuz, size en iyi performansi verecek modeli secin. Bos yere 10900k falan kasmayin, hic gerek yok o seviyeye. Hatta acik konusmak gerekirse oynadiginiz oyunlarin %90'inda 10600K ile 10700K arasinda fark gormezsiniz bile. Yine de ileride oyunlarin 8 cekirdegi daha yogun kullanacagi varsayilarak, imkaniniz da varken 10700K alin.

Ek olarak 2080 Ti'a ekstra para vermek yerine, 2 sene sonra 2080 Super'i yenilemek cok daha mantikli olur. Zaten bu 2 sene sure zarfinda 2080 Super'in size yetersiz geldigi bir senaryo dusunemiyorum acikcasi. 4k hedefi yoksa tabii.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CCaaNN -- 4 Haziran 2020; 21:5:28 >

• quote:

Orijinalden alıntı: soundcase

Öncelikle vermiş olduğun cevap için teşekkür ederim. Aklımda beni uzun yıllar götürsün sadece ekran kartını upgrade ederek kullanım sağlamayı istememden dolayı tercihimi bu yönde kullandım. Ekran kartını kampanyadan çok komik bir rakama neredeyse 2070 super fiyatına geldiği için tercih ettim. Bütçem tabiki sınırsız değil max 27k, 2k monitörle beraber (Asus vg27aq) oyun oynamak benim için yeterli, sence amd tabanlı mı dizeyim sistemi intel tabanlı mı? Sadece oyun oynayacağım.

Alıntıları Göster
    Şu son 2 seneyi AMD domine etti, işlemci o yüzden bana kalırsa AMD olmalı. Intel bir sonraki seride artık mimarisini değiştiriyor, bu yeni çıkanlar bu mimarideki son ürünler. Belki bir sonrakinde AMD ile yarışır veya tekrar zirveye oturur, ama şuan benim seçimim AMD olurdu.

Bu ürünlerde daha üst seviyeye çıktıkça genelde çok daha az artış için çok daha fazla para ödüyoruz, o yüzden o kadar yüksek bütçeyi de önermiyorum, en basitinden parayı dolar olarak hesabında tutup gelecekte parça değişimleri için harcasan bile daha iyi. Şuan olabilecek en pahalı şeyi almak yerine ortalama üstü bir şey alıp 1-2 sene sonra tekrar değiştirirsin, daha bile ucuza gelir. İngilizcede "future proof" olarak geçiyor bu, ve deneyimli insanlar hep yanlış ve saçma olduğunu söylüyor.

Değişik bir çağdayız, bazı seneler sadece %10-15 performans artışlı ürünler gelirken bazen çat diye devrim yaratacak ürünler geliyor.

Şuan bir dönüm noktasında olduğumuzu düşünüyorum, Nvidia'nın yapay zeka işleri olsun, AMD dedikoduları olsun, mimari değişiklikleri olsun heyecanlı zamanlar bizi bekliyor, o yüzden en yüksek performansa sahip olmak bence 2 sene her şeye yetecek ürünler alıp, üzerine çıkmayıp 1-2 senede bir eski parçaları ikinci el satıp yenisini almak. Nvidia şlak diye önceki serilerin çok üstünde bir kart çıkartırsa birden hepsi çöp olacak, o yüzden sanki 2030 a kadar kullanılacak gibi parça dizilmemeli, bir tek gerçekten o işlemciye profesyonel anlamda ihtiyacı olanlar onları almalı.

DLSS 2.0 yazıp bir videolara bakın derim, daha 1.5 ay önce duyurdu Nvidia, testleri var, geleceği çok parlak. Rekabet çok arttığı için de artık teknolojilerini saklamıyor bu büyük şirketler, hızlı bir gelişim bizi bekliyor.

Ha bir de playstation 5 ve xbox geliyor 2080 ti hatta üzeri grafik gücüne sahip, artık oyunlar da kısmayacak gücünü konsollara da uygun olsun diye.

• quote:

Orijinalden alıntı: CCaaNN

@Yirikalische Bu yoruma tam anlamiyla katilmiyorum, ekran karti RTX 2080 super ve uzerine ciktigi zaman, yuksek FPS degerlerinde islemci biraz daha avantaj saglayabiliyor. Burada sorulmasi gereken soru gercekten 250FPS yerine 270 FPS almaya ihtiyacim var mi olmali.

@soundcase, 2k'da oynayacaksaniz, 3700x uzeri alacaginiz her islemci cok rahat size full performans sunar zaten. Onerim intel tarafinda 10700K'ya yonelmeniz olur. Madem butce derdiniz yok, sadece oyun icin dusunuyorsunuz, size en iyi performansi verecek modeli secin. Bos yere 10900k falan kasmayin, hic gerek yok o seviyeye. Hatta acik konusmak gerekirse oynadiginiz oyunlarin %90'inda 10600K ile 10700K arasinda fark gormezsiniz bile. Yine de ileride oyunlarin 8 cekirdegi daha yogun kullanacagi varsayilarak, imkaniniz da varken 10700K alin.

Ek olarak 2080 Ti'a ekstra para vermek yerine, 2 sene sonra 2080 Super'i yenilemek cok daha mantikli olur. Zaten bu 2 sene sure zarfinda 2080 Super'in size yetersiz geldigi bir senaryo dusunemiyorum acikcasi. 4k hedefi yoksa tabii.
    Monitörde öyle bir refresh rate yok, ki olsa bile ben zaten 240 hz yi marketing için çıkmış bir kazıklama yöntemi olarak görüyorum, kaç tane profesyonel esporcu üzerinde bu testleri yaptılar, çoğu farkı anlamıyor, ki profesyonel diyorum, adamların hayatı bu. Ben 120 ile 160 arasında bile pek fark göremiyorum açıkçası.

Bir de şöyle bir olay var, arkadaşın bütçesi de olduğunu düşünürsek muhtemelen gelecekte 4k ya yönelim olacak, bu durumda gpu kullanımı daha da artacağı için yine CPU kullanımı çok olamayacak. Yani hala aynı şeyi düşünüyorum, gpu %100 de çalışabildiği sürece CPU'ya yapılan harcamalar hiç ama hiç parasının hakkını vermiyor, hele hele base clock speed pek değişmezken core artıyorsa, zira onlar profesyonel yazılımlarda kullanılıyor, oyunlarda öyle bir kullanım olmasına daha çok var.

Onun dışında 2080 ti yerine 2080 super yenilemek daha iyi lafınıza katılıyorum, ben illa öyle bir bütçe harcanaksa cpu yerine gpu'ya harcamak daha iyi demek istedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yirikalische -- 4 Haziran 2020; 21:17:9 >

• quote:

Orijinalden alıntı: CCaaNN

Cevap için teşekkür ederim. Anakart öneriniz ne olurdu peki Msi marka açısından benim aklımda Msi Z490 Ace vardı oyun için abartı mı olur? Daha alt bir model mi tercih edeyim?

• quote:

Orijinalden alıntı: Yirikalische

Şu son 2 seneyi AMD domine etti, işlemci o yüzden bana kalırsa AMD olmalı. Intel bir sonraki seride artık mimarisini değiştiriyor, bu yeni çıkanlar bu mimarideki son ürünler. Belki bir sonrakinde AMD ile yarışır veya tekrar zirveye oturur, ama şuan benim seçimim AMD olurdu.

Bu ürünlerde daha üst seviyeye çıktıkça genelde çok daha az artış için çok daha fazla para ödüyoruz, o yüzden o kadar yüksek bütçeyi de önermiyorum, en basitinden parayı dolar olarak hesabında tutup gelecekte parça değişimleri için harcasan bile daha iyi. Şuan olabilecek en pahalı şeyi almak yerine ortalama üstü bir şey alıp 1-2 sene sonra tekrar değiştirirsin, daha bile ucuza gelir. İngilizcede "future proof" olarak geçiyor bu, ve deneyimli insanlar hep yanlış ve saçma olduğunu söylüyor.

Değişik bir çağdayız, bazı seneler sadece %10-15 performans artışlı ürünler gelirken bazen çat diye devrim yaratacak ürünler geliyor.

Şuan bir dönüm noktasında olduğumuzu düşünüyorum, Nvidia'nın yapay zeka işleri olsun, AMD dedikoduları olsun, mimari değişiklikleri olsun heyecanlı zamanlar bizi bekliyor, o yüzden en yüksek performansa sahip olmak bence 2 sene her şeye yetecek ürünler alıp, üzerine çıkmayıp 1-2 senede bir eski parçaları ikinci el satıp yenisini almak. Nvidia şlak diye önceki serilerin çok üstünde bir kart çıkartırsa birden hepsi çöp olacak, o yüzden sanki 2030 a kadar kullanılacak gibi parça dizilmemeli, bir tek gerçekten o işlemciye profesyonel anlamda ihtiyacı olanlar onları almalı.

DLSS 2.0 yazıp bir videolara bakın derim, daha 1.5 ay önce duyurdu Nvidia, testleri var, geleceği çok parlak. Rekabet çok arttığı için de artık teknolojilerini saklamıyor bu büyük şirketler, hızlı bir gelişim bizi bekliyor.

Ha bir de playstation 5 ve xbox geliyor 2080 ti hatta üzeri grafik gücüne sahip, artık oyunlar da kısmayacak gücünü konsollara da uygun olsun diye.

Alıntıları Göster
    Bilgi için teşekkür ediyorum. Aslında gönlüm Amd yanaydı ama sonra kendime sordum Render vb. İşlem yapmayacaksın ne gerek var diye film toplantı için sunum dosyaları Word exel powerpoint ancak kullanıyorum. Gerçi Çoğu işimi dizüstünden hallediyorum.

• soundcase kullanıcısına yanıt
    Hic z490 incelemesi izlemedim hocam en ufak bilgim yok.
  • konuyu okumadım sadece bütçenin 27k oldugunu biliyorum istedigim şeyler

2080s kesin

kulalnılacak çözünürlük ne bunu cevaplarsanız sevinirim
  • quote:

Orijinalden alıntı: asko56

konuyu okumadım sadece bütçenin 27k oldugunu biliyorum istedigim şeyler

2080s kesin

kulalnılacak çözünürlük ne bunu cevaplarsanız sevinirim
    2k çözünürlük ileriye dönük bir sistem yapıp ileride sadece ekran kartı upgrade ederek devam etmek istiyorum.

Toplamak istediğim parçalar;

İ7 10700k
    Msi Meg z490 Ace
    Msi Rtx 2080 Super Gaming Trio X - Alındı
    Gskill 2x16 3600 mhz Cl16
    Corsair icue h150i Rgb 360mm soğutucu
    Samsung 970 Evo 1Tb ssd
    Seagate 2tb Harddisk
    Corsair Rm 850 Gold Psu
    Asus Vg27aq 2k 165 hz İps monitör
    Coolermaster H500M kasa

• quote:

2k çözünürlük ileriye dönük bir sistem yapıp ileride sadece ekran kartı upgrade ederek devam etmek istiyorum.

Toplamak istediğim parçalar;

İ7 10700k
    Msi Meg z490 Ace
    Msi Rtx 2080 Super Gaming Trio X - Alındı
    Gskill 2x16 3600 mhz Cl16
    Corsair icue h150i Rgb 360mm soğutucu
    Samsung 970 Evo 1Tb ssd
    Seagate 2tb Harddisk
    Corsair Rm 850 Gold Psu
    Asus Vg27aq 2k 165 hz İps monitör
    Coolermaster H500M kasa

Alıntıları Göster
    Madem 27K butce var CPu yu da 10900K alın tam olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: huso

Madem 27K butce var CPu yu da 10900K alın tam olsun.

Alıntıları Göster
    Yapılan Oyun testlerini izledim oyunlarda çok fazla bir fark göremedim. Aralarındaki fiyat farkından dolayı gereksiz olduğunu düşünüyorum. Render vb. işlemde yapmış olsaydım kesinlikle ilk tercihim olurdu. Bütçem totalde 27k ekran kartı alındı 20,5k kaldı.

• quote:

Yapılan Oyun testlerini izledim oyunlarda çok fazla bir fark göremedim. Aralarındaki fiyat farkından dolayı gereksiz olduğunu düşünüyorum. Render vb. işlemde yapmış olsaydım kesinlikle ilk tercihim olurdu. Bütçem totalde 27k ekran kartı alındı 20,5k kaldı.

Alıntıları Göster
    10900K Farklı bir islemci 3950X ile butun Uygulamalarda yakın seyreden kiminde gecen tek islemci benim oyle bir butcem olsaydı ben 1000TL farkı verip 10900K alırdım.
    Tabii tercih meselesi butce sizin,keyif sizin...
  • soundcase kullanıcısına yanıt
    benim şahsi düsüncem

10700k intel degilde

misal 2k 165 hz monitör ve slı 2080 süperli sistem yapabilrisin

r5 3600 meg ace slı destekli x570 aynı kartttan 1 tane daha birde nv link köprüsü Gskill 2 tane 16gb 3600 ram 2 tane 1 er tb m2 ssd 1100 w aerocool gold psu corsair üst kalite kasası 120 lik sıvı sogutma

Ryzen 3900x vs i7 10700k Tabanlı Yeni Sistem Hk.
    https://urun.n11.com/ekran-karti/msi-gg-geforce-rtx-nvlink-gpu-bridge-3-slot-P391010230?gclsrc=aw.ds&&gclid=EAIaIQobChMIqPOf65_q6QIVVofVCh0-ogf1EAYYASABEgJf_vD_BwE

ekran kartı sinerjide yok fiyat belirlensin diye muadili konuldu aynı karta farklı sitelerden bakabilirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asko56 -- 5 Haziran 2020; 11:30:40 >

• Bütçe sorunun yok 6 çekridekli işlemci alcaksan 10600k dan başka işlemci düşünme. 8 çekrideke çıkıcaksan para cebimde klasın diyorsan 3700x olablir. Bütçe sınırın olmadığını söylüyorsan her yol i7 10700k görünüyor. 8 çekirdekten fazlasına ihtiyacın yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: asko56

benim şahsi düsüncem

10700k intel degilde

misal 2k 165 hz monitör ve slı 2080 süperli sistem yapabilrisin

r5 3600 meg ace slı destekli x570 aynı kartttan 1 tane daha birde nv link köprüsü Gskill 2 tane 16gb 3600 ram 2 tane 1 er tb m2 ssd 1100 w aerocool gold psu corsair üst kalite kasası 120 lik sıvı sogutma

https://urun.n11.com/ekran-karti/msi-gg-geforce-rtx-nvlink-gpu-bridge-3-slot-P391010230?gclsrc=aw.ds&&gclid=EAIaIQobChMIqPOf65_q6QIVVofVCh0-ogf1EAYYASABEgJf_vD_BwE

ekran kartı sinerjide yok fiyat belirlensin diye muadili konuldu aynı karta farklı sitelerden bakabilirsiniz
    Yardımlar için teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-26E6B5369

Bütçe sorunun yok 6 çekridekli işlemci alcaksan 10600k dan başka işlemci düşünme. 8 çekrideke çıkıcaksan para cebimde klasın diyorsan 3700x olablir. Bütçe sınırın olmadığını söylüyorsan her yol i7 10700k görünüyor. 8 çekirdekten fazlasına ihtiyacın yok.
    Cevabınız için teşekkür ediyorum.

• O kadar bütçem olsa ultrawide qhd, super ultrawide fhd monitör alırdım.

https://m.n11.com/urun/samsung-lc49hg90dmmxuf-49-1ms-2xhdmidisplaymdisplay-oyuncu-monitor-1087954?magaza=samsungturkiye&gclsrc=aw.ds&&gclid=CjwKCAjw2uf2BRBpEiwA31VZj-rIsopmrznOw-Ukh35ReURW0zuY_OJmneGU7kDAjOe1F4RPoQlt8xoCvbcQAvD_BwE

https://www.akakce.com/monitor/en-ucuz-asus-rog-swift-pg348q-34-5ms-wqhd-g-sync-curved-ips-oyuncu-u-fiyati,6449508.html

Z490 Meg gibi anakartlar da ihtiyacın olandan çok daha fazlası, Asus strix z490f, gigabyte z490 aorus pro tarzı bir mobo fazlasıyla işin görür. İşlemcide de i5 10600k dan üstüne ihtiyacın yok sadece oyun oynuyorsan.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.