Şimdi Ara

Rüzgar Türbini Uygulamalarinda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Ve Flans Alternatör Yapimi. (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
941
Cevap
51
Favori
274.931
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Güzel görünüyor.Şimdi sıra devir watt sonuçların da :)
  • elinize sağlık şefim inşallah sonuçlarda güzel olaçak.
  • Ne zaman birisine rüzgar türbinlerinden bahsetsem bana direkt rüzgar hızının sabitlenmesi gerektiğini söylüyor. Üniversite dördüncü sınıf öğrencileri dahi aynı durumu belirtiyor ancak ben internette ve sizin yaptığınız çalışmalarda rüzgar hızının sabitlenmesi hakkında bir bilgi göremedim. Böyle bir şeye gerek var mı ? Rüzgar hızı artıp azaldığında elektronik sisteme zarar verebilir ancak bunu zaten regülatörle ve tam sinus inverterle engellemiş oluyoruz yani hızı sabitlemeye ihtiyaç yok diye düşünüyorum doğru mudur yoksa atladığım bir nokta mı var illa sabit bir hızda mı dönmesi gerekiyor pervanelerin ?
  • Ben burada şunu sormak istiyorum. illa bu üretilen elektriği şarj etmeye kullanmamız gerekli mi? mesela ben bu rüzgar tirübününü elektrikli soba kullanmak için yapmak istiyorum. elektrikli sobalarda ise ne kadar güç o kadar kuvvetli yanma olur hepinizin bildiği gibi

peki bu durumda hiç akü vs kullanmadan rüzgardan ürettiğimiz elektriği direk elektrik sobasında kullanabilirmiyiz? Rüzgar artarsa hava da soğuyacaktır .bu durumda da elektrik sobası otomatik olarak fazla yanacaktır. böyle bir sistem olamazmı? zaten elektrik sobası ne direnç

dirençten geçen akım ısıtıyor. yani bilmem anlatıp sorabildim mi?
  • Mehmet abi gebzedenmisin sen eğer öyleysen adresini verebilirmisin gelip tanışalım bu motor konusunda biraz başını ağrıtalım soru yağmurlarıyla :)

bide ben böyle bir motor almayı düşünüyorum ortalama nekadara patlar bize

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WebFaresi -- 13 Kasım 2012; 20:40:18 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: abuzerefendi

Ben burada şunu sormak istiyorum. illa bu üretilen elektriği şarj etmeye kullanmamız gerekli mi? mesela ben bu rüzgar tirübününü elektrikli soba kullanmak için yapmak istiyorum. elektrikli sobalarda ise ne kadar güç o kadar kuvvetli yanma olur hepinizin bildiği gibi

peki bu durumda hiç akü vs kullanmadan rüzgardan ürettiğimiz elektriği direk elektrik sobasında kullanabilirmiyiz? Rüzgar artarsa hava da soğuyacaktır .bu durumda da elektrik sobası otomatik olarak fazla yanacaktır. böyle bir sistem olamazmı? zaten elektrik sobası ne direnç

tabiiki kullanabilirsin elektrik sobaları yaklaşık 220v 500w ile başlar 1000-2000w lık güçlerde dir o değerlerde alternatörün varsa sorun yok ısınmayı bedavaya gedirirsin

• quote:

Orijinalden alıntı: musa_ay

quote:

Ben burada şunu sormak istiyorum. illa bu üretilen elektriği şarj etmeye kullanmamız gerekli mi? mesela ben bu rüzgar tirübününü elektrikli soba kullanmak için yapmak istiyorum. elektrikli sobalarda ise ne kadar güç o kadar kuvvetli yanma olur hepinizin bildiği gibi

tabiiki kullanabilirsin elektrik sobaları yaklaşık 220v 500w ile başlar 1000-2000w lık güçlerde dir o değerlerde alternatörün varsa sorun yok ısınmayı bedavaya gedirirsin

Peki bu işlem için benim nelere ihtiyacım var. şu anda elimde bir tek

Fdd ve Hdd den söktüğüm 2 adet adım motoru var. bunlar da 5/12 v --- 600/800 mA

Bu motorların dışında bana ne lazım. birde bu motorların ikisini birrden aynı anda tek bir rüzgar tirübününe bağlasam ikisinin ürettiği elektriği de birleştirim 500 w ye ulaşabilirmiyim? bu işlem için nelere ihtiyacım var. tabi sanırım öncelikle bir inverter lazım başka neler lazım?

• o motorlardan enerji alabilirsin fakat çok büyük bir enerji alabileceğini sanmıyorum.
    bu konuda bilgili arkadaşlar cevap vereceklerdir ama benim bildiğim kadarıyla

Güç = Volt x akım
    12V 0.5 amper üretse
    gücü = 6w olur

bu tarz hesapları var.
  • Rüzgar türbinleri için hangi takometrelerden kullanmak lazım ? , direk bağlamayacağım alternatöre şaftı ve ufak ve büyük boy 2 çark olacak bisiklettekı vites sistemi işimi görür aşırı rüzgarlarlı havalarda ama deviri nasıl ölçerim o önemli ya da frenleme sistemi nasıl yapılıyor bilmek lazım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: WebFaresi

o motorlardan enerji alabilirsin fakat çok büyük bir enerji alabileceğini sanmıyorum.

Güç = Volt x akım
    12V 0.5 amper üretse
    gücü = 6w olur

bu tarz hesapları var.

o şekilde soruyor isen elimdeki motorda 12 v 2 amper yazıyor yani 24 watt güç üretecek. peki bu üretilen gücü direk bir direnç ile ısıtıcı olarak kullanabilirmiyim? birde diğer bir sorum...

Elimde bir adet bilgisayar ups si var. bu ups cihazı 12 voltluk bisiklet aküsünde enerji depoluyor ve içerisindeki inverter sayesinde yarım saat kadar bilgisayarı çalıştırabiliyor. ben bu motoru bu sisteme nasıl dahil edebilirm. veya dahil edebilirmiyim? şu anda yaptığım işlem normal bir dc motor ile

oyuncak arabadan çıkan dc motor ile 3 v 400ma diyor motorda. bu motor ile rüzgar gülü vasıtası ile ürettiğim elektriği bu ups ye nasıl aktarırım. normal kutuplarına bağlarsam sanırım şarj etmeye başlar ama akü dolunca şarjı kesmesi için başka bir yere bağlamam gerekecek kabloları sanırım. ama nereye?

Bu şekilde ups üzerinden kullanmam münkün mü?

• quote:

quote:

o motorlardan enerji alabilirsin fakat çok büyük bir enerji alabileceğini sanmıyorum.

Güç = Volt x akım
    12V 0.5 amper üretse
    gücü = 6w olur

bu tarz hesapları var.

o şekilde soruyor isen elimdeki motorda 12 v 2 amper yazıyor yani 24 watt güç üretecek. peki bu üretilen gücü direk bir direnç ile ısıtıcı olarak kullanabilirmiyim? birde diğer bir sorum...

Elimde bir adet bilgisayar ups si var. bu ups cihazı 12 voltluk bisiklet aküsünde enerji depoluyor ve içerisindeki inverter sayesinde yarım saat kadar bilgisayarı çalıştırabiliyor. ben bu motoru bu sisteme nasıl dahil edebilirm. veya dahil edebilirmiyim? şu anda yaptığım işlem normal bir dc motor ile

oyuncak arabadan çıkan dc motor ile 3 v 400ma diyor motorda. bu motor ile rüzgar gülü vasıtası ile ürettiğim elektriği bu ups ye nasıl aktarırım. normal kutuplarına bağlarsam sanırım şarj etmeye başlar ama akü dolunca şarjı kesmesi için başka bir yere bağlamam gerekecek kabloları sanırım. ama nereye?

yine söylüyorum enerji üretirsin fakat cok düşük enerjiler bunlar. 24w tan bahsediyosun 24w ısıtıcının yanindan geçemez :D diyelimki sağlam bir motorun ver ve yüksek verim alabiliyorsun. bu motordan aldıgın gücle akünü şarz edebilirsin fakat upsin üzerindeki kartın gücü kadar kullanabilirsin. eğer upsin 600w gücünde ise 600den yüksek birşey takamazsın. zaten elektrigin kesildiginde ups 'ne baglı baska cihazlarinda varsa upsnin nekadar zorlandıgını göreceksin.

oyuncak arabalardan cıkardıgın motorlardan cok düşük güç elde edersin. Hemen deneyebilirsin bunu. 2 adet motorunun uçlarını birbirine bagla ve birinin milini hızlı bir şekilde çevirmeye çalış diğerinin döndüğünü göreceksin.

fakat konu içerisindeki abilerimizin yaptığı büyük alternatörlerde ise bu kücük motorlardan aldıgın gücün kat kat fazlasını alabiliyorsun. 1-2 hafta içerisinde Adan Zye bir rüzgar türbini yapmaya çalışacağım. her adımı resimleyip anlatacağım inşallah. bu konuyla ilgili tüm kaynaklar bu forumda dahil çok karışık ayrı ayrı bir kenarda duruyor.

Bu bilgili abilerin hepsinden ortaklaşa aldığım veriler ile adım adım tirbün yapımını websitemde anlatacağım. bundan sonraki genç arkadaşlara kullanışlı bir kaynak olsun. (tabiki kaynak olarak tek tek hepsinin isimleri ve forumu göstermek şartı ile)

yalnız mıknatıs olayı çok zorluyor maddi olarak. 24 adet mıknatis 400tlye geliyor. elimde 24 adet yuvarlak 30mm çapında ve 5mm kalınlığında miknatis mevcut. Performansı düşük olur diyorlar. Bunları değerlendirememem gerçekten kötü yeni miknatıs almayada pek durum yok gibi. bakalim biraz daha araştırayım konuyu

• Alternatörün dakikadaki dönüş hızını ölçecek bir alet yok mu ?

• Eline sağlık şefim güzel görünüyor.
  • quote:

quote:

quote:

Güç = Volt x akım
    12V 0.5 amper üretse
    gücü = 6w olur

bu tarz hesapları var.

yine söylüyorum enerji üretirsin fakat cok düşük enerjiler bunlar. 24w tan bahsediyosun 24w ısıtıcının yanindan geçemez :D diyelimki sağlam bir motorun ver ve yüksek verim alabiliyorsun. bu motordan aldıgın gücle akünü şarz edebilirsin fakat upsin üzerindeki kartın gücü kadar kullanabilirsin. eğer upsin 600w gücünde ise 600den yüksek birşey takamazsın. zaten elektrigin kesildiginde ups 'ne baglı baska cihazlarinda varsa upsnin nekadar zorlandıgını göreceksin.

oyuncak arabalardan cıkardıgın motorlardan cok düşük güç elde edersin. Hemen deneyebilirsin bunu. 2 adet motorunun uçlarını birbirine bagla ve birinin milini hızlı bir şekilde çevirmeye çalış diğerinin döndüğünü göreceksin.

fakat konu içerisindeki abilerimizin yaptığı büyük alternatörlerde ise bu kücük motorlardan aldıgın gücün kat kat fazlasını alabiliyorsun. 1-2 hafta içerisinde Adan Zye bir rüzgar türbini yapmaya çalışacağım. her adımı resimleyip anlatacağım inşallah. bu konuyla ilgili tüm kaynaklar bu forumda dahil çok karışık ayrı ayrı bir kenarda duruyor.

Bu bilgili abilerin hepsinden ortaklaşa aldığım veriler ile adım adım tirbün yapımını websitemde anlatacağım. bundan sonraki genç arkadaşlara kullanışlı bir kaynak olsun. (tabiki kaynak olarak tek tek hepsinin isimleri ve forumu göstermek şartı ile)

yalnız mıknatıs olayı çok zorluyor maddi olarak. 24 adet mıknatis 400tlye geliyor. elimde 24 adet yuvarlak 30mm çapında ve 5mm kalınlığında miknatis mevcut. Performansı düşük olur diyorlar. Bunları değerlendirememem gerçekten kötü yeni miknatıs almayada pek durum yok gibi. bakalim biraz daha araştırayım konuyu

Kardeş çanakkalede olsa idin sana mıknatıs konusunda yardımcı olabilirdim. ama orada da bilgisayarcı arkadaşın var ise veya bilgisayar ile uğraşan bir tanıdığın var ise ondan bedavaya o mıknatısları tedarik edebilirsin

Şu anda elimde 8 tane bozuk 4 8 20 gblik hdd ler var. bunlardan o kuvvetli olan ismini unuttuğum mıknatısları söktüm. mıknatıslar o kadar kuvvetli ki sökmek için yerini ayırman gerekiyor. yoksa birbirini ittiği için sökemiyorsun. bozuk hdd lerden bu kuvvetli mıknatıslardan elde edebilirsin. her bir hdd den 2 adet mıknatıs çıkıyor.

Peki güzel bir dc alternatör alırsak mesela şu videodaki 50 voltluk olan dc motoru, onunla ürettiğini anında harcayabilecek bir soba düzeneği kurabilirmiyiz? bunun için neler gerekir?

• kabaca ölçülü çizmeye çaliştim paintten cm ölçüsünden giderek. ufak yerleşim hataları olur gerçekleştirirken daha dikkatli olacağım.

soracağım soru şu. mehmet turhan abi mıknatis yerleştirirken bobinlerle arasına 2mm boşluk birakmış aynı olay bu çap mıknatıslarındada olmalımı?

yoksa direk bu şekilde yapabilirmiyim

bobin en dış : 6cm
    bobin iç çapı: 3 cm
    mıknatıs çapı: 3 cm
    bobin kalınlığı: 1,5 cm
    2 bobin kolu yan yana geldiğinde miknatis çapı kadar oluyor: 3 cm

Bobin üst sınır çapı: 23,2
    Bobin alt sınır çapı: 11,2
    Mıknatıs döneceği yörünge çapı: 17,2

bobin çapını arttirmalimiyim ?

Rüzgar Türbini Uygulamalarinda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Ve Flans Alternatör Yapimi.

• bobin iç çapını 32-33 mm yapmanı öneririm
  • quote:

Orijinalden alıntı: MEMOX ENERJİ

bobin iç çapını 32-33 mm yapmanı öneririm

tamam 32 yapayim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WebFaresi -- 18 Kasım 2012; 20:51:50 >
  • Bobin telini sardığınız el yapımı aletin parçalarının ölçülerini de paylaşır mısınız rica etsem , benim gibi süper amatörler kendi tasarımını yapmaya cesaret edemeyebilir

• bobin kalıbı kullanılan mıknatısa göre değişir.
    Kullanacağınız mıknatısın ölçsü nedir ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: MEMOX ENERJİ

bobin kalıbı kullanılan mıknatısa göre değişir.
    Kullanacağınız mıknatısın ölçsü nedir ?

mehmet abi

9 bobin sarıcazda bu sarım sayısını neye göre belirleyeceğiz.

30 mm çap mıknatısa kaç sarım yapıcağız.

genelde 2mm lik telden 80 sarım yap demişlerya.

bununla ilgili bir formül yada oran gibi birşey varmı.

hani sararım 80 sarım fakat öğrenmeden ezber sarmış olacağım.

bunu hesaplamanin bir formülü varsa öğrenmek isterim.
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.