Şimdi Ara

Rüzgar Türbini Uygulamalarinda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Ve Flans Alternatör Yapimi. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
942
Cevap
51
Favori
274.673
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: untayk

Gayet güzel düşünmüşsünüz. Bilgi ise bilgi , paylaşımsa paylaşım olmalı bence de.
    Hatta üst sıralardaki yazılarımızı da seve seve silebiliriz bu düşünce çerçevesinde. Maksadımız üzüm yemek olmalı , bağcıyı dövmek değil. Herkes hemfikir ise hemen işe koyulalım derim... ( Not : rüzgar enerjisi konusunda bilgim yok ancak elektronik ile ilgili kısımlarda katılımcı olabilirim. Üstteki yazılardan kastım ise bilgi içermeyen yazılarımızdır ).
    Saygılar.

Teşekkür ederim sayın untayk

Rüzgar türbini konusu oldukça kapsamlı bir mevzu.Bu nedenle hertürlü bilgi ve öneriye açığız.

Bilgi ve tecrübe sahibi arkadaşların diledikleri kademede yaptıkları hertürlü paylaşımlardan

sadece hem fikir olduğumuz & genel kabul görmüş mesajları üst tarafa aktaracağız.Saygılar

Sizde eğer konuya destek olmak isterseniz,yüksek akımlı türbinlerimizin elektronik aksaamlarının oluşturulabilmesi

ve daha etkin kullanılabilmesi ile ilgili paylaşımda bulunabilirsiniz.

Saygılar
  • flanş alternatörün nasıl yapılacağına dair detaylı bilgiler sunan türkçe kaynak.

http://www.ugrasi.com/Ruzgar_turbunu_yapimi_files/Metal_isleri_bolum_1.htm
  • arkadaslar merhaba,
    verdiğiniz bilgiler tesekkür ederim faydalı oldu yalnız benim merak ettiğim bunların yasal prosedürleri.
    elimizde 600kwh lık rüzgar tribünü var,bunu işyerimize kurmak istiyoruz.aldıgım bazı duyumlara göre bu sistemi kurmak için izin almak gerekiyormus yetkili merciilerden.
    sormak istediğim biz bu rüzgar tribününü direk olarak işyerimize kurabilirmiyiz,kursak bunla ilgili bir tesvik söz konusu mudur?
  • merhaba

izin için üst sınır 500 kw olarak biliyorum.Bu değerin altındaki güçler için (Kendi kullanımınızda)izine gerek yok.

Enerji satışı için bölgenizdeki enerji dağıtım şirketi ile görüşmelisiniz.
  • Umarım diğer topiğin temize çekilmiş hali olur gerçekten'de 100 sayfa okuyup bazı kişilerin egolarına tartışmalarına şahit olup "yahu kardeşim bilgi paylaşımı arıyoruz tabiri caizse sidik yarışmasına dönmüş "
    dediğim çok olmuştu He ben türbin yaptımmı yapmadım sadece hobi olarak okumuştum ilerde emekli olduğumuzda bakarız bol bol :)

hayırlı olsun başlık , çok iyi yerlere geleceğinden eminim...
  • Üstadım dikkat edilmesi gereken hususlar içerisine Alternator yapımı ve mıknatıs yerleşimi konusunu da eklerseniz cok iyi olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dragonball

Umarım diğer topiğin temize çekilmiş hali olur gerçekten'de 100 sayfa okuyup bazı kişilerin egolarına tartışmalarına şahit olup "yahu kardeşim bilgi paylaşımı arıyoruz tabiri caizse sidik yarışmasına dönmüş "
    dediğim çok olmuştu He ben türbin yaptımmı yapmadım sadece hobi olarak okumuştum ilerde emekli olduğumuzda bakarız bol bol :)

hayırlı olsun başlık , çok iyi yerlere geleceğinden eminim...

Bu başlığın ana açılma nedeni tamda buydu :)
    Bunun ile beraber ortak deneyimler ile özellikle amatör kullanıcılar için
    uygulanabilir projeleri ortaya koymak istiyoruz.

quote:

Üstadım dikkat edilmesi gereken hususlar içerisine Alternator yapımı ve mıknatıs yerleşimi konusunu da eklerseniz cok iyi olur.

sırası geldiğinde ekleyeceğiz..
  • Aslında bir arkadaşıma sözüm var ,

çok gelişmiş bir semtte arsaları var el yapımı karavan tarzı bir evde oturuyorlar komşularla araları yakın zamana kadar iyidi elektrik paylaşımı yapılıyordu şimdi bir sorunları var komşu elektriği kesti :) ufak bir tane yapıp en azından ışık ihtiyaçlarını (2-3 ampul ufak radyo çalıştırmak vs ) karşılayabilicek bir rüzgar türbini yapabilirim .

hazır bayram tatilide geliyor uğrasırız dururuz :)
  • Açıkçası ben oldukça yoğunum,ozamana kadar alternatör yapımını aktarabilirmiyim bilmiyorum.

Bir konutun ısıtılmasında kullanılacak 6 kw gücünde bir flanş alternatör yapacağım yakında.

Görselleri oradan ekleyeceğim.Onun yapımına başlayana kadar zaman buldukça ilk mesaja bilgi eklemesi yapacağım.
  • merhabalar daha önce bu işle uğraşan arkadaşların bu yönde karşılarına çıkan olumsuzluklar ve başarısızlık nedenlerini öğrenmek isterim bende işin bi ucundan başlıyacağım vereceğiniz bilgiler benim için çok değerli olacaktır.
  • Merhaba küçük adaş :)

videonu youtuba yükleyip buradan link'ini verebilirsin.
    Beni gerek ziyaret edip gerek telefon ile ulaşan herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

kolay gelsin
  • Memox hocam 7 yıldır bu forum devam ediyor. Bu da epey bi bilgi birikimi demek. Peki sizce en verimli tip Alternator hangisi? Flanş tipi mi, asenkron motordan dönüştürülen mi yoksa araç alternatorunun modifiye edilmiş hali mi? Ya da size göre başka bir seçenek mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • anladım memox tesekkür ederim peki bu konuyla alakalı ayrıntılı bilgi nerden edinebilirim?
  • Takipteyim devamını bekliyorum

Bu arada adres görüntülenemiyor :http://www.yegm.gov.tr/turkce/YEK/ruzgar/ruzgar_turbin.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KeanAtay -- 10 Ekim 2012; 21:12:36 >
  • yapacağım flanş alternatörde bobin sarımı için yaptığım bobin sarma aparatının videosu:http://youtu.be/mIn0bv4_O8w
  • 6 ay staj yaptığım yerde aralıksız bobin sarmıştım hatta baş parmağımın ortasında olucan yanık izi 2 sene geçmemişti :)

bobin nasıl sarılır kalıpları nasıl olmalıdır tarzında soruları olanlara örnek bir video paylaşmak istiyorum

aynı zamanda alternatör yapına dair ipuçlarıda videoda var iyi seyirler

http://www.akilli.tv/video/511584/Flans-Alternator.aspx
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kamilsen

Memox hocam 7 yıldır bu forum devam ediyor. Bu da epey bi bilgi birikimi demek. Peki sizce en verimli tip Alternator hangisi? Flanş tipi mi, asenkron motordan dönüştürülen mi yoksa araç alternatorunun modifiye edilmiş hali mi? Ya da size göre başka bir seçenek mi?

verim,
    maliyet,yapı kolaylığı,çıkış gücü gibi kriterler ile karşılaştırılabilir.

Olaya maliyet olarak bakıldığında modifiye alternatör öngörülebilsede yapı zorluğu nedeni ve çıkış gücü sınırı
    nedeni ile kesinlikle flanş tipi alternatör derim.(halen kullandığım projeler var)

Benim ürettiğim alternatörler nüveli.
    Bunun nedeni ise pazarda verimli değil ekonomik rekabet var !

Böyle bir durumda nüveli alternatörden vazgeçmek zor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KeanAtay

Takipteyim devamını bekliyorum

Bu arada adres görüntülenemiyor :http://www.yegm.gov.tr/turkce/YEK/ruzgar/ruzgar_turbin.html

Uyarınız için teşekkür ederim.
    adresi düzelttim.
  • yapacağım flanş alternatörün statoru.http://www.youtube.com/watch?v=D1cNQ-Vurms&feature=g-hist

yaptıkça aşama aşama videoya çekip yayınlamaya çalışcam.inşallah faydalı olur,yanlış birşey varsa uyarın lütfen
  • şimdilik iyi gidiyorsun küçük adaş :)
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.