Şimdi Ara

Rüzgar Enerjisi - Hangi Marka iyidir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
1
Favori
2.372
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Rüzgar enerjisi kurulumu için araştırma yapıyorum. Fakat Türkiye'de bu konuda yeterli bir forum bulamadım.
    Tavsiye edebileceğiniz bir forum var mı?

Ayrıca konu hakkında bilgili arkadaşlardan ricam; hangi markalar kalitelidir bu konuda öne çıkarlar.
    Selamlar
    Uygar

• Açıkçası Rüzgar Enerjisi İle İlgili Birşey diyemeceğim Ama okuduğum okulun öğrencileri böyle bir çalışma yapmışlardı. Araştırma yaparsan bulursun tahminimce

Beykent Üniversitesi
  • KukLy
    cevabınız için tşk ederim.
  • Ben enerji sistemleri mühendisliği okuyorum. Şöyle bir durum var rüzgar türbin üretimi maalesef yapılmıyor. Sadece gövde üretimi vardır. Diğer parçalar yurt dışından temin edilir. Bunların kurulumu özel şirketler devlet desteğiyle yapar. Çok güzel teşvikler mevcuttur
  • quote:

Orijinalden alıntı: keynes666

Selamlar
    Rüzgar enerjisi kurulumu için araştırma yapıyorum. Fakat Türkiye'de bu konuda yeterli bir forum bulamadım.
    Tavsiye edebileceğiniz bir forum var mı?

Ayrıca konu hakkında bilgili arkadaşlardan ricam; hangi markalar kalitelidir bu konuda öne çıkarlar.
    Selamlar
    Uygar

İsterseniz 300 watt,500 watt,800 watt,1500 watt güçlerinde yerli rüzgar türbinlerimiz 12/24/48 v seçeneklerimiz mevcuttur.
  • oguzenerji O kullanıcısına yanıt
    Fiyat kataloğuna nereden ulaşabiliriz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kimyasalatik

Fiyat kataloğuna nereden ulaşabiliriz ?

Web sitemiz hazırlanıyor ama fiyatlarını yazabilirim isterseniz.

300 W PLASTİK 12/24 VOLT 750 tl +kdv
    500 W ALÜMİNYUM KASA 12/24 VOLT 1000 tl +kdv
    800 W ALÜMİNYUM KASA 24/48 VOLT 1600 tl + kdv
    1500 W ALÜMİNYUM KASA 24/48 VOLT 1900 tl +kdv
  • Türkiyedede yerli üreten firmalar var.
    Alinel enerji Türbinistanbul v.s v.s aklıma gelenler.
    Ancak yerlilerde genellikle 2kw ya kadar ürünler var piyasada.
    Ve el işçiliği ile sarıldığı için Çok fazla mühendislik bir hesap yok genellikle deneme yanılma ile belirleniyor kutup sargıları v.s
    her ne kadar adetli üretim de yapsalar bir ürün diğer bir ürünün birebir kopyası olmuyor el ile üretildiği için.
    Ama yinede alman amerikan holanda gibi ürünlerin fiyatlarının yarısındanda daha aşağı ve yedek parça muatap bulma imkanınız var.
    Çin malı türbin işine hiç girmeyin elinizde kalır zaten.
    Kalite işi işte birincisi 500w diyorlar örneğin kimisi 300wlık türbünü 500w olarak satıyor kimisi tam değerinde satıyor.
    Yada çok ucuza alınan 500-1000wlar var ne kadar ucuza kaçarsanız parçaların kaliteside o kadar düşebiliyor.Kronik problemler çıkıyor.
    İsmini yazdığım iki firma ilede muatap oldum .alinelin fiyatları birazdaha ekonomiktir.Türbinistanbulun ürünlerini daha kaliteli buluyorum.
    Yinede dediğim gibi bir ürün diğer bir ürünü tutmayabiliyor birazcık şansınıza.
    Türbin işi pis bi iştir.En güzeli güneş enerjisi
    Direk derdi yok çelik halat derdi yok kaynak derdi yok.Rüzgar essin frenleme yapsın kanadı kırıldı vidası gevşedi derdide yok miss
    Ama rüzgar güzelse değerlendirmek lazım tabiki ama iyi düşünün yaptığınız yatırıma gerçekten değmeli.

• Arkadaşın dediği gibi rüzgar türbinini koyacağınız yeri iyi analiz etmek zorundasınız çok şiddetli rüzgar varsa frenleme yapar , havaboşluğuna denk gelirse hiç dönmez. Fakat şunu da belirteyim güneş panelleri rüzgara göre daha maliyetlidir. Bunun dışında herhangi bir gölgelenme maruz kalırsa güneş hücrelerinden biri veriminiz düşecektir. Size tavsiyem orta karar bir limit ile hibrit kurmanız rüzgar + güneş paneli (aktif ve pasif ) olmak üzere.
  • oguzenerji O kullanıcısına yanıt
    Oguzenerji
    teşekkür ederim ama benim ilgilendiğim 250 kW
  • atakan123123 kullanıcısına yanıt
    Atakan Bey cebanınız için teşekkürler.

Çin malları gerçekten ucuz oluyor ama işini iyi yapan firmayı bulabilirseniz de işte o zaman 12 den vuruyorsunuz.
    Demir çelik sektöründe çok yakından tanıdığım iki firma elektirik santrali kuruyor ve işi Çinliler yapıyor.

Çinde mallar cidden ucuz ve kalitesizdir ama parasını verdikten sonra çok kaliteli mallarda bulabilirsiniz. Örneğin İpad, Çinde üretiliyor yada montajı yapılıyor.

El emeğine saygım sonsuz ama birikimimi böyle bir yatırıma gömeceksem biraz mühendislik ararım. hatta fazlasıyla ararım.

Yatırım maliyeti çok yüksek. Ürettiğiniz enerjiyi devlete satarsanız 12 yılda ancak kendini çıkartıyor.
    Fakat bu elektriği örneğin bir fabrikaya verebilirseniz yatırım o zaman 4 senede amorti ediyor kendini.

Ayrıca Devlet destekleri de var. Kalkınma ajansları (su anda açık bir program yok ama ) Yenilenebilir enerjiye 500.000 TL ye kadar hibe veriyorlar.

Dünya bankası kredisi ayarlayabilirseniz, ilk 2 yıl ödemesiz kredi var.

yani 3-4 yıl çalıştırabilir seniz kendini kurtaracaktır.

• tkzana kullanıcısına yanıt
    tkzana teşekkür ederim.
    Güneş panalide bir tercih ama yaşadığım yerde DENİZLİ inan arazi fiyatları İstanbul'dan daha pahalı...
    Dolayısıyla sadece arazi bile burada yatırımım en yüksek maliyetli kalemi olur.
  • Benim esas öğrenmek istediğim bilgi sorunsuz olarak çalışan sistemher hangileri / hangi markalardır?
  • quote:

Orijinalden alıntı: keynes666

tkzana teşekkür ederim.
    Güneş panalide bir tercih ama yaşadığım yerde DENİZLİ inan arazi fiyatları İstanbul'dan daha pahalı...
    Dolayısıyla sadece arazi bile burada yatırımım en yüksek maliyetli kalemi olur.

dediğim sistem evin çatısına kurabileceğiniz sistemlerdir televizyon çamaşır makinesini çalıştırabilecek güç üretiler. Yerli malları kendinizde tasarlayabilirsiniz. Size bir proje gönderirim parçaları sanayiden temin edebilirsiniz. Önemli olan içeride kullanılacak motorun kalitesidir. Eğer firmalar dünyaca ünlü motorlar kullanıyorlarsa herhangi bir Türk firmasını da tercih edebilirsiniz. Size tavsiyem minimum 2kW güç üretecek bir alet almanızdırteknolojide sorunsuz çalışan marka

• tkzana kullanıcısına yanıt
    quote:

peki mıknatıslara nasıl şekil veriliyor yada hazır satılıtrmu
  • Rüzgar tribünlerindeki pervaneler ithal geliyor. Tanesinin milyon liraya yakın oldugunu duydum. Çok masraflı imiş.
  • Güneş panelinin neresi maliyetli hocam yapmayın gözünüzü seveyim.
    O kadar büyük sistemlerde watt başına 0.7$centlere kadar panel temin edebilirsiniz firmalardan.
    Güneş rüzgardan çok daha az maliyetlidir.Senenin 8ayı güneş var Gölge işi o kadar verim düşürmüyor en azından tecrübe etmenizi öneririm.
    az güneşde bile %30 çalışsa yine iyi sonuçta normal bi yaz gününde o size rahat rahat istenilen enerjiyi verir.Rüzgarda genelde yazın çalışmaz.

Bu kadar büyük türbinleri kuran firmalardan bir tüyo vereyim size.
    Kurulacak tahmini noktaya bir Hava tahmin istasyonu kurulur ve kayıtlar 1 yıl süre ile değerlendirilir.Bu 1yıllık süre zarfı geçmeden asla böyle bir yatırım yapmaz hiç bir firma.

250kw da yerli veya çin üreten bildiğim firma yok.Yani çinliler illaki üretiyordurda dünya devi olarak bildiğim gördüğüm şahit olduğum aktif kullanılan bir ürün olmadı.
    Yerli ürünleri tartışmaya gerek yok çünkü öyle bir yerli ürün yok. 3-5kw bile verimli olarak yerli türbin görmedim herkez bi yaptık şurda burda orda çalışıyor diyor ama yok.On grid olarak ta yok yok yani herhangi bir şekilde
    Vestas Ürünlerine bakmanızı öneririm. Kolay gelsin tekrar.

• quote:

Orijinalden alıntı: atakan123123

Güneş panelinin neresi maliyetli hocam yapmayın gözünüzü seveyim.
    O kadar büyük sistemlerde watt başına 0.7$centlere kadar panel temin edebilirsiniz firmalardan.
    Güneş rüzgardan çok daha az maliyetlidir.Senenin 8ayı güneş var Gölge işi o kadar verim düşürmüyor en azından tecrübe etmenizi öneririm.
    az güneşde bile %30 çalışsa yine iyi sonuçta normal bi yaz gününde o size rahat rahat istenilen enerjiyi verir.Rüzgarda genelde yazın çalışmaz.

Bu kadar büyük türbinleri kuran firmalardan bir tüyo vereyim size.
    Kurulacak tahmini noktaya bir Hava tahmin istasyonu kurulur ve kayıtlar 1 yıl süre ile değerlendirilir.Bu 1yıllık süre zarfı geçmeden asla böyle bir yatırım yapmaz hiç bir firma.

250kw da yerli veya çin üreten bildiğim firma yok.Yani çinliler illaki üretiyordurda dünya devi olarak bildiğim gördüğüm şahit olduğum aktif kullanılan bir ürün olmadı.
    Yerli ürünleri tartışmaya gerek yok çünkü öyle bir yerli ürün yok. 3-5kw bile verimli olarak yerli türbin görmedim herkez bi yaptık şurda burda orda çalışıyor diyor ama yok.On grid olarak ta yok yok yani herhangi bir şekilde
    Vestas Ürünlerine bakmanızı öneririm. Kolay gelsin tekrar.

Merhaba ;

Söyledikleriniz de belli noktalarda haklısınız. Ancak konunun belli noktalarında eksik kalıyorsunuz malesef. Türkiyenin en iyi rüzgarlı alanları ve güneş haritaları mevcut. Bunun iyi bir araştırmayla yada google amca ya sorduğunuzda size cevap verecektir.

Güneşlenmenin iyi olduğu güney illerimiz gibi yerlerde elbetteki güneş panelleri daha verimli olur ama Trakya ve Karadenizi düşündüğünüzde yada Marmara bölgesini bütününde genel olarak R.Türbini daha verimlidir.

Her iki sistemi de yerinde kullandığınızda maliyetler düşer. Yani diyelimki R.Türbini kuracağınız yere direkleri götürebilmek için eğer devasa direkleri taşıyan araçların girmesi için yol yapmanız gerekir. Eğer limana uzaksa nakliyede problem yaşayabilirsiniz vb. vb. Bunların hepsi birer maliyetdir.

Sizinde dediğiniz gibi R. Türbini koyacağınız yerin önceden rüzgarlanma ölçümlerinin yapılması gerekir ki buda bir maliyet. Hangi yükseklikte ve güçte türbin koyabileceğinizi bu ölçümler belirleyecektir.

Ancak Balıkesir , Çanakkale, gibi illerde kurulu olan R. Türbinleri size o bölgenin rüzgar olarak ne kadar etkili olduğunu da gösterir. Nasa veya bizim meteoroloji nin verdiği bilgiler ile dediğim gibi Türkiyenin rüzgar ve güneş haritaları zaten hazır da vardır. Sadece kurulum aşamasında son bir ölçümde yapılması gerekmektedi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Havya Makinesi

Rüzgar tribünlerindeki pervaneler ithal geliyor. Tanesinin milyon liraya yakın oldugunu duydum. Çok masraflı imiş.

Merhaba ;

Dediğiniz kadar masraflı değil. 500 kw bir R.Türbini kurulumu 1 Milyon 100 Bin USD, 1 Mw lık R.Türbinlerinin kurulumu da aşağı yukarı 2 Milyon USD gibi bir rakam. Bu sistemlerin kendni amorti süreci aşağı yukarı 5 yıl civarıdır tahmini olarak.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.