Şimdi Ara

RX 7600 sistemde kasa fanlari yüksek devirde çalışıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
87
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Rampage Spear kasa var. Anakart MSI A620M PC'yi bugün Vatan Bilgisayar'dan bugün toplattim.

7500F işlemci.
    RX 7600 ekran kartı.

Kasanın fanlari yüksek RPM'de çalışıyor ve ses çıkarıyor. Fanlarin dönüş hızını, devirini vs BIOS da bulamadım.
    Anakart da fanlari bağlayacak pin varmış kontrol edebiliyor muyum onu da bulamadım. Sorun ne de anlayamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wmbot -- 16 Kasım 2023; 17:35:6 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• msi anakartta "hardware monitor" müydü neydi ismi hatırlayamadım bi menü olması lazım. 3 pinli fanları voltaj kademesi ile 4 pinli fanları pwm sinyali ile ayarlanır. 2 pinli fanlara ayar çekemezsin.

• shruikan kullanıcısına yanıt
    ilk o menüye baktım ama orada kasa fanlarını ayarlayamıyorum sebebi büyük ihtimalle anakart fanların anakarta takılmaması.

Düzeltme: RX 7600 sistemde kasa fanlari yüksek devirde çalışıyor

Fandan çıkan kablolar bunlar ve anladığım kadarıyla sys_fan soketlerine bunlar girmiyor bunlar sadece monex giriş güç kaynağına bağlanıyor yada çevirici ,kontrolcü falan lazım.
    Pwm giriş soketi farklı geldi bana.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wmbot -- 17 Kasım 2023; 3:17:1 >

• Anladım kadarıyla dediklerinizden, sizdeki kasanın fanlarının uçları anakarta deilde molex olarak psuya bağlı. Buda fanların sürekli netteyken bile en yüksekte dönmesine gereksiz yere gürültülü çalışmasına sebep olur.

3 veya 4 pin olarak takılı olursa fanlar anakarta, biostan fan bölümünden dc mode - pwm mode gibi seçeneklerle fan devri boştayken düşürlebilir.

Sizdeki resimde görülen 4 pin çıkış anakarta girmiyormu sokete ?

Öyle bir durum olsa bile kasada bir fan kontrolcü olmalıydı zaten.

• şöyle bi menü olması lazım ve orda "smart fan mode" seçili olmalı.

o 4 pinli dişi uç "sys_fan" soketlerine uymalı. ters takıyor olmayasın?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shruikan -- 17 Kasım 2023; 16:9:3 >
  • Erhan1982DZC kullanıcısına yanıt
    Maalesef kasada fan kontrolcü yok ve 4 pinli soket anakart da sys_fan yuvasına girmiyor pwm kontrollü fanlar bakıyorum girişi biraz daha farklı gördüm o yüzden çok zorlamadım. Kasanın görünüşü hoşuma gidiyor ya 4 tane fan alacağım yada fan kontrolcü alacağım marka model araştırıyorum şu an fan kontrolcü için.

• shruikan kullanıcısına yanıt

Olması gereken giriş fotoğrafta soldaki ama benim ki girmiyor iki yönlü de denedim girmiyor fazla zorlamadım. Böyle bir dönüştürücü alıp takabilirim ama.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.